Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum ajunge sa se exprime gresit o persoana care vorbea corect ?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
V-ati confruntat cu o situatie de genul acesta ? Ati remarcat la alte persoane aceasta tranzitie ? Pentru mine e greu de inteles cum poate cineva sa foloseasca forma gresita, de exemplu "ora doispe" dupa zeci de ani de folosire a formei corecte. De ce nu spune si "ora doi zeci" sau "doi zeci si doi" ? Sau "mai am facut", "am decat" si multe altele. Mie mi-a fost foarte greu sa trec de la sint la sunt. Despre scris nu mai discutam ca este un dezastru.

#2
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Prea multi analfabeti prin jur, te iei si tu dupa ei sa fii in ton cu lumea si cu noua moda.

#3
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
iti raspund in anul douazecidouazeci.

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
acum cu veorica in prim plan,nu mai suna asa de rau

#5
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Este unul dintre misterele omenirii.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
s-a sictirit omu' de atatia academicieni prin jur si s-a blazat.. pana la urma asta cu vorbitul/scrisul corect e relativa. daca lumea va folosi forma gresita, ghici ce, aceasta va fi adoptata si aia e, va fi corecta. cate cuvinte noi nu au fost adaugate in DOM, pana atunci forma acestora fiind gresita? pana la urma omu' face limba, nu invers.

Edited by laffin, 28 November 2018 - 14:36.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pentru că nu mai e politically corect să dai la prost peste nas când e prost. Și taci și în timp te uniformizezi și tu. Devii una cu vulgul.

N-ai văzut Idiocracy ? Cum vorbeau ăia ? Și cum se mirau de cum vorbește tipul ?

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View Postminitehnicusmirel, on 28 noiembrie 2018 - 14:24, said:

V-ati confruntat cu o situatie de genul acesta ? Ati remarcat la alte persoane aceasta tranzitie ? Pentru mine e greu de inteles cum poate cineva sa foloseasca forma gresita, de exemplu "ora doispe" dupa zeci de ani de folosire a formei corecte. De ce nu spune si "ora doi zeci" sau "doi zeci si doi" ? Sau "mai am facut", "am decat" si multe altele. Mie mi-a fost foarte greu sa trec de la sint la sunt. Despre scris nu mai discutam ca este un dezastru.

Doispe nu este forma gresita, este informala. De unde si pana unde ai concluzionat ca e gresit?
'Doi zeci si doi' este greu de pronuntat.

#9
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008

View PostAlexEn, on 28 noiembrie 2018 - 14:35, said:


Doispe nu este forma gresita, este informala. De unde si pana unde ai concluzionat ca e gresit?
'Doi zeci si doi' este greu de pronuntat.
La feminin este gresit. Spui ora doi sau doi mii ? Sau doispe mii ? Sau doi milioane ?

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postminitehnicusmirel, on 28 noiembrie 2018 - 14:24, said:

....Ati remarcat la alte persoane aceasta tranzitie ?.....
da, intre timp ai invatat si tu forma corecta si acum ai remarcat ca ceilalti folosesc formele incorecte.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Prin expunerea prelungita la prostie.
Suntem fiinte sociale totusi, si nu toti sunt lideri, formatori de opinii, influenceri Posted Image si altele de genul asta. Cei mai multi sunt oameni normali si, fie ca vor sau nu, iau si lucruri rele din jur mai ales de cand prostia a devenit o virtute iar prostul se simte ofensat daca ii este atrasa atentia ca scrie sau vorbeste mizerabil.

Edited by underb, 28 November 2018 - 14:41.


#12
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008
Pentru mine este de neinteles cum cineva vorbeste corect timp de 30 de ani apoi incepe sa foloseasca forma gresita. Asta era intrebarea.

#13
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAlexEn, on 28 noiembrie 2018 - 14:35, said:

Doispe nu este forma gresita, este informala. De unde si pana unde ai concluzionat ca e gresit?
'Doi zeci si doi' este greu de pronuntat.
Chiar dacă nu folosești forma colocvială (nu informală) „doișpe”, ci pe cea literară, „doisprezece”, exprimarea este tot greșită, pentru că ea conține un dezacord în gen. Nu am auzit încă pe nimeni până acum să spună „este ora doi”. Atunci care ar fi motivul să spună „este ora doisprezece”?

Edited by stancosty, 28 November 2018 - 14:43.


#14
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Forma "doi zeci" am intalnit-o in stagiul militar, la comunicarea prin telefon a unor numere. Se folosea forma respectiva pentru a evita confuzia cu noua zeci.

Edited by altuser09, 28 November 2018 - 14:43.


#15
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
Mama mea, avea o vorba: "-Daca stai intre tzig...rromi, vorbesti ca tzig....rromii......"

Mai este ceva de adaugat?Posted Image

Edited by invest20042001, 28 November 2018 - 14:44.


#16
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Am observat asta la persoane obisnuite care, odata cu varsta mai inaintata, au inceput sa faca mici greseli din cand in cand.

Si eu, si tu, vom fi in aceeasi situatie la un moment dat. Stai linistit.

#17
minitehnicusmirel

minitehnicusmirel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 11.10.2008

View Postinvest20042001, on 28 noiembrie 2018 - 14:44, said:

Mama mea, avea o vorba: "-Daca stai intre tzig...rromi, vorbesti ca tzig....rromii......"

Mai este ceva de adaugat?Posted Image
Da, mai e de adaugat. Daca cineva iti atrage atentia ce este gresit, poate incerci sa te corectezi si sa nu te mai duci "pe sectia de chirurgie". Ar insemna sa nu te mai duci la baie ci pe baie si n-ar fi frumos.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

View Poststancosty, on 28 noiembrie 2018 - 14:42, said:

Chiar dacă nu folosești forma colocvială (nu informală) „doișpe”, ci pe cea literară, „doisprezece”, exprimarea este tot greșită, pentru că ea conține un dezacord în gen. Nu am auzit încă pe nimeni până acum să spună „este ora doi”. Atunci care ar fi motivul să spună „este ora doisprezece”?

Corect, colocviala :)
Eu am auzit exprimarea 'ora doi' prin Ardeal.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate