Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi
 Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...
 Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...
 Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)

Activare e-sim la Vodafone?

- - - - -
  • Please log in to reply
430 replies to this topic

satellite_pro

satellite_pro

Member

• Grup: Members
iPhone 11 cu ultimul carrier bundle care au activat volte, vowifi și un abonament red business

Edited by satellite_pro, 12 May 2020 - 20:38.

HeroicStar

HeroicStar

Active Member

View Postsatellite_pro, on 12 mai 2020 - 20:38, said:

iPhone 11 cu ultimul carrier bundle care au activat volte, vowifi și un abonament red business

Sigur sa intamplat ceva, poti resofta telefonul ?, pt ca se activeaza la greu,am cel putin 10 prieteni in retea care au activat toti ieri si azi si 3 au 11 ca tine

satellite_pro

satellite_pro

Member

Dacă soluția e sa îmi resoftez telefonul atunci da-l naibii esim

edri

edri

Senior Member

• Grup: Senior Members
Dupa ce am mai citit ce s-a scris pe aici am o nedumerire. Daca voi cumpara un telefon nou care stie esim, pentru activare trebuie sa am initial in telefon un sim fizic? Atunci care mai e avantajul esim?

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

• Grup: Senior Members

View Postedri, on 13 mai 2020 - 09:24, said:

Dupa ce am mai citit ce s-a scris pe aici am o nedumerire. Daca voi cumpara un telefon nou care stie esim, pentru activare trebuie sa am initial in telefon un sim fizic? Atunci care mai e avantajul esim?
Asta e procedura la operatorii nostri. Cand cumperi un telefon nou cu abonament nou, iti vor activa prima data abonamentul pe sim fizic ca sa fie preluat de sistem si dupa aia te vor trece pe eSIM. Tu vei pleca din magazin cu eSIM.

HeroicStar

HeroicStar

Active Member

View Postedri, on 13 mai 2020 - 09:24, said:

eSIM este noua tehnologie prin care te poți conecta la rețeaua mobilă folosind un dispozitiv GSM compatibil, fără să mai fie nevoie de o cartelă SIM fizica
Așadar, cu eSIM-ul tău te vei conecta la rețeaua mobilă Vodafone fără un SIM fizic, ci doar instalând profilul aferent eSIM pe telefonul tău compatibil.

https://www.vodafone.ro/esim

Edited by HeroicStar, 13 May 2020 - 10:11.

diva_hipsterova

diva_hipsterova

Active Member

Ce întrebă el, ce răspunzi tu

cipri_matasaru

cipri_matasaru

Junior Member

Astăzi am fost și eu la un dealer local și am cerut activarea esim. Din păcate abonamentul e corporate și nu se poate activa decât la solicitarea administratorului de cont. Cum colega de la HR e in concediu pana in 25 mai, mai trebuie sa aștept. Ce mi pare ciudat este ca simul îl pot înlocui fără acordul administratorului dar trecerea pe esim nu se poate face. E practic același lucru, nu sunt costuri și nu modific valoarea abonamentului. Asta e, mai aștept.

darkkiss

darkkiss

Junior Member

Eu am activat eSim pe IphoneSE fara probleme, 4G, Volte functional. Nu aveam nici un sim fizic in el la momentul activarii(era insa bagat in telefonul vechi).
I-au trebuit totusi 2 restart-uri ( sau poate trebuia asteptat mai mult) , pana s-a inregistrat in retea... in rest fara probleme.

HeroicStar

HeroicStar

Active Member

View Postcipri_matasaru, on 13 mai 2020 - 13:47, said:

Astăzi am fost și eu la un dealer local și am cerut activarea esim. Din păcate abonamentul e corporate și nu se poate activa decât la solicitarea administratorului de cont. Cum colega de la HR e in concediu pana in 25 mai, mai trebuie sa aștept. Ce mi pare ciudat este ca simul îl pot înlocui fără acordul administratorului dar trecerea pe esim nu se poate face. E practic același lucru, nu sunt costuri și nu modific valoarea abonamentului. Asta e, mai aștept.

Nu se face schimbare de sim fizic nici asa , cine ti-a facut a facut riscand avertisment. Singura chestie pe care o poti face este ca administratorul sa te faca power user si atunci iti poti face modificare de sim , activare de roaming prin centrala!

cipri_matasaru

cipri_matasaru

Junior Member

Nu vreau sa complic lucrurile și mai mult. Nu am nevoie de mai multe privilegii in relația cu VDF. Aștept sa revină colega la munca și activam esim normal. Fata de la magazin mi-a spus ca totul se va face online. Codul QR se trimite pe email, îl activez și asta e.

satellite_pro

satellite_pro

Member

Eu nu am rezolvat nimic încă, am vorbit cu cel puțin 2 persoane de la *222 plus 2 persoane de la VDF responsabile de cont, mi-au resetat cartela, au tot verificat, ca e foarte ciudat ca nu se vede in sistem ca folosesc iPhone 11 (achiziționat tot de la ei) a rămas ca ma apelează înapoi după ce mai verifica dar singurul apel a fost de la *222 pentru un sondaj 😆.. asa ca mai aștept.. poate pana la urma se găsește cineva care știe totuși de ce eu nu pot sa îmi activez un esim

HeroicStar

HeroicStar

Active Member

View Postsatellite_pro, on 13 mai 2020 - 15:22, said:

Eu nu am rezolvat nimic încă, am vorbit cu cel puțin 2 persoane de la *222 plus 2 persoane de la VDF responsabile de cont, mi-au resetat cartela, au tot verificat, ca e foarte ciudat ca nu se vede in sistem ca folosesc iPhone 11 (achiziționat tot de la ei) a rămas ca ma apelează înapoi după ce mai verifica dar singurul apel a fost de la *222 pentru un sondaj 😆.. asa ca mai aștept.. poate pana la urma se găsește cineva care știe totuși de ce eu nu pot sa îmi activez un esim

La tine o solutie sau o problema este transferul de profil din simul fizic in cel digital. Incearca sa faci o schimbare de sim fizic cu unul nou, suna la *222 si cere un cod qr nou. Testat de mine a mers solutia asta. Ca si Volte la inceput tehnologia este noua in sisteme si pana se fixeaza mai dureaza ceva

satellite_pro

satellite_pro

Member

View PostHeroicStar, on 13 mai 2020 - 16:49, said:

La tine o solutie sau o problema este transferul de profil din simul fizic in cel digital. Incearca sa faci o schimbare de sim fizic cu unul nou, suna la *222 si cere un cod qr nou. Testat de mine a mers solutia asta. Ca si Volte la inceput tehnologia este noua in sisteme si pana se fixeaza mai dureaza ceva

Deci m-a sunat pana la urma de la *222 sa îmi comunice ca ei au verificat totul și alt cod qr nu îmi furnizează (nu înțeleg de ce) ei nu văd nicio problema și ar fi bine sa contactez Apple. I-am contactat acum pe chat.. mi-au spus sa solicit un nou cod qr in prima faza, iar dacă nici așa nu merge sa fac restore din iTunes.. deci Ma învârt intr-un cerc

HeroicStar

HeroicStar

Active Member

View Postsatellite_pro, on 13 mai 2020 - 17:00, said:

Deci m-a sunat pana la urma de la *222 sa îmi comunice ca ei au verificat totul și alt cod qr nu îmi furnizează (nu înțeleg de ce) ei nu văd nicio problema și ar fi bine sa contactez Apple. I-am contactat acum pe chat.. mi-au spus sa solicit un nou cod qr in prima faza, iar dacă nici așa nu merge sa fac restore din iTunes.. deci Ma învârt intr-un cerc

Suna la *777 tehnic si roaga da genereze un alt cod ca ai o problema de soft explicale de faza cu apple insa fai si cum zic eu, schimbare de sim fizic si scanare ori acelasi cod qr ori altu

satellite_pro

satellite_pro

Member

View PostHeroicStar, on 13 mai 2020 - 17:05, said:

Suna la *777 tehnic si roaga da genereze un alt cod ca ai o problema de soft explicale de faza cu apple insa fai si cum zic eu, schimbare de sim fizic si scanare ori acelasi cod qr ori altu

Doar mâine mai pot face o schimbare de sim... azi e deja târziu

HeroicStar

HeroicStar

Active Member

View Postsatellite_pro, on 13 mai 2020 - 17:13, said:

Doar mâine mai pot face o schimbare de sim... azi e deja târziu

Unele serii sim sunt incompatibile de a fi trecute la esim. Trebuie sa faci schimbare cu una noua si dupa iar esim

satellite_pro

satellite_pro

Member

Am încercat și pe un iPhone XR, la fel a făcut. Posibil sa fie ce spui

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate