Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Viata in regim off-grid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1994 replies to this topic

#469
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Poststoianalin, on 21 februarie 2019 - 17:17, said:

.............Si nu a bubuit pana acum !?!
Spui ca ai putere din panouri 33 X 270 WP = 8910Wp iar pe Effekta 5kVA poti pune max.4000Wp... deci BUUUUUM
N-are de ce sa bubuie. Ia putere din panouri cat este nevoie, pana la limita stabilita de fabricantul chargerului/invertorului ca regim de functionare de curent maxim.

#470
gabipet6

gabipet6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.12.2018

View Poststoianalin, on 21 februarie 2019 - 17:17, said:


Si nu a bubuit pana acum !?!
Spui ca ai putere din panouri 33 X 270 WP = 8910Wp iar pe Effekta 5kVA poti pune max.4000Wp... deci BUUUUUM

Da .. .de ce sa bubuie ? Invertorul produce cat cer bateriile / consumatorii ... in rest, stau degeaba.

#471
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Parerea uzuala este ca soc mediu la anozii de carbon este in jur de40% optim.

Nici descarcarea prea adinca nu este chiar buna deoarece depltia de litiu la anod ingreuneaza reincorporarea lui la reicarcare si poate duce la aparitia dendritelor .

La LTO catodul este mai problematic ca anodul SOC optim este ceva mai sus caa 60%

#472
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 17.01.2014
corect ...nu bubuie - am gresit eu!
cred ca am fost socat gandindu-ma la costurile de montaj si protectie pentru atata amar de panouri

#473
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Pai Nu bubuie ca panourile Nu sunt o sursa de voltaj, le poti Pune in scurt Si curentul Nu circula nicaieri. Nui ca la baterie.
Apoi MPPT ul moduleaza continuu Si ajusteaza punctul de putere necesar pentru fiecare moment.

La fel e Si cu chargerele, acu un an doi, unii va minunati cand sustineam ca poti chiar dubla panourile. Mppt ul moduleaza Si ia cat trebuie.

Edited by RaulPV, 22 February 2019 - 01:48.


#474
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Adica tu vrei sa spui ca un Panou fotovoltaic iluminat corect poti sa-l pui in scurt si nu se intampla nimic ?
Unde se duce atunci toata acea energie produsa de acel panou  ?
Ce se intampla cu ea ?

Cand lasi conexiunile unui panou libere curentul nu circula , ai o tensiune maxima (VOC), dar nu ai curent
Cand le pui in scurt curentul va fi maxim, de aceea exista si specificatia pe panou de "Curent de scurt circuit" , ISC

Edited by keta, 22 February 2019 - 03:06.


#475
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Eii...., le pui pe dracu in scurt, curentul se va duce in cabluri,in legaturile ce unesc placutele, cum sa pui in scurt??
Aceeasi chestie si cu depasitul puterii ce suporta regulatorul.Daca fabricantul iti dw max 1500wp, hai ca depasesti si pui 1600, ca nu o sa dea maxim niciodata panourile, dar nu pun2500.A....., cum pun 2500 sau 3000?, da, pe 2 directii,astfel incit niciodata sa nu trec de maximul recomandat.
Cine vrea sa faca experiente cu echipamentele lui, nu are decit...,succes

#476
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009

View Postketa, on 22 februarie 2019 - 02:54, said:

Adica tu vrei sa spui ca un Panou fotovoltaic iluminat corect poti sa-l pui in scurt si nu se intampla nimic ?
Unde se duce atunci toata acea energie produsa de acel panou  ?
Ce se intampla cu ea ?
Nu se duce nicaieri. Ramane in panouri si se incalzesc putin mai mult.





View PostXTH, on 22 februarie 2019 - 06:05, said:

Eii...., le pui pe dracu in scurt, curentul se va duce in cabluri,in legaturile ce unesc placutele, cum sa pui in scurt??
Prin cabluri si legaturile cu pricina oricum trece curent indiferent de consumator, daca acesta exista.

View PostXTH, on 22 februarie 2019 - 06:05, said:

Aceeasi chestie si cu depasitul puterii ce suporta regulatorul.Daca fabricantul iti dw max 1500wp, hai ca depasesti si pui 1600, ca nu o sa dea maxim niciodata panourile, dar nu pun2500.A....., cum pun 2500 sau 3000?, da, pe 2 directii,astfel incit niciodata sa nu trec de maximul recomandat.
Cine vrea sa faca experiente cu echipamentele lui, nu are decit...,succes

Tensiunea nu trebuie sa depaseasca maximul recomandat. Curentul nu e dictat de panouri. Acel ISC este maximul ce poate fi debitat. Asta daca accepta consumatorul.

Un panou (o sursa de curent) in scurt e echivalent cu o baterie (o sursa de tensiune) in gol.

#477
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
In sfirsit cineva care intelege.

#478
gabipet6

gabipet6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.12.2018

View PostRaulPV, on 22 februarie 2019 - 09:59, said:

In sfirsit cineva care intelege.

Sincer eu sunt ca aia care stie ca are nevoie de o masina sa faca treaba x ... nu ma intereseaza detaliile si formulele de fizica din spate.
Tocmai de aceea am lucrat cu o firma, cu instalatori, le-am explicat fix care e treaba si de ce il vreau supradimensionat. De 2 ani n-am avut nici o problema ... so ... banui ca e in regula. Unde se duce curentul ? la D-zeu din partea mea de unde si vine (glumesc, sunt ateu convins) ... nu inteleg curentul electric si punct ... am incercat ... pur si simplu e prea departe de domeniul meu de interes :)

#479
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Cata vreme nu se depaseste tensiunea de lucru a incarcatorului MPPT, nu e nici o problema. Cand ajunge la puterea maxima, limiteaza curentul de incarcare si restul energiei se va pierde. Panourile vor functiona in (semi)gol. Asta e tot.

Problema e ca daca lucrezi (cu orice aparat) la putere maxima, perioade mari de timp, ii scurtezi viata. La cele la care sunt bagate specificatii din burta, poate sa faca intr-adevar si POC. Ca regula, incarcatorul se alege de putere mai mare decat puterea instalata in panouri.

Cine se priecepe, poate sa calculeze puterea maxima la care rezista tranzistorii din convertor, dar cand nu te pricepi, e bine sa pui max. 75% din puterea invertorului.

Edited by topcat36, 22 February 2019 - 10:24.


#480
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
@topcat36
De acord, dar varful de putere a chargerului e limitat prin design.
Colegul a marit suprafata de harvest Ptr zilele mohorate, Si inv/chargerul e la jumatea potentialului. In off grid Nu prea mergi la capacitatea chargerului foarte des sau foarte indelungat. Totul e din design.
Eu am 5.35kwp panouri pe un charger ce Nu a depasit 50A niciodata. Pentru ca:
-Ori bateriile erau pline sau aproape pline
-Inv e de 2,4k Si 50A e suficient pentru toti consumatorii.
-Cand e soare e in float la 10am, deci chargerul da doar Ptr mentinerea consumului.


Chargerele sunt limitate de VOC dar Si de IMP in.
Ex victron blue solar de 150/85
Are VOC de 150 Si IMP in max 70A.
Poate modula un PV de 10kwp
Efectiv folosit e max 5kwp, restul e clipping.


#481
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009
De acord cu supradimensionarea, dar raportata la consum nu la sursa. Panourile reprezinta sursa in cazul de fata. Altfel, ar fi echivalent cu dimensionarea unui incarcator de telefon la 150% din puterea instalata de enel in casa.

Edited by adr_rfr, 22 February 2019 - 11:54.


#482
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Nu cred ca e corecta comparatia, dar in fine, voi urma exeplul tau: daca bateria de la telefonul respectiv, ar rezista sa se incarce la puterea bransamentului de la Enel, raspunsul este DA, ar trebui dimensionat incarcatorul la mai mult decat puterea bransamentului. Vrem sa incarcam bateria in cel mai scurt timp nu ? Ce treaba are consumul din baterie cu incarcarea ei ? Se dimensioneaza in functie de curentul maxim de incarcare pe care bateria il suporta.
Orice aparat care il ai in casa, are o eticheta de consum. Acel consum nu il va atinge aparatul niciodata, e puterea maxima a sursei. Peste, cel mai probabil, se arde.

Dar cum spuneam, comparatia nu e corecta: Enel e sursa de tensiune, nu curent. Iti da pana crapa siguranta sau se topesc cablurile.

Puterea maxima este Vbat(max) x Imax pe care controllerul o poate suporta. Asta e utilizare extrema. Evident, ca sa faci chestia asta, trebuie sa te pricepi si, exact ca in cazul discutiei cu "Litiu fara BMS" este o utilizare care nu are ce cauta pe un forum in care persoane care, poate nu au destula experienta si o iau de buna si isi distrug echipamentele si poate dau foc la casa.

@RaulPV: Incarcatorul ala duce 85A dar nu ii inmultesti cu Voc ci cu tensiunea bateriei ca sa ai puterea maxima (4850w in cazul 48V).

Edited by topcat36, 22 February 2019 - 13:34.


#483
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Este sursa de energie electrica, nu de tensiune, macar avem pretentia unor discutii in domeniu tehnic pentru incepatori, nu ?
Sursa e caracterizata de o putere instalata, care e un produs U x I in cc.

Edited by CostyOK, 22 February 2019 - 13:36.


#484
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009
Normal ca a fost fortata comparatia.

In ce priveste bateria, da, asta am spus si eu, dar cu alte cuvinte. Daca ar fi avut nevoie de curent mare era incarcatorul mai puternic. Incarcatorul e dimensionat in fuctie de consumator.

In cazul panourilor, daca acumulatorii sunt incarcati si nu sunt consumatori in functiune panourile vor merge in gol. Cand sunt acumulatorii descarcati, chargerul trebuie sa aiba capacitatea sa furnizeze curentul maxim de incarcare (daca are de unde sa il ia). Daca panourile pot da mai mult e problema lor, chargerul va lua numai cat trebuie. E drept ca va creste putin tensiunea pe panouri, dar nu va ajunge niciodata la Vgol daca se consuma.

View PostCostyOK, on 22 februarie 2019 - 13:36, said:

Este sursa de energie electrica, nu de tensiune, macar avem pretentia unor discutii in domeniu tehnic pentru incepatori, nu ?
Sursa e caracterizata de o putere instalata, care e un produs U x I in cc.
O sursa de energie electrica poate fi fie o sursa de tensiune constanta pana la un anumit curent, fie o sursa de curent constant pana la o anumita tensiune. P=UxI, de acord, dar nu sursa poate dicta in acelasi timp si U si I. Depinde de consumator. Daca ne uitam pe curba I(U) in caracteristicile panourilor, sa zicem iluminare maxima, pentru orice I in intervalul 0-Isc corespunde o tensiune la borne.

#485
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Merge si asa cum este, cateva consideratii: dat fiind excedentul de putere, nu va merge in regim MPPT., tensiunea efectiva pe panouri in functionare in zona maximului de putere al chargerului trebuie aleasa nu fie cu mult diferite de cea de pe baterii, deorece stresseaza mai mult chargerul si degradeaza randamentul acestuia.

Pentru o minima adaptare de la 160Vmp la 120v pe baterie pierdrea poate fi doar de 3w/ kw pe carbura de siliciu,in caz ca diferenta este mai mare pierderea nu mai este doar atit.

#486
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postketa, on 22 februarie 2019 - 02:54, said:

Adica tu vrei sa spui ca un Panou fotovoltaic iluminat corect poti sa-l pui in scurt si nu se intampla nimic ?
Unde se duce atunci toata acea energie produsa de acel panou  ?
.......Cand lasi conexiunile unui panou libere curentul nu circula , ai o tensiune maxima (VOC), dar nu ai curent
Cand le pui in scurt curentul va fi maxim, de aceea exista si specificatia pe panou de "Curent de scurt circuit" , ISC
Temperatura minima a unui panou este cand el depiteaza in sarcina (pe MPPT) absolut tot ce produce, adica la punctul optim MP (VMP, IMP);
In rest, fie in scurt fie in gol el se va incalzi mai mult deoarece energia care nu se duce in circuitul exterior este consumata intern; da, chiar si in gol.
In gol puterea produsa de fiecare celula este consumata chiar de celula respectiva.

View Postcavit, on 22 februarie 2019 - 20:22, said:

.....dat fiind excedentul de putere, nu va merge in regim MPPT., tensiunea efectiva pe panouri in functionare in zona maximului de putere al chargerului trebuie aleasa nu fie cu mult diferite de cea de pe baterii, deorece stresseaza mai mult chargerul si degradeaza randamentul acestuia.
....
Asa este, dar pe user nu-l intereseaza energia pierduta oricum cand este soare, ci sa obtina cat mai mult posibil de la nor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate