Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 

Muscate

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Buna ziua! Mi-am cumparat anul acesta mai multe ghivece cu muscate. Au inflorit mult timp, le-am pus solutie de fertilizare dar de cand cu frigul le-au cazut frunzele, sunt mai mult bete goale. Le tin pe balcon unde am cam 20 grade. Asa se intampla cu ele iarna? Sau au vreo problema? Multumesc

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
la 20 de grade nu ar trebui. Uite aici .

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si la mine au cazut, dar apoi au inflorit din nou. Eu le tin in camera, in geam. Nu stiu daca fac bine, nu ma pricep.

#4
xaxa

xaxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.03.2006
daca stau la 20C e bine. si daca la mai pui si ceva ingrasamint nu ar trebui sa le cada frunzele. Poate ceva ginganii? Paianjeni rosii? Sau paduchi? Cum arata frunzele? se usuca pur si simplu sau au ceva pete pe ele?

#5
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
N-ar trebui, in principiu sunt destul de rezistente.

Cam toti (cred) ca am avut bunicute cu muscate in geam si nu erau geamuri duble sau termopane.

In schimb sunt cam sensibile la sol. Am avut si eu la un moment dat si le-a pus sotia ceva prostie de solutie fertilizanta si praf s-au facut.
Nici macar pamantul cumparat din florarie nu le prea prieste asa ca eu l-am amestecat 1:1 cu pamant de gradina (mai nisipos)

La apa n-am vazut sa aiba vreo sensibilitate.

Edited by ncu, 29 November 2018 - 15:43.


#6
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Frunzele se usuca dinspre exterior spre interior, nu se ingalbenesc cu totul

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
La noi la fel, in bucătărie este una care arata ca un arac uscat, dar are doua zone unde au dat frunze noi.
In sufragerie este una relativ ok.
In dormitor, cîteva cățărătoare, arată bine.
Iarna oricum arata mai rău, este soare mai puțin pe parcursul zilei.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie sa le uzi mult mai rar, altfel le putrezeste radacina.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Am una.Cand am fost in vacanta am asezat-o(bleg am fost) in chiuveta mai la umbra. Dupa 17 zile se lungise (dupa lumina) rau si cam chelise de Frunze.  Drastic, dar atent am taiat si curatat in verde. Schimbat pozitia,la geam in soare(ala care e).  In 10 zile a inceput sa dea Frunze noi,in 20 muguri de flori. A facut 5 frumos,sau dus,dar deja alti 2 stau sa infloreasca si alti 2 sant mici,mici.  apa mai rar acuma.   Asa ca:  toaleteaz-o,apa(moderat),soare cat cuprinde,si caldura fara curenti permanenti de aer rece.  Si Rabdare.    A mea face rosu florile. A, sotia a zis ca nu mai atinge floarea ca se usuca. Numa eu inverzesc la atingerile ei.Posted Image

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
mușcata toamna se tunde și se bagă în pivniță.primăvara se scoate se udă și începe  un nou ciclu de viață.din acest motiv iarna la căldură nu le merge bine,florile sunt slabe

#11
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Va multumesc tuturor!

#12
xaxa

xaxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.03.2006
e posibil sa fie prea uscat in casa...

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Avem si pe paliere, la bloc, cam toate sint fanate.

#14
Vgelu

Vgelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 18.05.2017
Toate plantele care infloresc au nevoie de mai multa lumina decit cele care au doar frunze verzi. Muscatele nu fac exceptie. Au si ele nevoie de mai multa lumina. Geamurile termopane sunt, in general, mai putin transparente decit cele vechi. Deci lasa sa treaca mai putina lumina. In plus iarna zilele sunt mai scurte si plantele primesc mai putina lumina. Daca ai perdea la geam iti recomand sa pui muscata intre geam si perdea. Prefera geamurile cu orientare spre sud (daca ai asa ceva). In felul asta va avea mai multa lumina.

#15
luminita-

luminita-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.04.2010
Exact cum s-a mai zis, muscatele prefera lumina foarte mult. Eu mereu le-am tinut vara in casa la caldura si nu au avut probleme, au inflorit normal, insa atunci cand le-am tinut departe de geam au dat semne ca se usuca

#16
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Mi s-au uscat toate...

#17
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004
O problemă a mușcatelor ar fi căldura toridă, care de la sfârșitul lui iunie, deja începe să se facă simțită. Primele care sunt afectate sunt mușcatele curgătoare, semiduble, duble. Cele mai rezistente sunt tirolezele, simple, curgătoare, 5 petale floarea. Sunt foarte rezistente la căldură! Tot rezistente la căldură/soare sunt hibridele de geranium, Calliope Dark Red.
Restul nu merită cumpărate, se vor opri din creștere prin iulie și poate chiar vor muri.Posted Image

#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,500
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrodica1978, on 29 noiembrie 2018 - 14:20, said:

Buna ziua! Mi-am cumparat anul acesta mai multe ghivece cu muscate. Au inflorit mult timp, le-am pus solutie de fertilizare dar de cand cu frigul le-au cazut frunzele, sunt mai mult bete goale. Le tin pe balcon unde am cam 20 grade. Asa se intampla cu ele iarna? Sau au vreo problema? Multumesc

Eu am ținut mușcate și la 5 grade, nu s-a întâmplat nimic!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate