Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

UPS Silentios

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Teoretic, socurile in sus actioneaza diferentialul/siguranta.
Problema cel putin experimentata de mine a fost tensiunea joasa, variabila, acare acum cativa ani a distrus prin vecini o multime de TV-uri si CT.

Pe mine m-a salvat stabilizatorul.

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Am 2 UPS-uri APC, ambele de tip "line interactive" si isi fac treaba cu brio (unul doar de cateva luni, celalalt de multi ani). Filtreaza under/over voltage si power outage fara probleme.

Cel mic, un Smart UPS 700VA este complet silentios in operare, mai putin cand intra invertorul in functiune (atunci bazaie usor). Cel de 1000VA are ventialtor deci nu are cum sa fie complet silentios.

Cel mic il folosesc exact in scenariul descris de initiator (imi protejeaza NAS-ul, HTPC-ul si TV-ul).  https://www.apc.com/...urrentSite=true

#21
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

View PostAdm, on 27 noiembrie 2018 - 10:41, said:

Teoretic, socurile in sus actioneaza diferentialul/siguranta.
Problema cel putin experimentata de mine a fost tensiunea joasa, variabila, acare acum cativa ani a distrus prin vecini o multime de TV-uri si CT.

Pe mine m-a salvat stabilizatorul.

Mai repede calitatea Tv-ului...si norocul...
Diferentialul deconecteaza cind este urmat de varistori/descarcatori/protectori, atunci apare scurgerea de curent spre masa care`l declanseaza.
Mai este acel DPST, dispozitiv protectie supratensiune, da face el ceva daca nu este virf de tensiune, acela pina da DPST comanda sa decupleze disjunctorul magnetotermic paguba este produsa.
Prin stabilizator socurile se propaga.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Da ce faci cu tv conectat la ups?
Il folosesti pe dvb t?
Ca in alte situatii pica semnalul pe cablu sau dth cand nu ai curent.
Ori conectezi si stb dth la ups?
Pe cablu (orice fel) pica semnalul ca nu mai merg amplificatoarele de pe traseu.

#23
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu il am pe asta si nu bazaie nimic prin el.
si da, e tot in dormitor.

#24
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdorin_2k, on 27 noiembrie 2018 - 11:59, said:

Da ce faci cu tv conectat la ups?

Eu an TV in casa doar pe post de display. Nu ma uit la "TV" in sensul de emisiuni/cablu (nu ma mai uit la "live TV" de peste 10 ani, nu am ce vedea) ... TV-ul este legat la HTPC si ruleaza filme ... netflix si HTPC. Atat.
HTPC-ul si NAS-ul sunt ambele in mobila de sub TV asa ca daca alea stau pe UPS, de ce nu si TV-ul ? In felul asta pot sa ma bucur de un film fara intreruper cauzate de ceva probleme la reteaua electrica (desi asta e mai mult paranoia din trecut, nu am avut decat 3 pene de curent in 6 ani, 1 programata, 2 de avarie).

Edited by ro_explorer, 27 November 2018 - 12:24.


#25
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
eu am ups pe tv si cand comuta pe baterie se stinge imaginea la tv ptr o jumatate de secunda dar nu se reseteaza tv-ul. tv-ul consuma max 250w si upsul de apc 1000va line interactive. cam dezamagit de apc

#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
dezamagit de ce?
ai avut experienta si cu ceva mai bun?

#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postiulian0512, on 27 noiembrie 2018 - 13:06, said:

eu am ups pe tv si cand comuta pe baterie se stinge imaginea la tv ptr o jumatate de secunda dar nu se reseteaza tv-ul. tv-ul consuma max 250w si upsul de apc 1000va line interactive. cam dezamagit de apc
E defect. Ideea nui UPS este de a asigura o tensiune constanta la iesirea lui, indiferent prin ce metode o asigura. Daca la TV se ia imagine juma' de secunda un computer in sarcina s-ar reseta instant inseamna.... si ups-ul ala tocmai asta ar trebui sa previna.

#28
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu chiar. condensatoarele din sursa (una buna) sunt destul de tzapene sa tina jumatea aia de secunda. uneori pc-ul meu nu se reseteaza cand sunt faze dinastea (inainte sa am UPS)

#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Din datele tehnice ale APC-ului pe care il folosesc eu:

Transfer Time: 2ms typical
Filtering: Full time multi-pole noise filtering : 0.3% IEEE surge let-through : zero clamping response time : meets UL 1449

Deci, in cele mai defavorabile conditii ar trebui sa experimentez cel mult 2ms de glitch in tensiunea de iesire din UPS. 2ms nu le simte nici mama televizorului.
Pauza aia trebuie sa fie mai mare in cazul de fata, ca sa ajungi sa ai un black-out pe imaginea TV-ului, ceea ce inseamna o problema la UPS sau alte caracteristici de transfer.

View Postshmu, on 27 noiembrie 2018 - 14:01, said:

condensatoarele din sursa (una buna) sunt destul de tzapene sa tina jumatea aia de secunda.
Condensatoarele din nici o sursa nu pot asigura o jumatate de secunda de energie pentru un sistem in full load (400W la mine). Timpii de comutare la UPS sunt de ordinul 1-2 ms nu de ordinul sutelor de ms.

Edited by ro_explorer, 27 November 2018 - 14:32.


#30
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Iei orice UPS (potrivit cerintelor de curent/putere/buget/performante), il pui in camera alaturata, tragi cabluri pina unde ai nevoie.

Edited by buyonevideo, 28 November 2018 - 08:38.


#31
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

View Postro_explorer, on 27 noiembrie 2018 - 13:52, said:


E defect. Ideea nui UPS este de a asigura o tensiune constanta la iesirea lui, indiferent prin ce metode o asigura. Daca la TV se ia imagine juma' de secunda un computer in sarcina s-ar reseta instant inseamna.... si ups-ul ala tocmai asta ar trebui sa previna.
testul asta l-am făcut și cu un powercom Bnt600va și cu un RPC 800VA la fel face o jumate de secunda blackout, ambele upsuri sunt line interactive. un ups online nu se pretează ptr ca am vaz ca majoritatea au un ventilator și mai face și ala gălăgie când ma uit la TV. sper sa nu îmi strice tv-ul încă e în garanție

#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
În cazul asta ai un TV nu prea reușit pe partea de alimentare.

#33
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

View Postro_explorer, on 03 decembrie 2018 - 07:43, said:

În cazul asta ai un TV nu prea reușit pe partea de alimentare.
e un sony KD-70XF8305 ei se lauda ca is premium produsele lor

#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu am zic ca TV-ul nu e bun ci ca probabil nu e prea reusit pe partea de alimentare (a backlight-ului in cazul de fata). Mai ai si un al doilea TV cu care sa testezi comportamentul asta ?

Sau poate ca e alta cauza, ceva ce tine de semnale, ceva sistem de protectie a TV-ului (sa zici ca nu e bug, ci probabil un "feature"). Fara testare aditionala nu prea ai ce concluzii sa tragi.

#35
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

View Postro_explorer, on 03 decembrie 2018 - 14:27, said:

Nu am zic ca TV-ul nu e bun ci ca probabil nu e prea reusit pe partea de alimentare (a backlight-ului in cazul de fata). Mai ai si un al doilea TV cu care sa testezi comportamentul asta ?

Sau poate ca e alta cauza, ceva ce tine de semnale, ceva sistem de protectie a TV-ului (sa zici ca nu e bug, ci probabil un "feature"). Fara testare aditionala nu prea ai ce concluzii sa tragi.
Am mai testat cu un samsung UE42F5500 si nu se manifesta "problema".

#36
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
QED

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate