Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Din Dubai in Bucuresti cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 buntzi, on 09 decembrie 2018 - 10:04, said:

Mișto prezentarea cu "excursie" de 60 de ore la volan pe direcție.
Strict aici, eu nu vad care-i problema.  Da, avionul e mai eficient ca timp (la asemenea drum, ca pt zboruri interne, de exemplu, n-as paria pe asta, daca e sa calculez din usa-n usa) si, probabil, financiar, dar daca n-am presiunea asta, s-ajung cat mai repede / ieftin, masina-i prima optiune si pt mine, indiferent de destinatie.
Presupunand c-ar exista un pod pana-n America / Australia, si-acolo m-as duce cu masina, daca e s-o fac asa, "pt sufletul meu".

Problema la ce-si propune colegul e traseul, care traverseaza niste zone mai... dubioase, sa zicem.

Edited by Barboso, 09 December 2018 - 13:18.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se poate.

Ia legatura cu astia si vezi ce probleme au intampinat ei.

Spania - Pakistan cu masina si retur

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bzNsA7kl-MI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

More

https://www.youtube....akistan by road

O gramada de troli pe aici

Edited by MembruAnonim, 09 December 2018 - 17:14.


#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016

 giuliani, on 06 decembrie 2018 - 11:30, said:

Tu vorbesti serios? Iti sta gandul sa faci 4800km prin Turcia, Irak, Siria, Israel, Palestina, Liban sau Arabia Saudita? Nici platit n-as face drumul asta cu masina sa risc sa ma prina noaptea singur pe drum prin tarile astea.

Evident, poti alege varianta prin Turcia, Iran, Irak, Kuweit, si Arabia Saudita insa asta are vreo 5600km si dureaza 60h, care in realitate pot insemna vreo 6 zile. Nu cred ca merita oboseala si riscurile in niciun caz.


Eu as face excursia asta fara sa clipesc.
Singura portiune dubioasa sint citiva km prin Irak (20-30?), in rest e absolut ok.

Evident problemele de formalitati et sint foarte reale, dar nu intra la pericole.

 buntzi, on 09 decembrie 2018 - 10:04, said:

Aș zice că omul a văzut pe net cam la ce bani se vinde o mașină similară în .ro și s-a gândit că dacă repetă mișcarea asta de vreo 3 ori, a patra mașină îi iese gratis. Probabil vrea s-o aducă pe roți în țară, să mai scutească niței bani pe vapor. Mișto prezentarea cu "excursie" de 60 de ore la volan pe direcție.
S-o fi gandit la taxele vamale, diferența de TVA, omologare RAR și alte asemenea?

Nu cred pentru ca traseul asta costa mai mult decit trimiterea masinii cu vaporul.

PS: cind eram mic am citit o carte cu niste romani care au plecat sa escaladeze un virf prin Afganistan (sau in Pamir in URSS? am uitat) si au facut traseul prin turcia si afganistan cu o dacie 1300.

#22
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

 Barboso, on 09 decembrie 2018 - 13:17, said:

[...]

 vrajitoruldinoz, on 09 decembrie 2018 - 23:18, said:

[...]

Ok. Să vedem ce ne mai povestește omul (dacă mai intră p-aci)

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016
A, nu am nici o indioala ca nu are nici o intentie la calatoria aia (de ce ar intreba cineva asa ceva aici?), vorbeam asa, la modul general.

#24
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
De fapt, a mai avut un mesaj (postul 23 ar fi fost al lui) in care si-a reafirmat intentia de a face calatoria asta cu masina.  I l-am sters eu, c-a avut si-o izbucnire nervoasa si-ar fi fost mai mult de editat decat de lasat.

#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,663
  • Înscris: 21.06.2016
Pai internetul e plin de resurse, gaseste el ceva.

#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,524
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 09 decembrie 2018 - 23:18, said:




Eu as face excursia asta fara sa clipesc.
Singura portiune dubioasa sint citiva km prin Irak (20-30?), in rest e absolut ok.

Evident problemele de formalitati et sint foarte reale, dar nu intra la pericole.



Nu cred pentru ca traseul asta costa mai mult decit trimiterea masinii cu vaporul.

PS: cind eram mic am citit o carte cu niste romani care au plecat sa escaladeze un virf prin Afganistan (sau in Pamir in URSS? am uitat) si au facut traseul prin turcia si afganistan cu o dacie 1300.
cu multi ani citisem un blog al unor clujeni plecati la Vladivostok cu o dacia  1300. Dar cica le-a furat aparatu foto chiar la capatul calatoriei.. asa ca canci poze..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate