Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

'19 Mazda3

- - - - -
  • Please log in to reply
606 replies to this topic

#505
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Va fi de vis combinatia SkyActivX AT6 AWD. Iar lista de dotari standard este mai mare decat la unele modele cu pretentii.

#506
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Cu AWD si AT6 cica va avea aprox. 1499kg 😁. Tanc

#507
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am vazut pe viu minunea, la Bucharest Tech Week. Este dementiala, orice atingi este de o calitate buna, comutatoarele si butoanele dau senzatia de calitate si robustete. Ecranul din bord se vede bine, iar HMI-ul face facila navigarea prin CarPlay.

Calitatea interiorului este comparabila cu cea de la fostul Lexus CT200h, ceea ce este una buna, pe alocuri ceva mai bine/mai ergonomic.

Foarte amabil cel prezent la stand si bine pregatit in materie de produs. A ramas sa ne auzim la showroom unde o putem admira si in echiparea cu BOSE si eventual un test.

LE:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sStGn0A67kQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

5 stele pentru siguranta de top si sistemele de siguranta active oferite in standard.

Edited by connectorxp, 25 May 2019 - 20:26.


#508
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Am tot vazut / auzit discutii pe tema: manuala vs automata, raport pret / comfort.

Ce ati alege?
De ce manuala?
De ce automata? Merita diferenta de bani,
pentru confort (in cazul de fata 2500 €)?
Merita AT6? Un AT7, 8, 9 sigur merita (dar aici nu e cazul)?
La pretul unei configuratii full, efectiv cutia este inca 10% din valoarea masinii.

E doar o curiozitate, nu sunt fan desavarsit al unei anumite transmisii. Daca se misca bine manuala, nu as spune nu, idem automata.

Edited by razvanviper, 30 May 2019 - 22:25.


#509
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
Eu in ultimii 10-12 ani cred că am condus 200-400 de km pe manuală. Eu nu înțeleg de ce se mai fabrică manuală.

Diferența de preț? Daca nu vrei automată vezi acea diferență de preț, altfel o bifezi la fel cum alegi culoarea.



#510
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 22.03.2007
Mie unul imi place cutia manuala. Simti ca tu conduci. Nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi peste 10 ani cand ne vor lua placerea sofatului de tot cu masinile astea autonome. Dar atunci, vir fi destui care sa spuna cat de idioti am fost noi astia care am condus masini fara Cruise control, sau fara Lane Assist...

#511
TAG21

TAG21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 20.11.2008
Doar in oras as alege o cutie AT. Merita cu prisosinta. In rest, mai ales la condus sportiv, viraje, serpentine, IMHO nimic nu se compara cu placerea schimbarii vitezelor, mai ales daca ai o cutie manuala buna ! Cum sa zic altfel ... Simti adrenalina puternic, simti ca traiesti :))
Am condus si AT si nu mi-au placut in mod special, posibil sa fi fost tehnologii mai vechi.
Am sa fac insa niste td saptaminile astea si revin cu impresii.
Insa pina una alta votul meu merge clar spre cutia de viteze manuala.

#512
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,111
  • Înscris: 04.08.2007
Manuala are sens doar pe masini cu pretentii de sportivitate. In rest, automata face toti banii, chiar si 10%.

#513
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Vazusem pe undeva o intrebare de genul: de ce Mazda isi promoveaza 3-ul cu cutia manuala in multe brosuri, showroom-uri, chiar si review-uri de prin europa?

La test drive, masinile au absolut toate dotarile, dar cutia e manuala.

Totusi, au automata pe care o lauda ca fiind altfel decat alte cutii cutii cu convertizor de cuplu.

Edited by razvanviper, 31 May 2019 - 19:39.


#514
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Preturi incepand cu 19.890 euro, de cand Mazda e Audi  Posted Image ?!

Legat de cutie automata si confort...cand zici confort eu ma gandesc la pozitia in masina si scaune ventilate cu perne de aer, suport lombar activ d-astea nu doar cutie automata ca tot asa stai in scaun mai ales la drumuri extraurbane.
Majoritatea vor automata in oras ca sa butoneze telefonu fara griji :lol:

#515
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

View Postbadsica, on 01 iunie 2019 - 08:44, said:

Preturi incepand cu 19.890 euro, de cand Mazda e Audi  Posted Image ?!
Hai arata-mi un Audi la 19.890 euro cu dotarile pe care le are Mazda3 in varianta standard :)

#516
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Stai sa se întoarcă bătrânica nemțoaică de la biserica și să-l pună pe mobile.de

#517
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbadsica, on 01 iunie 2019 - 08:44, said:

Preturi incepand cu 19.890 euro, de cand Mazda e Audi  Posted Image ?!

Mazda nu a fost niciodată VW. Posted Image

#518
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006

View Postericmario, on 02 iunie 2019 - 09:06, said:


Mazda nu a fost niciodată VW. Posted Image
Adica nu au fost bune niciodata masinile Mazda?

View PostalliNdanuTz, on 02 iunie 2019 - 07:19, said:


Hai arata-mi un Audi la 19.890 euro cu dotarile pe care le are Mazda3 in varianta standard :)
Sh, cu cateva sute de mii de km :D

#519
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postrazvanviper, on 02 iunie 2019 - 10:35, said:

Adica nu au fost bune niciodata masinile Mazda?
Doar daca definitia ta despre "bun" se rezuma la "e VW, mancatzash!" :P

#520
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Aia cu mancatzash nu e expresie de bmw? :D

#521
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Mazda 3 poate fi comandat pe piața din România și cu noul motor pe benzină Skyactiv-X de 2.0 litri și 180 de cai putere, iar prețurile încep de la 23.000 de euro.
Noua unitate de propulsie are 2.0 litri și generează 180 de cai putere și un cuplu maxim de 224 Nm, în timp ce consumul mediu este de 5.4 litri/100 km conform noului standard WLTP, în cazul versiunii sedan cu cutie de viteze manuală.
Standard, Mazda 3 vine și cu tehnologia Mazda M Hybrid, care permite reducerea consumului de carburant prin utilizarea unui sistem de 24 de volți care alimentează un motor electric ce asistă motorul pe benzină.
Unitatea de propulsie poate fi cuplată la o cutie de viteza manuală Skyactiv-MT sau automată Skyactiv-Drive, iar ambele oferă 6 trepte. Noua Mazda 3 cu motorizarea Skyactiv-X este disponibilă atât pentru versiunea hatchback, cât și pentru sedan, însă sistemul de tracțiune integrală Skyactiv-X este oferit opțional doar pentru hatchback.

Edited by cata, 05 June 2019 - 15:13.


#522
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Alea sunt preturile de baza. Dacă mai pui câteva dotări bați în 30k, un preț la care te uiți la Mazda 6 care chiar nu are nici o legătură cu asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate