Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ajutor pentru un upgrade radical?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
O întrebare: între memoriile mai scumpe () și astea mai ieftine () o fi oare diferență sesizabilă în lucru? Mie în munca de DTP, chiar și modestă, îmi trebuie mai degrabă memorie decît orice altceva și mărturisesc că resursele anterioare mă încetineau din cauza memoriilor (dtp-ul halește memorie pe pîine). Sigur că oricare dintre variante ar fi incomparabil mai bună față de cei 2GB DDR2 actuali, dar nu pot să nu mă-ntreb...

(S-ar putea să mă îndrept spre un SSD Intel, măcar din motive sentimentale. Folosesc chiar acum un SSD Intel, în laptop - și-l folosesc din primăvara lui 2007 intensiv, e singurul hard din laptop, a îndurat trînte, avioane, cort pe plajă la doimaiuri și vame, în care se făcea cuptor de cald, a înghițit praf, nisip și păr de mîțe și încă n-a icnit măcar.)

#20
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postonaf, on 30 noiembrie 2018 - 13:19, said:

O întrebare: între memoriile mai scumpe () și astea mai ieftine () o fi oare diferență sesizabilă în lucru?
In teorie da, dar in practica nu.

Dar asta nu inseamna ca daca procesorul AMD functioneaza si cu Ram ddr4-2133 trebuie sa-i pui fix din astia !
Cat "poate" procesorul atat sa aiba Frecventa memoria.
Procesor (Intel) cu Ram maxim 2400, pui Ram 2400Mhz;
procesor (Intel sau AMD) cu Ram maxim 2667, pui Ram 2667Mhz;
procesor (AMD) cu Ram maxim 2997, pui Ram 2997Mhz;
daca sunt mai ieftini cei cu 3000, 3200 Mhz, cumperi p-aia mai ieftini.

Motivul ? sa poti exploata la maxim performanta procesorului ca altfel spui ca ai dat o caruta de bani pe un procesor care ruleaza lent.
Plus de asta cu cat e mai rapida memoria in computere cu atat gestioneaza mai rapid informatia.

Oricum, in acest mopment memoria cu mai multi Mhz e mai ieftina decat memoria cu mai putin Mhz.
Exemple de amuzament:

la prostore:
Kingston HyperX Fury Red, 8GB, DDR4, 2933MHz - 351,35 Lei
GSkill Aegis, 8GB, DDR4, 3000MHz - 286,09 Lei
Corsair Vengeance LPX Black, 8GB, DDR4, 3000MHz - 292,80 Lei (recomandata de mine pt. ASRock Fatal1ty B450 GAMING K4)

la pcgarage:
https://www.pcgarage...1728464,1741996
Attached File  Screenshot.png   113.36K   4 downloads

Asadar e mai bine pt. oameni ca memoriile mai rapide sunt mai ieftine decat celelalte  Posted Image

Edited by super8, 30 November 2018 - 13:52.


#21
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
(Disregard. Mi stiupid.)

Între timp, a revenit în stoc (Prostore parcă zicea că are liber azi :D ) și placa inițială (ASRock-ul Pro 4), cu preț mai mare decît Fatal1ty. :) Deși nu cred că-i mare diferență între ele, ca performanțe.

Edited by onaf, 30 November 2018 - 15:54.


#22
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Cred că finalul este acest wishlist. Pe site la ASRock nu văd deosebiri importante între cele două plăci ATX jonglate aici, presupun că oricare dintre ele e în stoc la momentul T e-n regulă. Cum spuneam, las pe primăvară subiectele sursă și placă video (probabil o să merg pe recomandarea lui Griggson).

Încă n-am dat comanda, aștept să treacă zilele astea libere. Vă mulțumesc încă o dată.

#23
FuN-dmG

FuN-dmG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.04.2008
Arata bine configuratia cu o singura exceptie: daca poti face un efort schimba SSD-ul cu https://www.pcgarage...25-inch-retail/ . Pentru 70 ron in + ai capacitate dubla si e la acelasi nivel cu samsung

#24
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postonaf, on 30 noiembrie 2018 - 22:31, said:

Cred că finalul este acest wishlist. Pe site la ASRock nu văd deosebiri importante între cele două plăci ATX jonglate aici, presupun că oricare dintre ele e în stoc la momentul T e-n regulă.
Încă n-am dat comanda, aștept să treacă zilele astea libere. Vă mulțumesc încă o dată.
De ce nu dai comanda acum ?
Ca pana trec zilele astea libere o sa tot jongleze preturile; ai vazut cum ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4 era mai scump si in doua zile s-a ieftinit.
Parerea mea e sa dai comanda ca sa ti se proceseze mai repede ca ai de asteptat cateva zile pana vin produsele de la furnizor.
Furnizor ce sigur e din Ungaria, Cehia, Austria etc.  Posted Image
Su tu astepti sa se ieftineasca si mai mult dupa zilele asta libere ?

Iar ca diferente intre cele doua placi sunt:
ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4 are luminite si un slot PCI Express ranforsat cu metal fata de ASRock B450 Pro4.
Mai mult de 50-60 Lei diferenta nu cred ca merita.

#25
onaf

onaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 11.03.2006
Ah, nu așteptam nicio ieftinire, așteptam să-mi răspundă că e-n regulă să vin cu desktopul vechi la ei să-mi facă înlocuirile, fiindcă, dacă nu, trebuie să mă orientez în altă parte. Lucru pe care trebuia să-l fi făcut mai devreme, dacă mă ducea capul. Posted Image

(Dar cred că pot să fac altceva: pot să fac comandă cu ridicare de la sediu și cu plata la ridicare, ceea ce echivalează cu o rezervare a componentelor cu prețurile de-acum, aș zice. Iar în caz că mă refuză cu instalările, ceea ce nu cred - în trecut s-au dovedit foarte de treabă și săritori -, pot să anulez comanda, și gata.)

View Postsuper8, on 01 decembrie 2018 - 08:58, said:

Iar ca diferente intre cele doua placi sunt:
ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4 are luminite si un slot PCI Express ranforsat cu metal fata de ASRock B450 Pro4.


Adică „O p... roz de fier cu luminițe, omfg, omfg!” ? Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/teV8-IGhSt8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Scuze, n-am putut să mă abțin, prea e exactă descrierea.

Edited by onaf, 01 December 2018 - 14:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate