Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Vu-metru - adaptare

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am gasit acest vu metru si ma bate gandu sa cumpar doua bucati care sa le atasez la acest amplificator
Chestia e ca aceste vu metre cu montaju care il au nu pot suporta un amplificator mai mare de 80W pe iesirea de la boxe,asa e trecut in descrierea lor
Oare risc sa ard ceva daca le montez pe amplificatoru asta care e mai puternic de 80W?
[ https://i.ebayimg.com/images/g/y4gAAOSw0C9bUN0r/s-l500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ebayimg.com/images/g/AvUAAOSwn01cAgim/s-l1600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.ebay.com...2:pf:0&LH_BIN=1
http://power-zone.ro...gra_A_8450.html

Edited by I2O, 03 December 2018 - 16:47.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai cam ce putere crezi ca vei avea la iesire, pe 4 canale, daca amplificatorul consuma din retea 330 de W si in general, nu depasesc randamentul de 65-80%? Ia calculeaza cam care at fi puterea de iesire pe canal. Ca ce scriu baietii, sunt povesti de marketing.

Edited by myshyk, 03 December 2018 - 17:02.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sau faci un divizor rezistiv pe intrarea vu-metrului.

#4
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
de obicei vu metrele se baga intre preu si amplif ca sa poti avea o indicatie vizuala asupra semnalului de intrare astfel incat sa nu bagi ampliful in clip
acum ce sa zic , fiecare il pune unde vrea

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am luat de la chinezi un DIY LED. Este cu SMD-uri, a fost durere sa lipesc toate componentele, tinand cont de faptul c anu am mai pus mana pe pistol d elipit/letcon, la modul serios de 18 ani, dar a iesit bine, este foarte rapid si arata grozav. Despre valorile afisate, pe banzi vreau sa spun, num ai de rau. Nu are nimic de-a face cu realitatea. Dar am zis ca arata bine? ;)

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 adicontakt, on 03 decembrie 2018 - 21:10, said:

de obicei vu metrele se baga intre preu si amplif ca sa poti avea o indicatie vizuala asupra semnalului de intrare astfel incat sa nu bagi ampliful in clip
acum ce sa zic , fiecare il pune unde vrea
Eu vreau sa le pun mai mult pentru aspect-u de vintage...vreau sa le fac o cutiuta frumoasa...etc
Dar imi e ca poate ard boxele sau ceva prin amplificator daca ele nu rezista la tensiunea respectiva...ca daca se ard doar vu metrele nu conteaza ca nu sunt scumpe...dar celelalte m-au costat ceva banuti

#7
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
pai nu mai bine faci cum am zis , iei un vumetru de semnal mic si il intercalezi la intrarea amplificatorului

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 adicontakt, on 03 decembrie 2018 - 21:17, said:

pai nu mai bine faci cum am zis , iei un vumetru de semnal mic si il intercalezi la intrarea amplificatorului
Problema e ca eu nu ma pricep la electronica..tocmai din cauza asta am cautat ceva care doar sa leg firu si gata
Daca imi explici mai pe indelte ce trebuie facut ar fi nemaipomenit
Nici macar nu stiu sa fac diferenta dintre un vumetru de semnal mic si semnal mare...
Eu vreau sa fac ceva dar nu ma prea pricep in domeniu asta...si nici nu stiu pe cineva care se pricepe

#9
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
banuiesc ca ai mufe rca care intra in amplificatorul tau , acolo cauti sa pui un spliter sa duci semnalul si in amplificator si in vumetru

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Poate gasesc un electronist care accepta sa imi puna doua vu metre contracost...ca singur imi prind urechile asa din explicate pe internet

#11
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
din ce oras esti ?

#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Sibiu

#13
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
:) cam greu sa ajung acolo

#14
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018

 I2O, on 03 decembrie 2018 - 22:58, said:

Poate gasesc un electronist care accepta sa imi puna doua vu metre contracost...ca singur imi prind urechile asa din explicate pe internet
Nu te mai complica inutil. Cumpără-l pe ăla despre care discutai în primul post și montează-l singur la ieșirea de difuzoare așa cum e indicat în instrucțiunile respective. Nu are cum să se ardă, căci toate diodele alea mici sunt special puse pentru a-l proteja. Cel mult poate bate acul mai mult spre capul de scală la nivel mare de ieșire, dar nu se arde. și dacă, dupa ce l-ai montat, constați acest lucru, întrebi aici și îți spun eu ce trebuie să modifici.
Și chiar dacă, prin absurd, s-ar arde vreo componentă, așa cum este proiectat nu are cum să-ți afecteze amplificatorul.

LE
Vezi însă că îți mai trebuie o tensiune continuă de 12V care alimentează LED-urile ce luminează prin spate, așa cum e indicat și acolo, pe care trebuie s-o iei din altă parte (un alimentator separat) căci e puțin probabil că știi ce să faci ca să alimentezi direct din amplificator.

Edited by mamaie112, 04 December 2018 - 20:33.


#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 adicontakt, on 04 decembrie 2018 - 20:21, said:

Posted Image cam greu sa ajung acolo
Ms mult pentru intentia de a ma ajuta

 mamaie112, on 04 decembrie 2018 - 20:24, said:

Nu te mai complica inutil. Cumpără-l pe ăla despre care discutai în primul post și montează-l singur la ieșirea de difuzoare așa cum e indicat în instrucțiunile respective. Nu are cum să se ardă, căci toate diodele alea mici sunt special puse pentru a-l proteja. Cel mult poate bate acul mai mult spre capul de scală la nivel mare de ieșire, dar nu se arde.
Și chiar dacă, prin absurd, s-ar arde vreo componentă, așa cum este proiectat nu are cum să-ți afecteze amplificatorul.
Ms

#16
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018
Văd că se găsește schema. Se poate lua și tensiunea pentru LED-uri direct din amplificator.
Attached File  2018-12-04_204804.png   35.41K   7 downloads
Dacă ai nelămuriri întrebi după ce ți-au venit, atunci când le montezi.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ce leduri?
Sunt analogice vu metrele alea care le vreau eu...

#18
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018
Are LED-uri care luminează scala prin spate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate