Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mai merită să faci televiziune generalistă în ziua de azi?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Tot mai mult se migrează spre on-line, multe posturi au decăzut. Oare mai merită să faci televiziune generalistă în ziua de azi? (ca f.d. văd că unele canele off-line de filme au telespectatori).

Edited by djl, 28 November 2018 - 23:47.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Au audienta cele din categoria asta, inseamna ca merita. In online cine produce tot felul de emisiuni? Ca sunt vizualizate tot cele produse de televiziuni.

Edited by neagu_laurentiu, 29 November 2018 - 00:03.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
@djl
Baga si tu link, spre un post on line (off line zici ?!) care ,,rupe " :)

Edited by crisstonne, 29 November 2018 - 00:04.


#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Dpdv al business-ului, nu, atata timp cat nu esti sustinut politic. Vezi Romania TV si Latrina 3 (PSD), Realitatea si B1 (PNL), etc.

Generatia mea (20-30 de ani) migreaza spre on-line unde tu iti alegi stirile. Tu alegi ce sa vezi, si, pe cat posibil, ai posibilitatea sa vezi partea obiectiva a lucrurilor. Bineinteles, dupa ce le treci printr-un ,,filtru" ...

Edited by Rhesus, 29 November 2018 - 00:06.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Stai bre ca tu vorbesti de cele de stiri si nu generaliste!

Edited by neagu_laurentiu, 29 November 2018 - 00:12.


#6
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Nu mai intereseaza pe nimeni...antene, pro,..iti alegi stirile de pe net...

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcrisstonne, on 29 noiembrie 2018 - 00:03, said:

@djl
Baga si tu link, spre un post on line (off line zici ?!) care ,,rupe " :)

Hai @djl, nu ma face sa imi smulg părul din barba abia tunsă :scratchchin:

#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007
Azi am descoperit ca inca mai exista "TEN" -Tele Europa Nova, un post tv local , vai de steaua lui, calitate de imagine VGA. Sunt mega varza. Adica, si daca ar filma cu telefonul s-ar vedea mai bine. Si uite ca un post la care nu m-as uita nici platit, exista in grila de programe locale dupa 20+ ani.  Cred ca in ziua de azi nu e mare scofala sa faci televiziune. Te baga in datorie doar drepturile de autor, sau filmele cu taxe mari de difuzare.



#9
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VSa2K85sC38?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v0UioAcQ37Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by BraviaAmpero, 29 November 2018 - 00:30.


#10
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Daca te numesti Pro TV, atunci da! :notangel:

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
@djl mă evită :rantcurse:

#12
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013

View PostRhesus, on 29 noiembrie 2018 - 00:05, said:

Dpdv al business-ului, nu, atata timp cat nu esti sustinut politic. Vezi Romania TV si Latrina 3 (PSD), Realitatea si B1 (PNL), etc.

Generatia mea (20-30 de ani) migreaza spre on-line unde tu iti alegi stirile. Tu alegi ce sa vezi, si, pe cat posibil, ai posibilitatea sa vezi partea obiectiva a lucrurilor. Bineinteles, dupa ce le treci printr-un ,,filtru" ...
Si-n online sunt, in mare, tot oamenii de la tv. Iar in online e cam acelasi rahat, unele sunt cu psd-ul (antenele, agerpress, rtv), altele cu SRI-ul (gigi, hotnews, realitatea si cam restul lumii).
De cand exista mass media si pana in prezent nu a fost mai multa manipulare, minciuna si ura ca in epoca online-ului. Faptul ca nu te uiti la tv nu te scapa de fake news. If anything, te scapa si de opinia celuilalt, mai ales ca pe la tv inca mai aduc oameni din ambele tabere. Macar cat sa-ti aminteasca ca ambele tabere sunt acelasi tip de ciuma.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Exact.
Moise Guran a fugit pe online.
A simțit el ca acolo este trendu", chiar a spus asta.
Il urmaream la tv, fie si doar pentru că era haios, mai zicea si chestii interesante, pe un ton personal caracteristic.

Am fugit după el ?
Neaaah.
Nu sintem in America.
Aici ii ia altul locul, sau il uiti, pur și simplu.
La noi nu ține fanatismul, noi sintem mai indiferenți, desi sintem latini.
Aviz celor care au idei crețe, peste noapte.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjl, on 28 noiembrie 2018 - 23:46, said:

Tot mai mult se migrează spre on-line, multe posturi au decăzut. Oare mai merită să faci televiziune generalistă în ziua de azi? (ca f.d. văd că unele canele off-line de filme au telespectatori).

Ce inseamna "generalista"?  Adica, televiziune cu de toate?  Merita, dar e foarte scump pentru ca trebuie sa produci continut.. E mai simplu sa ai niste stiri la anumite ore, sa pui seara un film si in rest sa umpli timpul de emisie cu balarii (niste dezbateri inutile intr-un studio).

Pentru cine nu stie - dezbaterile (mai multi la o masa care bat apa in piua) sunt umplutura pentru televiziuni - un produs ieftin, contrafacut care umple creierul sclavului, dupa ce acesta a muncit o zi ca prostul.

Edited by rosix, 29 November 2018 - 09:44.


#15
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Daca nu s-ar "merita", ar da faliment; deocamdata, rezista. Mai ii aud pe unii de prin televiziune care se vaita ca merge greu acum; in loc sa faca foarte-foarte multi bani, fac doar foarte multi bani. Probabil ca una e sa ai 5 televiziuni ca sursa de distractie pentru toata tara; si alta e sa ai 50 de televiziuni, internet, smartphone si o populatie mai mica.
Avantajul televizunii e comoditatea si obisnuinta telespectatorilor; una e sa apesi pe un buton al telecomenzii si alta e sa stai sa configurezi, sa cauti etc.. Facand o comparatie cu radioul, Antena Satelor are audienta aproape cat Digi Fm. Deci, ma indoiesc ca va muri televiziunea in urmatorii 70 de ani.

Eu am vorbit de televiziune in general. Televiziunea generalista mi se pare cea mai simpla idee; banuiesc ca asta a fost si primul model de televiziune, nu ? Adica bagi de toate: niste stiri, niste desene animate, niste filme vechi ieftine, o dezbatere, o emisiune "reality" ieftina, etc.. Nu te specializezi, bagi ce gasesti, ce se poarta. Ca la un magazin: mi se pare complicat sa faci magazin doar de inghetata; sau doar de ciocolata; e mult mai simpla sa faci o consignatie/un market cu de toate: de pasti aduci vopsea de oua, de craciun beteala si sampanie; aprovizionezi magazinul cu ce gasesti si tu repede si stii ca se cumpara.

#16
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Da, televiziunea generalistă a fost primul concept de televiziune. Până la răspândirea internetului se făceau bani din televiziune.
Eu nu mă prea mai uit la televizor pentru că majoritatea programelor insultă inteligenţa.
Colegule crisstone, uite că îţi răspund acuma: televiziunea off-online este concurată de internet în general, nu stric de televiziuni on-line.

#17
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009

View Postdjl, on 28 noiembrie 2018 - 23:46, said:

Tot mai mult se migrează spre on-line, multe posturi au decăzut. Oare mai merită să faci televiziune generalistă în ziua de azi? (ca f.d. văd că unele canele off-line de filme au telespectatori).
Uite că da. RDS a venit cu unul generalist în 4K.

#18
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Nu. Tendinta, cel putin "ochiometric" vorbind, e spre canale de nisa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate