Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Subventii de la stat pt angajare someri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
amaliaschintee

amaliaschintee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.04.2013
Buna,


Stie cineva cum e cu subventiile astea de la stat, in caz ca angajezi someri sau absolventi? Se dau pe bune? A angajat cineva asa? Daca da, ma puteti indruma si pe mine? Imi caut de ceva vreme personal pentru receptie salon de manichiura, insa nu vine nimeni pe salariul minim pe care mi-l permit sa il ofer. Si am auzit de subventiile astea de la stat, poate asa reusesc sa ofer un salariu mai mare si gasesc pe cineva.

Va multumesc anticipat in caz ca imi oferiti un mic ajutor Posted Image

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

Quote

Subvenții mai mari pentru cei care angajează absolvenți, șomeri, stagiari sau ucenici
  • angajatorii pot primi câte 2.250 de lei (față de 900 de lei) pentru o perioadă de 12 luni, pentru fiecare absolvent al unei instituții de învățământ pe care îl angajează pe perioadă nedeterminată; în aceleași condiții, aceeași sumă e acordată și pentru angajarea unor șomeri de peste 45 de ani, care sunt unici susținători ai familiilor monoparentale, șomeri de lungă durată sau tineri NEET, pentru care, acum, se pot da doar câte 900 de lei;
  • tot câte 2.250 de lei (față de 900 de lei) pot primi și angajatorii care le fac contracte șomerilor care, în termen de cinci ani de la data angajării îndeplinesc condițiile pentru pensia anticipată parțială/limită de vârstă; sumele se dau pentru fiecare astfel de angajat, lunar, până la data îndeplinirii condițiilor respective;
  • pentru întreaga perioadă a contractului de ucenicie/stagiatură, firmele pot primi pentru fiecare ucenic/stagiar câte 2.250 de lei; până acum, sumele erau de 1.125 de lei pentru ucenici, respectiv 1.350 de lei pentru stagiari;
  • angajatorii care vor încadra în muncă tineri cu risc de marginalizare socială și care beneficiază de acompaniament social în baza unui contract de solidaritate (angajatori de inserție) pot primi lunar, până la finalul acestui contract, pentru fiecare astfel de persoană o sumă egală cu salariul de bază stabilit la data angajării tinerilor, dar nu mai mult de patru ori valoarea indicatorului social de referință (cum indicatorul e 500 de lei acum, asta înseamnă că suma maximă ce va putea fi subvenționată e de 2.000 de lei/tânăr angajat); până acum, suma maximă e de 1.000 de lei/angajat.
Sursa: https://www.avocatne...au-ucenici.html

Edited by xmanyacs77, 03 December 2018 - 18:35.


#3
amaliaschintee

amaliaschintee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.04.2013
Multumesc! Imi vine greu sa cred ca se primesc acesti bani...sigur exista undeva niste *** mici cu conditii greu de indeplinit :))

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postamaliaschintee, on 03 decembrie 2018 - 18:35, said:

Multumesc! Imi vine greu sa cred ca se primesc acesti bani...sigur exista undeva niste *** mici cu conditii greu de indeplinit Posted Image)

Quote

Ca să primească de la stat câte 2.250 de lei pentru fiecare absolvent ori șomer pe care îl angajează, firmele au de strâns și trimis mai multe documente, dar și de respectat unele termene de decădere, lăsând la o parte condițiile specifice pentru acordarea banilor în fiecare caz în parte. O documentație incompletă sau întârziată poate duce la pierderea dreptului la subvenție, dar și chestiuni precum obligația de a angaja persoane cu handicap ori necesitatea ca șomerii să se fi înregistrat înainte la agențiile de muncă.
Atentie mare cu documentele....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 03 December 2018 - 18:40.


#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sa speram ca nu. Succes ! Posted Image

#6
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
O afacere care se bazeaza doar pe plata salariului minim ca sa aiba profit, nu e "afacere".

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Postamaliaschintee, on 03 decembrie 2018 - 18:35, said:

Multumesc! Imi vine greu sa cred ca se primesc acesti bani...sigur exista undeva niste *** mici cu conditii greu de indeplinit Posted Image)
Nu mai sunt alte condiții, dar se decontează greu. Nu te poți baza pe ei la plata salariului.

View Postdaybreak246, on 03 decembrie 2018 - 18:51, said:

O afacere care se bazeaza doar pe plata salariului minim ca sa aiba profit, nu e "afacere".
Nu știu dacă vrea neapărat profit de pe urma manichiuristei... e bine ca un salon să aibă 3 în 1: coafură, manichiură-pedichiură și cosmetică / make-up, sau măcar primele două :)

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006

View Postalthea, on 03 decembrie 2018 - 19:09, said:

Nu știu dacă vrea neapărat profit de pe urma manichiuristei... e bine ca un salon să aibă 3 în 1: coafură, manichiură-pedichiură și cosmetică / make-up, sau măcar primele două Posted Image

Nu ca e bine,este foarte bine.Dar cu 1200 de lei pe luna,mai mult ca sigur ca-i deschis salonul si sambata si duminica,nu va gasi decat patisere si veselare reconvertite.De 1200 de lei o meseriasa lucreaza la negru,la clientela stabila pe care si-a facut-o in timp.

Si ca sa fiu sincer pana la capat eu nu cred asta:

View Postamaliaschintee, on 03 decembrie 2018 - 18:19, said:

pe salariul minim pe care mi-l permit sa il ofer.

Cu ciubucul declarat sau nu?

Edited by adisz, 03 December 2018 - 19:18.


#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Eu cred că sunt o mulțime de fete care au făcut cursuri și vor să lucreze chiar și pe minim. De undeva trebuie să înceapă și multe se pricep, ea le poate selecta. Nu cred că un anunț nu i-ar aduce câteva la ușă.

View Postadisz, on 03 decembrie 2018 - 19:17, said:

Cu ciubucul declarat sau nu?
Ce treabă are ciubucul cu asta? :)
Oricum, să știi că la saloane așa micuțe cum pare că are ea nu se prea lasă.

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ar trebui sa fie sub forma de reducere de taxe. Contabilul tau trebuie sa stie asta.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Nu sunt reduceri de taxe, se dau subvenții.

Edited by althea, 03 December 2018 - 19:52.


#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ok, scuze. :)

#13
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

View Postamaliaschintee, on 03 decembrie 2018 - 18:19, said:

Buna,


Stie cineva cum e cu subventiile astea de la stat, in caz ca angajezi someri sau absolventi? Se dau pe bune? A angajat cineva asa? Daca da, ma puteti indruma si pe mine? Imi caut de ceva vreme personal pentru receptie salon de manichiura, insa nu vine nimeni pe salariul minim pe care mi-l permit sa il ofer. Si am auzit de subventiile astea de la stat, poate asa reusesc sa ofer un salariu mai mare si gasesc pe cineva.
Va multumesc anticipat in caz ca imi oferiti un mic ajutor Posted Image
In cazul persoanelor cu dizabilitati scutirea/subventia e mai mare https://www.europafm...?source=biziday

Edited by Fuserisk, 03 December 2018 - 20:26.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postamaliaschintee, on 03 decembrie 2018 - 18:35, said:

Multumesc! Imi vine greu sa cred ca se primesc acesti bani...sigur exista undeva niste *** mici cu conditii greu de indeplinit Posted Image)
Da. daca persoana nu sta  12 luni, dai tu banii inapoi. Cel putin asa am fost informat de un patron, in perioada cat am fost somer si mi-a explicat ca de ce nu apeleaza a acest ajutor.
Mare atentia la acest aspec. S-ar putea sa ma insel, sau sa nu mai fe acesta conditionare, dar informeaza-te ca sa nu ai surprize.

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Asadar, daca angajez 1000 de someri incasez vreo 3 milioane ?
     Daca-i dau afara pe toti pentru indisciplina si nerespectarea orelor de program are ceva?


#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostPaz, on 03 decembrie 2018 - 20:14, said:

Ok, scuze.  
Nu e cazul... discutăm.

View Postcspot, on 03 decembrie 2018 - 23:03, said:

:D
Să faci calcule ai avut timp, de ce nu cauți să vezi și în ce condiții îi poți da afară?

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,775
  • Înscris: 25.01.2007
Trebuie sa nu ai probleme sau datorii la anaf, plus ca e o gramada de hartoage. Am luat odată banii aia, pana la urma am apelat la o pilă care lucra acolo sa plimbe hartoagele, ca efectiv e jale câte birouri bati, câte vize și aprobări îți trebuie. Luna de luna duci la ei statele de salarii și ceva declarații. Luna de luna m-a sunau ca nu e bine, ca lor le ieșea 1 leu mai mult sau mai puțin decât contabilului, ma duceam, luam foile, contabilul refacă sa iasă cât voiau ei, le redepuneau. Banii întra cam la 2 luni, în cont. A fost si mai repede, și mai târziu, după cum primeau fondurile lor.
De angajat scapi doar dacă demisionează, dar în cazul asta trebuie sa returneze banii, ca primește și el, era 500 lei, cred ca acum e mai mult. Il dai afara în primii doi ani, dai toți banii inapoi. Sa il dai afara ca nu e bun, procedura te omoară. Totul trebuie sa fie la virgula corect, ai periodic invitație sa te duci la control la ajofm.

Ca fapt divers, după experienta aia, am mai angajat șomer, am preferat sa ma las pagubas.


#18
amaliaschintee

amaliaschintee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.04.2013
Nu cred ca m-am exprimat corect. Salonul nu sta in manichiurista care este platita cu salariul minim, salonul functioneaza acum cu un mic profit. Pentru ca s-a inceput de jos, nu am dispus de sume mari ca sa pot angaja mai mult personal. Ca sa ne extindem trebuie sa mai angajam personal, insa la profitul actual ar insemna personal pe un salariu minim. Si m-am gandit ca ar fi super daca as beneficia de acest ajutor de la stat...desi contabilul m-a sfatuit ca mai bine nu...asta nu stiu daca ii e lui lene sa ma ajute sau chiar asa e :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate