Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rata unicredit/TBI

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Va salut! Am o rata la TBI și una la Unicredit. Sunt rate fixe. Dacă eu într-o anumita luna plătesc mai mult, cum se procedează? Am decis sa întreb aici, decât sa stau câte 20 de minute în telefon pana răspunde cineva.
Mulțumesc!

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Felicitari, dar tot la banca afli raspunsul.
Platesti mai mult, adica rambursezi anticipat, cu recalculare de credit sau pur si simplu pui niste bani in cont sa fie acolo si sa se retraga rata automat?
La a doua varianta nu se intampla nimic, la prima varianta iti scrie in contractele de credit in ce conditii se poate face rambursare anticipata.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAbbd, on 03 decembrie 2018 - 13:00, said:

Va salut! Am o rata la TBI și una la Unicredit. Sunt rate fixe. Dacă eu într-o anumita luna plătesc mai mult, cum se procedează?

Sunt rate fara dobanda pe card sau ce?  La Raif, daca bagi mai multe rate odata... ele se iau esalonat, pana rezulta diferenta de plata... deci, practic tot ce ai bagat in plus se socoteste si, luna viitoare, nu mai ai de plata.  Dar.. in momentul in care ce ai platit in plus se epuizeaza si rezulta o diferenta, in acea luna trebuie sa platesti, exact acea diferenta ca sa nu intri in restanta.

#4
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
In principiu si la credit si la credit prin card de rate principiul e acelasi : daca doar alimentezi contul respectiv cu o suma mai mare decat ar fi necesara pentru plata ratei nu se intampla nimic , suma in plus ramane in cont si va fi folosita la plata ratei/ratelor ulterioare ( in loc sa fie in buzunarul tau si sa o depui la scadenta urmatoare).

Daca vrei sa vezi vreun impact la nivelul soldului/numarului de rate  trebuie sa faci cerere de rambursare anticipata partiala. Acest lucru  duce ori la diminuarea ratei ( cu pastrarea numarului de rate)  ori la scaderea numarului de rate  ( cu pastrarea ratei lunare) , ori la un mixt intre cele 2.

Edited by kriiss, 03 December 2018 - 13:35.


#5
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

View Postkriiss, on 03 decembrie 2018 - 13:32, said:

In principiu si la credit si la credit prin card de rate ...

Eu stiu sigur ca la un card de credit de la Unicredit nu e la fel ca la creditul normal. Adica daca ai luat ceva de 4000 de lei in 10 rate, adica 400/luna si platesti in fiecare luna 800 de lei atunci dupa 5 luni ai achitat. Poti sa ii platesti si pe toti intr-o luna si se termina. Tu trebuie sa acoperi suma, cum o faci e problema ta.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
precizeaza te rog ce tip de "rate" ai la cele 2 institutii. ai luat credit de nevoi personale sau ai card de credit/de cumparaturi in rate ?

#7
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

View PostIpsilanteCucuruz, on 03 decembrie 2018 - 13:48, said:

Eu stiu sigur ca la un card de credit de la Unicredit nu e la fel ca la creditul normal. Adica daca ai luat ceva de 4000 de lei in 10 rate, adica 400/luna si platesti in fiecare luna 800 de lei atunci dupa 5 luni ai achitat. Poti sa ii platesti si pe toti intr-o luna si se termina. Tu trebuie sa acoperi suma, cum o faci e problema ta.

Daca ii platesti pe toti intr-o luna evident tu nu mai ai nimic de platit, dar sistemul de rate merge in continuare, nu ti se inchide creditul  (tu apari in continuare cu datorie !) , iti trage luna de luna rata ( 400 ron in exemplul tau)  din suma depusa.

Dar pot exista si exceptii (eu nu stiu vreuna, nu stiu cum e la Unicredit) , de asta am spus ' 'in principiu'.

Speta e mai importanta acolo unde intervine dobanda  si unde daca ai suma necesara  e recomandata rambursarea anticipata (pentru a evita plata dobanzii) .
La rate fara dobanda ( prin credit pe card) conteaza mai putin  ; poate e mai bine sa platesti doar rata lunara si sa ramai cu restuil de bani .

Edited by kriiss, 03 December 2018 - 14:17.


#8
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Ratele le am facute in magazin la Media Galaxy iar eu platesc numerar la un aparat de plati, ori la PayPoint..  Ambele rate sunt fixe, una in valoare de 224 si una in valoare de 287. Uneori la inceputul lunii pun o suma rotunda. Azi la rata de 224 de lei, am platit 300.

De asta voiam sa stiu. ce se intampla cu banii respectivi pe care ii adaug in plus?

#9
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Trebuie sa ai un contract de rate ; ce scrie in el ?

Ca regula ( poti fi si exceptii) daca ai platit 300 luna asta  la rata de 224 inseamna ca 76 de lei iti raman in cont si luna viitoare poti plati doar 148 (224-76). Daca si luna viitoare platesti tot 300 raman disponibili 76+76 si in a treia luna mai ai de plata doar 72 RON (224-76-76). Si tot asa.

#10
Abbd

Abbd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 21.06.2017
Am înțeles! O sa trag un ochi pe contract la lucrurile astea. Mulțumesc frumos!

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
In aproape toate cazurile, banii platiti in plus raman in cont
Banca "trage" doar banii pentru rata iar restul sunt pusi deoparte
La final (de preferat penultima rata) ar trebui sa mergi personal la banca sa verifici situatia contului
Vezi acolo daca mai ai ceva de dat sau ... de primit

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate