Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Posta Romana - Declaratie Vamala

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postbuyonevideo, on 26 noiembrie 2018 - 18:41, said:

Te duci la oficiul postal vamal in fiecare saptamina (veiz ca e ziua in care se fac livrari) si intrebi.
La mine se fac marti si joi.
Vezi ca s-ar putea sa fie alt oficiu postal, nu ala de cartier.
La mine e unul singur din vreo 7-8 cite sint in total.
Stiu unde e oficiul cu vama la noi in oras. Dar daca nu le dai hartia cu avizul, nu cauta.

View Postromeo_cj, on 26 noiembrie 2018 - 19:07, said:

Cine sa plange de Posta Romana il invit sa foloseasca Royal Mail din Anglia, 8 lire comision fix pentru fiecare colet +TVA. Dupa ce platesti online te anunta ca  s-a intors coletul catre expeditor dar daca mai dai cateva mailuri de fapt nu s-a intors si va fi totusi livrat. Pana una alta a trecut o luna.
Am primit destule colete cu royal mail de pe amazon.co.uk. Au ajuns.

#20
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009

View PostIon_de_la_Raion, on 26 noiembrie 2018 - 19:55, said:

Am primit destule colete cu royal mail de pe amazon.co.uk. Au ajuns.

Ma refeream la colete din China

#21
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 26 noiembrie 2018 - 19:55, said:

Stiu unde e oficiul cu vama la noi in oras. Dar daca nu le dai hartia cu avizul, nu cauta.
Eu nu am dat niciodata hirtia aia.
Si intotdeauna am primit pachetul si, de 2 ori din 2 ocazii, au cautat daca a venit.

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Or fi mai amabili ai tai. Dar ma duc. Precis, cu sarbatorile, o sa fie coada mare. La noi coada e pe scari. :) Oficiul e la et. 2 si coada coboara de la et. 3.

#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postromeo_cj, on 26 noiembrie 2018 - 19:07, said:

Cine sa plange de Posta Romana il invit sa foloseasca Royal Mail din Anglia, 8 lire comision fix pentru fiecare colet +TVA. Dupa ce platesti online te anunta ca  s-a intors coletul catre expeditor dar daca mai dai cateva mailuri de fapt nu s-a intors si va fi totusi livrat. Pana una alta a trecut o luna.
Eu il folosesc de ani buni! taxa respectiva apare doar in cazul in care valoarea coletului depaseste un anumit preg, parca 22 de lire, dar nu sint sigur, personal nu am platit nimic in plus. iar coletul, daca aparea noaptea scanat pe aeroport, la prinz il aducea postasul la usa! Asta in londra, acuma in provincie, vine cu o zi sau doua mai tirziu!

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Un colet venit din China, trimis apoi in Olanda si manipulat mai departe de Post NL a ajuns intr-un final la BSI Bucuresti. Si sta acolo de sase zile. O data, de doua ori pe zi se modifica statusul, ca a fost mutat dintr-o zona in alta samd.  Ma astept sa-mi aplice TVA-ul, desi produsul a costat doar 33 de dolari.
Un alt colet venit din Hong Kong care a costat 135 dolari si manipulat initial de DHL, a ajuns in Germania, Hamburg, prin aceeasi firma de curierat apoi predat la Cargus si mi-a fost livrat pana la usa, fara niciun euro in plus.

#25
raoulalex88

raoulalex88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.08.2018
Cata nesimtire poate exista la Posta Romana ieri am trimis o sesizare ca nu mi-au venit trei colete din UK si pana la ora asta nu am primit nici un numar de inregistrare la sesizare.
Am 3 colete din UK unul expediat pe 15.11.2018 altul 18.11.2018  si ultimul pe data de 19.11.2018.
Pentru coletul din 15.11.2018 am primit un cod dar nu figureaza niciunde daca dau search.

Edited by raoulalex88, 27 November 2018 - 15:49.


#26
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View Postraoulalex88, on 27 noiembrie 2018 - 15:47, said:

Cata nesimtire poate exista la Posta Romana ieri am trimis o sesizare ca nu mi-au venit trei colete din UK si pana la ora asta nu am primit nici un numar de inregistrare la sesizare.
Am 3 colete din UK unul expediat pe 15.11.2018 altul 18.11.2018  si ultimul pe data de 19.11.2018.
Pentru coletul din 15.11.2018 am primit un cod dar nu figureaza niciunde daca dau search.


  Incearca sa verifici daca nu-i trimis cu un curier privat. Eu din Anglia, primesc doar cu GSL.....desi pleaca cu Royal mail !!!

Edited by dalu364, 29 November 2018 - 07:14.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Venit coletul de 33.41 euro la Posta vamala din oras. A avut aplicat cleberul galben. M-au taxat 19% din valoarea totala a coletului TVA, adica 30 de lei, care vor merge la ANAF + 8 lei taxa Posta Romana. Meritul lor bineinteles ca a fost zero. Coletul a fost trimis din China in Olanda. De acolo a venit cu PostNL pana la BSI Bucuresti.

Imi vine in minte reclama aia cu ce iti ofera „statul”.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IZYv6Je5lIw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am avut noroc. Pachetul (de 100 lei, deci peste 10 euro) a venit pana la urma la oficiul postal din cartier. Nu am platit nici TVA.

#29
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2018 - 14:57, said:

Venit coletul de 33.41 euro la Posta vamala din oras. A avut aplicat cleberul galben. M-au taxat 19% din valoarea totala a coletului TVA, adica 30 de lei, care vor merge la ANAF + 8 lei taxa Posta Romana.
Tva s-a aplicat si la valoarea transportului sau doar la pretul produselor?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
TVA s-a aplicat la costul total al coletului, cu transportul inclus.  Altfel trebuia sa-mi aplice TVA pentru 29.41  euro.

View PostKriss77, on 05 decembrie 2018 - 19:39, said:

...

Mai trebuie sa-mi ajunga doua colete de sub 10 dolari fiecare, care probabil ca tot la posta vor ajunge. De data asta nu imi vor aplica TVA-ul, dar taxa de 8 lei, cum ca a trecut coletul pe la ei, tot o vor aplica nesimtitii aia.

Edited by MembruAnonim, 05 December 2018 - 20:42.


#31
iosfoamea

iosfoamea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 22.01.2007
Taxa de 8 lei este luata doar daca valoarea coletului depaseste 10 euro. Daca este sub 10 euro nu o sa iti ia nicio taxa.

#32
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002
mie un acord ca in postul initial mi-a venit acum cativa ani. mult mai elegant decat sa dai fata cu functionarul spagar de la vama..caruia ii fac ochii ca cepele dupa malai.

cele cateva lucruri de la iau de pe ebay sau aliexpress au ajuns in ultimii ani la posta de cartier. mie imi convine pentru ca ma duca sa ridic atunci cand am timp...nu e ca la curier sa te sune ala..gata esti acasa..daca nu maine..pa.
saptamana asta am primit un colet la oficiul postal 5. asta inseamna vreo ora dus intors..prin oras. acolo cred ca erau vreo 30 de persoane ...o aglomeratie ca sa va faceti idee..cumva ca la permise auto, si am asteptat vreo 30-40min; nu le ardea nici alora sa desfaca coletele sa scrie TVA la ce puhoi de lume astepta afara.

cred ca s-a produs o dereglare in sistem. sa vedem daca va continua, pt ca am mai comandat niste nimicuri..de 10-20$...si fac ceva pe ele decat sa traversez jumate de oras!

funny e ca pana sa intru in parcare era un tinerel mai de la tara asa...vorbea in gura mare la telefon..probabil legat tot de colete....ca e balamuc..ca are PESEDEU nevoie dă bani.

ia uitati aici:
https://www.libertat...-romane-2108569

Edited by christig, 09 March 2019 - 13:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate