Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ALTEX - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
543 replies to this topic

#19
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008

View PostMagicwisewolf, on 27 noiembrie 2018 - 16:04, said:

Din pc de vedere al aspectului, laptopul e ok, nu avea zgarieturi sau alte probleme. Doar ca e un celeron N4000, cu 4 GB Ram DDR3, care se cam blocheaza pe youtube cand ai 2-3 pagini de video deschise sau o pagina de youtube si mai faci si un browsing sau mai rulezi un program.
Se misca mai slab decat un Pentium Dual Core de 2.2-2.4 Ghz cu aceiasi 4 GB Ram. O fi procesorul optimizat pt consum, fiind pe 14 nm, dar e si slab. Si are blocaje, chiar si pe Win 10.
Daca nu ai citit ce am patit eu cu un asemenea laptop cu procesor N4200... nu mai cumparai deloc.
Ideea e ca azi am vrut sa deschid un topic pe exact aceeasi tema, in subiect fiind un telefon care nu stiu daca este fizic in magazin dar pe care as vrea sa-l pot returna in caz de nepotrivire de caracter cu rambursarea pe loc.

#20
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View Postwaterman, on 27 noiembrie 2018 - 16:08, said:

Și cu ce te-a ajutat că era 680 de lei dacă erau un gunoi inutilizabil ?
Tu crezi ca eu stiam cum se va misca ? Nu sunt masochist sa pierd timp cu instalat windows si testat daca stiu ca e un gunoi. Ideea era ca laptopul era pt cineva care urma sa il foloseasca doar pt multimedia si cateva chestii office. Cineva mai in varsta, nepretentios. Nu m-am gandit ca nu va face fata unei utilizari normale.

View Postdanghetau, on 27 noiembrie 2018 - 16:13, said:

Daca nu ai citit ce am patit eu cu un asemenea laptop cu procesor N4200... nu mai cumparai deloc.
Ideea e ca azi am vrut sa deschid un topic pe exact aceeasi tema, in subiect fiind un telefon care nu stiu daca este fizic in magazin dar pe care as vrea sa-l pot returna in caz de nepotrivire de caracter cu rambursarea pe loc.
Nu am citit, nu stiu ce posteaza fiecare. Posted Image
Si stii cum e, pana nu ne lovim noi personal de niste chestii, nu prea esti atent ce mai scriu unii, mai ales daca a fost mai demult.
Pune si tu un link cu topicul, sa studiez si eu un pic.
Cat despre telefon, despre ce telefon e vorba ?

Edited by Magicwisewolf, 27 November 2018 - 16:17.


#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-ai ce lua la acei bani. Dublezi suma și iei un refurbish decent, bun chiar.

#22
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Deocamdata am experiente placute cu Altex & Media Galaxy. Am primit totdeauna cea ce am comandat in stare perfecta, fara ambalaje deteriorate. Am facut si retur la 2 buc SSD WD Green in primavara. Returul l-am facut online, a venit curierul sa le ridice fara sa platesc nimic. Dupa ce au ajuns SSD-urile la depozit am primit altele(alta marca), am platit doar diferenta de pret dintre SSD-uri.
Nu acelasi lucru pot spune insa despre Emag....

#23
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View Postwaterman, on 27 noiembrie 2018 - 16:17, said:

N-ai ce lua la acei bani. Dublezi suma și iei un refurbish decent, bun chiar.
Cred ca si fara sa dublez suma pot lua un SH care se misca mai bine de atat... :))))))

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostMagicwisewolf, on 27 noiembrie 2018 - 16:16, said:

Nu am citit, nu stiu ce posteaza fiecare. Posted Image
Si stii cum e, pana nu ne lovim noi personal de niste chestii, nu prea esti atent ce mai scriu unii, mai ales daca a fost mai demult.
Pune si tu un link cu topicul, sa studiez si eu un pic.



https://forum.softpe.../#entry23704384

Ai fost cel care a răspuns primul la topicul lui. Posted Image

Caută și niște lecitină la Altex. Sigilată.

#25
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
Aaaa, mi-aduc aminte acum. Mi-a scapat prima parte, m-am concentrat pe partea de SH. Posted Image
Da, pt mine as fi luat SH. Dar, fiind vorba de cineva peste 60 ani, care nu stie prea multe despre windows si performanta vs garantie, am optat pt ceva cu garantie. Dar, acum, incerc sa studiez problema si pe partea cealalta si sa il fac sa inteleaga ca decat unul nou cu garantie, dar cu mers de testoasa, mai bine, in aceiasi bani sau putin mai sus, sa fie ceva mai performant.

Edited by Magicwisewolf, 27 November 2018 - 16:32.


#26
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 23.10.2013
E vorba despre celebrul laptop cu procesor Celeron N4000 pe care voiai sa-l folosesti cu Windows?

#27
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View Postcristian-p, on 27 noiembrie 2018 - 16:31, said:

E vorba despre celebrul laptop cu procesor Celeron N4000 pe care voiai sa-l folosesti cu Windows?
Da, cel pt care am reusit intr-un final sa instalez si driverele cu Driver Booster (a fost singura varianta care a mers). Mari batai de cap mi-a dat. Mai mari decat o vechitura...

Edited by Magicwisewolf, 27 November 2018 - 16:34.


#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
M-ai făcut curios. Nu mergeau driverele de pe pagina producătorului de-ai pus mizeria aia  ?

Nu mergea site-ul ăsta sau cum ?

https://pcsupport.le...15igm/downloads

#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
colegii, pai s-a deschis topic pt altex si s-a facut topic de sfaturi de achizitii si depanare?

#30
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008

View PostMagicwisewolf, on 27 noiembrie 2018 - 15:46, said:

Da, e comandat online si primit prin curier.
Ai avut retururi in ultimele luni si asa ai procedat ? Daca merge asa, e super. Multumesc de lamuriri.
Da, am dat retur ultima data un fier de calcat Tefal destul de scump. L-am dus in magazin si dupa cateva intrebari idioate din partea lor s-a rezolvat. Le-am spus ca la-am luat pentru sotie si ei nu ii place culoarea. Eu am luat altceva din magazin dar se putea sa primesc si banii.
Legea e aceeasi peste tot. 14 zile de retur, fara justificari. Totul e sa fie comanda online si sa nu il strici/dai defect.

#31
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostNaijax, on 27 noiembrie 2018 - 15:39, said:

Ce sa zic
Pentru mine ALTEX nu mai exista
Mai stiti campania "de 2x diferenta" ?

Mega-super-teapa
"Regulamentul" campaniei se schimba din mers.

La final iei ... de inteles

Eu i&am întrebat dacă mai e valabila campania acum vreo 2 luni și au spus da.

Atunci le-am dat niste linkuri de preturi și le-am cerut paralele

Ciuciu parale.

#32
antoneea

antoneea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 26.11.2018

View PostMagicwisewolf, on 27 noiembrie 2018 - 15:41, said:

Nu mi se pare normal sa platesc curierul eu, cand am magazin la 150-200 m de locul meu de munca si unde pot rezolva pe loc.
La emag, chiar daca am primit un produs prin curier, ma duc cu el in magazin, il verifica pe loc daca e ok, imi face fisa de retur si stornare si mi-am luat banii inapoi, pe loc. Dureaza maxim 30 min daca e mai aglomerat, altfel, in 15 min am si plecat din magazin cu banii inapoi in buzunar.
a, scuze, ma gandeam sa nu fie un ceva mai mare, gen frigider. asa, mers direct la maazin

#33
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018
E ok altex, are cel mai mic pret din Romania*
La ce trebuie lucrat e la capitolul resursa umana... daca tot fac team building pe la munte si la mare poate le baga si un curs de customer relationship. Cand e vorba de vanzare sunt saritori, cand e vorba de post vanzare incearca sa te plaseze pe "centru", ca sa nu se complice ei in magazin. Doar daca te vede hotarat te serveste... si atunci cam in scarba.
Dar asta e valabil la orice magazin fizic, fie el altex, flanco, emag. Pun accent doar pe vanzare... dupa ce ti-au luat banii esti bun de alungat din magazin.

Edited by geobut, 27 November 2018 - 18:21.


#34
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostMagicwisewolf, on 27 noiembrie 2018 - 16:04, said:

Momentan, nu stiu daca le da clasa. Daca primesc acelasi tratament si in magazinele Altex, asa cum il primesc la Emag, cel putin din pc de vedere proceduri si experienta client, Altex ramane o varianta buna la preturile uneori prea umflate de la Emag.
De exemplu, acel laptop la care fac referire, l-am luat cu 680 lei, resigilat, in timp ce tot la ei, nou, la oferta, era 800 lei. La emag, acelasi laptop, la oferta bineinteles, era 1050 lei, redus de la 1200 sau 1300 lei. Din pc de vedere al aspectului, laptopul e ok, nu avea zgarieturi sau alte probleme. Doar ca e un celeron N4000, cu 4 GB Ram DDR3, care se cam blocheaza pe youtube cand ai 2-3 pagini de video deschise sau o pagina de youtube si mai faci si un browsing sau mai rulezi un program.
Se misca mai slab decat un Pentium Dual Core de 2.2-2.4 Ghz cu aceiasi 4 GB Ram. O fi procesorul optimizat pt consum, fiind pe 14 nm, dar e si slab. Si are blocaje, chiar si pe Win 10. Pe Win 7 sau 8.1 nici nu vreau sa ma gandesc cum ar merge. Bine, de fapt, nici nu merge. Nu am putut instala Win 7 pe el, dadea ecran albastru, desi, stickul era ok, il mai folosisem. Win 10 a mers imediat.
cat dai atata ai !
ai dat 680 atunci ai de 680...deci mai este si returnat....
si frumoasa, si laptoasa, si devreme acasa......hmmmmmm
bafta cu returul...

#35
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View Postwaterman, on 27 noiembrie 2018 - 16:42, said:

M-ai făcut curios. Nu mergeau driverele de pe pagina producătorului de-ai pus mizeria aia  ?

Nu mergea site-ul ăsta sau cum ?

https://pcsupport.le...15igm/downloads
Da, de pe site-ul lenovo , pt acel model gaseam multe drivere incompatibile cu windows 10 si a trebuit sa scormonesc si pe suport intel si pe alte siteuri pe internet. Cele de video imi dadeau eroare ca nu sunt suportate de procesor in conditiile in care eram pe siteul lenovo si apoi pe intel.  O intreaga aventura, ce mai.

View Postavenirv, on 27 noiembrie 2018 - 18:58, said:


cat dai atata ai !
ai dat 680 atunci ai de 680...deci mai este si returnat....
si frumoasa, si laptoasa, si devreme acasa......hmmmmmm
bafta cu returul...
In conditiile in care pe multe alte siteuri de vanzari online era intre 1000 si 1300 lei, chiar am crezut ca merita sa fac incercarea. Nu stiam ca au ajuns asa slabe Celeron-urile. Pe vremuri mai faceai ceva cu ele. Fiind totusi si Lenovo, care nu e o marca no name, totusi, am zis ca fac ceva. Mai ales ca era pt cineva fara pretentii.
PS: Gata cu offtopicul, haideti sa nu mai dezbatem prostia mea, pe care o recunosc si mi-o asum si sa ne concentram pe subiect. L-am deschis pentru ca lipsea si ca l-am considerat a fi util si pentru alti colegi de forum.

Edited by Magicwisewolf, 27 November 2018 - 19:56.


#36
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostMagicwisewolf, on 27 noiembrie 2018 - 16:19, said:

Cred ca si fara sa dublez suma pot lua un SH care se misca mai bine de atat... Posted Image)))))
de unde  ? zi-mi si mie

View Postzzhunt, on 27 noiembrie 2018 - 18:03, said:

Eu i&am întrebat dacă mai e valabila campania acum vreo 2 luni și au spus da.

Atunci le-am dat niste linkuri de preturi și le-am cerut paralele

Ciuciu parale.
mi se ca ti se da banii inapoi doar daca produsele in cauza sunt la promotie  in campanie si nu doar in campanie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate