Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Indemnizație crestere copil

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Bebe nostru sa nascut la începutul lunii septembrie, din cate am inteles eu primele 3 luni primesc salariu intreg de la firma unde lucreaza soția apoi depun dosarul pentru indemnizație care urmeaza sa fie platita de stat, intrebarea e :daca eu depun in decembrie(atunci i se desface contactul sotiei) cand ar urma sa primesc primi bani?,adica in decembrie iau banii de la firma apoi in ianuarie sa iau prima indemnizație, sai cum e? Intreb parintii care au trecut prin asta ca eu nu inteleg nimic din ce am găsit pe net

Edited by Anonymous1986, 30 November 2018 - 00:58.


#2
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Sotia ta lucreaza la o firma? Pana in decembrie ? ( cand i se desface contractul) si TU primesti salariu de la acea firma???

Quote

eu primele 3 luni primesc salariu intreg de la firma unde lucreaza soția
Nevasta ta a nascut in septembrie si inca merge in fiecare zi la servici??
De ce i se desface contractul de munca in decembrie? A beut in timpul programului?

Edited by OPEDI, 30 November 2018 - 01:30.


#3
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Nu se duce la munca de înainte sa se nasca bebe,

#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Nu ziceai tu ca bebe deja s-a nascut??
In septembrie????
Ce contract de munca i se va desface in decembrie? daca ea nu a muncit niciodata-n viata ei???
Tu ai muncit vreodata???

Edited by OPEDI, 30 November 2018 - 01:54.


#5
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
contractul ei nu se desface ci se suspenda, sunt chestii total diferite, iar asta trebuia sa se intample cand a intrat in concediu de ingrijire copil, dupa care salariul ei ar trebui sa intre in continuare, tu n-ai treaba cu ce primeste sotia, ea primeste in contul ei ca pana acum.
asta in mod normal, daca e altceva la mijloc...
citeste asta: https://www.avocatne...nul-acesta.html
intra pe site-ul primariei de care apartii, vezi unde se depun actele si baga viteza, in momentul in care s-a nascut copilul trebuiau depuse actele, eventual dupa ce aveai certifcatul de nastere, dureaza vreo 3 luni pana intra banii dar vin si din urma.

daca tot nu te descurci ia nr de pe site-ul primariei si pune mana pe tel, nu inteleg cum sunteti asa pierduti in spatiu.

Edited by _-livio-_, 30 November 2018 - 03:00.


#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Pierduti in spatiu ca pierduti in spatiu, dar mai e nasol e ca pe unii-i bate
rau de tot coerenta in exprimare. Sa dea dracu' daca am inteles ce vrea...

#7
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
nu stie cand, de unde si daca intra banii, sunt obisnuit cu exprimari de genul asta :D

#8
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016

 _-livio-_, on 30 noiembrie 2018 - 02:58, said:

contractul ei nu se desface ci se suspenda, sunt chestii total diferite, iar asta trebuia sa se intample cand a intrat in concediu de ingrijire copil, dupa care salariul ei ar trebui sa intre in continuare, tu n-ai treaba cu ce primeste sotia, ea primeste in contul ei ca pana acum.
asta in mod normal, daca e altceva la mijloc...
citeste asta: https://www.avocatne...nul-acesta.html
intra pe site-ul primariei de care apartii, vezi unde se depun actele si baga viteza, in momentul in care s-a nascut copilul trebuiau depuse actele, eventual dupa ce aveai certifcatul de nastere, dureaza vreo 3 luni pana intra banii dar vin si din urma.

daca tot nu te descurci ia nr de pe site-ul primariei si pune mana pe tel, nu inteleg cum sunteti asa pierduti in spatiu.
Primul raspuns bun si pertinent,am depus actele pentru alocatie pe care deja o primesc, pentru indemnizație am imteles cami trebuie o adeverinta de suspendare contract de munca

Edited by Anonymous1986, 30 November 2018 - 06:48.


#9
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
da, o ceri la angajatorul ei.

#10
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Eu asa am inteles ca la trei luni de cand sa nascut copilu ii eliberează aceea cerere de incetare contract de munca

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Sotia ta trebuie sa faca cerere de intrarea in concediu crestere copil imediat ce i se termina cele 126 zile calendaristice de concediu medical de sarcina si lauzie. In acel moment contractul ei de munca devine suspendat cu plata si va primi in cateva zile de la personal/HR decizia de suspendare a contractului si adeverinta cu veniturile pe ultimele 12 luni dinaintea datei nasterii copilului. Cu acestea plus restul actelor necesare, depune dosarul pentru acordarea indemnizatiei CIC. Atentie, indemnizatia se plateste pentru luna anterioara, adica daca depui dosarul in ianuarie, sa zicem, va primi in februarie sau chiar in martie banii cuveniti. Asa ca aveti grija cum va gestionati banii până începe sa incaseze indemnizatia.
Du-te la primarie, la serviciul/directia de asistenta sociala sa te interesezi ce acte sunt necesare si cand trebuie depus dosarul pentru indemnizatie CIC.

#12
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Daca esti din Bucuresti, daca depui actele pentru CIC in ianuarie (indiferent de perioada), o sa primesti banii in martie, retroactiv (de regula intre 9-25 ale lunii, in principiu pe 11).

#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
indemnizatia de crestere intra de obicei cu vreo 3-4 luni intarziere.adica la cj asa e. dar intra retroactiv

#14
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Idee e ca ea nu poate depune actele decat ania dupa ce termina cele 126 de zile de concediu! La începutul lui decembrie mai exact pe 9 decembrie se fac cele 126 de zile. Mulțumesc Corina Daniela care a stiut sa îmi zica un răspuns concret! Saptamana viitoare merge la serviciu sa semneze si sa i se dea adeverința cu salariu pe ultimele 12 luni! Actele le avem toate mai outib adeverința, daca ma duc imediat ce primește si adeverința, gen pe 5 decembrie, asta înseamnă ca pe ubdeva prin februarie,martie urmează sa vina!

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
Sotia nu are cum sa primeasca de la firma  "salariu intreg"  in cele 3 luni.intreaba si contabila firmei cum apare in acte acum ca trebuie sa stie

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Initiator, daca pe 9 decembrie e ultima zi din cele 126 zile de medical, sotia ta trebuie sa faca cererea de intrare in CIC incepand cu 10 dec. Firma o sa emita decizia de suspendare a contractului de munca, dar aceasta trebuie inregistrata/vizata de ITM. Asa ca va obtine acea decizie dupa cateva zile de la depunerea cererii de intrare in CIC. Fara decizie nu poti depune dosarul ptr indemnizatie. Nu e problema, legea prevede un termen in care poti depune dosarul, de la terminarea concediului medical de sarcina. Cel mai bine ar fi sa intrebi la directia de asistenta sociala, eventual cauta si pe net, pe site-ul acestei institutii din orasul tau.

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007
Este adevarat ca statul plateste o singura indemnizatie de crestere a copilului indiferent daca sunt gemeni?

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Nu. Pentru al doilea copil se acorda indemnizatia minima, 1250 lei/luna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate