Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alimentele și dezechilibrele hormonale

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014
Care este principalul factor ce duce la cel mai întâlnit dezechilibru hormonal, anume raportul dintre testosteron și estrogen? Natura produsului? Hrana animalelor? Hormonii de creștere folosiți? Excludem produsele vegetale. Se știe ca soia inhibă in mod natural testosteronul.

Edited by Vegas123, 30 November 2018 - 18:35.


#2
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018
Alimentele de azi cam creeaza dezechilibre, dar organismul uman se adapteaza treptat.
Cine face cancer sau are dezechilibre hormonale  e clar ca organismul lui  nu va rezista in viitor , cine rezista va supravietui.
E selectie artificiala in plina splendoare.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De unde vrei sa stim ? Sunt foarte multe cauze, de la alimentatie pana la stilul de viata, comportament, tipul de persoana , rasa, etc.
Cand ai prea mult testosteron in tine , te descarci si revi la echilibru Posted Image

#4
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014
Vorbim dpdv alimentar :)

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostVegas123, on 30 noiembrie 2018 - 18:34, said:

Care este principalul factor ce duce la cel mai întâlnit dezechilibru hormonal, anume raportul dintre testosteron și estrogen? Natura produsului? Hrana animalelor? Hormonii de creștere folosiți?

Toate cele pe care le-ai insirat. Dar nu conduc, neaparat (adica nu sunt cauza directa) ci potenteaza (contribuie) la accentuarea unui dezechilibru hormonal care oricum exista.
Dezechilibrele hormonale apar in special la oamenii care nu au parte de viata de cuplu... alimentele (in special carnea) fiind un factor favorizant atat al cresterii nivelului de testosteron cat si al aciditatii sangelului. Rolul excesului de testosteron (sau de estrogen, dupa caz) este ca omul sa se reproduca si sa fie cat mai fertil in perioada optima.

#6
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
Zaharul e cel mai important "aliment" care provoaca dezechilibre hormonale.
Dintre alimentele de origine animala, cred ca lactatele au cel mai mult estrogen.

#7
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
A cumpărat cineva somon sălbatic din Lidl ? Ca am cumpărat azi și după ce l-am băgat in cuptor a ieșit alb. Era vinețiu când era crud. De ce a ieșit alb ? Pe ambalaj arata ca e portocaliu

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postdetov, on 30 noiembrie 2018 - 18:39, said:

Alimentele de azi cam creeaza dezechilibre, dar organismul uman se adapteaza treptat.
Cine face cancer sau are dezechilibre hormonale  e clar ca organismul lui  nu va rezista in viitor , cine rezista va supravietui.
E selectie artificiala in plina splendoare.
Foarte bine punctat!  Posted Image

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmilovme, on 30 noiembrie 2018 - 19:49, said:

A cumpărat cineva somon sălbatic din Lidl ? Ca am cumpărat azi și după ce l-am băgat in cuptor a ieșit alb. Era vinețiu când era crud. De ce a ieșit alb ? Pe ambalaj arata ca e portocaliu

Asa se carboxileaza pestele la 200 de grade, portocaliu e doar crud.

#10
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Mersi de răspuns. Pana ieri, am cumpărat somon din super Market și pe tăbliță cu prețul scria pescarie sau acv de la acvacultura ceva de genul. Și după coacere rămânea un roz portocaliu pal. Ieri am avut un șoc sa văd ca e alb

#11
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostVegas123, on 30 noiembrie 2018 - 18:34, said:

... Se știe ca soia inhibă in mod natural testosteronul.
Nu este adevarata afirmatia ta despre soia. Acest mit este infirmat de studii stiintifice.

Exista perturbatori endocrini insa acestia sunt substante care contamineaza produsele alimentare. Acestea sunt folosite la fabricarea pesticidelor, plasticului etc.
DDT, polychlorinated biphenyls (PCB's), bisphenol A (BPA), polybrominated diphenyl ethers (PBDE's).
Exista legi care ar trebui sa ne fereasca de ele sau macar sa limiteze pericolul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate