Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Statuie / bust la stradă

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Apucati-va si construiti un gard la strada ...sau nu, reparati-l macar pe cel existent ...sau si mai bine apucati-va de izolat casa cu polistiren avand ca intentie nici macar sa modificati culoarea finala insa inainte intrebati la Primarie daca sunt necesare ceva autorizatii. Ca fapt divers.

Problema nu e asta sau ca initiatorul isi trage un bust la strada, bust care presupun ca nu-l face fara soclu si doar il aseaza pe pamant - din partea mea faceti orice va tuna prin cap pt ca sunt mari sanse nici sa va intrebe cineva de ceva dar asta nu inseamna automat ca este si legal.

Din cauza asta si arata orasele Romaniei precum cele din Bangladesh, cu tot felul de constructii dupa cum l-a taiat capu' pe fiecare. Noi romanii avem o problema cu termenul de "proprietate" si avem impresia ca daca e tarlaua noastra, gata, ridicam/construim/modificam orice dupa cum avem chef.

Initiator - ridica statuia la strada, fa-o de 2,5 m dar sa te faci zambind si cu o atitudine prietenoasa - in cazul in care se pravaleste peste cineva de pe strada sa nu aiba senzatia ca ai avut ceva cu el.

PS - e totuna ce chip are statuia sau ce simbolizeaza ? E totuna la cata distanta de trotuarul public e fixata ? Inaltimea ei conteaza ? Dar materialele din care e construita ? ...toate astea sunt reglementate undeva pt ca altfel trece prostu' pe drum pe vijelie, pica statuia si capul ei se rostogoleste si ii rupe picioarele la prost.

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postncu, on 29 noiembrie 2018 - 14:06, said:

toate astea sunt reglementate undeva pt ca altfel trece prostu' pe drum pe vijelie, pica statuia si capul ei se rostogoleste si ii rupe picioarele la prost.  
Unde, frate, că ne-ai înnebunit de cap. Zici că ești copchil de-a lu' Creangă.
Pui reglementările sau taci pi vieci în topicul ăsta.

#21
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

View Postalthea, on 29 noiembrie 2018 - 14:18, said:

Pui reglementările sau taci pi vieci în topicul ăsta.

...pai reglemantari generale am atasat pe pagina anterioara. Pentru detalii sa se intereseze cine ce are "de ridicat"

In rest ...tac "pi vieci" aici Posted Image

PS - v-am innebunit cu 2 amarate de postari ????
Nu, "v-am innebunit" pt ca nu acceptati pareri diferite de ale voastre, atata tot.

I-ati spus omului ca poate linistit sa-si traga statuie la strada fara ca macar sa verificati daca e legal sau nu ci doar ati presupus ca e ok. Apoi ati dat-o in tantari pe proprietate si alte bazaconii. A, ati glumit si nu m-am prins eu. Ok, nici macar nu le-am comentat si am incercat sa fiu ON-topic. Nici asa nu a fost bine.
Nu inteleg de ce nu ma excludeti de pe forum pt ca eu n-am gasit optiunea "stergere cont".

Ca fapt divers - nici macar nucul sau castanul din curtea ta nu ai voie sa-l tai fara autorizatie ! Da, ala batran pus de bunicu si care strica acoperisul si firele de curent ! Trebuie sa mergi la Primarie cu o luna inainte de taiere si sa obtii autorizatie ! ...si voi faceti statui la strada !

Edited by ncu, 29 November 2018 - 14:48.


#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Te superi degeaba. Nu e vorba de păreri diferite, ci de păreri nefundamentate legal / impresii, ce ai pus tu n-are legătură cu ce a întrebat omul. Și da, două postări offtopic sunt multe pe un subiect dintr-o arie cum e Juridicul, una e destul ca să ducă topicul în bălării.

View Postncu, on 29 noiembrie 2018 - 14:25, said:

...pai reglemantari generale am atasat pe pagina anterioara. Pentru detalii sa se intereseze cine ce are "de ridicat"

Ce ai pus tu pe pagina anterioară nu se aplică în cazul lui, statuia vieții nu se încadrează în niciuna din categoriile de lucrări înșirate acolo.

#23
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Nu m-am suparat  dar nu-mi plac indicatii de genul "taci" sau trimiteri la plimbare.
Eu n-am timp acum sa caut legislatia idioata a Primariilor dar puteati unul dintre voi sa cautati un pasaj in care sa scrie negru pe alb ca iti poti construi la strada langa gard chiar si o statuie sau orice altceva si atunci imi vedeam de ale mele.
Din pacate la noi legislatia e ambigua si oricum nu prea o verifica nimeni. Am si spus - posibil sa nu-l intrebe pe om nimeni de statuie in veci doar ca uneori lucrurile se intampla aiurea asa ca mai bine sa mearga la Primaria unde este arondat si sa intrebe acolo despre ce vrea sa faca.

Este ok - BINGO ! Nu este ok si trebuie autorizatie ? - pai o scoate ca doar nu o costa o avere.

PS - am vrut sa tai nucul din curte de la tara - mi-a spus Primarul de autorizatie
Am vrut sa-mi construiesc un garaj de TABLA pe schelet de tevi (nu fundatie, nu nimic) - cica autorizatie. (bine, oricum l-am facut fara ca "la tara merge")

Deci a nu se intelege ca am ceva cu bustu' omului sau cu voi, mi se par aiurea multe "legiferari" d-astea, corect, dar asa sunt conditiile. Astia nu mai stiu de unde naiba sa inventeze bani pt bugetele lor.

Edited by ncu, 29 November 2018 - 15:03.


#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postalthea, on 29 noiembrie 2018 - 10:50, said:

Io nu știu de unde le scoateți, frate... vine omul c-o bubiță și pleacă cu zona zoster.

Când întreabă cineva ceva, e mai productiv pentru toate părțile implicate să primească răspunsul conform legislației în vigoare. În rest, că o respectă sau nu, e fix alegerea lui.


Legea 50/1991 prevede necesitatea obținerii de autorizație pentru marea parte a lucrărilor, inclusi pentru cea descrisă de coleg.

ART. 3
Autorizaţia de construire se eliberează pentru:
  a) lucrări de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinaţie sau de reparare a construcţiilor de orice fel, precum şi a instalaţiilor aferente acestora, cu excepţia celor prevăzute la art. 11;
  b) lucrări de construire, reconstruire, extindere, reparare, consolidare, protejare, restaurare, conservare, precum şi orice alte lucrări, indiferent de valoarea lor, care urmează să fie efectuate la construcţii reprezentând monumente istorice, inclusiv la cele din zonele lor de protecţie, stabilite potrivit legii;
  c) lucrări de construire, reconstruire, modificare, extindere, reparare, modernizare şi reabilitare privind căi de comunicaţie, inclusiv lucrări de artă, reţele şi dotări tehnico-edilitare, lucrări hidrotehnice, amenajări de albii, lucrări de îmbunătăţiri funciare, lucrări de instalaţii de infrastructură, noi capacităţi de producere, transport, distribuţie a energiei electrice şi/sau termice, precum şi de reabilitare şi retehnologizare a celor existente;
  d) împrejmuiri şi mobilier urban, amenajări de spaţii verzi, parcuri, pieţe şi alte lucrări de amenajare a spaţiilor publice;
  e) lucrări de foraje şi excavări necesare în vederea efectuării studiilor geotehnice, prospecţiunilor geologice, exploatărilor de cariere, balastiere, sonde de gaze şi petrol, precum şi alte exploatări de suprafaţă sau subterane;
  f) lucrări, amenajări şi construcţii cu caracter provizoriu necesare în vederea organizării execuţiei lucrărilor de bază, dacă nu au fost autorizate o dată cu acestea;
  g) organizarea de tabere de corturi, căsuţe sau de rulote;
  h) lucrări de construcţii cu caracter provizoriu: chioşcuri, tonete, cabine, spaţii de expunere situate pe căile şi spaţiile publice, corpuri şi panouri de afişaj, firme şi reclame, precum şi anexele gospodăreşti ale exploataţiilor agricole situate în extravilan;
  i) cimitire - noi şi extinderi.


ART. 11
  (1) Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă, caracteristicile iniţiale ale construcţiilor sau aspectul arhitectural al acestora:
  a) reparaţii la împrejmuiri, acoperişuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora şi materialele din care sunt executate;
  b) reparaţii şi înlocuiri de tâmplărie interioară şi exterioară, dacă se păstrează forma, dimensiunile golurilor şi tâmplăriei;
  c) reparaţii şi înlocuiri de sobe de încălzit;
  d) zugrăveli şi vopsitorii interioare;
  e) zugrăveli şi vopsitorii exterioare, dacă nu se modifică elementele de faţadă şi culorile clădirilor;
  f) reparaţii la instalaţiile interioare, la branşamentele şi racordurile exterioare, de orice fel, aferente construcţiilor, în limitele proprietăţii, montarea sistemelor locale de încălzire şi de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum şi montarea aparatelor individuale de climatizare şi/sau de contorizare a consumurilor de utilităţi;
  g) reparaţii şi înlocuiri la pardoseli;
  h) reparaţii şi înlocuiri la finisaje interioare şi exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea -, la trotuare, la ziduri de sprijin şi la scări de acces, fără modificarea calităţii şi a aspectului elementelor constructive;
  i) lucrări de întreţinere la căile de comunicaţie şi la instalaţiile aferente;
  j) lucrări de investigare, cercetare, expertizare, conservare şi restaurare a componentelor artistice ale construcţiilor prevăzute la art. 3 lit. b), cu avizul Ministerului Culturii şi Cultelor şi al autorităţii administraţiei publice judeţene sau locale, după caz;
  k) lucrări de foraje şi sondaje geotehnice pentru construcţii de importanţă normală sau redusă, situate în afara zonelor de protecţie instituite pentru zăcăminte acvifere;
  l) lucrări de construcţii funerare subterane şi supraterane, cu avizul administraţiei cimitirului.
  (2) Se pot executa fără autorizaţie de construire şi lucrări pentru amplasarea de tonete, pupitre acoperite sau închise, destinate difuzării şi comercializării presei, cărţilor şi florilor, care sunt amplasate direct pe sol, fără fundaţii şi platforme, precum şi fără racorduri şi/sau branşamente la utilităţi urbane, cu excepţia energiei electrice.
  (3) Dacă lucrările prevăzute la alin. (1), cu excepţia celor prevăzute la lit. e) şi j), se execută la construcţiile menţionate la art. 3 lit. b), este obligatorie emiterea autorizaţiei de construire.



Dar asta e irelevant, să știi exact legea. Procedura e mult mai simplă și clară. Te duci frumos la primărie și soliciți un certificat de urbanism. Iar în ăla îți spune dacă ai sau nu nevoie de autorizație. Ăsta e rolul certificatului de urbanism, să te informeze cu privire la ce autorizații trebuie să obții pentru construcția sau modificarea pe care dorești tu s-o execuți. Simplu și eficient.


Nu știu, parcă unii aveți o răutate, așa, să-i băgați pe alții în belea, sau o aversiune față de orice înseamnă legislație.

#25
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Doamne fi slavit ca mai apare cineva cu picioarele pe pamant !

#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSmurfK, on 29 noiembrie 2018 - 14:59, said:

Legea 50/1991 prevede necesitatea obținerii de autorizație pentru marea parte a lucrărilor, inclusi pentru cea descrisă de coleg.  
Nu știu / nu înțeleg unde s-ar putea încadra statuia, te rog spune-mi tu. Te rog la modul serios, pentru că afirmația asta:

View PostSmurfK, on 29 noiembrie 2018 - 14:59, said:

Nu știu, parcă unii aveți o răutate, așa, să-i băgați pe alții în belea, sau o aversiune față de orice înseamnă legislație.
e jignitoare. Sau mă rog, eu mă simt jignită de felul în care ai scris.

#27
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Trebuie aprobare , cel putin de la Comisia Monumentelor de For Public si  Ministerul Culturii.

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post86-APP, on 29 noiembrie 2018 - 16:51, said:

Trebuie aprobare , cel putin de la Comisia Monumentelor de For Public si  Ministerul Culturii.
Monumentele-s opere de artă, eu m-am gândit la un obiect masiv de decor.
Adevărul e că habar n-avem despre ce anume vorbim, ce înțelege inițiatorul prin statuie, însă în continuare nu înțeleg de ce ar avea nevoie de autorizație de construcție.

Poate mă lămurește SmurfK.

#29
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postalthea, on 29 noiembrie 2018 - 16:47, said:

Nu știu / nu înțeleg unde s-ar putea încadra statuia, te rog spune-mi tu. Te rog la modul serios, pentru că afirmația asta:

Se încadrează la Art. 3 lit. a), nefiind exclusă de Art. 11.
Nu trebuie să se încadreze specific. E "construcție de orice fel". Cât timp nu e pe lista celor excluse, care nu necesită autorizație, e necesară obținerea autorizației de construire.

Dacă vrem să fim specifici, ne ducem la Anexa 2 din aceeași lege, unde avem și câțiva termeni explicați, printre care și "lucrări de construcții".

Lucrări de construcţii
Operaţiunile specifice prin care:
- se realizează construcţii de orice fel - civile, industriale, agrozootehnice, edilitare subterane şi aeriene, căi de comunicaţii, lucrări inginereşti, de artă etc.;
- se desfiinţează astfel de construcţii prin demolare, dezmembrare, dinamitare etc.


View Postalthea, on 29 noiembrie 2018 - 16:47, said:

e jignitoare. Sau mă rog, eu mă simt jignită de felul în care ai scris.

Și eu mă simt jignit că încercați să contraziceți niște lucruri care sunt destul de clare, fără să veniți cu contraargumente.

Eu ți-am citat din lege. Vrei să mă contrazici, citează-mi din lege, jurisprudență, nu-mi spune că nu crezi tu că-i așa. Legiuitorii nu explică la mintea cocoșului ce-i aia statuie, cum nu explică nici ce-i ăla coteț de găini. Ar fi mult prea multe cazuri particulare pe care ar trebui să le exemplifice, iar odată ce ar face asta, ar veni ca tine și ar zice că ei nu construiesc "locuință", ci "casă", deci nu li se aplică. Legislația nu e scrisă pentru elevi de clasa a treia sau analfabeți funcționali. E scrisă pentru marea majoritate a populației, care o poate înțelege.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Al, si daca pun o statuie sculptata Hitler cu salutul nazist?
Aia e voie?
Cine o reglementeaza?

Mie, intr-o zona urbana mi se pare normal sa fie reglementate chestiile astea

#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSmurfK, on 29 noiembrie 2018 - 19:10, said:

Se încadrează la Art. 3 lit. a), nefiind exclusă de Art. 11.
Nu trebuie să se încadreze specific. E "construcție de orice fel".  
M-am lămurit, nu înțelegi sensul cuvântului construcție.

Quote

Legislația nu e scrisă pentru elevi de clasa a treia sau analfabeți funcționali. E scrisă pentru marea majoritate a populației, care o poate înțelege.
Orice continuare a discuției n-ar fi decât pierdere de timp, rămâi sănătos cu impresia bună pe care o ai despre tine.


View PostTsunnnami, on 29 noiembrie 2018 - 19:12, said:

Mie, intr-o zona urbana mi se pare normal sa fie reglementate chestiile astea
Sunt regulamente de urbanism peste tot, iar despre statui ale lui Hitler clar n-are rost să vorbim.

#32
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Apoi, initiatorul, chiar poate spune "hai dupa statuie".

#33
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ca tot veni iarna.....in RO... si ca de obicei vor fi troiene  (ca statul e luat prin surprindere)..

Daca faci un om de zapada de vreo 3 metri asa cu mecla lu mustaciosul... ai nevoie de autorizatie ?

De ce sa faci un asa proiect ? simplu... doar ca sa-l privesti cum se topeste pina la primavara... ai o satisfactie.

Se poate topi si mai repede daca-l scuipa multi.....sau se pisa pe el

#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
ultima oară când ți-ai făcut om de zăpadă sau ai ridicat sperietoarea lângă cireș ai cerut voie cuiva?

așa-i și cu statuia

#35
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postketa, on 30 noiembrie 2018 - 01:44, said:

........

Se poate topi si mai repede daca-l scuipa multi.....sau se pisa pe el
Si ce nota iti dai pt postarea asta scirboasa ???

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Conform ideii generale care se desprinde din postările celor care susţin că au venit cu afirmaţii "la obiect" din legislaţie, chiar şi pentru construirea unui coteţ pentru porci, în propria ta curte, îţi trebuie autorizaţie de construcţie.
Sau, mai plăcut, pentru construirea unei piscine.
Ei bine, din proprie experienţă vă spun că, deşi este uluitor, la soacră-mea la ţară şi-a făcut unul piscină în curte şi n-a avut nevoie de nicio autorizaţie.
Cât despre soacră-mea însăşi, cam în fiecare an modifică amplasamentul coteţurilor pentru păsări, desfiinţându-le dintr-un loc şi reconstruindu-le în altul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate