Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Anulare pasaport

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,362
  • Înscris: 28.10.2018

View Postxcit, on 02 decembrie 2018 - 16:14, said:

daca te duci cu el ti-l taie, te duci fara el si zici ca s-a facut curat in casa si s-a aruncat din greseala

Merge si asa -> declaratie monitorul oficial ca l-ai pierdut -> astepti pana se publica -> te prezinti sa faci un pasaport nou.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postxcit, on 02 decembrie 2018 - 16:14, said:

daca te duci cu el ti-l taie, te duci fara el si zici ca s-a facut curat in casa si s-a aruncat din greseala

Chiar si expirat? Logic ar trebui sa il lase in pace

#21
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
O persoană nu poate fi ȋn posesia a mai multe paşapoarte valabile de acelaşi tip (turistic, oficial, sau diplomatic), ȋn acelaşi timp.

Legea 248/ 2005 , actualizata prin O.U.G. nr. 207/2008,
constituie contraventii la regimul pasapoartelor si se sanctioneaza cu amenda urmatoarele fapte:

Art. 46, lit. j :
Nerespectarea de catre titularul pasaportului simplu, declarat furat sau pierdut si gasit ulterior declararii a obligatiei de a nu-l folosi si de a-l depune de indata la autoritatea
emitenta sau dupa caz la institutia din care fac parte.
AMENDA: 50 - 100 LEI (art. 47 , lit. b)

• Art. 46, lit. k :
Folosirea pasaportului declarat furat sau pierdut, de catre titularul acestuia, fara sa informeze autoritatea emitenta cu privire la gasirea acestuia ( inainte de a i se elibera un
nou document ). AMENDA: 50 - 100 LEI (art. 47, lit. b)

Nu știu dacă amenzile sunt actualizate.  
Posibil să fi crescut între timp,  dar nu cred că aceasta este problema principală,  ci riscul de a fi oprit (reținut) de către Poliția de Frontieră din România sau oricare altă țară și ținut în custodie (arest) până când se termină investigația aferentă.

ATENTIE!
Paşapoartele PIERDUTE / FURATE, fac obiectul unor semnalări în Sistemul Informatic Schengen (SIS).
În situaţia în care autorităţile străine găsesc asupra titularului paşaportul ce face obiectul unor semnalări în SIS, acesta urmează să fie confiscat şi transmis autorităţilor emitente române.

Sunt cazuri de oameni care au crezut că au pierdut pașaportul,  au făcut altul nou,  dar între timp l-au găsit pe cel vechi și au crezut că-l pot folosi.
În UE mai treacă meargă,  posibil să nu dormi în arest pentru chestia asta,  dar dacă faci imprudența aceasta în SUA,  folosești pașaportul vechi, declarat pierdut apoi regăsit,  doar pentru că pe acela este viza americană,   autoritățile americane rețin persoana pe loc,  pentru cel puțin 24 ore.   Dacă este vineri,  atunci poate luni sau marți va fi eliberat.   Sau poate miercuri.

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
nu cred ca ai inteles, omul nu vrea sa foloseasca pasaportul vechi.
si ca fapt divers, poti avea 2 pasapoarte valide, inclusiv in Romania se poate, cand circuli in 2 tari aflate in conflict.

#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,362
  • Înscris: 28.10.2018

View Postslai, on 02 decembrie 2018 - 16:26, said:

nu cred ca ai inteles, omul nu vrea sa foloseasca pasaportul vechi.
si ca fapt divers, poti avea 2 pasapoarte valide, inclusiv in Romania se poate, cand circuli in 2 tari aflate in conflict.


Poti da un link? Am auzit de chestia asta in alte tari. Ar fi interesant sa se poata si in Romania.

#24
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postslai, on 02 decembrie 2018 - 16:26, said:

nu cred ca ai inteles, omul nu vrea sa foloseasca pasaportul vechi.
si ca fapt divers, poti avea 2 pasapoarte valide, inclusiv in Romania se poate, cand circuli in 2 tari aflate in conflict.

Am înțeles.
Dar pentru că tot se discută și pentru că am știință de anumite meandre ale concretului care este,  am postat o informație utilă nu doar inițiatorului ci și unor colegi care poate nu știu chestiile acestea.

Referitor la pașaportul  pentru situații speciale,  precum cel al călătoriei în zone problematice,  acest document are caracter excepțional și se obține doar în urma unei cereri pertinente și documentate.
În orice caz,  regula de a nu avea două pașaporte simultan este valabilă și în acest caz.

Apropo,  la israelieni s-a renunțat la viza clasică cu ștampilă ori colant pe pașaport.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttomaso, on 02 decembrie 2018 - 16:42, said:

Apropo,  la israelieni s-a renunțat la viza clasică cu ștampilă ori colant pe pașaport.

Corect. Dar daca ai calatorit in Arabia Saudita si alte state arabe si apoi vrei sa mergi si in Israel sa vezi tara Sfanta. Cine crezi ca iti mai acorda viza de intrare? Posted Image

View Postabac, on 02 decembrie 2018 - 16:38, said:

Poti da un link? Am auzit de chestia asta in alte tari. Ar fi interesant sa se poata si in Romania.


Poti avea pasaport normal (simplu electronic) insa ai o viza/vize de exemplu a unui stat arab. Apoi vrei sa mergi in Israel. Cu siguranta nu ti se va permite accesul. Aa ca dai fuga si iti faci un pasaport temporar.

"Paşaportul simplu temporar are valabilitatea de 12 luni şi se eliberează în termen de cel mult 3 zile lucrătoare, în următoarele situaţii:
în cazul în care titularul declară în scris că urmează să călătorească în state între care există stare de beligeranţă ori conflict diplomatic şi are aplicată în paşaportul simplu sau în paşaportul simplu electronic o ştampilă ori o viză eliberată de statul cu care ţara în care călătoreşte se află în conflict;"

Edited by MembruAnonim, 02 December 2018 - 16:50.


#26
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostMembruAnonim, on 02 decembrie 2018 - 16:48, said:

Corect. Dar daca ai calatorit in Arabia Saudita si apoi vrei sa mergi si in Israel sa vezi tara Sfanta. Cine crezi ca iti mai acorda viza de intrare? Posted Image

Din ce știu eu,  israelienii nu fac chestii din astea.
Poate colegii noștri care trăiesc în Israel pot da mai multe detalii.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttomaso, on 02 decembrie 2018 - 16:50, said:

Din ce știu eu,  israelienii nu fac chestii din astea.
Poate colegii noștri care trăiesc în Israel pot da mai multe detalii.

Hmm.. eu din ce am mai citit, multi care au avut vize din state arabe, au fost retinuti pe aeroport mai mult timp, interogatorii inainte de a-ti da drept de intrare. Multora nici nu li s-a acordat dreptul de intrare.

Edited by MembruAnonim, 02 December 2018 - 16:52.


#28
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,891
  • Înscris: 29.06.2006

View Postabac, on 02 decembrie 2018 - 16:15, said:

Merge si asa -> declaratie monitorul oficial ca l-ai pierdut -> astepti pana se publica -> te prezinti sa faci un pasaport nou.
eu m-am dus fara nici o declaratie, a completat ea ceva acolo la birou si gata

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Some countries block passports containing stamps or visas from Israel. To deal with this issue and make things easier for tourists, Israel now issues slips with stickers on them which you can keep in between the pages of your passport.

These countries include Afghanistan, Algeria, Indonesia, Iran, Iraq, Kuwait, Lebanon, Libya, Malaysia, Saudi Arabia, Somalia, Sudan, Syria and Yemen.

But also note that those countries will also search for Jordanian or Egyptian exit stamps from land borders with Israel and will likewise prohibit your entry if they find one."


https://www.worldnom...of-israel-visas

Edited by MembruAnonim, 02 December 2018 - 16:59.


#30
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Oare daca ai pasaport biometric, de-asta cu fila de informatii din policarbonat, ti-o ia cu totul? sau iti taie doar un colt?

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cel simplu electronic nu este biometric?

#32
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postslai, on 02 decembrie 2018 - 16:26, said:

nu cred ca ai inteles, omul nu vrea sa foloseasca pasaportul vechi.
si ca fapt divers, poti avea 2 pasapoarte valide, inclusiv in Romania se poate, cand circuli in 2 tari aflate in conflict.
dar nu emise de aceeași țară.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDaculScoril0, on 02 decembrie 2018 - 22:57, said:

dar nu emise de aceeași țară.

Se poate si doua permise valabile simultan. De exemplu unul simplu electronic si unul temporar (1an).

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
se poate cu doua, unul expira si altul nou
exemplul este viza de sua care ramane in vechiul pasaport pe care trebuie sa-l ai impreuna cu cel nou.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,847
  • Înscris: 20.10.2015

View Postarg, on 03 decembrie 2018 - 01:32, said:

se poate cu doua, unul expira si altul nou
exemplul este viza de sua care ramane in vechiul pasaport pe care trebuie sa-l ai impreuna cu cel nou.

Dar cel vechi trebuie sa fie anulat de romani


View Postslai, on 02 decembrie 2018 - 16:26, said:

si ca fapt divers, poti avea 2 pasapoarte valide, inclusiv in Romania se poate, cand circuli in 2 tari aflate in conflict.

Nu exista pasapoarte multiple cu serii diferite valabile in acelasi timp

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Bine ma, ca e greu sa citești mai sus...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate