Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Pardoseala epoxidica

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 licap, on 26 noiembrie 2018 - 21:20, said:

Beton acidat. Arata aproape la fel de bine, la un pret mult mai ieftin. Poti desena orice modele vrei, alegi cateva nuante de acid stein , si faci arta.
Ce bina arata si betonul asta :)  Am gasit o firma in Cluj care vinde "acid stain" cu care se poate face beton acidat. Din fisa tehnica am inteles ca se aplica direct peste sapa si la final e necesar un strat sau doua de ceva rasina. Pare mult mai simplu de aplicat decat epoxidica.

Edited by puisor, 27 November 2018 - 06:13.


#20
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Si un filmulet cu beton acidat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PE573O3sAro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Aha, si lasi in casa betonul asa frumos si gri, ca intr-o hala?
In afara de asta, din ce stiu eu, sapele sint suport pentru pardoseli. Nu mi se pare o idee grozava sa pun epoxidica direct peste sapa. Nu de alta, dar in caz de zone slabe in sapa, sa vezi ce fain o sa arate.

LE
Am vazut acum si filmuletul. Gusturile nu se discuta...

Edited by dan78rom, 27 November 2018 - 08:12.


#22
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Si peste ce suport sa pui epoxidica? Corect, de gustibus.

#23
drucker

drucker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.01.2008
Salutari, o intrebare am, va rog : se poate aplica aceasta pardoseala epoxidica direct peste gresie ?

#24
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 28.05.2008
Eu am aplicat rasina epoxidica in baie, in cadrul unui proiect mai complex care include un autocolant (o poza cu tenta marina care se intinde pe podea si apoi pe peretele din fata).
Daca tin bine minte, ordinea straturilor a fost : sapa betonata (s-a cerut o suprafata solida), hidroizolatie (materiale Sika), amorsa, un strat alb lucios epoxi (slefuit cu un aparat special, a iesit "patinoar"), autocolantul, al doilea strat epoxi, lac special transparent.
Cel mai greu a fost in zona pantei pentru rigola de dus (rasina nu se solidifica atat de rapid); pt. partea de perete am utilizat panouri de aluminiu + autocolant + epoxi + lac.
Confirm ca intretinerea este banala (folosesc o solutie cu PH neutru de la Frosch); in 2 ani si 3 luni nu am sesizat vreo depreciere a stratului superior.

Edited by sdrc, 27 November 2018 - 10:21.


#25
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 puisor, on 27 noiembrie 2018 - 09:04, said:

Si peste ce suport sa pui epoxidica? Corect, de gustibus.
Peste o placa din beton. Diferenta de rezistenta este dramatica. Dar cum nu bag eu banii (si mai important, nervii), astept cu interes sa ne povestesti ce a iesit.
Eu am vazut ce amuzant este sa scoti 100m^2 de epoxidica, partial cu tot cu sapa, pentru ca umiditate si incalzire in pardoseala. Nu ma intelege gresit, problema nu-i cu epoxy, ci cu sapa. D'aia chiar sint curios ce-ti iese.
Iar betonul acidat, tot beton ai nevoie sa fie, nu sapa. Aspectul este clar de gustibus.

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 17.01.2012
off topic
-gândindu-mă cum să izolez cât mai bine acoperișul unei case mansardate, ama ajuns la soluția de a pune în loc de tablă chioară - panouri sandwich cu poliuretan!
-la momentul respectiv toți cunoscuții m-au zeflemisit că alea-s doar pt șantiere industriale
-încă din prima iarnă, ultima casă de pe care se topea zăpada era a mea
-încă din prima vară AC-urile montate în mansardă s-au dovedit a fi o investiție inutilă

așa că felicit inițiatoarea pt că gândește avangardist!!!

#27
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@gushpi
Pai intre tabla chioara si izopan, e dramatica diferenta. Doar ca tabla aia nu se pune chioara. Tu ai vrut doar sa faci economie. Iti recomand ca urmatoarea casa sa ti-o faci direct structura metalica+izopan+ceva beton. Ce sa mai arunci banii pe caramida.
Sau mai simplu, iti iei niste containere modulare.

#28
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 dan78rom, on 27 noiembrie 2018 - 12:55, said:

Peste o placa din beton. Diferenta de rezistenta este dramatica. Dar cum nu bag eu banii (si mai important, nervii), astept cu interes sa ne povestesti ce a iesit.
Eu am vazut ce amuzant este sa scoti 100m^2 de epoxidica, partial cu tot cu sapa, pentru ca umiditate si incalzire in pardoseala. Nu ma intelege gresit, problema nu-i cu epoxy, ci cu sapa. D'aia chiar sint curios ce-ti iese.
Iar betonul acidat, tot beton ai nevoie sa fie, nu sapa. Aspectul este clar de gustibus.
Inteleg ca ai ceva experienta in domeniu si informatiile aduse de tine pot fi foarte utile :) Sa ne intelegem, nu vreau musai indifierent de argumente sa pun pardoseala epoxidica sau beton acidat sau etc. Sunt in cautarea unei alternative la parchet si gresie. Pt ca vom avea incalzire in pardoseala peste tot iar inginerul de instalatii ne-a sugerat epoxidica sau sapa vopsita. Peste tot am citit ca este foarte indicata pt incalzirea in pardoseala. Inseamna ca exista solutii de a o asterne pe un suport potrivit. Doar ca inteleg de la tine ca sapa normala nu e cel mai potrivit suport. Atunci care este, trebuie o sapa mai speciala sau ce? Nu am bani de aruncat si de fapt nimeni nu cred ca are, tocmai de-asta am scris pe forum cautand pareri si argumente. Pro sau contra.

#29
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

 drucker, on 27 noiembrie 2018 - 09:41, said:

Salutari, o intrebare am, va rog : se poate aplica aceasta pardoseala epoxidica direct peste gresie ?
Dacă gresia nu arată rău de tot poți să dai cu un lac epoxidic. Așa arată la mine.

Attached Files



#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 17.01.2012

 TLGTLC, on 27 noiembrie 2018 - 13:58, said:

Dacă gresia nu arată rău de tot poți să dai cu un lac epoxidic. Așa arată la mine.

please, zi-mi dacă se spală mai ușor!
am pe terasă o gresie pe care se lipește mizeria lăbuțelor de căței (noroi, ceva uleiuri/grăsimi din oasele date, maybe și bale), și pt că-i de-aia de ext (să nu aluneci dacă nu există panou cu indicația ”Atenție! Podea umedă!” - și nu există... :) ) are asperități unde intră panarama aia de mizeri, de nici cu jetul Bosch cald nu iese cu ușurință!!! :(

#31
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

 gushpi, on 27 noiembrie 2018 - 15:23, said:



please, zi-mi dacă se spală mai ușor!
am pe terasă o gresie pe care se lipește mizeria lăbuțelor de căței (noroi, ceva uleiuri/grăsimi din oasele date, maybe și bale), și pt că-i de-aia de ext (să nu aluneci dacă nu există panou cu indicația ”Atenție! Podea umedă!” - și nu există... :) ) are asperități unde intră panarama aia de mizeri, de nici cu jetul Bosch cald nu iese cu ușurință!!! :(
Din contră, pe cât o vezi de lucioasa nu alunecă iar de curățat se curată foarte ușor.
Când ajung acasă îți pot spune și ce produs am folosit.

Edited by TLGTLC, 27 November 2018 - 16:27.


#32
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

 puisor, on 27 noiembrie 2018 - 13:42, said:

Inteleg ca ai ceva experienta in domeniu si informatiile aduse de tine pot fi foarte utile Posted Image Sa ne intelegem, nu vreau musai indifierent de argumente sa pun pardoseala epoxidica sau beton acidat sau etc. Sunt in cautarea unei alternative la parchet si gresie. Pt ca vom avea incalzire in pardoseala peste tot iar inginerul de instalatii ne-a sugerat epoxidica sau sapa vopsita. Peste tot am citit ca este foarte indicata pt incalzirea in pardoseala. Inseamna ca exista solutii de a o asterne pe un suport potrivit. Doar ca inteleg de la tine ca sapa normala nu e cel mai potrivit suport. Atunci care este, trebuie o sapa mai speciala sau ce? Nu am bani de aruncat si de fapt nimeni nu cred ca are, tocmai de-asta am scris pe forum cautand pareri si argumente. Pro sau contra.
Ce trebuie inteles este asa:
-pardoselile epoxidice sint destinate uzului industrial.
-aplicarea lor trebuie facuta la virgula, conform instructiunilor producatorului, altminteri riscul de esec total este extrem de mare. Trebuie luata in calcul umiditatea suportului, echilibrarea temperaturii, repararea zonelor friabile, desprafuire, etc.
-aplicarea se face doar de catre echipe pregatite, care dispun de toate sculele si dau GARANTIE pentru lucrare. Nu-i treaba pentru incepatori, se fac cursuri speciale pentru aplicare de epoxy.
-sint rezistente, dar nu ieftine, iar daca incep sa se expolieze sau sa se sparga pe la colturi, sint ireparabile, trebuie refacuta toata suprafata.
Luind toate astea in calcul, si daca nu-ti place nici parchetul nici gresia (cu toate ca exista sortimente pentru toate gusturile si buzunarele, inclusiv varianta de a comanda de undeva din UE), poti merge pe o varianta de piatra naturala. Tineti cont si de faptul ca incalzirea in pardoseala functioneaza cu temperaturi mult mai scazute decit cea cu radiatoare, dar merge constant. deci orice suport bun conducator termic se preteaza.

#33
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

 gushpi, on 27 noiembrie 2018 - 13:07, said:

off topic
-gândindu-mă cum să izolez cât mai bine acoperișul unei case mansardate, ama ajuns la soluția de a pune în loc de tablă chioară - panouri sandwich cu poliuretan!
-la momentul respectiv toți cunoscuții m-au zeflemisit că alea-s doar pt șantiere industriale
-încă din prima iarnă, ultima casă de pe care se topea zăpada era a mea
-încă din prima vară AC-urile montate în mansardă s-au dovedit a fi o investiție inutilă

așa că felicit inițiatoarea pt că gândește avangardist!!!

Ce ai facut tu la casa ta, vreau sa fac si eu la o cabana. Am deschis si un topic https://forum.softpe...try23822341   Tare sunt curios de cum arata, cum se comporta , ce zice lumea.  Daca vrei, te rog frumos spune cateva vorbe, aici sau pe la mine.  Imi cer scuze @puisor, pt ca-ti poluez topicul.

#34
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Sa revenim putin la subiect: pardoseala epoxidica.

Pe mine ma intereseaza pentru uz industrial, alimentar + IPAT.
Pe langa pardoseala, pt curatarea facila a incintei (cu jet de apa), ar fi de dorit ca si pe pereti sa fie vopsea epoxidica (sau ceva impermeabil).

Cum pretul e un factor important, as fi curios cum se compara vs solutia clasica: gresie si faianta ceramica.

Ce preturi sunt pe mp de pardoseala/vopsea epoxidica. Toti tin secret ceea ce tine de bani, pana si produsele sunt lacunare in specificatii.

Din filmele de pe YT nu pare a fi f greu de aplicat, mai ales pe o sapa gandita pentru asta.

https://cdn1.shopman...a_Izocor_SU.pdf

Astia vorbesc de

Quote

CONSUM SPECIFICCca. 3 kg/m2/strat de 2 mm functie de natura suportului si de gradul de finisare al acestuia.


Doar materialele te duc 100 lei/mp, fara manopera
https://www.izocor.r...izocor-su-23-19

Edited by Courage, 13 March 2019 - 00:17.


#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
La 100 lei/mp doar materialele, iese cam scump, mai ales daca iei in calcul si suprafata peretilor...

#36
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 28.05.2008

 Courage, on 13 martie 2019 - 00:09, said:

Pe mine ma intereseaza pentru uz industrial, alimentar + IPAT.
Cum pretul e un factor important, as fi curios cum se compara vs solutia clasica: gresie si faianta ceramica.
Ce preturi sunt pe mp de pardoseala/vopsea epoxidica. Toti tin secret ceea ce tine de bani, pana si produsele sunt lacunare in specificatii.
Din filmele de pe YT nu pare a fi f greu de aplicat, mai ales pe o sapa gandita pentru asta.
Doar materialele te duc 100 lei/mp, fara manopera

Pentru a raspunde cerintelor dvs. si a simplifica mult problema : solutiile bazate pe rasini epoxidice sunt elegante si ofera avantaje deloc neglijabile, insa nu sunt nicidecum ieftine; daca factorul pret este decisiv pt. dvs., orice comparatie cu faianta/gresie nu isi are rostul.
Ca regula generala, manopera este mai scumpa decat materialele (ma raportez la pret/mp); nu e deloc simplu sa obtii o suprafata perfecta si sa respecti toate cerintele pentru o utilizare ulterioara fara griji. Se fac cursuri speciale pentru asa ceva, nu e la indemana oricui - orice imperfectiune duce la necesitatea refacerii intregii lucrari.
Ca sa va faceti o idee, data fiind destinatia pe care ati enuntat-o, puteti solicita o oferta pentru o solutie completa aici : https://www.nanochem...ria-alimentara/
Eu am colaborat cu respectiva firma pentru un mic proiect casnic (baie), dupa ce am vazut si alte lucrari pe care le finalizasera; executia a fost impecabila, insa costurile foarte ridicate.

Edited by sdrc, 13 March 2019 - 10:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate