Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Facultate la Sibiu si limba germana

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
FlaM01

FlaM01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 13.06.2018
Buna!
     In curand o sa incep studiile la ULBS, facultatea de inginerie, specializare calculatoare si tehnologia informatiei. Am auzit des expresia "Daca stii germana in Sibiu, esti zeu", ceea ce m-a determinat sa aleg aceasta facultate. Imi place germana, imi place sa vorbesc, stiu, si m-am gandit ca ar fi avantajos sa vin aici.
     Iar intrebarea mea este, cum as putea iesi in evidenta cu faptul ca stiu germana, si cum sa ma folosesc de limba aceasta minunata Posted Image , daca nu merg la o facultate cu predare in limba germana?

#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostFlaM01, on 30 noiembrie 2018 - 23:50, said:

Iar intrebarea mea este, cum as putea iesi in evidenta cu faptul ca stiu germana, si cum sa ma folosesc de limba aceasta minunata
Raducioiu , la fiecare 2 fraze incepea sa zica:
Como se dici? la voi in romaneste!

Edited by OPEDI, 01 December 2018 - 00:10.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFlaM01, on 30 noiembrie 2018 - 23:50, said:

cum as putea iesi in evidenta cu faptul ca stiu germana, si cum sa ma folosesc de limba aceasta minunata Posted Image , daca nu merg la o facultate cu predare in limba germana?
Dupa absolvire. Te uiti la busola si tii vestul.

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostFlaM01, on 30 noiembrie 2018 - 23:50, said:

... ca stiu germana, si cum sa ma folosesc de limba aceasta minunata Posted Image , daca nu merg la o facultate cu predare in limba germana?
Din ce oras esti...pui de Dac? ..."aceasta limba minunata",nu s-a lipit de mine,desi,am copilarit in Sibiu,am avut prieteni nemti,dar...de cate ori auzeam vorbindu-se in germana,ma cam "zgaria pe urechi".
De cativa ani incoace,populatia Sibiului a fost mult diluata,prin afluxul masiv de romani din alte judete,preponderent din Valcea,dae si Dolj,Olt,etc,asa ca...mai bine inveti sa folosesti perfectul simplu.
Aa...si inca ceva: ar fi bine sa nu ai masina,sau sa nu vii cu ea,pentru ca in Sibiu,nu vei gasi loc de parcare...nucaieri si in general sunt blocaje in trafic,de mai bine mergi pe jos sau cu autobuzul :(

View Postneagu_laurentiu, on 01 decembrie 2018 - 04:32, said:

Dupa absolvire. Te uiti la busola si tii vestul.
E super asa...face facultatea in Ro...probabil pe banii statului,dupa care pleaca in Germania,sa contribuie la cresterea PIB-ului doamnei Merkel :)

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanpet, on 01 decembrie 2018 - 07:54, said:

E super asa...face facultatea in Ro...probabil pe banii statului,dupa care pleaca in Germania,sa contribuie la cresterea PIB-ului doamnei Merkel Posted Image
Pai daca RO nu e in stare, nu studentul poarta vina. El o viata are si trebuie sa o traiasca bine.

Edited by neagu_laurentiu, 01 December 2018 - 08:14.


#6
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Depinde si de cat te implici si cum esti ca om. Am prieteni care stiu germana, fara facultate si castiga mai bine ca un inginer, aici in sb. Daca esti bun, castigi bine oriunde, nu conteaza ca-i Sibiu, Cluj sau alta tara. Daca vrei sa te stabilesti aici, este simplu. Te duci la o multinationala ptr. internship, apoi te angajeaza full time, faci vechime si esti eligibil de Prima Casa (daca nu dispare) asa cum au procedat majoritatea care au venit in sb.

Edited by meanman, 01 December 2018 - 08:26.


#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Asa e.Daca esti bun intr-un domeniu,nu conteaza daca stii germana sau nu.Eu cunosc multi oameni in Sibiu care castiga bine,fara sa stie germana...Eu,n-o stiu,in schimb stiu engleaza,franceza si ma descurc si in italiana...Da,germana te ajuta doar daca vrei sa te duci la ei...de ce nu faci si facultatea in Germania?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate