Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Benzina aspirata, turbo sau kompressor pt distante mici

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Slo

Slo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 25.11.2009
Salut. Vreau sa imi schimb masina diesel pentru una pe benzina (second hand, 2008-2010).
In general, fac drumuri scurte de 4-5 km iar de 2-3 ori pe saptamana fac 25 km. Acum ca o mai aparea si vreun concendiu mai lung odata pe an, asta e.
Dilema e ca nu stiu ce sa aleg, aspirata natural, turbo sau kompressor. Imi doresc urmatoarele, in ordinea asta: Audi a4 1.8t - clasa c kompressor - seria 3, restul. Acuma nu stiu cat de inspirat ar fi sa iau 1.8t tinand cont ca fac drumuri asa scurte, cat de bine e pentru turbina, in rest nu stiu ce probleme as putea avea.
Ce sfaturi imi puteti da?

Edited by Slo, 30 November 2018 - 21:49.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mazda 6 căt mai nouă.

Mai deschide ochii, din când în când, sau te-ai plafonat deja la ideea că nemții fac mașini bune? Posted Image

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Problema cu nemtii e ca mai gasesti piese si cat de cat careva care se pricepe. Eu urasc masinile nemtesti dar numai de-alea am avut.

#4
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Aspirat pentru ca:
-vrei sh
-faci drumuri scurte

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Paz, on 30 noiembrie 2018 - 21:58, said:

Problema cu nemtii e ca mai gasesti piese si cat de cat careva care se pricepe.
Reformulează, ca să aibă logică.
Sau vrei să spui că principiul de funcționare al motoarelor Otto nemțești diferă de principiul de funcționare al motoarelor Otto non-nemțești?
Iar despre prostia cu piesele de schimb, e fumată rău de tot.

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Vreau sa spun ca ma duc cu ea la mecanic si deja ridica din umeri. Nici nu am curaj sa ma gandesc ce ar face daca i-as duce una japoneza. Ma tem ca ar face daune si mai mari.

Data viitoare daca vrei sa mai vorbim, scuteste-ma de aerele de superioritate. Respecta ca sa fii respectat. evita meltenismele cu mine (sau mai bine in general).

#7
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
@ Paz, ai un mecanic slab pregatit.
Ai sa te minunezi, dar japonezele sunt mai usor de reparat decat nemtoaicele!

Edited by Legi, 30 November 2018 - 22:12.


#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
1.8 consuma cam multisor, plus ca papa si ulei in draci.
As zice mai degraba un 1.6, poate trecut si pe gpl.
Eu am un 1.6 FSI trecut pe gpl de 4.5 ani, si merge struna (pe Octavia 2, 2008).

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Legi, on 30 noiembrie 2018 - 22:11, said:

@ Paz, ai un mecanic slab pregatit.
Ai sa te minunezi, dar japonezele sunt mai usor de reparat decat nemtoaicele!
La VW pot sa spun ca si aia de la rerezentanta sunt periculosi. Cel putin in zona mea.

#10
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
La Craiova, desi nu sunt fan, sunt foarte buni.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Paz, on 30 noiembrie 2018 - 22:09, said:

Vreau sa spun ca ma duc cu ea la mecanic si deja ridica din umeri. Nici nu am curaj sa ma gandesc ce ar face daca i-as duce una japoneza. Ma tem ca ar face daune si mai mari.

Schimbă agricultorul.

Îmi cer scuze dacă am fost deplasat. Așa suntem noi, bănățenii, ne credem "fruncea", niciodată melteni.
Mea culpa!

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
La A4 1.8t ai mare grija la consumul de ulei..daca motorul a fost refăcut, merită achiziția. Altfel fugiiiii



Clasa c este o achiziție destul de buna cu condiția că iei o mașina de 10 ani și nu poți avea ideea ce prinzi.



#13
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Legi, on 30 noiembrie 2018 - 22:17, said:

La Craiova, desi nu sunt fan, sunt foarte buni.
Nu sunt in Craiova.

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mazda 6 din anul 2013 in sus e al naibii de frumoasa, imi tot face cu ochiul. E candidat serios la viitoarea mea masina. Vorbeste un fan inrait Mercedes.

 Slo, on 30 noiembrie 2018 - 21:48, said:

Salut. Vreau sa imi schimb masina diesel pentru una pe benzina (second hand, 2008-2010).
In general, fac drumuri scurte de 4-5 km iar de 2-3 ori pe saptamana fac 25 km. Acum ca o mai aparea si vreun concendiu mai lung odata pe an, asta e.
Dilema e ca nu stiu ce sa aleg, aspirata natural, turbo sau kompressor. Imi doresc urmatoarele, in ordinea asta: Audi a4 1.8t - clasa c kompressor - seria 3, restul. Acuma nu stiu cat de inspirat ar fi sa iau 1.8t tinand cont ca fac drumuri asa scurte, cat de bine e pentru turbina, in rest nu stiu ce probleme as putea avea.
Ce sfaturi imi puteti da?

Ce buget ai?

Ma uitam chiar ieri pe mobile.de  la masini. Cred ca pe la anul, daca va fi totul bine, o sa-mi iau in benzinar. Deci ma uitam la e 350 cgi din 2010-2011 cu 160.000 km era vreo 13-15.000 euro. La banii acestea Mazda 6 2.5 trecuta de 2013 cu 40.000-50.000. Nu am condus niciodata, in cercul meu de prieteni si rude doar audi, BMW si mercedes, (milionari toti, ce sa vorbim) dar ma pune pe ganduri.

Edited by vinciun, 30 November 2018 - 22:23.


#15
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 Paz, on 30 noiembrie 2018 - 22:09, said:

Vreau sa spun ca ma duc cu ea la mecanic si deja ridica din umeri. Nici nu am curaj sa ma gandesc ce ar face daca i-as duce una japoneza. Ma tem ca ar face daune si mai mari.

Am un Civic din 1999, cumpărat în 2014. Merg la un mecanic care nu mai avusese japoneze. Nici o problemă.
Recunosc, doar de puține ori mi s-au adus pise sau consumabile în aceeași zi. Celelalte au venit a doua zi.
Piesele au un preț comparabil cu cele pentru Golf 4.

Și eu o folosesc pentru drumuri zilnice de 3-5 km, mers la țară, cam 50 km și câteva drumuri lungi.
La fel, recomand aspirată. Adică HondaPosted Image
Accord 2.0 sau Civic 1.8.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mare păcat că Honda nu mai produce Accord-ul.  Posted Image

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Vezi ca Merc avea si aspirat pe vremea aia.

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Seat Leon Cupra , 2.0 TFSI .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate