Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Exista ingeri buni si rai? Cine sunt acestia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1249 replies to this topic

#811
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,086
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 01 februarie 2023 - 22:37, said:

Totusi ce faci cu multitudinea de versete in care ingerii/ trimisii/ mesagerii NU se pot aplica unor oameni, fie ei si proroci????
Si te rog nu mai repeta ce spune DEX-ul, fiindca eu nu am dat descrierea ingerilor la modul acesta ---->" spirite cu aripi"

Aceste multe versete le-am discutat-o deja și o să le mai discutăm. Depinde și cu ce prejudecăți se citesc.
Dacă am avea în română o versiune biblică care folosește termenul mesageri, ar fi mai ușor de înțeles.

Dacă tot ai făcut o listă ordonată de versete, alege de acolo câte unul. Și eu mă oblig să răspund.
Sau dau eu un verset și răspunzi tu. Dar să nu sărim repede de la unul la altul fără un rezultat.

#812
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postlogic1, on 04 decembrie 2018 - 23:11, said:



În Biblie nu se poate face legătura între îngeri și draci. Îngerii  erau ”trimiși”, oameni sau altfel de ființe. Dracii sau demonii erau ”distribuitori”, zei secundari care împărțeau talente și cunoștințe speciale muritorilor. De aici avem cuvântul geniu (posesor al unui demon, spirit).
Din 2018 pana in prezent ti-ai mai schimbat puțin părerile... :)

#813
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,086
  • Înscris: 10.09.2008

View PostElihu_66, on 02 februarie 2023 - 02:52, said:

Din 2018 pana in prezent ti-ai mai schimbat puțin părerile... :)

Cu mai mulți ani înainte. Aici spuneam ce (se credea la acel timp că) erau dracii, la greci și la iudeii elenizați. Întâi am negat existența "îngerului" rău, apoi a dracilor și în final a îngerilor spirite. După ce am înțeles proveniența acestora în mitologie dim sufletele ale morților.

#814
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 02 februarie 2023 - 00:11, said:

Aceste multe versete le-am discutat-o deja și o să le mai discutăm. Depinde și cu ce prejudecăți se citesc.
Dacă am avea în română o versiune biblică care folosește termenul mesageri, ar fi mai ușor de înțeles.

Dacă tot ai făcut o listă ordonată de versete, alege de acolo câte unul. Și eu mă oblig să răspund.
Sau dau eu un verset și răspunzi tu. Dar să nu sărim repede de la unul la altul fără un rezultat.

Da, majoritatea le-am discutat...insa nici tu si nici eu nu mi-am schimbat pozitia. Eu nu prea mai am ce sa-ti spun in plus si nu vad rostul sa ma repet.

#815
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 02 februarie 2023 - 07:43, said:

Cu mai mulți ani înainte. Aici spuneam ce (se credea la acel timp că) erau dracii, la greci și la iudeii elenizați. Întâi am negat existența "îngerului" rău, apoi a dracilor și în final a îngerilor spirite.

... și în final, vei nega, nu peste multe zile, existența lui Dumnezeu.
Hitchens and Dawkins love you!

[ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0168.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tWOZi_OUQL8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#816
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 02 februarie 2023 - 11:56, said:

... și în final, vei nega, nu peste multe zile, existența lui Dumnezeu.
Hitchens and Dawkins love you!

[ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0168.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Apropo de Cristopher Hitchens, tipul a murit in urma cu ceva ani la New York ,  si spunea in dezbaterile la care a participat, ca el nu crede intr-un terorist cosmic, asa cum deseori il prezinta religiosii, ca va chinui vesnic in iad pe cei ce nu cred in dumnezeu.

#817
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Pana sa dezbatem daca extra-tereștrii sunt buni sau răi, trebuie sa vedem mai întâi daca sunt extra-tereștrii.
Deci, pana la proba contrara sunt si nu sunt, indiferent de forma si natura lor...
Daca ar fi sa discutam posibilitatile acestui univers, șansele sunt foarte mari ca noi sa avem niste supraveghetori din "umbra"...
Din punctul de vedere religios avem un mare si cel mai mare supraveghetor, este Cel prin care s-au facut toate lucrurile.

Edited by Elihu_66, 02 February 2023 - 13:39.


#818
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,086
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 02 februarie 2023 - 11:56, said:

... și în final, vei nega, nu peste multe zile, existența lui Dumnezeu.
Hitchens and Dawkins love you!

Le-am negat cu Biblia, nu împotriva ei.

Bine, m-au ajutat și discuțiile cu voi, și dicționarele mitologice... :)

Edited by logic1, 02 February 2023 - 13:44.


#819
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,544
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 02 februarie 2023 - 13:39, said:

Bine, m-au ajutat și discuțiile cu voi

Sperăm să te ajute în așa măsură încât să devii ”jmt-ist”. De fapt, atât tu cât și colegul Heartu, sunteți jmt-iști reprimați. Trebuie să vă acceptați condiția, eu așa zic. Lăsați-i pe cei religioși, cărora nu le poți scoate basmele acestea din cap, nici cu târnăcopul! Aceștia sunt niște inculți, care, în mare parte, nu au citit Biblia și cei care deși au citit-o, nu reușesc să înțeleagă. Că dacă ar înțelege, și-ar da seama și ar deveni... jmt-iști!

#820
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postlogic1, on 02 februarie 2023 - 13:39, said:



Le-am negat cu Biblia, nu împotriva ei.

Bine, m-au ajutat și discuțiile cu voi, și dicționarele mitologice... :)
Ai observat ca de multe ori o simpla discutie pe forum te face sa descoperi lucruri in Biblie pe care altfel nu le-ai fi descoperit? Chiar si dacă ai fi citit Biblia cap-coada...

Edited by Elihu_66, 02 February 2023 - 14:49.


#821
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlogic1, on 02 februarie 2023 - 07:43, said:

Cu mai mulți ani înainte. Aici spuneam ce (se credea la acel timp că) erau dracii, la greci și la iudeii elenizați. Întâi am negat existența "îngerului" rău, apoi a dracilor și în final a îngerilor spirite. După ce am înțeles proveniența acestora în mitologie dim sufletele ale morților.

Păi și cum atunci, în cer cu Iehova nu este niciun "înger", adică ființă spirituală cu aripi?!

View Postdark, on 02 februarie 2023 - 13:48, said:

Sperăm să te ajute în așa măsură încât să devii ”jmt-ist”. De fapt, atât tu cât și colegul Heartu, sunteți jmt-iști reprimați. Trebuie să vă acceptați condiția, eu așa zic. Lăsați-i pe cei religioși, cărora nu le poți scoate basmele acestea din cap, nici cu târnăcopul! Aceștia sunt niște inculți, care, în mare parte, nu au citit Biblia și cei care deși au citit-o, nu reușesc să înțeleagă. Că dacă ar înțelege, și-ar da seama și ar deveni... jmt-iști!

Eu nu știu ce e aia sau la ce te referi tu, deci nu pot să fiu ceva ce nu cunosc! :habarnam:

Dacă te referi la JMT ca la "Just My Thoughts", atunci e o chestie... 🙂

Da' dacă te referi la JMT ca la "Jeguri de Martori Turnători"... atunci nu, I'm sorry... :nonobad:

View PostElihu_66, on 02 februarie 2023 - 14:49, said:

Ai observat ca de multe ori o simpla discutie pe forum te face sa descoperi lucruri in Biblie pe care altfel nu le-ai fi descoperit? Chiar si dacă ai fi citit Biblia cap-coada...

Asta se numește interacțiune spirituală... 🙂

Edited by heartu, 02 February 2023 - 16:39.


#822
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,592
  • Înscris: 13.03.2005

View PostTrestiana, on 30 noiembrie 2018 - 15:31, said:

Foarte multi oameni se inchina la unii ingeri,ii sarbatoresc.s.a.m.d. Altii considera ca,acei copii mici care au murit, dupa moarte sunt ingeri. Dar de fapt ce sunt ingerii si cum ne influenteaza viata? De fapt,ce fac ingerii buni astazi? Exista si ingeri rai?

În crestinism, ingerii sunt ființe spirituale create de Dumnezeu, care sunt menționați în Scriptură ca având un rol de slujire în legătură cu oamenii și cu lucrarea lui Dumnezeu. Ei sunt descriși ca fiind puternici și rapidi, cu capacitatea de a se mișca rapid prin spațiu și de a transmite mesaje importante de la Dumnezeu la oameni.

În ceea ce privește influența asupra vieții umane, Scriptura sugerează că ingerii pot avea un impact pozitiv sau negativ în funcție de rolul lor specific și de dorința lui Dumnezeu. De exemplu, unii ingeri sunt descriși ca fiind misionari ai lui Dumnezeu, care oferă protecție și îndrumare oamenilor, în timp ce alții sunt descriși ca fiind îngeri căzuți, care au ales să se opună lui Dumnezeu și care pot avea un impact negativ asupra vieții umane.

În general, crestinismul încurajează oamenii să se concentreze pe relația cu Dumnezeu și să se bazeze pe îndrumarea Sa prin Duhul Sfânt, în loc să se concentreze prea mult pe ingeri sau să le ofere un cult sau venerație excesivă.

#823
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View PostGRATEFUL, on 12 iunie 2023 - 18:02, said:

Daca nu exista entitatile spirituale/ duhurile slujitoare/ ingerii lui Dumnezeu, de ce este numit in VT Dumnezeu, "YHWH/ DOMNUL ostirilor" sau "Dumnezeul ostirilor"? Cine sunt "ostirile"?

https://old.ebible.r...ere=2&book_id=1

View Postlogic1, on 12 iunie 2023 - 18:50, said:

Israeliții.

View PostGRATEFUL, on 12 iunie 2023 - 19:03, said:

Si care este ratiunea pentru care tu zici ca ar fi vorba de israeliti?

View Postzexelica, on 12 iunie 2023 - 20:29, said:

Posted Image Posted Image

Nu sunt oare toti duhuri slujitoare trimise sa indeplineasca o slujba pentru cei ce vor mosteni mantuirea? (Evr.1:14)
Isus a vorbit despre existenta unor legiuni de ingeri!

52. Atunci Isus i-a zis: "Pune-ti sabia la locul ei; caci toti cei ce scot sabia de sabie vor pieri.
53. Crezi ca n-as putea sa rog pe Tatal Meu, care Mi-ar pune indata la indemana mai mult de douasprezece legiuni de ingeri?
54. Dar cum se vor implini Scripturile care zic ca asa trebuie sa se intample?" ( Matei 26)

Cine sunt "legiunile de ingeri" la care se refera Isus?!

Edited by GRATEFUL, 12 June 2023 - 21:05.


#824
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,086
  • Înscris: 10.09.2008
Nu a vorbit de îngeri (DEX ființe spirituale cu aripi), ci de slujitori religioși, care erau trimiși sau mesageri (malak și aggelos). Atât cei de la templu, cât și preoții esenienilor și ucenicii diferitelor secte. În versiunea literală YLT nu apare deloc cuvântul înger. Deci în cele care apare se perpetuează cu bună știință o tradiție păgână, prin procedeul numit măsluire.

În Luca 7:24 ucenicii trimiși sunt numiți „îngeri”: „Și după ce mesagerii (aggeloi) lui Ioan au plecat…” (BTF).


„Fiindcă buzele preoţilor ar trebui să păstreze cunoaştere… căci el (preotul) este mesagerul (malak, ”îngerul”) DOMNULUI oştirilor” (Mal. 2:7, BTF).



#825
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 12 iunie 2023 - 21:15, said:

Nu a vorbit de îngeri (DEX ființe spirituale cu aripi), ci de slujitori religioși, care erau trimiși sau mesageri (malak și aggelos). Atât cei de la templu, cât și preoții esenienilor și ucenicii diferitelor secte.

Tot repeti "îngeri (DEX ființe spirituale cu aripi)", dar in realitate nu stim daca acei ingeri/ entitati non-umane au sau nu au aripi. Stim insa ca ei pot lua o infatisare umana si astfel pot fi perceputi ca oameni.

Isus cu niciun chip nu putea sa se refere la mesageri/ ingeri umani deoarece la vremea aceea nu existau 12 legiuni de oameni inrolati care sa se supuna si sa slujeasca lui Dumnezeu, executand voia Lui.*

*
19. Domnul Si-a asezat scaunul de domnie in ceruri, si domnia Lui stapaneste peste tot.
20. Binecuvantati pe Domnul, ingerii Lui, care sunteti tari in putere, care impliniti poruncile Lui si care ascultati de glasul cuvantului Lui.
21. Binecuvantati pe Domnul, toate ostirile Lui, robii Lui, care faceti voia Lui! ( Ps. 103)

Edited by GRATEFUL, 12 June 2023 - 21:30.


#826
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
Daca citesti tot psalmul, vei observa ca pana in versetul 18 psalmistul descrie conditia umana ( vers. 14. Caci El stie din ce suntem facuti; Isi aduce aminte ca suntem tarana) si  bunatatea si milostenia lui Dumnezeu fata de toti cei ce vor sa-L asculte. Apoi incepand cu vers. 19 autorul vorbeste despre o alta categorie de entitati/ ingerii Lui care sunt tari in putere in contrast cu oamenii ale caror zile sunt putine, ofilindu-se repede ca florile de pe camp...( sugerand slabiciunea si vulnerabilitatea umana)

Edited by GRATEFUL, 12 June 2023 - 21:51.


#827
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,086
  • Înscris: 10.09.2008

View PostGRATEFUL, on 12 iunie 2023 - 21:24, said:

Tot repeti "îngeri (DEX ființe spirituale cu aripi)", dar in realitate nu stim daca acei ingeri/ entitati non-umane au sau nu au aripi. Stim insa ca ei pot lua o infatisare umana si astfel pot fi perceputi ca oameni.


Isus cu niciun chip nu putea sa se refere la mesageri/ ingeri umani deoarece la vremea aceea nu existau 12 legiuni de oameni inrolati care sa se supuna si sa slujeasca lui Dumnezeu, executand voia Lui.

Dacă știi că nu au aripi, atunci de ce folosești cuvântul? Nu trebuie să vorbim românește? Mai ales că termenul original înseamnă trimis, mesager (slujitor religios).


De unde știi? În acea noapte de Paște erau ”înrolați” mii de oameni credincioși din toate sectele și unii care-l urmau pe Isus. Iar zeloții aveau și săbii și așteptau numai un semn sau ordin. În plus cuvintele pot fi și o hiperbolă, care să arate controlul asupra situației pe care îl avea Isus.

View PostGRATEFUL, on 12 iunie 2023 - 21:41, said:

Daca citesti tot psalmul, vei observa ca pana in versetul 18 psalmistul descrie conditia umana ( vers. 14. Caci El stie din ce suntem facuti; Isi aduce aminte ca suntem tarana) si  bunatatea si milostenia lui Dumnezeu fata de toti cei ce vor sa-L asculte. Apoi incepand cu vers. 19 autorul vorbeste despre o alta categorie de entitati/ ingerii Lui care sunt tari in putere in contrast cu oamenii ale caror zile sunt putine, ofilindu-se repede ca florile de pe camp...

Psalm 103:20

Binecuvântaţi pe Domnul, îngerii Lui, care sunteţi tari în putere, care împliniţi poruncile Lui şi care ascultaţi de glasul cuvântului Lui.


„Trimișii” nu sunt tari în putere prin natura lor, ci prin numirea sau funcția de trimiși ai lui Dumnezeu. Când a fost trimis, Moise a fost făcut dumnezeu pentru faraon și a dovedit că are putere, atunci când a lovit Egiptul cu plăgi, când a despărțit Marea Roșie sau mai târziu în pustie. Isus, cel mai important trimis al lui Dumnezeu, a fost „tare în putere”, „un proroc puternic în fapte şi în cuvinte” (Luc. 24:19). Dar nu datorită unei naturi supraumane, ci pentru că „Dumnezeu l-a uns cu duh și cu putere” și a fost cu el (Fap. 10:38).

În Psalmul 103 sunt menționați Moise ca mesager (”înger”) al cuvântului și copiii lui Israel ca primitori și martori la faptele de putere (v. 7). Generațiile de israeliți care au urmat au avut și ele trimiși cu autoritate (”îngeri”) ai lui Dumnezeu, sub forma judecă­torilor, împăraților, profeților și preoților. Versetele 20 și 21 fac aluzie la aceștia și la „oștirile” de israeliți. O caracte­ristică a trimișilor este faptul că împlinesc sarcinile primite „ascultând de glasul cuvântul lui” (v20). „Cuvântul Domnului a vorbit” este o expresie care apare frecvent în legătură cu profeții și cu alți trimiși ai lui Dumnezeu.

#828
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlogic1, on 12 iunie 2023 - 21:42, said:

De unde știi? În acea noapte de Paște erau ”înrolați” mii de oameni credincioși din toate sectele și unii care-l urmau pe Isus. Iar zeloții aveau și săbii și așteptau numai un semn sau ordin. În plus cuvintele pot fi și o hiperbolă, care să arate controlul asupra situației pe care îl avea Isus.
Daca tu crezi asa...Unde au fost acei "mii de oameni credincioși " si zelotii care asteptau un semn sa intervina armat, cand Isus propovaduia non-violenta????! Ai imaginatie, recunosc.Posted Image

View Postlogic1, on 12 iunie 2023 - 21:48, said:


Psalm 103:20

Binecuvântaţi pe Domnul, îngerii Lui, care sunteţi tari în putere, care împliniţi poruncile Lui şi care ascultaţi de glasul cuvântului Lui.


„Trimișii” nu sunt tari în putere prin natura lor, ci prin numirea sau funcția de trimiși ai lui Dumnezeu. legătură cu profeții și cu alți trimiși ai lui Dumnezeu.
Te contrazic. Formularea exprima fix ca ingerii/ mesagerii  sunt tari in putere  in contrast cu oamenii intrinsec, nu numai ca actioneaza prin autoritatea lui Dumnezeu.

Ingerii din psalmul 103 nu numai sunt tari in putere, dar sunt implinitori ai poruncilor lui Dumnezeu, fiind ascultatori...ceea ce nu putem afirma in totalitate despre niciun om( nici despre Moise care a fost pedepsit si nu a mai intrat in tara fagaduita)

Edited by GRATEFUL, 12 June 2023 - 22:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate