Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Casa pentru familie P+1

- - - - -
  • Please log in to reply
335 replies to this topic

#127
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Foarte buna oferta

#128
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Subiect: pozitionare cos pt semineu
Daca cosul pt semineu este construit pe colt, pe interior, in spatele semineului cum este in poza atasata, automat nu o sa mai am acces  pe viitor la usita de la cos doar daca stric finisajul de la semineu, si nu imi doresc asta...
Nu vreau nici sa pozitionez cosul in lateralul seminului, pt ca ar arata ciudat.
Singura varianta pe care o vad eu este sa pozitionez cosul in exteriorul casei, in spatele semineului.
Voi ce parere aveti?



Acum am vazut ca extista si topic "Cosuri de fum" in "Instalatii / Centrale Termice / Lucrari practice", rog un admin sa imi mute postarea. Merci!

Attached Files


Edited by livyu_s, 19 March 2019 - 12:29.


#129
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
la cum ti-e compartimentat etajul..nu prea vad unde altundeva sa-l duci decat mai central casei..sa treaca prin dressing-ul de la etaj..iar TV-ul sa-l incorporezi deasupra semineului..sau chiar pe masca lui..Trebuie avut grija..si cum ar afecta asta sarpanta..pe unde trece pe acolo.

Avand semineul central casei..ar fi o idee sa urci si tubulatura spre cele 2 dormitoare de sus..(daca se preteaza)..
Attached File  parter v3.jpg   305.59K   61 downloadsAttached File  etaj v3.jpg   314.88K   60 downloads

Edited by manghels, 19 March 2019 - 13:52.


#130
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Semineul va fi pozitionat in zona de colt(asta asa ramane), deci cosul trebuie sa fie langa semineu, in spatele lui, sau in spatele lui pe exteriorul casei.
-daca il pun langa el nu imi place din puct de vedere vizual;
-daca il pun in spatele semineului nu mai am acces la el (nu mai am acces la usita de vizitare a cosului);
-daca il pun in exteriorul casei sunt probleme? (eu asta vad singura varianta...)

Edited by livyu_s, 19 March 2019 - 13:58.


#131
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,899
  • Înscris: 27.02.2008
Daca-ti iei un cos izolat (tuburi ceramice + vata + manta)..atunci n-ar trebui sa fie multe probleme (dezavantaj: amorsarea mai grea..cand faci focul)..Curatarea lui..si evacuarea condensului..ar fi direct afara (sa zicem ca asta ar fi un avantaj)..Chiar si asa..simuleaza un pic..pe unde ar fi strapungerea in acoperis..

#132
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am cosul la exterior. Nu stiu cum ai acoperisul, dar trebuie sa treaca de coama ca sa aiba tiraj.

#133
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
De la 01.07 va incepe constructia.
Pana cum am achitat in avans o parte din materiale:
-fier romanesc+grecesc 3.35 lei/ kg brut; respectiv 3.7lei/kg fasonat (etrierii)
-caramida soceram 290x240x188 Eco LD -2800buc, 35 paleti, 4,3 lei buc care va fi adusa in 3 transporturi 190lei/ transport
-un palet de multibat 40saci x 22.65 = 906lei

#134
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
spor la treaba, domnule!

#135
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Balizare...

Attached Files



#136
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
step 1 of 1000... ;-)
si eu am de gand sa ma apuc de constuctie in toamna.
la Gageni an un teren si proiectul e aproape gata.

#137
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Azi am aflat ca eu nu am fier in fundatie (doar in elevatie am) si stalpii pleaca din elevatie. Deci fundatia cu elevatia nu are nici o legatura... Este ok? Totusi am stabilit cu constructorul sa plecam cu stalpii din fundatie. Ce pareri aveti ?


#138
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Asa am avut si eu in proiect - fundatie beton mort. Logica este ca locuinta sa fie oarecum independenta fata de fundatie sa se miste liber ( asa mi-a explicat dirigintele si a spus ca e ok, a participt la mai multe proiecte facute asa). Eu am zis multumesc pentru ca am scapat de o cheltuiala.

#139
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Am inceput cu beciul...

Attached Files



#140
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Carcotas cum sunt, intreb: Ai lasat mai jos un colt, cu cadere inspre el, sa poti baga o pompa la caz de inundatie?

#141
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Nu am probleme cu apa, cred ca trebuie sapat la peste 100m sa dai de apa , pe actualul teren mai exista un beci care nici macar nu are placa de fund, este doar pamant si nu a intrat niciodata apa in el, doar umiditatea este crecuta pt ca nu este aerisit. Totusi la betonul pt peretii beciului cred ca o sa adaug un impermeabilizant.

#142
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Daca o sa adaugi impermeabilizant de ce te-ai mai chinuit cu folia ?

Daca îmi permiți o comparație ,e cum se făcea pe timpuri la arat cu calul la plug. Acum s-a mai avansat , nu mai chinuim animalele , sau folia in cazul nostru.

#143
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Folia este pusa sa nu se scurga "laptele de ciment" in pamant. Nu are alt rol...

#144
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Să înțeleg că nu mai pui cofraj pe exterior. Va rămâne fără termoizolatie ?


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate