Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Parbriz fisurat dupa o lovire din spate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
ucnip

ucnip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.07.2010
Multumesc pentru raspunsuri! Cele bune!

#20
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008

 JurasikMan, on 28 noiembrie 2018 - 10:34, said:

Trebuie sa ii convingi pe asiguratori  ca atunci cand ai fost lovit din spate ai dat cu capul in parbriz si s-a fisurat . Posted Image

Dar daca esti lovit din spate nu cumva te baga cu capul in tetiera? Cum draq sa ajungi cu el in parbriz?

#21
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
actiune - reactiune:

Dai cu capul in tetiera, iar din inertie dai cu capul inapoi in parbriz. La baza. De unde pleaca capota...
De unde si vorba: cap de guma...

Sorry de off: si mie tare mi-e greu sa cred ca vei primi ceva despagubire pentru parbriz fisurat in situatie de coliziune posterioara.

#22
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Legea a 3a a lui Newton, cauta si inveti si tu ceva, daca ai chiulit la fizica.

#23
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 JustARandomGuy, on 28 noiembrie 2018 - 11:47, said:


Sorry de off: si mie tare mi-e greu sa cred ca vei primi ceva despagubire pentru parbriz fisurat in situatie de coliziune posterioara.

Nu va primi nimic pt parbriz.

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ca să nu mai faci alt topic când vei avea nevoie de parbriz nou

https://www.pieseaut...-855618983.html

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ucnip, on 28 noiembrie 2018 - 10:48, said:

Masina este un Golf 5 din 2005
Să nu se supere iniţiatorul că-l voi ironiza pentru acest model, dar iată constatările trăite pe pielea mea.
1. Primul autovehicul condus de mine a fost un Trabant. Unul combi/break. A intrat o Dacie în el (cu mine la volan, stând pe loc) cu 40 km/h, în spate, în plin. Fără frânare, fără evitare, fără nimic. Caroseria s-a deformat atât de tare, încât am rămas blocat înăuntru. Nicio uşă nu mai putea fi deschisă. Cu toate astea, nu s-a spart absolut niciun geam: nici luneta, nici cele laterale (care la modelul break sunt foarte mari) şi nici parbrizul. Am ieşit prin spate, singura uşă funcţională (blocată pe deschis) fiind cea de la portbagaj.
2. Dintr-o prostie de-a mea, actuala maşină (un Nissan) mi-a scăpat la vale (n-am tras bine frâna de mână, panta era lină) şi s-a oprit într-un Golf 5. Golf-ul a fost lovit cu o viteză de 4-5 km/h, maximum. Consecinţă: la constatare, Golf-ul a fost adus cu platforma. Din ce motiv a devenit nefuncţional, nu ştiu, însă şoferul, un puşti haios chiar şi cu mine în faţa lui ca vinovat, mi-a spus că nu-i mai trebuie Golf 5 în viaţa lui. Curgeau fluide sub el, de ziceai că a intrat într-un zid (la fel şi arăta, după lovire, în timp ce Nissan-ul meu şi cealaltă maşină aveau doar zgârieturi - Nissan-ul s-a oprit în două maşini, Golf 5 şi o dubiţă mică, gen Renault Kangoo şi am mers toţi trei la constatare, doar Golf-ul venind cu platforma).

Edited by PSC, 28 November 2018 - 12:19.


#26
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 PSC, on 28 noiembrie 2018 - 12:16, said:

actuala maşină (un Nissan) mi-a scăpat la vale (n-am tras bine frâna de mână, panta era lină) şi s-a oprit într-un Golf 5. Golf-ul a fost lovit cu o viteză de 4-5 km/h, maximum. Consecinţă: la constatare, Golf-ul a fost adus cu platforma.

Da-l ma naibii ! La 4-5 km/h ? Mai pune ceva acolo. Mai avem si altii Golfuri V si nu par a fi din hartie creponata ...adica nu mai creponata ca alte marci.

Edited by ncu, 28 November 2018 - 12:21.


#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ăsta e Nissanu ?

Attached File  Trax-016.jpg   87.88K   16 downloads

#28
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
...nu de alta dar stateam in dreapta butonand telefonu' cand sora-mea de la volan (Golf V, 2.0 TDI, BKD) s-a gandit sa mai animeze atmosfera si a intrat vijelios in curu' unui Logan oprit la semafor.
Ala a ramas cu o zgarietura si niste dungi albastre si n-a avut nici o pretentie (a si plecat omu in treaba lui) iar Golful s-a ales cu farurile impinse inauntru (toate urechile faruri rupte), bara sarita de la loc, grila fata cu sigla sparta bucatele, capota indoita si traversa dintre faruri usor impinsa - in rest masina absolut functionala, nici macar radiatoarele sau xenonu' din faruri n-a patit nimic. Cat sa estimez sa fi avut la ora - hai vreo 30-40 zic. Partea proasta e ca a franat tarziu si a cam intrat sub Logan.
(intr-o dupa-amiaza am facut masina inapoi inclusiv urechile faruri lipite si in urmatoarea zi am cumparat alta capota si grila)

ONtopic Posted Image - parbrizul n-a patit absolut nimic Posted Image

Edited by ncu, 28 November 2018 - 12:57.


#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
O fi de la BKD ăla ? Sau de la 2.0 TDI ? De ce ai menționa tipul de motor într-o poveste cu un accident ?

Io nici nu știu ce model de motor am. E așa de important ?

Auzi Golf V 2.0 tdi bkd.
Bine că n-ai zis ce culoare e și ce caucicuri ai pe el acum.

Morometeeee Morometeeee !

Aproape că se încadrează în acest clip.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mD7o-wVKO9Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by waterman, 28 November 2018 - 13:00.


#30
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Am specificat pt a se intelege forta de inertie a masinii avand un motor mai greu. La 4-5 km la ora cat sustine @PSC in povestea lui, cel mult i-ar fi indoit numarul la Golful ala si i-ar fi crapat grila fata, in nici un caz sa-i curga toate fluidele.

Nu era necesara o postare atat de ampla pt simplu fapt ca am trecut motorizarea, postare pe care nici nu ai citit-o cu atentie pt ca ai fi dedus ca Golful e de culoare albastra.

Te rog lasa pe viitor astfel de bagari in seama.

PS - gume de 195/65 R15 - Continental. Multumit ?

...doar ca unii ne prefacem ca citim pe cand altii isi imagineaza niste scene in timp ce citesc incercand sa faca niste comparatii.

Edited by ncu, 28 November 2018 - 13:14.


#31
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,265
  • Înscris: 06.07.2007

 Deenman, on 28 noiembrie 2018 - 11:48, said:

Legea a 3a a lui Newton, cauta si inveti si tu ceva, daca ai chiulit la fizica.
Pe vremea lui Newton nu existau centuri de siguranta si airbaguri.

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 ncu, on 28 noiembrie 2018 - 13:07, said:

Am specificat pt a se intelege forta de inertie a masinii avand un motor mai greu. La 4-5 km la ora cat sustine @PSC in povestea lui, cel mult i-ar fi indoit numarul la Golful ala si i-ar fi crapat grila fata, in nici un caz sa-i curga toate fluidele.

Nu era necesara o postare atat de ampla pt simplu fapt ca am trecut motorizarea, postare pe care nici nu ai citit-o cu atentie pt ca ai fi dedus ca Golful e de culoare albastra.

Te rog lasa pe viitor astfel de bagari in seama.

PS - gume de 195/65 R15 - Continental. Multumit ?

...doar ca unii ne prefacem ca citim pe cand altii isi imagineaza niste scene in timp ce citesc incercand sa faca niste comparatii.

Cu cât e mai greu Bekadeu ăla ?

Gumele sunt de vară sau de iarnă ?

Nu prea ții la glumă Morometeeee ! Posted Image
Glumeam bre. Gen că nu trebuia să ne zici că ai bekade că știm și noi că Golful e decent.

Mie când aveam Golful 4 a dat o amică cu un RAV 4 în mine de m-a scos în stradă din curte, așteptam să am loc să dau cu spatele din curte în strada aglomerată. Nici măcar spoilerul nu s-a zgâriat.
Era 1,4 benzină 16 valve, cauciucuri nu mai știu de care. Albastru. În două uși.

#33
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 waterman, on 28 noiembrie 2018 - 13:35, said:

Nu prea ții la glumă Morometeeee ! Posted Image

...mi-s cam ciufut azi...

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi ce-ai pățit bre colegule ?

#35
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 JurasikMan, on 28 noiembrie 2018 - 10:34, said:

Trebuie sa ii convingi pe asiguratori  ca atunci cand ai fost lovit din spate ai dat cu capul in parbriz si s-a fisurat . Posted Image
Si ii spui ca ai dat cu capul in parbriz de nervi , ca dintr-un astfel de accident nu ajungi sa dai cu capul in parbriz...hai sa zic, ca pasager poate ca sunt sanse, dar ca sofer niciodata.

#36
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 ucnip, on 28 noiembrie 2018 - 10:53, said:

Multumesc pentru raspunsuri! Cele bune!

Data viitoare ia-ti o camera de bord (costa la fel ..sau mai putin decat parbrizul) .Doar asa aveai sanse sa iti recuperezi dauna...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate