Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

NAS cu Rpi 3B+ si openmadiavault

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Salutare.
Pentru ca ma tot "impiedic" in ultima vreme de vechile HDD-uri 2,5" m-am gandit sa incropesc un NAS ieftin cu raspberry pi. Va fi folosit pentru salvarea fisierelor importante, poze, chestii personale deci nu trebuie sa aiba superspeed, mai degraba cat mai silentios si rece.
Am gasit diverse variante, cea mai buna pentru mine ar fi cu 2 hdd-uri in mirror, pentru mai multa siguranta.

Nu am gasit raspuns la o intrebare. Pot folosi un docking station in care sa bag hdd-urile si sa conectez la un singur port USB - sau necesita 2 rack-uri, fiecare cu cablul si portul lui? (ultima varianta pare mai probabila)

Ma gandisem la varianta cu docking station pentru ca as evita 2 carcase, 2 alimentari, 2 cabluri...etc

O sa tin aici un registru de lucru cu cheltuieli si progrese.

In principiu la cheltuieli ar fi:
~200 lei raspberry pi 3B+ cu alimentator
~150 lei pentru 2 rack-uri + alimentator (nu duce rpi ambele hdd alimentate pe usb)

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
https://altex.ro/rac...CSAAEX500U3CRD/

39 lei * 2 =78 lei   - partea buna
va trebui sa salvezi de doua ori fisierele pentru mirror - partea rea :)

Sigur, poti sa faci un batch pentru asta, care va rula zilnic/de x ori pe zi, si va salva doar fisierele modificate/noi (dupa primul back-up complet pe ambele hdd).

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Bun pretul de la altex. Din pacate la rack-uri imi trebuie dotate cu alimentare suplimentara, usb-urile de la rpi nu tin consumul a 2 hdd-uri.

#4
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postflorinel, on 26 noiembrie 2018 - 22:07, said:

...vechile HDD-uri 2,5" ...pentru salvarea fisierelor importante
Nu recomand. HDD-urile de laptop nu sunt recunoscute pentru fiabilitate.

Nu recomand nici bricolajul.
Un NAS cu 2 bay-uri incepe de pe la 500-600 lei, desi va fi limitat; de pe la 800 lei va putea face cam tot ce-ti doresti in materie de stocare (nu si video transcoding, containere docker multiple, servere web...). Dupa care pretul creste pentru mai multe bay-uri, slot PCI-E, 10GbE...
Preturi fara HDD. Din ce se gaseste pe la noi, recomand QNAP sau Synology.

Iar RAID nu e backup. Tine-ti datele importante in cel putin doua locatii - un array RAID e o singura locatie, indiferent de ce schema de redundanta ofera.
Un NAS OK va oferi backup/sync automat, pe cloud sau hdd extern.

Edited by TS030, 26 November 2018 - 23:00.


#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
https://www.rsync.net/pricing.html

Daca scazi pretul curentului electric din ce intentionezi tu sa faci, suspectez ca ramai cu un cost aditional justificat daca folosesti rsync.net - care ofera mai multa siguranta.

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
fa un sistem mic intr-o carcasa Mini ITX ....
pune in el 2 SSD-uri instaleaza un FREENAS...

the best !

More: configureaza scrubing-ul alertele pe email sa stii cand este ceva neinregula cu el

#7
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Suporta scrubbing pe RAID 1?
La QNAP e doar pe RAID 5&6 (desigur, monitorizarea si testele SMART sunt per disc si nu per array).

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Multumesc pentru sfaturi.
Proiectul asta e o noutate pentru mine, dar este un proiect. Nu mi-am propus sa fac un super NAS, bullet proof, ci doar sa experimentez pentru inceput si sa folosesc niste hdd-uri care altfel stau aiurea intr-un sertar.
Sunt convins ca o solutie de baza ar fi un NAS dedicat, configurat special pentru asta+HDD-uri concepute pentru NAS; sau un barebone cu SSD-uri(desi nu m-as baza pe SSD-uri pentru stocare) - dar nu asta mi-am propus.

Revin la ideile din primul post:
- Vreau sa fac - experimental - un NAS, utilizand un raspberry PI 3 B+ si niste HDD-uri de laptop care "ruginesc" aiurea
- Ma intereseaza consum minim de energie+ silentiozitate - (in mare materialele par ok pentru ce vreau)
- Nu va fi folosit la torenti, streaming si alte asemenea - ci strict la salvarea periodica (probabil va fi un soft de back-up) de fisiere text, xls, poze si alte din astea; practic va fi folosit ca un drive extern. Periodic datele de acolo vor ajunge in cloud+ alt HDD extern.
- Se va utiliza strict in reteaua personala, intre device-urile conectate.

Bun. Intrebarea la care nu reusesc sa gasesc raspuns: Cat consuma un HDD de laptop? Sau, altfel - ce sursa de alimentare sa folosesc pentru alimentarea a 2 hdd-uri 2.5"? 5V cati amperi?

Edited by florinel, 27 November 2018 - 20:22.


#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Mai bine faci asa:
1. Iei un NAS Zyxel de pe olx: https://www.olx.ro/o...html#df1599e20f
2. Iei cel mult doua rack-uri usb ca asta de aici. E ieftin si nu are nevoie de alimentare: https://www.emag.ro/...rch-Action=view
3. Montezi in interiorul nas-ului, daca vine fara HDD, un hard disk.

Software-ul de baza cu care vine NAS-ul asta e arhisuficient pentru ce vrei tu sa faci.
E si stabil, il folosesc de 5 ani fara oprire si face multe chestii prin casa, inlcusiv client de torrent, streaming si file sharing.
Daca ai placeri mai mult sau mai putin masochiste poti sa te apuci sa il si modezi.

#10
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
Nu cumpara NSA310.
Windows 10 nu mai ofera suport ptr smb1 iar interfata web nu ami poate fi accesata pe ultima versiune de win 10 (nu stiu inca de ce).
Prima se rezolva...cu reactivarea lui smb...

#11
dcrst755

dcrst755

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 26.08.2008

View Postjoystick, on 01 decembrie 2018 - 19:49, said:

Nu cumpara NSA310.
Windows 10 nu mai ofera suport ptr smb1 iar interfata web nu ami poate fi accesata pe ultima versiune de win 10 (nu stiu inca de ce).
Prima se rezolva...cu reactivarea lui smb...
W10 nu foloseste SMB1 in mod default, dar se activeaza activat.
in Powershell lansat ca administrator se tasteaza:
Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName smb1protocol


Edited by dcrst755, 02 December 2018 - 22:50.


#12
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
Se poate active si din Control Panel....ideea e ca nu are sens sa cumpere cineva un NAS310 daca poate achizitiona altceva.
Interfata web nu o mai pot accesa deloc de pe win 10.

Oricum, initiatorul vrea sa faca altceva...nu sa cumpere unul...

#13
radix

radix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 12.12.2004
E am folosit o sursa de 5v 2.5A pentru un singur hdd 2.5" legat pe USB în raspberrypi 3b+.Merge perfect cu openmediavault in rețea. Am încercat transmission, media server DLNA și transfer fișiere și samba și ftp. Deocamdată nu am timp să încerc și cloud.

#14
choratiu

choratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 21.02.2006
Am găsit link-ul de mai jos care descrie o soluție pentru un NAS bazat pe Raspberry Pi:

https://www.instruct...ook-Like-a-NAS/

#15
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,867
  • Înscris: 10.06.2008
Stupida problema mea de mai sus....
Bitdefender imi bloca accesul al pagina e configurare....

#16
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Eu am pus NextCloudPi pe un RPI 3B+, cu un hdd de 2.5 intr-un rack extern (unul singur). Pentru backup de poze de pe telefoane, face treaba multumitor. Cu 2 hdd-uri mi se pare deja overkill...

#17
allez90

allez90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.09.2014
Ma scuzati ca intervin si eu, mi-ar fi placut mut ideea cu RPI 3B+ , pentru ca este mic, consuma putin,.... dar nu tine , iese ceva foarte slab in viteza.  ( in ultima perioada ma batea si pe mine gandul sa fac un NAS cu RPI ) insa cand  am vazut hardware-ul m-am calmat. si aici ma refer ca reteaua este pe USB2 , conectarea HDD se face  tot pe USB2.

Dar apropo de viteza , pentru ca tot mi s-a stricat routerul , am zis ok cumpar un router cu usb3 si rezolv 2 treburi. Toate bune si frumoase....
Am luat Linksys WRT1200AC , am pus pe el DD-WRT, si un HDD WD 1TB + rack usb3 si  bineinteles DDNS .... Posted Image
Download - in jur de 80MB/s ; Upload in jur de 60 - 70 MB/s ( mai mult nu cred ca poate HDD ) .... infine sunt multumit ....Asta pe LAN
Daca cobor sau urc de la lucru ceva prin FTP nu prind mai mult de 2 MB/s  ..... dezamagire totala Posted Image Posted Image Posted Image . Si nu imi explic dece
Firma este langa blocul meu ( deci distanta o excludem ) Intradevar  avem ISP-uri diferite dar nu cred ca asta este problema  ( eu avand RDS 1Gbps,  iar firma Telekom  )

Edited by allez90, 09 March 2019 - 01:06.


#18
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Distanta n-are nicio legatura aici, conteaza doar peering-ul intre rds si telekom. Ce abonament de internet are firma?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate