Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Certificat de calificare din liceu

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
ca toti fii patriei am primit in anul 1982, cand am terminat liceul, un certificat
de calificare de electro-mecanic ! ... cei din Occident imi recunosc aceasta diploma !
as avea o intrebare : pana la ce tensiune "U" poate lucra un electro-mecanic  ...
_nu va suparati pe mine din pricina greselilor... am tastatura in limba rusa_ ...PE BUNE !... Posted Image

Edited by realduc, 30 November 2018 - 01:26.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pe certificatul meu (1987) scrie asa ca in poza, dar nu stiu daca mai ai nevoie de un act care sa ateste finalizarea stagiului de pregatire.

Attached Files


Edited by keta, 30 November 2018 - 01:30.


#3
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Da ! ...
ar trebui sa sterg asta cu Clor ... Posted Image
vroiam sa ascult parerea cuiva care are diploma de electro-mcanic ! ....
este absurd sa zici ca pot repara doar "scule" care vibreaza si nu depasesc 6V DC ! ...

Edited by realduc, 30 November 2018 - 01:36.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cat despre tensiunea la care ai voie sa lucrezi fiind electromecanic , cred ca 380 - 400 V este maxim, data fiind natura motoarelor si actionarilor in industrie.
Cel mai bine este sa consulti un normativ specific tarii unde vei practica.

#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
pai asta-i problema ! ... ca trebuie sa-mi fac o asigurare profesionala daca aleg mai mult de 90 V AC ! ...
o rasnita de cafea dintr-un bar, daca o scoti din priza si o "deschizi" iti trebe autorizatie ! ... Posted Image

Edited by realduc, 30 November 2018 - 01:41.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Unde vrei sa profesezi ? tara ?

#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
Spain, Canary Islands, Tenerife !

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cauta sa vezi un curs simplu de calificare pentru testarea aparatelor de uz domestic. In UK se numeste PAT test (Portable Appliance Test ) si orice proprietar ce inchiriaza o locuinta trebuie sa fie cu aparatele testate din acest punct de vedere. De ce zic asta , pentru ca aceasta este o directiva europeana si se aplica peste tot in UE si avand acest curs facut in Spania sari deja la 240 V .
Este un curs simplu cu o taxa acceptabila , dar iti deschide un drum spre industria hoteliera si spre particularii ce vor sa inchirieze.

 realduc, on 30 noiembrie 2018 - 01:39, said:

pai asta-i problema ! ... ca trebuie sa-mi fac o asigurare profesionala daca aleg mai mult de 90 V AC ! ...
o rasnita de cafea dintr-un bar, daca o scoti din priza si o "deschizi" iti trebe autorizatie ! ... Posted Image
Aia sigur sa o faci..... , ca e in interesul tau.

#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
... merci !
de Craciun daca ajungi pe aici dau "nenumarate beri" pe plaja ! ... :)

#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
certefecatul de calificare este una, autorizatia de practica a meseriei este alta.
coi'incidenta face ca diploma mea de bac sa fie tot din 82, dar pe specializarea "prelucrator prin aschiere" in fabrica la angajare eram considerat necalificat primele 6 luni, dupa care aam fost incadat 1 bazai. ceeace spui tu esge cam ca la soferii profesionisti, ai permis de conducere, dar iti mai trebuie si un atestat care sa-ti confirme calitatea. asta este ... trebuie sa traiasca si niste alte capuse pe linga tine.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 realduc, on 30 noiembrie 2018 - 01:18, said:

ca toti fii patriei am primit in anul 1982, cand am terminat liceul, un certificat
de calificare de electro-mecanic ! ... cei din Occident imi recunosc aceasta diploma !
as avea o intrebare : pana la ce tensiune "U" poate lucra un electro-mecanic  ...
_nu va suparati pe mine din pricina greselilor... am tastatura in limba rusa_ ...PE BUNE !... Posted Image
Care "occident" ca nemtii nu au in nomenclator aceasta meserie? Fratele meu, cu calificare de "electro-mecanic CT", a trebuit sa mai faca niste cursuri suplimentare, pentru ca nemtii sustineau ca ori electro, ori mecanic, amandoua nu se poate.

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 myshyk, on 30 noiembrie 2018 - 08:49, said:

pentru ca nemtii sustineau ca ori electro, ori mecanic, amandoua nu se poate.
"ie capm prosti" nemtii astia ;)
par igzamplu, avem o platforma pentru coborirea materialelor la subsol. are si parte mecanica (cilindrii hidraulici, scripeti, obloande pentru inchiderea "ferestrei" de acces) si parte electica /electronica chiar) reparaciosu' care il are in intretinere / reparatie, cum se numeste ?
sa nu-mi spui vasile :D :D :D

#13
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
Trebuie să aibă la nume „Nea'” (ex. Nea' Mircea, Nea' Vasile, Nea' Ion etc.). Un meșter prin asta se recunoaște. Ce diplome?

#14
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
eu am o calificare spaniola cate se s-ar traduce cam asa ; "tehnician de intretinere" ! ....
cu care imi fac treaba la hotelul unde lucrez ! ...la intretinere ! ...
adica stiti voi  ! ... vomeaaza unu la colt, trebe sa curat si sa vopsesc peretele ! ... Posted Image
cu aceasi calificare schimb un variator de frecventa al unei pompe ! ...
sau pun la loc cablul de alimentare a unui TV ! ...
dar nu este valabila ptr reparatia unui dozator de tigari, de exemplu ! ...
as avea nevoie de ceva care se numeste "electro-mecanic" ! ....

Edited by realduc, 30 November 2018 - 15:49.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 r_murphy, on 30 noiembrie 2018 - 12:43, said:

"ie capm prosti" nemtii astia Posted Image
par igzamplu, avem o platforma pentru coborirea materialelor la subsol. are si parte mecanica (cilindrii hidraulici, scripeti, obloande pentru inchiderea "ferestrei" de acces) si parte electica /electronica chiar) reparaciosu' care il are in intretinere / reparatie, cum se numeste ?
sa nu-mi spui vasile Posted Image Posted Image Posted Image
Nemtii au doi: Franz, care repara mecanica si Johann care repara electrica. De aia n-au someri nemti, doar ausländeri.

#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 realduc, on 30 noiembrie 2018 - 15:43, said:

eu am o calificare spaniola cate se s-ar traduce cam asa ; "tehnician de intretinere" ! ....
cu care imi fac treaba la hotelul unde lucrez ! ...la intretinere ! ...
adica stiti voi  ! ... vomeaaza unu la colt, trebe sa curat si sa vopsesc peretele ! ... Posted Image
cu aceasi calificare schimb un variator de frecventa al unei pompe ! ...
sau pun la loc cablul de alimentare a unui TV ! ...
dar nu este valabila ptr reparatia unui dozator de tigari, de exemplu ! ...
as avea nevoie de ceva care se numeste "electro-mecanic" ! ....
Eu nu stiu spanioleasca decat din ce-mi aduc aminte din telenovelele uitate de demult din RO , dar sigur trebuie sa existe cursuri de calificare pentru ce ea ce vrei tu.
Vezi ce distribuitoare de tigari si de cine apartin si contacteaza-i direct.
Situatia mea este cam la fel ca si a ta. Electromecanic in RO , dar imposibil de practicat in UK, nu am reusit sa gasesc un job pentru asta si m-am recalificat, fac cu totul altceva , dar le dau peste nas la fiecare chestie (defect) ce se mai afla pe linia de fabrica. Nu angajeaza de obicei decat pe cei nativi,  Salariul este super ca mecanic, electromecanic de intretinere la o fabrica (20 lire/ora), eu sunt nevoit sa lucrez la jumatate ....dar tot e bine. Exista o discriminare ce se vede in mod real. Eu inca ma adaptez cu linia de fabricatie si nu apuc sa "fur" toate chestiile (informatiile ca m-ar avantaja), dar sunt aspecte de intretinere, pe care prin natura postului detinut le raportez ca pericol de contaminare alimentara sau defecte pe linie tehnologica. Deja imi fac dusmani printre cei de la intretinere, ca raportez probleme

Edited by keta, 01 December 2018 - 02:23.


#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 realduc, on 30 noiembrie 2018 - 01:18, said:

ca toti fii patriei am primit in anul 1982, cand am terminat liceul, un certificat
de calificare de electro-mecanic ! ... cei din Occident imi recunosc aceasta diploma !
as avea o intrebare : pana la ce tensiune "U" poate lucra un electro-mecanic  ...
_nu va suparati pe mine din pricina greselilor... am tastatura in limba rusa_ ...PE BUNE !... Posted Image

Un electro-mecanic poate lucra in orice tensiune,atat joasa,medie sau inalta,in functie de calificarile,atestatele sau autorizatiile primite de-a lungul timpului pentru lucrul la tensiunile respective.

Fiecare tara are regulile si regulamentele ei in privinta energiei electrice si a curentului electric.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate