Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pot muta un stalp de lumina?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
S-a lovit cineva de aceasta situatie?

In urma parcelarii unui teren, stalpul existent ar fi cumva in mijlocul drumului.

Stalpul e de joasa tensiune, din beton.

Nu imi dau seama ce ar implica ca timp, costuri, birocratie etc

Sper ca a mai avut cineva o experienta de genul asta.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Daca vor cei de la compania de electricitate... il muta, daca nu... n-ai ce face, puneti indicator de ocolire prin dreapta :)

#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Mutati drumul.
E mai simplu.

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Stâlpul în sine nu e scump, cred că nu trece de 1000 lei (nu mai știu exact), dar poți căuta cât costă un SC 10001 la fabrica Macon Deva.
Mult mai scump ca stâlpul în sine e plantatul și mai ales transferul cablurilor de pe vechiul stâlp pe cel nou.
E și normal să fie așa, pentru că acolo chiar e muncă.

Baftă.

ps. Ți-ai ales și tu o vreme super să ții oameni pe stâlp... Posted Image

Edited by ericmario, 30 November 2018 - 22:55.


#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Giratoriu in jurul stalpului.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Adica asa ?

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

 JurasikMan, on 30 noiembrie 2018 - 23:05, said:

Adica asa ?

[ https://img.digitalag.ro/?u=https%3A%2F%2Fobservator.tv%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2017%2F9%2F5%2F223227%2F1504609520465c399f.jpg&w=840 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Iar eu am fost nevoit să dau 600 lei pe o scară de la Dedeman. Posted Image

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca e stalpul tau, da. Daca nu e, nu.

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
Daca poti sa-l muti, poti, daca nu poti, nu poti

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
8 replies, si toate 8 pe baza aceleiasi glume proaste si obosite...

 ericmario, on 30 noiembrie 2018 - 22:52, said:

ps. Ți-ai ales și tu o vreme super să ții oameni pe stâlp... Posted Image
da ma, ca am zis ca il vreau mutat maine, ai inteles perfect, nu degeaba dai cu capu in zidul ala.

E vreme groaznica, soare si fara vant, nu se poate face nimic, clar. Trebuie sa inchidem tara cu totul.
Lucram doar cand nu e nici prea frig nici prea cald, si atunci mai lent asa, sa nu creasca autosrada prea tare ca ametim

#11
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Pai de ce nu ai parcelat invers terenul?
Aaaa, nu iti cumpara nimeni terenul cu stalp pe el asa ca ce ai zis tu? Sa fac invers. Costa mult, mai bine vindeai mai ieftin terenul cu stalp, ieseai mai bine...

#12
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Contacteaza o firma autorizata de electrica, te vor lamuri ei. Io mi-am tras trifazic la inceputul anului, inclusiv instalat un stalp SE4, am inceput demersurile in nov.2017, am avut curent trifazic in aprilie 2018.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 unbrutus, on 30 noiembrie 2018 - 22:31, said:

S-a lovit cineva de aceasta situatie?

In urma parcelarii unui teren, stalpul existent ar fi cumva in mijlocul drumului.

Stalpul e de joasa tensiune, din beton.

Nu imi dau seama ce ar implica ca timp, costuri, birocratie etc

Sper ca a mai avut cineva o experienta de genul asta.

In general,stalpii respectivi sunt plantati respectand o anumita distanta standard intre ei.De asemenea se are in vedere plantarea lor in asa fel incat sa nu blocheze accesul in curti.De aceea,in momentul parcelarii terenului tau ar fi trebuit sa obtii un aviz de amplasament de la compania care are in proprietate acel stalp.
In cazul actual va trebui sa adresezi companiei respective o cerere prin care soliciti mutarea acelui stalp.De regula costurile vor fi suportate de tine,dar cine stie ce noroc chior vei avea si vor face pe banii lor.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Va trebui sa faci cerere de deviere a retelei si, foarte probabil, va fi necesara plantarea a 2-3 stalpi aditionali.
Toata distractia pe buzunarul tau.

Daca nu gasesti intelegere la ENEL (sau al cui e stalpul) se ingroasa gluma.
Conform legii exista un drept de servitute de trecere a utilitatii publice iar ENEL poate sa-ti refuze cererea caz in care nu se poate rezolva decat in instanta.

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 IpsilanteCucuruz, on 01 decembrie 2018 - 02:17, said:

Pai de ce nu ai parcelat invers terenul?
Aaaa, nu iti cumpara nimeni terenul cu stalp pe el asa ca ce ai zis tu? Sa fac invers. Costa mult, mai bine vindeai mai ieftin terenul cu stalp, ieseai mai bine...
stalpul e la strada, nu pe teren. Dar pe teren, cum am desenat drumul, ar veni in dreptul stalpului.
Sigur ca se poate parcela altfel (nu invers totusi), dar aici nu am intrebat cum se poate parcela, ci cum se poate muta un stalp.

Intelegi despre ce este topicul deci? Nu e despre vanzare teren, parcelare teren, ci despre mutarea unui stalp.

 ioana1973, on 01 decembrie 2018 - 06:37, said:

Contacteaza o firma autorizata de electrica, te vor lamuri ei. Io mi-am tras trifazic la inceputul anului, inclusiv instalat un stalp SE4, am inceput demersurile in nov.2017, am avut curent trifazic in aprilie 2018.
poti recomanda o firma? o sa contactez si e-Distributie Muntenia sa vedem ce zic si ei, dar eram curios daca au mai patit si altii

Attached Files



#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 adisz, on 01 decembrie 2018 - 09:12, said:


In general,stalpii respectivi sunt plantati respectand o anumita distanta standard intre ei.De asemenea se are in vedere plantarea lor in asa fel incat sa nu blocheze accesul in curti.De aceea,in momentul parcelarii terenului tau ar fi trebuit sa obtii un aviz de amplasament de la compania care are in proprietate acel stalp.
In cazul actual va trebui sa adresezi companiei respective o cerere prin care soliciti mutarea acelui stalp.De regula costurile vor fi suportate de tine,dar cine stie ce noroc chior vei avea si vor face pe banii lor.
sint convins ca exista o distanta standard, de aceea e posibil sa fie cazul sa cumpar 2 stalpi, nu stiu... pana la urma ar putea fi un lucru bun mutarea lor la colturile drumului rezultat... insa e o ipoteza pe care o iau in calcul, insa nu stiu costurile pt asa ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate