Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Nueva Vida - O viata noua -

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Attached File  file.jpeg   352.54K   83 downloads
Merg saptamanal la Nueva Vida si copiii mereu ma primesc cu drag ^_^



Bun... poate unii dintre voi se intreaba ce fac prin Mexic de atata vreme. Ei bine, lucrez cu un NGO care gazduieste voluntari ce vin in Mexic pentru a lucra in beneficiul societatii pentru un numar de saptamani. Avem 5 proiecte in orasul Mérida, Yucatan si incercam pe cat posibil sa ii ajutam pe toti.
Daca din cele 5 proiecte 4 au norocul de a avea sponsori constant, un mic proiect, o scoala (tot NGO) nu a avut aceasta sansa...

Aici va prezint proiectul Nueva Vida, O viata noua

Nueva Vida este un afterschool sub forma ONG.

Scopul scolii este de a oferi fetelor din familii defavorizate o sansa mai buna si o pregatire suplimentara, sustinere psihologica (multe fete provin din familii mono parentale, sau cu un parinte alcoolic, etc), siguranta, un mediu foarte foarte cald si deschis.

Problema este cu profesorii de engleza. Noi (Volunteer INN) trimitem constant profesori de engleza in functie de fluxul de voluntari. Dar acestia pot sta 5 saptamani (precum in cazul Aniei), 2, 3 sau poate chiar o saptamana...

Copiii se ataseaza foarte mult intr-un timp foarte rapid.

Va las mai jos in Engleza, Spaniola si Polona mesajul voluntarei noastre Ania din campania de strans fonduri pentru a putea sa ii ajutam sa angajeze un profesor pentru un an de zile macar.

Multam fain!

(si o poza cu noi)

LINK Campanie

[ https://scontent.fcjs3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/43626600_2743371732354864_1189795147462737920_o.jpg?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent.fcjs3-1.fna&oh=09b16026d83e909a7b47fa3684ed4bfa&oe=5CB00631 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Lex404, 28 November 2018 - 16:50.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
In Merida (si Yucatan) am fost o singura data dar m-as mai duce de 1000 de ori si e si pe lista sus de tot pentru urmatoarea perioada.
Felicitari pentru munca!

Tu ce faci pe acolo mai exact? Care este activitatea ta, concret?

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eu sunt Coordonator de Voluntari la Volunteer Inn (IVHQ Mexico) din 25 Septembrie, in curand PR.

Practic, sunt legatura dintre vountari si cele 5 proiecte (Nueva Vida, AFAD, CRIT, Serapio, Amiguitos), ii supraveghiez, am grija sa nu le lipseasca nimic, ii indrum prin oras (autobuze, rute, etc), ii inregistrez la fiecare placement, am grija sa nu se imbolnaveasca, sa aiba de toate in casa, etc Posted Image Practic, ii coordinez in Merida.

Acum am pus pe hartie cateva schimbari in .org pe care sper ca vom putea sa le realizam.


(ps. stiu, Mérida e cel mai frumos oras din Mexic, am biletul de intoarcere la AF maine, oops, I did it again Posted Image )

Initial am crezut ca vin 3 luni... pam pam, did it again Posted Image

Edited by Lex404, 28 November 2018 - 16:53.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Dap
In Romania nu exista familii defavorizate
Nu exista nici copii (de ce doar fete ? Posted Image ) din familii mono parentale
Nu exista nici copii (hmmm - doar fete Posted Image ) cu un parinte alcoolic
In Romania nu este nevoie nici de voluntari

Desigur - dupa ce am pus lucrurile la punct in ograda noastra, dam o tura prin Mexic


Nu critic - zic si eu asa ...

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
@Najax, exista si in Romania probleme, organizatii si chiar IVHQ care trimite voluntari pentru proiecte similare.

Eu pentru proiectul asta lucrez, pe asta l-am publicat.

Si scoala este doar de fete pentru ca ele sunt (mult) mai sensibile si predispuse. Este un afterschool unde merg, invata, isi fac temele, fac baie, mananca si impartasesc caldura cu profesorii si celelalte fete.

Edited by Lex404, 28 November 2018 - 16:57.


#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Felicitari Lex 404,pentru ceea ce faci!Posted Image
Si acum asteptam cu nerabdare, dovezile celor care comenteaza, ca de ce ii ajuti pe altii si nu pe cei de la noi... Cum fac ei voluntariat si pe cine si cum au ajutat... Dar cu dovezi, nu doar din tastatura din fata calculatorului....Posted Image

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007

View PostLex404, on 28 noiembrie 2018 - 16:46, said:

(ps. stiu, Mérida e cel mai frumos oras din Mexic, am biletul de intoarcere la AF maine, oops, I did it again Posted Image )

Initial am crezut ca vin 3 luni... pam pam, did it again Posted Image

Cu autoritatile cum te descurci pe acolo? Cu limba? Banuiesc ca nu vorbesti in maghiara :lol:

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Hablo español jaja

Asta a fost motivul inițial pentru care am venit in Mexic, sa învăț spaniola.

Cu autoritățile nu prea am treaba momentan. M-au scuturat putin la sosire din cauza pașaportului dar după totul a fost ok.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007

View PostLex404, on 28 noiembrie 2018 - 20:42, said:

Hablo español jaja

Asa? :lol:

Sa ne tii la curent cu ce se mai intampla pe acolo.

#10
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Muy bien segnor :)

#11
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostNaijax, on 28 noiembrie 2018 - 16:53, said:

Dap
In Romania nu exista familii defavorizate
Nu exista nici copii (de ce doar fete ? Posted Image ) din familii mono parentale
Nu exista nici copii (hmmm - doar fete Posted Image ) cu un parinte alcoolic
In Romania nu este nevoie nici de voluntari

Desigur - dupa ce am pus lucrurile la punct in ograda noastra, dam o tura prin Mexic


Nu critic - zic si eu asa ...
bravo ! ...

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostNaijax, on 28 noiembrie 2018 - 16:53, said:

Dap
In Romania nu exista familii defavorizate
Nu exista nici copii (de ce doar fete ? Posted Image ) din familii mono parentale
Nu exista nici copii (hmmm - doar fete Posted Image ) cu un parinte alcoolic
In Romania nu este nevoie nici de voluntari

Desigur - dupa ce am pus lucrurile la punct in ograda noastra, dam o tura prin Mexic


Nu critic - zic si eu asa ...
Conteaza pe cine ajuta sau important e ca ajuta pe cineva?

#13
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Cit de ingusti pot fii unii sa nu vada generozitatea altuia.

Omul se duce departe de casa, de parinti, rude, prieteni sa duca o viata de misionar non-profit, sa ajute oameni in nevoi oriunde in lume, si este redus ca
fiind "nepatriot"?
Nu, serios?

Nu critic....spun numai.

#14
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,982
  • Înscris: 09.12.2015

 Lex404, on 28 noiembrie 2018 - 16:30, said:

file.jpeg
Merg saptamanal la Nueva Vida si copiii mereu ma primesc cu drag Posted Image



Bun... poate unii dintre voi se intreaba ce fac prin Mexic de atata vreme. Ei bine, lucrez cu un NGO care gazduieste voluntari ce vin in Mexic pentru a lucra in beneficiul societatii pentru un numar de saptamani. Avem 5 proiecte in orasul Mérida, Yucatan si incercam pe cat posibil sa ii ajutam pe toti.
Daca din cele 5 proiecte 4 au norocul de a avea sponsori constant, un mic proiect, o scoala (tot NGO) nu a avut aceasta sansa...

Aici va prezint proiectul Nueva Vida, O viata noua

Nueva Vida este un afterschool sub forma ONG.

Scopul scolii este de a oferi fetelor din familii defavorizate o sansa mai buna si o pregatire suplimentara, sustinere psihologica (multe fete provin din familii mono parentale, sau cu un parinte alcoolic, etc), siguranta, un mediu foarte foarte cald si deschis.

Problema este cu profesorii de engleza. Noi (Volunteer INN) trimitem constant profesori de engleza in functie de fluxul de voluntari. Dar acestia pot sta 5 saptamani (precum in cazul Aniei), 2, 3 sau poate chiar o saptamana...

Copiii se ataseaza foarte mult intr-un timp foarte rapid.

Va las mai jos in Engleza, Spaniola si Polona mesajul voluntarei noastre Ania din campania de strans fonduri pentru a putea sa ii ajutam sa angajeze un profesor pentru un an de zile macar.

Multam fain!

(si o poza cu noi)

LINK Campanie

[ https://scontent.fcjs3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/43626600_2743371732354864_1189795147462737920_o.jpg?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent.fcjs3-1.fna&oh=09b16026d83e909a7b47fa3684ed4bfa&oe=5CB00631 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nota zece plus, domn medic si activist ONG/NGO , totusi Posted Image n-ai fecundat-o pe poloneza
si pe niste "mamasitas" de pe acolo, tocmai ca  sa ramana ceva  cu  adevarat trainic Posted Image in urma ta? Posted Image

Edited by TheStarkestTruthMatters, 17 January 2019 - 17:31.


#15
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
cat ai de gand sa mai stai? voluntarii sunt platiti?

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Voluntarii nu sunt platiti niciodata.

Pana in Mai

#17
JohnRockefeller1870

JohnRockefeller1870

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 24.01.2019

View PostNaijax, on 28 noiembrie 2018 - 16:53, said:

In Romania nu exista familii defavorizate

Lasa ca daca se  imbunatatesc conditile de trai din Mexic,  nu o sa mai fie atatea cozi de imigranti ilegali la frontiera SUA si prin UE.
Mexicanii, cu ajutorul ONG-urilor, si-ar putea recladi tara, ar putea scapa de corupti,  de criminalitate, ar putea incheia razboaie,  ar putea sa-si creasca economia decat sa mai vina in tarile occidentale ca sa ajungem noi albii sa ne plangem ca ne fura joburile si ni se baga pe gat legislatii corecte politic.  

E bine ca face ceva................... fata de alti politicieni, activisti , ong-isti  si jurnalisti progresisti din establishment  care doar dau din gura si nu fac nimic pentru imigrantii care ii folosesc doar ca mase de manevra pentru forta de munca ieftina si furnizori de voturi.

Eu sper sa fie asemenea actiuni si in Irak,Siria, Libia, Coreea de Nord, Venezuela.

Nimanui nu-i place sa emigreze  ca sa munceasca pe alte meleaguri cand ar putea avea o viata mai buna chiar in tara sa.

Edited by JohnRockefeller1870, 29 January 2019 - 18:50.


#18
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
si in tara la noi e nevoie de astfel de programe ..... mai mult decat oriunde pe lumea asta

y puedes hablar español aquí también

Edited by hightech-sys, 09 February 2019 - 07:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate