Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum vinzi Bitcoin ca roman?

  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 ruzgar, on 27 noiembrie 2018 - 22:19, said:

Unul care a vandut recent, nu din vorbe, ne poate spune cu cat a vandut? Pana atunci e doar poveste.
Am vandut eu acum 1 ora la pretul de 2920 GBP / BTC pe localbitcoin.

PS: Asta pentru cei cu adevarat interesati, tu oricum esti troll.

Edited by baliosss, 28 November 2018 - 00:22.


#20
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Intr un gang ai facut tranzactia? In mall? Curajosule

#21
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
Astept exemple de la colegii care vand "pe net" bitcoinii, si nu in hol la cinema sau in dos la Gospodina, pe alee. Exista asa ceva pe aici? Astept ceva legat de cat de usor (sau de complicat) e pentru nea john doe sa faca asta, azi, din Ro. Hai ...

#22
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 ruzgar, on 28 noiembrie 2018 - 06:48, said:

Intr un gang ai facut tranzactia? In mall? Curajosule
De transfer bancar si escrow ai auzit sau e ceva nou pentru tine? Am 100+ tranzactii pe localbitcoins si nici una face to face.

#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu ii mai explica ca oricum nu intelege... rolul lui este altul pe aceasta arie.
El nu stie nici macar sa faca diferenta dintre o suma blocata si una pierduta... cu escrow deja l-ai bagat in ceata - sigur o sa  confunde cu escrocheriaPosted Image

Edited by rz, 28 November 2018 - 13:25.


#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Bah da' eu nu intleeg problema !
E vreo limitare / blocare undeva, ca nu poti sa vinzi bitcoins daca esti din Romania ?!
La bitcoin taman asta e jmecherie, ca e anonim.
Si eu am un wallet, e gol bineinteles, cred ca l-am facut doar cu mail, fara nimic altceva.
Deci nu conteaza tara.
Vad acolo pe localbitcoins, si la buy si la sell, diverse metode de plata/incasat....
Presupun ca si pe alte site-uri e la fel.... deci, care e problema ?!

#25
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Sunt fake-uri toate... nu exista alte metode de plata in afara cash-ului la tejghea sau ghiseu.
Nu rade... sunt inca oameni care nu au incredere in carduri sau in modalitati de plata online - du-te la un bancomat in ziua de pensie si o sa vezi oameni care scot pana la ultimul leu de pe card. Se duc apoi si platesc cash in Lidl. Daca ramaneau pe card ii fura banca toti banii... mai sunt unii care cred ca banii sunt aproape la propriu pe card, inregistrati pe banda magnetica sau in cip.
Cam despre asta este vorba... daca vrei sa mai vezi ceva fain, cauta pe net organizatia celor care cred ca pamantul este plat (ei tin si congrese internationale). Oamenii chiar sunt seriosi, nu militeaza pentru tava la misto... numai prin asta iti dai seama cat de odihniti sunt la cap.

Edited by rz, 28 November 2018 - 16:25.


#26
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ce fake-uri si ce card si ce e aiureala aia, ca nu inteleg nimic ?!

#27
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pai citeste posturile acelui user si o sa vezi... este un troll.
Trolul, in lipsa de alta activitate, sta pe forum si posteaza nimicuri... atentie cu trolii caci au fixatii pentru ceva anume deci nu ai cum sa o scoti la capat cu ei indiferent ce ai face!

Edited by rz, 28 November 2018 - 16:27.


#28
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018

 buyonevideo, on 28 noiembrie 2018 - 14:18, said:

Bah da' eu nu intleeg problema !
E vreo limitare / blocare undeva, ca nu poti sa vinzi bitcoins daca esti din Romania ?!
La bitcoin taman asta e jmecherie, ca e anonim.
Si eu am un wallet, e gol bineinteles, cred ca l-am facut doar cu mail, fara nimic altceva.
Deci nu conteaza tara.
Nimic mai fals, pe bitcoin e cel mai usor sa faci tracking... cat despre anonim... vise. Daca isi propune cineva sa afle cui ii apartine afla in timp foarte scurt, mai ales daca apartine cuiva care face tranzactii buy-sell.
Ca o comparatie, bitcoin e la fel de anonim ca banul la nivel de principiu, doar ca bitcoinul trebuie sa il bagi intr-un cont ca sa il tranzactionezi, in timp ce banul nu, ca inca n-am ajuns in stadiul ala sa fie interzise tranzactiile cu cash. Si aici intervine problema bitcoinului... din momentul in care il bagi intr-un cont, se impute treaba si devine usor de facut tracking.
Baietii de la servicii si nu numai pot afla chiar in cateva minute cine are bitcoinul cu seria XYZ.
In timp ce la bani e imposibil sa afli cine are bancnota Eminescu cu seria XYZ fara perchezitie fizica.

#29
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
pai nu era vorba ca scapam de banci, ca tranzactiile sunt anonime, sigure si gratuite?!

be your own bank, remember?

Edited by ruzgar, 30 November 2018 - 15:42.


#30
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018
Aia e teorie, in practica nu sunt nici anonime, nici sigure nici gratuite.
Nu te lua dupa ce spune in reclama, ca reclama nu e decat o minciuna ambalata frumos sa ii sclipeasca prostului in fata cand o vede in vitrina.

Sistemul bitcoin nu se deosebeste cu nimic fata de sistemul bancar la nivel de functionare. Doar marketingul e diferit. Si desigur faptul ca bitcoinul nu e garantat si asigurat in caz de "necaz", in timp ce sistemul bancar da garantie si asigurare in caz de "necaz".

Edited by geobut, 30 November 2018 - 15:47.


#31
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 geobut, on 30 noiembrie 2018 - 15:26, said:

Nimic mai fals, pe bitcoin e cel mai usor sa faci tracking... cat despre anonim... vise. Daca isi propune cineva sa afle cui ii apartine afla in timp foarte scurt, mai ales daca apartine cuiva care face tranzactii buy-sell.
Ca o comparatie, bitcoin e la fel de anonim ca banul la nivel de principiu, doar ca bitcoinul trebuie sa il bagi intr-un cont ca sa il tranzactionezi, in timp ce banul nu, ca inca n-am ajuns in stadiul ala sa fie interzise tranzactiile cu cash. Si aici intervine problema bitcoinului... din momentul in care il bagi intr-un cont, se impute treaba si devine usor de facut tracking.
Baietii de la servicii si nu numai pot afla chiar in cateva minute cine are bitcoinul cu seria XYZ.
In timp ce la bani e imposibil sa afli cine are bancnota Eminescu cu seria XYZ fara perchezitie fizica.
Bitcoin-ul e pseudoanonim. Poti vedea adresa xyzabc si toate tranzactiile ei dar nu poti afla cine o detine decat daca adresa aia interactioneaza cu sistemul bancar sau alt sistem cu reguli KYC/AML.. Cum ar fi daca transferi de pe adresa aia pe un exchange unde au politica KYC/AML si au numele tau real, sau daca ai cumparat btc cu cardul/ transfer bancar si banca/ firma de unde ai cumparat are datele tale. Daca cumperi btc de la bancomat sau daca il cumperi cu cash folosind un wallet nou cu adresa noua, este untraceable atat timp cat nu interactionezi cu entitati care te obliga sa iti dai datele. Cine e mai tech savvy poate sa piarda urma si la bitcoin-ul cumparat prin banca, daca foloseste mixere/tumblere, sau daca il trece prin monero si dupa inapoi in bitcoin pe adrese noi... Daca era asa usor de urmarit bitcoin-ul nu mai era in picioare Dreammarket-ul de pe darkweb.

#32
N!gh7 W0lf

N!gh7 W0lf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 19.03.2006

 rz, on 27 noiembrie 2018 - 19:13, said:

Deghizat in turc... aici suntem in zona in care ''expertii'' nici macar nu stiu ce este ala un transfer bancar.
Dar nu, este o minciuna ca poti sa scoti in euro tot ce ai bagat in crypto... chiar a doua zi mai exact in orice cont bancar cu SEPA
Din Revolut poti sa scoti in maxim 2 minute depozitul facut in crypto... direct in lei, la orice bancomat

E grele rau cu nea' google... ajunge si asta la pensie si unii tot nu au facut cunostinta cu el

https://coinflux.com/ro/ghid/vanzare

https://coinflux.com/ro/ghid/cumparare


Cea mai buna recomandare! :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate