Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Pareri First Bank ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#19
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012

 baribalu, on 03 decembrie 2018 - 08:04, said:

Si nu e singura banca care te arde la alimentarea contului on line... Bancprostul face la fel... Pentru un transfer de 600 lei din ING unde nu ma comisioneaza, Bancprostul imi i-a 6 lei.... Noroc ca de la 01.01.2018 dispar...

...depinde ce cont ai la Bancpost. Pe mine mă taxează la fiecare alimentare, dar fac retur de comisioane în ultima zi lucrătoare din luna. Practic, e gratis.

 bv01, on 02 decembrie 2018 - 19:58, said:

😂😂😂 Mda, țeapă. E vorba de Piraeus Bank. Nevertheless... new name

@Naijax
Nu ai adus nimic nou la discuție.

Edited by bv01, 03 December 2018 - 11:38.


#20
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@andreic și @naijax

Încercați să vedeți ce înseamnă o marcă comercială.

Marca „First Bank” este destul de generică și este întâlnită în multe piețe, fără ca instituțiile care o folosesc să aibă legătură una cu alta, chiar și două bănci din România au nume cu semnificație asemănătoare: Erste Bank și Alpha Bank.
Vedeți și firul de discuție inițiat de mine atunci când această denumire a fost propusă.
https://forum.softpe...e-pentru-banca/

Niciuna din instituțiile din lume care folosește denumirea „First Bank” nu are înregistrată această denumire în România, de aceea J.C. Flowers o poate folosi în continuare.

.

Edited by Koal, 03 December 2018 - 12:54.


#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 eStev, on 02 decembrie 2018 - 20:04, said:

Credeti ca revolutioneaza sistemul bancar din Ro sau o sa fie ca restul bancilor? Deci nu prea avem ce sa discutam...

ca restul bancilor din Romania - adica comisioane mai multe si mai diverse ca in alte tari si dobanzi cu minim 4 puncte procentuale mai mari ca in vest la salarii de 5x mai mici.

Dar cel mai corect este sa lasam reclama la o parte si sa vorbim de chestii concrete - a venit aceasta "noua banca" cu vreo promotie, ceva, la lansare, macar pentru fostii clienti Piraeus Bank?

Ca asa.. reclame colorate poate sa faca oricine.

Edited by rosix, 03 December 2018 - 13:57.


#22
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 rosix, on 03 decembrie 2018 - 13:56, said:

ca restul bancilor din Romania - adica comisioane mai multe si mai diverse ca in alte tari si dobanzi cu minim 4 puncte procentuale mai mari ca in vest la salarii de 5x mai mici.

Dar cel mai corect este sa lasam reclama la o parte si sa vorbim de chestii concrete - a venit aceasta "noua banca" cu vreo promotie, ceva, la lansare, macar pentru fostii clienti Piraeus Bank?

Ca asa.. reclame colorate poate sa faca oricine.
Nu, sunt client din 2013 si inainte am mai fost vreo 2-3ani.

 feribalint, on 02 decembrie 2018 - 22:54, said:

Plata a fost la urgenta...a la Pireus....
Eram sigur; totusi nu pune la socoteale (in aceeasi oala) o plata urgenta cu una normala ca si pe la alte banci este exact la fel cu platile urgente, poate chiar si mai mult comisionate.

Edited by costinuti, 03 December 2018 - 21:23.


#23
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Plată urgentă ce s-a făcut abia a doua zi...dacă știam îl lăsam la transfer normal că tot atâta durează....

Fiind la ING, nu știu ce înseamnă comision...platesc doar pt serviciul sms.

#24
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Naijax, on 03 decembrie 2018 - 10:40, said:

Ce tot ii dati cu First Bank = Piraeus Bank Romania
Este vorba despe asta
https://en.wikipedia...Bank_of_Nigeria

Nu va asteptati nu-i asa ?

N-are legatura, aia e FirstBank (fara spatiu), asta este First Bank.

Dupa parerea mea, cea din Nigeria e mai putin dubioasa decat asta nascuta peste noapte, de catre un fond de investitii, si care ne spameaza cu reclame mai mult decat penibile.

Edited by don_dannielo, 03 December 2018 - 21:29.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,619
  • Înscris: 07.02.2003

 Koal, on 03 decembrie 2018 - 12:53, said:

Vedeți și firul de discuție inițiat de mine atunci când această denumire a fost propusă.
Niciuna din instituțiile din lume care folosește denumirea „First Bank” nu are înregistrată această denumire în România, de aceea J.C. Flowers o poate folosi în continuare.
Pare sa ai dreptate, oficial de pe site:

https://www.firstban...iri/stire2.html

JC Flowers este american pe de alta parte... dar nu pare sa aibe vreo legatura cu banca renumita. Deci e un fel de inselatorie prin publicitate falsa.

https://www.firstbanks.com/about-us

Care apropo nu e asa veche cum se sugereaza...

Edited by andreic, 03 December 2018 - 23:06.


#26
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 feribalint, on 03 decembrie 2018 - 21:26, said:

Plată urgentă ce s-a făcut abia a doua zi...dacă știam îl lăsam la transfer normal că tot atâta durează....
Teapa ta ce sa zic ca nu te-ai uitat/interesat. ; unde au plecat >50.000 lei mai pleaca si 14 lei :))))))))
PS plata efectuata seara sau dupa ora bancara limita degeaba o mai pui la urgenta ca tot ziua urmatoare pleaca la decontare prin BNR ( transfond) catre alte banci din RO

Quote

Fiind la ING, nu știu ce înseamnă comision...platesc doar pt serviciul sms.
Si ala il platesti degeaba, cand serviciul push alert functioneaza bine (ios)
Apropo, si eu am si ING si ma enerveaza la culme:
- problema cu deconectarea din IB aleatorie dupa cateva secunde de nu apuci nici sa scrii un IBAN
- predefinire sabloane de plati, trebuie mers de fiecare data in aplicatia veche pe PC

#27
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu trec la costuri si diferenta dintre cursul valutar al bancii si cursul BNR, ca fac destule plati in valuta cu cardul.

La ING e 3%, cea mai mare de la toate bancile.

Practic pierd 3% din tot ce cheltui in valuta.

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 don_dannielo, on 05 decembrie 2018 - 06:00, said:

Eu trec la costuri si diferenta dintre cursul valutar al bancii si cursul BNR, ca fac destule plati in valuta cu cardul.

La ING e 3%, cea mai mare de la toate bancile.

Practic pierd 3% din tot ce cheltui in valuta.

N-ai auzit de Revolut pana acum?

#29
bobot90

bobot90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.08.2007

 Frorn, on 05 decembrie 2018 - 10:34, said:

Ești angajat la ei?
Pe toate topicurile numai de ei vorbești și ii ridici în slavi.

Poate are card de credit cu cash back.
Cat mai e diferența fata de iubitul tău revolut atunci?
offtopic: pai si ce-l opreste sa faca top up? revolut rulz !!!

Ontopic: am auzit la radio, parca, ca First astia ar avea un card de credit cu cashback, oriunde, 3% (ar fi cel mai mare de pe piata, nu?), dar m-am pierdut in site-ul lor super obscur, n-am gasit decat niste detalii care ziceau de un 0,1%... O fi promotional, are cineva curaj sa intre intr-o sucursala sau si mai horror, video call, sa intrebe?

Edited by bobot90, 05 December 2018 - 17:04.


#30
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

 bobot90, on 05 decembrie 2018 - 16:47, said:


offtopic: pai si ce-l opreste sa faca top up? revolut rulz !!!

Ontopic: am auzit la radio, parca, ca First astia ar avea un card de credit cu cashback, oriunde, 3% (ar fi cel mai mare de pe piata, nu?), dar m-am pierdut in site-ul lor super obscur, n-am gasit decat niste detalii care ziceau de un 0,1%... O fi promotional, are cineva curaj sa intre intr-o sucursala sau si mai horror, video call, sa intrebe?

Au 3% cash back doar pentru cumpărături făcute în perioada 01.12.2018 - 15.01.2019.

#31
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Ce stiti de banca asta, vad ca toate posturile TV au inceput sa dea reclamele lor, cu intemeierea Americii, cu parintii fondatori, si prin oras au inceput sa apare niste postere imense cu Washington, Franklin si alti tipi de pe bancnotele americane.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yw_pFsTHjU4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Asa se cheama acum Piraeus Bank

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Mai exact Piraeus Bank a fost cumparata de astia.

#34
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 liviu_np, on 06 decembrie 2018 - 10:29, said:

Asa se cheama acum Piraeus Bank
Pai astia-s greci, ce treaba au cu America si cu patriotismul asta siropos din reclamele astea?

#35
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
FIRST BANK a inaugurat prima sa sucursală sub noua identitate de brand. Astfel, sucursala din sediul central al băncii, are o nouă înfățișare, în linie cu brandul FIRST BANK. Până la sfârșitul anului, toate cele 40 de sucursale din București, precum și unitatea bancară din Alba Iulia vor purta noua identitate de brand a băncii.
„Astăzi începem un nou proiect cu un puternic acționar american, având parteneri clienții noștri și mass media. Sunt convins că va fi un proiect de succes. Construim împreună o instituție financiară românească responsabilă, dedicată pe termen lung adaugării de valoare pentru toți stakeholderii noștri: acționari, clienți, comunități locale, societatea românească. Vom sprijini activ programul național de incluziune și de educație financiară” a spus Nicolae Dănilă, Chairman of the Board of Directors First Bank.
La începutul anului viitor, procesul de rebranding se va extinde și la nivelul sucursalelor aflate în țară. Banca fost achiziționată de Fondul American de Investiții JC Flowers & Co, în iunie 2018.

Sursa: Piața Financiară

Edited by Koal, 06 December 2018 - 10:58.


#36
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
vezi ca a dat @eiffel un raspuns mai exact.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate