Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Construcția de zgarie nori în România

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Mie imi place mult ideea . Poate în România terenul nui asa de scump încât să fie nevoie de asa clădiri dar ar fie o chestie de prestigiu . Majoritatea clădirilor de genul asta sunt spatii de birouri în cazul nostru cred ca ar fi ok ceva blocuri de apartamente.

Care credeti ca ar fi costurile si daca chiar merita pentru România asa ceva. Pe ceva site american am vazut ca era ceva de genu 200 mil $ unu de 40 de etaje. Dar se mai spunea că platirea capitalului uman ar fi cea mai mare cheltuială.  Ori noi aici am putea tăia.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ai și piață pentru așa ceva? Eu am stat în bloc turn (p+10, 44 apartamente + 21 garsoniere) și nu aș mai repeta experiența niciodată. Vara nu aveam apă caldă datorită restanțelor la întreținere. Liftul nu a mers ani de zile pentru că nu se putea strânge suma necesară reparării motorului.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,386
  • Înscris: 14.10.2008
Apa calda si incalzirea ar trebui asigurate de o centrala proprie pe gaz, suntem in 2018 totusi, Slatina de 20 de ani nu mai are termoficare de stat.

#4
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Probabil ca nu . De asta am zis ca ar fi doar o chestie de prestigiu.

 Neaceasca85, on 27 noiembrie 2018 - 14:41, said:

Apa calda si incalzirea ar trebui asigurate de o centrala proprie pe gaz, suntem in 2018 totusi, Slatina de 20 de ani nu mai are termoficare de stat.

Asta poate nu ar fi asa o problema . Eu ma gândeam si la generator propriu.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004
O clădire prea înaltă generază totuşi anume probleme, gen are nevoie de multe locuri de parcare şi nu poate să fie apropiată de altă clădire din motive de iluminat natural. Clădiri de 18-22 de etaje o merge, însă costă fundaţia. Poate unde e sol mai tare să meargă aşa ceva la noi. Au făcut ţeapa aia imensă în Bucureşti, însă să vedem cum se va comporta în timp.

#6
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Cornel_P, on 27 noiembrie 2018 - 14:33, said:

Care credeti ca ar fi costurile si daca chiar merita pentru România asa ceva. Pe ceva site american am vazut ca era ceva de genu 200 mil $ unu de 40 de etaje. Dar se mai spunea că platirea capitalului uman ar fi cea mai mare cheltuială.  Ori noi aici am putea tăia.

Sky tower > 100 mil E.
Pleaca de aici, las ce e in alte tari.

#7
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018

 djl, on 27 noiembrie 2018 - 14:43, said:

O clădire prea Ăźnaltă generază totuși anume probleme, gen are nevoie de multe locuri de parcare și nu poate să fie apropiată de altă clădire din motive de iluminat natural. Clădiri de 18-22 de etaje o merge, Ăźnsă costă fundația. Poate unde e sol mai tare să meargă așa ceva la noi. Au făcut țeapa aia imensă Ăźn București, Ăźnsă să vedem cum se va comporta Ăźn timp.

În București sunt clădiri de genu asta ? Am auzit ca i în proiect ceva de 25 de etaje.

Ar fi o chestie sa construiești în zona rurală asa ceva . Cu 5 din alea de 40 de etaje ai rezolva problema localiza dintr o comună de 3-6000 de locuri.

 Jammalan-the-Prophet, on 27 noiembrie 2018 - 14:46, said:



Sky tower > 100 mil E.
Pleaca de aici, las ce e in alte tari.

Cate etaje are ?

#8
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
37

#9
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Zgaraie nori se fac in zonele unde o bucata de pamant 20m x20 m valoreaza pe putin 100 milioane de dolari din cauza lipsei spatiului de construit si a intereselor financiare precum si a economiei .

La noi mai merge mult si bine blocuri de maxim 4 etaje. La noi ar merge in Bucuresti blocuri de apartamente gen Trump towers  pentru cocalarii cu bani. Ar avea ceva priza la prosti.

Edited by Benderbut, 27 November 2018 - 14:54.


#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
in primul rand, noi nu prea avem solul potrivit pentru asa ceva, poate doar in transilvania. apoi mai este riscul seismic. apoi infrastructura, il construiesti tu la tara, dar iti imaginezi cat curent consuma turnul ala, cata apa, ce dimensiune trebuie sa aiba canalizarea, etc? la casa o mai rezolvi cu fosa septica, la bloc de 40 de etaje nu prea mai merge.

#11
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 born2lose, on 27 noiembrie 2018 - 14:51, said:

in primul rand, noi nu prea avem solul potrivit pentru asa ceva, poate doar in transilvania. apoi mai este riscul seismic.

https://www.google.r...m/data=!3m1!1e3

#12
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Deci Bucureștiul are zgarie nor , Sky Tower.

Legat de sol. Dacă în București sa putut face unu de 37 se poate si in alte locuri.

Edited by Cornel_P, 27 November 2018 - 14:54.


#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și când se strică liftul cine dracu urcă atâtea etaje?

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Economia romaneasca nu-si permite asa ceva. Un zgarie nor e scump, iar propietarul la chiriile pe care le va primi isi va scoate investitia in 250 de ani. Nu merita!

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Cornel_P, on 27 noiembrie 2018 - 14:54, said:

Deci Bucureștiul are zgarie nor , Sky Tower.

Constructia a durat 5 ani si a costat US$ 250,000,000
https://en.wikipedia...sca_City_Center

Scump al naibii

#16
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Bursul, on 27 noiembrie 2018 - 14:55, said:

Un zgarie nor e scump, iar propietarul la chiriile pe care le va primi isi va scoate investitia in 250 de ani. Nu merita!

Quote

Sky Tower Building, compania care administrează imobilul de birouri Sky Tower din Capitală, cea mai înaltă clădire din România, a obţinut anul trecut venituri de peste 35 de mil. lei (7,8 mil. euro) din chirii, cu circa 20% mai mult decât în anul anterior, potrivit rezultatelor publicate de Ministerul de Finanţe

In 250 de ani ar realiza cam doua miliarde, deci cu o rata de profit mai mare de 5% eu zic ca ii recupereaza mai repede Posted Image

#17
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Enorm . Un sfert de miliard.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 Cornel_P, on 27 noiembrie 2018 - 14:33, said:

Mie imi place mult ideea . Poate în România terenul nui asa de scump încât să fie nevoie de asa clădiri dar ar fie o chestie de prestigiu . Majoritatea clădirilor de genul asta sunt spatii de birouri în cazul nostru cred ca ar fi ok ceva blocuri de apartamente.
E greu pentru ca la noi nu e o problema asa mare spatiul ca in metropolele mari ale lumii iar costurile nu s-ar justifica decat pentru birouri...
Pe de alta parte daca ai destui iubitori de zgarie nori cu bani calumea, adica apartamente care sa coste in milioane, ai putea face pentru ei cu conditia sa le vinzi pe toate... ai putea face apartamente de lux, duplexuri. Dar am eu impresia ca nici asa nu o sa fie prea multi oameni cu bani doritori incat sa asigure vanzarea tuturor apartamentelor.

Edited by andreic, 27 November 2018 - 15:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate