Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Marsilia si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Nefertiti_02

Nefertiti_02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.04.2008
Pe scurt cateva cuvinte despre ultima escapada...

Intre 12 - 16 nov a.c. am fost iar in Marsilia cu ceva treburi, de data asta, dar tot am avut putin timp sa mai vedem una alta, prin imprejurimi mai ales.

Zborul, direct, a fost cu Ryanair si a costat 15 euro/pers/sens. Evident, la aceste preturi, avionul a fost plin, si la dus si la intors. Tot prin Ryanair am inchiriat si o masina, o Toyota Aygo, pentru a ne misca mai comod. Avantajul acestei masinute, destul de vanoasa de altfel, a fost ca te puteai strecura mai usor prin traficul infernal din Marsilia, dar mai ales ca o puteai si parca!

Dupa cum ziceam Marsilia o mai vazusem anul trecut, asa ca acum ne-am plimbat prin Aix-en-Provence (Cours Mirabeau – foarte frumos), Avignon (Palais des Papes, Pont d'Avignon si tot centrul vechi), Cassis, La Ciotat + Vieux-Port de Marseille...

Intre Cassis si La Ciotat am mers pe celebra Route des Cretes.

In final cateva imagini:

Attached Files



#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Frumos.Peisaje+monumente. Ok!  Da de etnia,religia majoritara in Marsilia ne povestesti ceva. Asa, dupa ora 21.  Foto din market(oricare) ai? Ca par pustii,fara oameni, foto expuse.

#3
Nefertiti_02

Nefertiti_02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.04.2008
... intr-adevar, daca faci abstractie de cladirile impunatoare, pare ca te afli intr-un oras din nordul Africii. Conform predictiilor, Marsilia va deveni, in curand, primul mare oras vest-european predominant musulman.

Ne-am plimbat prin zona turistica care a fost ok, dar sunt si cartiere mai rau famate...

Poza cu prefectura din Marsilia este facuta dupa ora 21, cea cu halele din Avignon pe la ora 13:30, ceea ce explica prezenta mai redusa a clientilor, iar cea cu terasa din Vieux-Port pe la orele pranzului.

PS. Anul trecut, la 3 zile dupa ce am plecat din Marsilia, un musulman a taiat gatul, ziua in amiaza mare, la 2 tinere frantuzoaice pe treptele garii Saint Charles...

Attached Files



#4
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008
TRIP REPORT (29.08.19 - 06.09.19)

AIX-EN-PROVENCE / MARSEILLE / NICE / MENTON / SAINT TROPEZ / CANNES / MONACO - MONTE CARLO

PARTEA 1 (AIX-EN-PROVENCE / MARSEILLE)

Ziua 1 (29.08.19) - Joi

AIX-EN-PROVENCE

Avion, Bucuresti  - Marsilia cu RYAN AIR
15.05 - 16.45 (real 16.10 - 17.45)

Intarziere la decolare 1 ora, fara nici un anunt in prealabil sau vreo explicatie, dar ne asteptam la asa ceva cand luam bilete low-cost. Aterizare la Marsilia in jur de 18.00. Transport catre Aix-en -Provence cu BUS 40 (LECAR), pret 8.60E/adult. Autobuzele pleaca din 30 in 30 de minute iar drumul pana la destinatie dureaza 30 de minute. De la gara rutiera din Aix am mers pe jos pana la cazare - https://www.odalys-v...nce/atrium.html - unde am primit din cauza disponibilitatii in loc de studio (cum rezervasem), un apartament, fara vreo plata suplimentara. Apartamentul spatios, living mare cu canapea dubla extensibila, masa cu 4 scaune, comoda, cuier, bucatarie complet utilata (chiuveta, plita, frigider, hota, microunde, filtru cafea, incalzitor apa, vesela, tacamuri, pahare), dormitor micut cu dulap, 2 noptiere  si televizor, A/C  in ambele camere, baie cu cada, uscator par, etc.. Complexul are si o curte interioara cu canapele si umbrele. Am despachetat rapid si am plecat intr-o scurta plimbare sa luam pulsul orasului si sa luam masa. Zona centrala a orasului este strabatuta de Cours Mirabeau, o alee pietonala lunga si lata unde, pe o parte, sunt, unul dupa altul, baruri si restaurante. Cours Mirabeau se termina intr-o piata (Rotonda) unde se afla o fantana arteziana. In acea zona erau o gramada de perechi  (de la 18 la 80 de ani) care dansau copiind miscarile a 2 perechi de tineri dansatori profesionisti.

Ziua 2 (30.08.19) - Vineri

AIX-EN-PROVENCE

Dupa micul dejun si o cafea mica (chiar mica!!!) am luat la pas orasul care este de o curatenie iesita din comun, magazine cu dulciuri la tot pasul (macarons, nougat, calisson sunt peste tot), la fel cu vinuri, branzeturi , dulcetzuri si bineinteles cafenele si terase. Ce era iesit din comun, foarte multe agentii imobiliare. Ne-am plimbat prin cartierul Mazarin, am vizitat  Cathedrale Saint Saveur si Pavillion de Vendome (unde era si o expozitie temporara dar am ajunns acolo in perioada pauzei de pranz 12.30 - 13.30 si nu am mai apucat sa intram. Referitor la pauza de masa, cam 80% din restaurante inchid intre 15.00 si 19.00. Exista si o zona cu strazi pline de magazine si o alta zona de shopping in zona Rotonda. Dupa masa de pranz (pe care am prins-o la limita din cauza programului ciudat) si pentru ca nu am gasit ceva care sa ne satisfaca, am luat cateva sticle de vin, vreo 5-6 feluri de branzeturi (alese din vreo 40-50 de feluri, grea alegere) si struguri albi si am incropit o gustare tipic frantuzeasca in curtea interioara a complexului unde eram cazati. Seara, din nou plimbare, cina si somn. Ne-a placut foarte mult zona, foarte linistita, oamenii foarte calmi, atmosfera de "bonton".

Ziua 3 (31.08.19) - Sambata

MARSEILLE

Dimineata check-out, platit taxa de oras (1.1E/pers/noapte) si tropa-tropa spre gara feroviara sa luam trenul spre Marsilia. Acolo, surpriza !! Gara era goala, prima oara am crezut ca e ceva normal, am cautat un ghiseul de cumparat bilete, nu era. Erau doar cateva automate de bilete care acceptau plata doar cu cardul. Am zis sa nu ma arunc din prima la ele si m-am dus la biroul informatii unde era un tip care nu stia boaba de engleza (asta am observat in foarte multe locuri, francezii ori nu prea stiu engleza ori nu vor sa vorbeasca in engleza). Prin semne si ajutat de un translate audio de pe telefon mi-a spus ca nu merge nici un tren pentru ca "travaux au ligne" - se lucreaza pe linie, si ca putem lua autobuz spre Marsilia. L-am injurat in gand si am plecat spre gara rutiera unde se pusesera autobuze din 10 in 10 minute spre Marsilia, 6E/pers  (trenul  ar fi fost 8.3E), cam aceeasi durata si acelasi loc de debarcare (Gara Saint Charles). De la gara am luat metroul M1 3 statii pana la Estrangin Prefecture si de acolo 5 minute pe jos pana la hotel (http://www.hotelkyri.../content/photos). camera dubla, basic, putin miros de vechi in camera care s-a dus dupa deschiderea geamului, view catre Basilique Notre Dame de la Garde, pat dublu, televizor, 2 noptiere, dulap, birou, baie cam micuta cu cada. Am luat varianta fara MD din cauza pretului cam mare 11E/pers/zi si deoarece era putin variat. Am luat-o la pas prin oras, chiar in prelungirea strazii pe care se afla hotelul  (pe Rue Paradis) erau 3 strazi paralele de 500m fiecare plus altele perpendiculare pe ele pline cu magazine, pline de lume (era sambata si duminica toate magazinele sunt inchise), drept pentru care fetele le-au luat cu asalt, iar noi baietii am ochit o terasa cu bere rece. Dupa prima sesiune de shopping ne-am plimbat prin port (mare, cu multe ambarcatiuni 1500 - 2000 de dimensiuni mici si medii,) si am vizitat Basilique Saint Victor, unde se desfasura o ceremonie religioasa a unei nunti, am stat doar putin din respect pentru ei si am plecat. Ca de obicei, se facuse 15.30, toate terasele inchise, a trebuit sa mancam la Mc Donalds. O a doua (si ultima) serie de shopping si o a doua (dar nu si ultima) serie de bere rece. Seara am iesit la o terasa unde sub indrumarea unui ospatar din Radauti (care ne-a dat si ceva sfatuti utile) am incercat ceva specialitati locale (bouillabasse - ciorba de peste, scoici , homar, etc.). O ultima plimbare in piateta din fata portului, aici e instalata o oglinda uriasa (30mx15m) la vreo 10 metri deasupra solului si se vede foarte misto cand treci pe sub ea.

Ziua 4 (01.09.19) - Duminica

MARSEILLE

Dupa un mic dejun "on the way" am mers pe jos cam 30 de minute pana in zona portului unde pescarii vindeau peste proaspat si apoi pana la statia unui trenulet "Le Petit Train de Marseille" (http://petit-train-m...-dame-de-garde/), traseul 1 cu destinatia Notre Dame de la Garde. Pret 8E/pers., durata 1h15min, trenul ocoleste tot portul, apoi pe zona de coasta (Cornishe) de unde se vede Chateau d'If (facut celebru de Contele de Monte Cristo) si urca pe deal catre Basilique Notre Dame de la Garde. Sus este destul de aglomerat (bisrica este pe 2 nivele), multa lume (noi am prins si slujba de duminica), poze la greu pentru ca de acolo vezi tot orasul. La intoarcere poti sa iei alt tren care te lasa in acelasi loc ca la urcare (nu exista statii intermediare). Apoi am plecat sa vizitam muzeul MuCem care ne-a dezamagit complet, in afara unei expozitii de fotografie si a unei zone de relaxare nu prea aveai ce vedea, dar pentru ca (intamplator) era prima duminica a lunii, intrarea era gratuita (in mod normal ar fi fost 9.5E/pers) supararea a fost mai mica. Vizitat Cathedrale de la Major si la pas prin Le Panier (orasul vechi), o zona cu stradute inguste, cu peretii pictati in fel si chip, unde am luat si pranzul. Apoi  o noua plimbare prin Le Panier si vizitat Vieille Charite (unde in interiorul capelei era construita o casa de 16m lungime, 7m inaltime si doar 1.3m latime; se pare ca aceasta casa ar fi existat in realitate prin anii 70 si acolo ar fi locuit parintii lui Erwin Wurm, cel care a construit aceasta Narrow House) . A urmat la vizita Parc  Longchamp (unde am ajuns cu metroul), intrarea cu statuile si cascada impresionante, din pacate era prea tarziu pentru a vizita cele doua muzee (Beaux Arts si Histoire Naturelle). in parc erau familii cu copii la picnic, cred ca inainte fusese si ceva muzica. Seara luat masa la un restaurant cu specific vietnamez (multa lume la terase, era duminica seara si in plus era si meci de fotbal al echipei locale Olimpique Marseille).  Am uitat sa adaug ca lumea din Marsilia este mult mai pestrita dacat in Aix en Provence, multi magrebieni, cersetori, etc. dar nici un moment nu a existat vreun sentiment de nesiguranta (nu am fost decat prin zonele centrale, poate spre periferie o fi altfel).

CONTINUAREA PE TOPIC-UL "COASTA DE AZUR"

#5
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
A fost cineva, recent, in Marsilia?
Cineva mi-a spus ca Marsilia este un oras foarte frumos.Altii spun ca este o destinatie turistica periculoasa.As avea probleme daca as ajunge acolo, cu masina personala, inmatriculata in Romania?As fi interesat sa vizitez zona veche a orasului care presupun ca este zona turistica.
De cat timp as avea nevoie ca sa vizitez zona veche a orasului?3-4 zile ar fi suficiente?
Ce ar trebui sa evit in Marsilia, in afara cartierelor locuite majoritar de magrebieni?
In ce perioada a anului ar fi indicat sa vizitez Marsilia?Luna mai sau septembrie, ar fi ok?

Edited by dennis_2005, 25 July 2021 - 19:18.


#6
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,191
  • Înscris: 02.09.2014

 dennis_2005, on 25 iulie 2021 - 19:16, said:

A fost cineva, recent, in Marsilia?
Cineva mi-a spus ca Marsilia este un oras foarte frumos.Altii spun ca este o destinatie turistica periculoasa.As avea probleme daca as ajunge acolo, cu masina personala, inmatriculata in Romania?As fi interesat sa vizitez zona veche a orasului care presupun ca este zona turistica.
De cat timp as avea nevoie ca sa vizitez zona veche a orasului?3-4 zile ar fi suficiente?
Ce ar trebui sa evit in Marsilia, in afara cartierelor locuite majoritar de magrebieni?
In ce perioada a anului ar fi indicat sa vizitez Marsilia?Luna mai sau septembrie, ar fi ok?
Salut.
Iti ajung 3-4 zile pentru a vizita Marsilia.
Nu cred ca e o problema ca vii cu masina inmatriculata in Romania.
In afara de cartierele rau famate, evita si transportul in comun (autobuz si tramvai) in oras.
E ok primavara sau toamna (septembrie, chiar si octombrie) sa vizitezi Marsilia.

Edited by Costel2014, 26 July 2021 - 09:22.


#7
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostCostel2014, on 26 iulie 2021 - 09:17, said:

Salut.
Iti ajung 3-4 zile pentru a vizita Marsilia.
Nu cred ca e o problema ca vii cu masina inmatriculata in Romania.
In afara de cartierele rau famate, evita si transportul in comun (autobuz si tramvai) in oras.
E ok primavara sau toamna (septembrie, chiar si octombrie) sa vizitezi Marsilia.
Chiar si in zonele turistice sa evit transportul in comun?Evitarea folosirii transportului in comun este valabila pentru intreaga Marsilie?
Am amintit lunile mai si septemrbie pentru turism, atat pentru ca ca sunt in afara perioadei concediilor dar si pentru ca nu sunt atat de calduroase ca lunile de vara.

Edited by dennis_2005, 29 July 2021 - 14:28.


#8
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,191
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdennis_2005, on 29 iulie 2021 - 14:26, said:

Chiar si in zonele turistice sa evit transportul in comun?Evitarea folosirii transportului in comun este valabila pentru intreaga Marsilie?
Am amintit lunile mai si septemrbie pentru turism, atat pentru ca ca sunt in afara perioadei concediilor dar si pentru ca nu sunt atat de calduroase ca lunile de vara.
Poti merge cu transportul in comun in zonele turistice, dar atentie la hotii de buzunare!
Vezi unde iti parchezi masina, sunt dese spargerile de automobile.
Incearca sa te cazezi in cartierul Portului Vechi, e un cartier ok si aproape de multe obiective turistice. Sau in cartierul Saint Victor, tot pe langa Portul Vechi, e ceva mai ieftin din cate am inteles.
Daca ai probleme, vezi ca politistii din Marseille, nu prea parlesc engleza, daca nu stii franceza te intelegi greu cu ei.
Fa rost de o harta a orasului. Arondismentele 13, 14, 15 si 16 din nordul orasului sunt cele mai periculoase. Zonele Bellevue si Felix Pyat din arondismentul 3 sunt de evitat, la fel si zona Hauts de Mazargues din arondismentul 9.
Arondismentele 4, 6 si 7, in ele sunt cele mai multe obiective turistice si sunt ok in general.

P.S. Hai ca nu chiar asa de rau ca la Palermo unde hotii se deghizeaza in falsi controlori de bilete si ii jefuiesc pe turisti inca din autobuzul care face legatura intre aeroport si oras, deci ai sanse sa fii jefuit inainte de a ajunge propriu zis in Palermo!Posted Image

Edited by Costel2014, 29 July 2021 - 15:31.


#9
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Mulțumesc pentru informații.Las Marsilia pentru alt an ca sa o vizitez.

#10
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,191
  • Înscris: 02.09.2014
Un copil a murit şi alţi doi au fost răniţi într-un atac armat cu Kalaşnikov pe străzile Marsiliei
https://adevarul.ro/...571f/index.html

Confruntarile intre bandele de traficanti de droguri, fac tot mai multe victime.

#11
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare tuturor,
Si eu am de gand sa merg anul asta la Marsilia. Mergem si cu fiica noastra de 16 ani. sa fie atat de rau? Imi dau de gandit aceste articole.
Tot cu masina as fi vrut. Sa stau vreo 2 zile. Am gasit cazare aici:

Attached File  Capture.JPG   100.39K   5 downloads

Pare arondismentul 2.

Edited by manead, 05 April 2023 - 14:56.


#12
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am fost de 1 decembrie, a fost super. Intr-adevar sunt multi imigranti (probabil din fostele colonii) dar nu au avut treaba cu noi si nici noi cu ei. O buna parte dintre ei lucreaza, isi vad de treaba lor. Altii par mai pierde vara dar cum ziceam, nu am interactionat.

Noi am mers cu avionul si de acolo am folosit trenul ca sa vizitam imprejurimile asa ca ne-am cazat pe langa gara Saint Charles ca sa ajungem repede la tren. Nu am fost prin zona aratata de tine, nu stiu cum este. Cartierul de langa mare, la sud de golf, pe langa Plage des Catalans si in continuare mi s-a parut in particular elegant si frumos. Cartierul vechi, Le Panier, pitoresc dar ceva mai paraginit. Zona centrala, la Canebiere si strazile din jur - f misto si pline de viata, ca orice centru de oras mare european: strazi pietonale, magazine, restaurante, samd. Misto si pe la Fort Saint Jean si muzeul adiacent.

Am fost cu cele 3 fete ale noastre, doua peste, una sub a ta ca varsta si nu au fost probleme, le-a placut si lor mult.

Edited by mdt, 05 April 2023 - 17:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate