Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Xbox Series X / S

- - - - -
  • Please log in to reply
508 replies to this topic

#451
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Idea este ca am reusit sa instalez jocuri si pe un hdd extern de 5Tb
E adevarat ca nu toate jocurile merg jucate de pe un hdd-ul extern
Insa din 25 de jocuri auto-moto , 10 merg jucate direct din consola si 15 de pe hdd-ul extern
Oricum la instalarea jocului in cauza te avertizeaza ca daca vrei sa il joci fara probleme sa il instalezi pe consola direct
Nu la toate jocurile am primit aceasta avertizare...

#452
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Insemna ca ai foarte multe jocuri instalate, eu am destule si tot mai am 200 de GB liberi pe XSX.

Edited by Papillon_, 18 July 2022 - 10:34.


#453
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Voi puteti sa intrati pe pagina de Microsoft Rewards?
Eu am urmatoarele variante, si va rog sa va uitati la imagini:
Ori pot sa dau claim doar unor Riot Points afurisite, ori nici nu am acces la aceasta optiune, de Rewards.

Voiam sa vad daca pot sa strang puncte pentru abonamente de Game Pass sau dolari in wallet, ca am vazut ca oamenii Fac asta!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_BBfGC4Khoc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De ce?? Si am modificat adresa, m-am pus pe Austin, Texas, US. Cu tot cu zip code.

Chiar asa corvada de rahat este sa ai un xbox ??
Sa nu imi iau vreun Series S atunci nu? E foarte aiurea frate...

#454
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Voi aveti Xbox Series S? merita? Aveti pe US sau pe Turcia?

#455
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Sincer, nu stiu daca merita.

Eu am Series X si ii plina memoria constant.

Depinde ce joci si ce obiceiuri ai.

Eu am contul pe Polonia (pentru ca locuiesc aici) dar iau des jocuri din TR (keys). Inclusiv azi am luat Tiny Tina's Wonderlands din TR. Folosesc surfshark vpn la activare.
Alternativ, poti avea tot contul pe TR si sa folosesti gift cards dar sincer, nu stiu cat merita... gasesti majoritatea lucurilor ca si keys anyway.

Mi-am bagat game pass ultimate pana in Dec 2023: 4x xbox gold keys 3m TR + una de ultimate (pentru fiecare key de gold am mai primit inca o luna pentru ca am cardul in cont). Cam 150zl am platit in total.

#456
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Super tare pentru tine!
Iti multumesc pentru raspuns, apreciez.

Eu nu am folosit VPN. Crezi ca si-a dat seama ca vreau sa fac gypsarii?
Mi se pare pur si simplu incorect, hai sa fim cu totii egali, nu imi convine ca nimeni sa nu aiba vreun avantaj in plus fata de mine fiindca dau aceeasi bani poate putin mai multi sau mai greu munciti... ca haimanalele alea de la Valve ce ce cer salariu de Deutschland, pai ho ba nebunilor ca eu nu sunt vreun nemtalau din corpo life, sunt simplu si eu, si traiesc si in Romania. Mda, ma rog, lumea e absolut plina de tiganii de acest gen si nimeni nu vrea sa se planga ca vin 10 care ii inchid gura cu "la munca cu tine" ...
E normal sa am frustrarile pe care le am. Sincer mi s-a parut mereu de o prostie si ignoranta cat casa poporului cum romanii astia iubesc Xboxul cand Nici Macar nu este in Romanica Oficial! CUM imi poti explica de ce se vand niste console care nu se pot folosi in acest teritoriu??? Deci va rog eu frumos, vreau si eu o explicatie RATIONALA. Cred ca nimic nu poate sa fie mai Shady decat atat. E apogeul. Cum exista treaba asta?

Si la ce naiba se "gandesc" si Microsoft?
Exact din acest motiv mi-am si luat acum 4 ani ps4 pro si nu xbox one x. E mare pacat.
Atunci o sa iau vreun laptop peste vreun an. Macar stiu ca pot juca orice si nu trebuie sa ma screm sa fac chestii shady, lucru neetic si imoral fata de Mine in primul rand.

Edited by bigpanz3r, 13 August 2022 - 00:08.


#457
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 bigpanz3r, on 11 august 2022 - 22:35, said:

Voi aveti Xbox Series S? merita? Aveti pe US sau pe Turcia?

Pe US. Cumpar gamepass sau coduri ptr jocuri de pe cdkeys. Plata se poate face cu orice card, chiar si card in lei, codul il primesti pe email.Poți activa codul folosind mai multe metode: de pe consola, de pe PC sau de pe telefonul mobil (cu android).

Ca să poți activa codul de pe PC sau de pe telefonul mobil (prin browser) trebuie să folosești un VPN.
Ptr telefon : Download-ezi unul dintre ele, schimbi IP-ul pe ce regiune ai contul și apoi intri cu browserul telefonului pe contul Microsoft, te duci la Redeem Code și introduci codul.
Ptr PC: Pentru PC există mai multe programe sau add-on-uri la browsere prin care poți schimba IP-ul pe tara unde ai contul. Intri cu browserul pe contul tau MS, te duci la Redeeam Code si introduci codul.
In ambele situatii toata procedura, de la primirea codului păna la activarea lui nu dureaza mai mult de 5 minute.

Edited by primuministru, 14 August 2022 - 07:02.


#458
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Ma face sa ma simt prost. Eu voiam sa pregatesc terenul pt viitoarea consola, macar sa vad cum este platforma. Am incercat sa strang puncte pe Microsoft Rewards si nu aveam ce aveau cei de pe Youtube, aveam cateva prostii printre care puncte Riot Points pt League of Legends. Era cont nou, pus pe Texas, Austin, cu tot cu codul postal de pe internet.

Vrei sa spui ca eu nu aveam Rewardsurile celor de pe internet fiindca browserul si Microsoft si-au dat seama ca sunt in Romania din adresa mea IP si ca daca mi-o schimb cu un program ca Surfshark sau NordVPN o sa am afisat exact ca astia de pe Youtube si pot sa iau puncte si beneficii in contul Xbox? Apropo, e FOARTE "bugguit" microsoft xbox, siteul, nu merge sa faci mai nimic, in afara de a vedea jocurile Disponibile pe Gamepass... Imi tot dadea eroare daca incercam ceva. Pentru ca nu au suport de Romania sunt aproape sigur.

Intrebare IMPORTANTA: Solutia este sa fac doar un demo din NordVPN sau o sa imi trebuiasca toata viata consolei acest program pentru IP ? Si ce fac cu Xboxul? Ca eu pot sa ma maschez pe PC dar pe consola?? Nu o sa citeasca din adresa de internet ca sunt roman?? Fiindca stiu ca sunt foarte totalitari M$... Trebuie(a?) sa fiu conectat la internet Intotdeauna sau altfel nu poti sa faci nimic, stiti ca s-a plans multa lume de asta de la Xbox One, e tot la fel sau acum e ca pe Playstation si pot sa ma joc si fara internet in cazul in care cade?

#459
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Side Question guys, Aveti plangeri cu privire la calitatea jocurilor?? Cade rezolutia la 712p (nu 720,stiu.) sau si 480. Si sunt jocuri de azi sau mai vechiute, Gears5, DyingLight 2, e chiar dezastru? Cum se simte din perspectiva voastra, a playerilor? Cade brusc si vezi pureci/incetosat? Daca ai gamepass ultimate joci jocuri ca calitatea maxima din cloud, nivel de Xbox Series X ?

Ce monitoare aveti?? Am crapat internetul comparand si stalkarind liste de monitoare. 1440p este overkill? Fiindca au cam mancat caca ca este o masinarie destinata sa joace jocurile la 1440p 120fps, cand aveti 30fps si 480p...
Probabil 1080p 120fps cu premium freesync este ideal...

/monitor-gaming-led-ips-samsung-odyssey-g5-27-wqhd-165hz-1ms-freesync-premium-hdmi-display-port-pivot-ls27ag500nuxen/pd/DH57VHMBM/?X-Search-Id=9a387c2617e96727cf96&X-Product-Id=8418510&X-Search-Page=1&X-Search-Position=0&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view



/monitor-led-ips-benq-mobiuz-27-full-hd-displayport-vesa-negru-ex2710s/pd/DWTD9XMBM/



/monitor-gaming-led-ips-msi-optix-27-full-hd-display-port-144hz-1ms-vesa-negru-pivot-g271-9s6-3cb51t-002/pd/D9PCKYMBM/###graph_profiled_similar_a_1_3&provider=rec&recid=rec_49_af84116cab719e56d18e68769287ad9ffab373278ec4463e2ad6506d82fd4ccf_1660858840&scenario_ID=49

Sper ca accepta politica linkuri, ca eu nu mai tin minte sincer... Si astea sunt niste exemple, monitoarele, dar imi cam par oricum flagshipuri... nu stiu ce ar fi mai bun decat asa ceva

Stai, vad ca nu merg linkurile, o sa sterg wwwPunctEmagPunctRo , scrieti asta in bara voi si dati paste la ce v-am dat

#460
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
XSX se gaseste acum in stoc atat la Altex cat si la Flanco la 2800 de lei.

La cum se prezinta situatia acum, cel putin pentru XSX problema stocurilor pare rezolvata.
M-am uitat de curiozitate pe Altex.ro si in multe magazine au stoc suficient.

#461
EliodorDoru

EliodorDoru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 23.02.2021
Salutare.Ceva recomandări pentru jocuri pentru copii pana în 10 ani? Am un series S

#462
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View PostEliodorDoru, on 18 octombrie 2022 - 19:58, said:

Salutare.Ceva recomandări pentru jocuri pentru copii pana în 10 ani? Am un series S

Apex Legends, Warthunder, Paladins, Warframe (desi acesta nu l-am jucat) , Call of Duty Warzone... eu cel putin mi-as pune copilul sa le joace. Si fii atent, sunt FREE.

Xbox Series X este 2.600 de lei, emag.

View PostPapillon_, on 18 iulie 2022 - 10:34, said:

Insemna ca ai foarte multe jocuri instalate, eu am destule si tot mai am 200 de GB liberi pe XSX.

Imi poti spune si mie ce joci tu?

#463
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Am si eu series x si caut partener de forza horizon 5 :lol: m-am cam plictisit sa joc solo.
In mare parte joc curse doar clasa A .

#464
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007
Salut! Se pot folosi codurile de la jocurile pe disc la Series S? Din cate am citit nu ar merge. Dar e doar un cod, stie consola ca e de la joc fizic?

#465
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Codul o sa meargă fără probleme.

Edited by Papillon_, 23 October 2022 - 17:52.


#466
MADALIN1

MADALIN1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.07.2007

View Postgabi_tz, on 23 octombrie 2022 - 17:03, said:

Salut! Se pot folosi codurile de la jocurile pe disc la Series S? Din cate am citit nu ar merge. Dar e doar un cod, stie consola ca e de la joc fizic?
Din ce știu eu la jocurile cu disc nu primești cod. Pentru a funcționa jocul trebuie sa ai discul introdus în consola. Daca mă înșeli las pe alții mai pricepuți să mă corecteze. Eu sunt nou in ale xboxului.

#467
gabi_tz

gabi_tz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 19.11.2007

View PostMADALIN1, on 23 octombrie 2022 - 18:49, said:


Din ce știu eu la jocurile cu disc nu primești cod. Pentru a funcționa jocul trebuie sa ai discul introdus în consola. Daca mă înșeli las pe alții mai pricepuți să mă corecteze. Eu sunt nou in ale xboxului.

Cine stie treaba asta? Poate cineva sa verifice un joc pentru Series X, daca are cod in cutie.

#468
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu ai niciun cod; poate doar la extras (de ex am avut la tiny tina’s ceva gear extra, ala e cu cod).

Nu e ca pe PC unde jocurile vin și cu un key ce poate fi activat pe Steam.

Edited by Lex404, 23 October 2022 - 22:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate