Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

windows 10 pe macbook

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Salut,
Am avut curiozitatea sa instalez w10/64 pe un laptop macbook mid 2010, proc 2,4GHz, ram 6GB, ssd kigston A400/120GB. Am facut-o deoarece la laptopul folosit zilnic, dell latitude d630 s-a rupt o balama l-am desfacut si pana i-o inlocuiesc am zis sa am cu ce intra pe forumPosted Image .
Instalarea am facut-o "pe curat", ssd-ul cu high sierra l-am scos, de fapt l-am inlocuit cu ssd-ul din dell, avea deja instalat w10/64, cu putina munca, am reusit sa instalez aproape toate driverele. Imi apar niste mici probleme la driverele de BT (HID device) si video (NVIDIAGeForce320m) desi nu se observa nimic deranjant in functionare. Pentru drivere am folosit Driver Toolkit.
Ce vreau sa subliniez:
Am reusit sa fac trackpad-ul functional 100% folosind o aplicatie terta, inainte oar imi deplasa cursorul si puteam da click stanga prin apasare. Aplicatia respectivspoate descarca din link-ul urmator:
https://www.fileclus...rol-Module.html
sau direct:
http://trackpad.forb...p.org/#download
Am lasat setarile implicite si acum pot folosi atingerea cu 1 sau 2 degete, sunt foarte multumit de performante.
M-am gandit sa ii informez pe cei interesati.
Ca o observatie la windows10 pe macbook: sunetul nu are aceeasi calitate ca in mac os, am inalte dar joase nu prea.
Alta problema pe care inca nu am rezolvat-o este cu tastatura, ma obisnuisem sa am tastele
-F1/F2 pentru luminozitate
-F10/F11/F12 pentru volum sunet
-Cu DEL am gasit, folosesc fn+back space.
Daca aveti informatii noi, va rog sa mi le impartasiti si mie, sunt interesat.
L.E.
Am uitat, scorul in ExperienceIndexOK a crescu fata de dell d630, acolo punctajul obtinut de video era mai mic.

Edited by altuser09, 02 December 2018 - 10:35.


#2
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
E ca si cum ai pus piese de Mertzan pe un VW. Ti-ai facut un pic de treaba...

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Nu am pretentia ca am descoperit America, ceea ce mi-a iesit mie acum, au facut-o altii cu mult inaintea mea. Mi-a placut mult aplicatia pentru trackpad, nici nu ma asteptam la apple sa faca asa ceva, windows nu este produsul lor. Cu tastatura o pot rezolva partial. Putin mai complicat, folosind o tastatura externa, conexiune BT. Totusi tastatura inclusa este mult mai comod de folosit.
Ai ceva experienta in lucrul cu macbook-ul?
Ma intereseaza niste sugestii de la cei care s-au mai ocupat de asa ceva. Ca merita sau nu, voi decide singur. Sa nu intelegi ca ma deranjeaza comentariul tau dar vreau sugestii, nu evaluari. Pozitive sau nu.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Au mai existat subiecte similare pe aria Mac. Poti incerca sa le cauti.

Pentru tastatura vezi aici: https://forum.softpe...8#entry16061322

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Deci tu nu puteai sa intrii pe forum din OSX? Buna gluma!

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009

View Postgerbil, on 02 decembrie 2018 - 12:51, said:

Deci tu nu puteai sa intrii pe forum din OSX? Buna gluma!
M-am exprimat gresit. Am incercat o gluma, se vede ca nu prea am reusit.
Nu ma acomodez cu afisajul in macos, probabil este ceva legat de obisnuinta. Fonturile sunt putin alfel, parca luminozitatea, contrastul, nu sunt la fel ca in win. Mi se pare mai putin obositor sa folosesc win, inclusiv pe mac decat sistemul nativ.
Dupa ce-mi repar laptopul dell, revin la high sierra pe macbook. Am incercat mai demult cu 2 sisteme de operare dar mergea foarte greu. Adevarat este ca aveam hdd nu ssd, memoria parca mai mica, nu mai sunt sigur. Nu mi-a placut, am facut-o de curiozitate. Posibil sa mai incerc din nou macos+win in configuratia hardware actuala dar poate prin ianuarie.

Edited by altuser09, 02 December 2018 - 14:12.


#7
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
De ce sa mearga greu un dual boot?
Spatiu sa ai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate