Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Radare din camerele de supraveghere ale CNAIR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Sau "zona periculoasa".

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si cum te prinde ca ai anuntat pe Waze camera radar?

#21
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Ati fi de acord daca sa spunem printr-o minune am avea de maine infrastructura mult visata sa se umple acea sta infrastructura cu camere radare si toleranta sa fie 3-5km/h?
Ce vreau eu sa subliniez este faptul ca desi nu avem infrastructura nici sa ne abtinem nu putem de la a incalca regulile

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMembruAnonim, on 29 noiembrie 2018 - 16:08, said:

Camerele de supraveghere ale CNAIR vor deveni RADARE Fixe.
sa vedem daca e zvon sau devine realitate in 2019


In sfarsit.Posted Image Posted Image Posted Image
La mai multe,la mai fara numar,fara numar.
Propun sa fie montate din 500 in 500 de metri.Sa nu fie lasate pe dinafara nici macar drumurile comunale.

#23
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMembruAnonim, on 29 noiembrie 2018 - 16:08, said:

Camerele de supraveghere ale CNAIR vor deveni RADARE Fixe.
sa vedem daca e zvon sau devine realitate in 2019

Citat din text:
"Radarele fixe din România ar putea opera începând cu anul 2019 dacă CNAIR va semna un contract cu Poliția Rutieră.

Potrivit reprezentanților Poliției Rutiere, nu a fost semnat un protocol sau un acord cu CNAIR în acest sens.


Deci "ar putea" dar cel mai probabil nu se.va infaptui nimic.
Alta intrebare..

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postatupi, on 29 noiembrie 2018 - 18:44, said:

Ati fi de acord daca sa spunem printr-o minune am avea de maine infrastructura mult visata sa se umple acea sta infrastructura cu camere radare si toleranta sa fie 3-5km/h?
Ce vreau eu sa subliniez este faptul ca desi nu avem infrastructura nici sa ne abtinem nu putem de la a incalca regulile
Infrastructura aia ar fi cateva autostrazi cu 130km/h limitare de viteza... Sa fie primita as zice eu, cu tot cu radarele aferente!

Ce vrei tu sa subliniezi e un non sens! Prima oara creezi conditii de respectare a legii si pe urma te apuci sa sanctionezi contravenientii...
Cum ar fi si cu parcarile prin Bucuresti...

Hai sa amendam firmele care nu au case de marcat modele noi, doar ca firmele nu aveau de unde cumpara respectivele case! Stilul tipic romanesc...

Ar trebui de fapt sa se interzica masinile cu totul la noi... la ce drumuri (nu) avem putem circula bio cu calu si caruta ! Am fi revelatia mapamondului.... dar nu am mai incasa bani la buget deloc fara fraierii care se chinuie cu masinile in romanika feudala! Impozite, taxe, accize, combustibili, servicii, nebunie, banet gramada - o industrie care genereaza munti de bani la buget ca sa circulam ca acum 100 de ani!

Edited by MembruAnonim, 29 November 2018 - 18:58.


#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Lipsa infrastructurii nu justifica depasirea vitezei legale.
    Viteza legala a fost stabilita in functie de conditia drumurilor existente.
    Daca depasesti viteza te pui in pericol pe tine si vietile altor oameni.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu justifica nici comparatiile cu Germania... dar discutam doar asa de amorul artei!
In Germania te aresteaza, in Olanda iti confisca masina, in America te impusca direct... chestii d`astea!
Daca tot vorbim in clisee cica nu viteza omoara ci oprirea prea brusca...

Edited by MembruAnonim, 30 November 2018 - 00:54.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
nu au nevoie de senzori, le pun pe viteza medie si gata.

#28
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postvidiandrei, on 29 noiembrie 2018 - 16:40, said:

De ce am impresia ca treaba asta ar fi prezentata ca fiind un lucru rau ?

Cand mergeti prin afara va place ca aia sunt civilizati, educati si dezvoltati, ca legile si amenzile sunt usturatoare si chiar se pun in practica, dar la noi in tara fereasca Dumnezeu sa facem cumva ca ei.


Aia "de afara" au sosele, recte autostrazi. Pai sa faca si astia o retea de autostrazi si dupa aceea sunt de acord sa "ma arda". Dar cand stai cu orele in coloana si prinzi o portiune mai libera, o calci sa mai recuperezi timpul pierdut. E, exact pe portiunea aia ai sanse mari sa te intalnesti cu radarul. Si aici e toata magaria, in loc ca agentii sa stea si sa fluidizeze traficul in zonele aglomerate, stau la panda pentru a face planul de amenzi, ca de ,e nevoie de bani la buget pentru pomenile electorale. E vorba de mentalitate, de asta e un lucru rau.

View Postcspot, on 29 noiembrie 2018 - 21:12, said:

Lipsa infrastructurii nu justifica depasirea vitezei legale.
Viteza legala a fost stabilita in functie de conditia drumurilor existente.
Daca depasesti viteza te pui in pericol pe tine si vietile altor oameni.
Da, la fel cum sunt trase dungile alea continue pe portiuni unde ai vizibilitate 1 km si chici ce, pe portiunile respective e mereu cate un radar . Cat despre justificarea depasirii vitezei am scris mai sus. Dar ma rog, astia de sofati in zone cu circulatie rarefiata aveti veleitati de justitiari, ca daca ati parcurge 5 km in peste o ora vi s-ar schimba parerile.

#29
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Mai știți ceva despre treaba asta? Au aparut primele victime?
Pe forumul polițiștilor cineva a răspuns ca nu este posibil tehnic asa ceva. Eu pe unde trec este o camera iar restricția este la 50 km / h. Nimeni nu trece cu sub 50 km pe h decât dacă e coloana. Iar în asfalt (turnat acum aproape ani) nu se vad trasate urmele de la senzori.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cred ca au vreo bucla la vreo camera din tara.
Mai dureaza. La vara.

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

CNAIR nu are nici un protocol cu Politia Rutiera, pentru instalarea camerelor radar alaturi de cele pentru rovinieta
https://www.bacau.ne...z_f8W44n_zxcFPw
7 ianuarie 2019
A fost un fake news.

Quote

De asemenea, nu avem cunostinta de vreun demers care sa prevada o astfel de masura


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate