Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Posta Romana - Declaratie Vamala

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Incep ciudateniile....

Pana acum, cand comandam ceva din China sau de eBay, primeam instiintarea clasica sa ma prezint la Oficiul Postal-Vamal.

Am cumparat un procesor de pe eBay, din Taiwan, in valoare de 30 USD, deci nimic scump sau voluminos.

Chiar ma miram ca statea de 6 de zile "in prelucrare" la BSI si injuram 11.11

Azi primesc un plic de la Posta cu urmatorul continut.

Attached File  11.jpg   238.29K   207 downloads Attached File  22.jpg   265.78K   203 downloads Attached File  33.jpg   217.35K   172 downloads

Eram obisnuit cu sicanele DHL exact pe acelasi formart, dar se pare ca Posta Romana invata ce e prost.

Am trimis pe email documentele cerute:
- copie CI (pe care sa scrie CF cu originalul)
- copie tranzactie ebay si Paypal
- imputernicirea pt Vama in favoarea Postei Romane

Din experienta cu DHL, le va lua N zile sa se uite pe mail, inca N zile sa imi faca factura de TVA (19%), apoi eu va trebui sa fac dovada platii.
Dupa ce eu trimit dovada platii, ei verifica candva emailul si poate trimit coletul.

Poate, pt ca in practica, probabil in vad la anu!

Deci, se poate mult mai rau! E foame atroce de bani, copii!

Sunt curios daca aplica ceeasi tactica cu 11.11 Posted Image
Iese cu furci si topoare.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
De-asta nu comand eu din China nimic.
De la ei doar cu Posta Romana sau DHL. In rest extrem de rar alt transportator.

La Amazon US e notificat deja sa nu trimita nimic cu DHL. Asta ptr chestii care nu le gasesc la noi sau in EU., Prefer sa platesc ceva in plus dar sa nu-mi bat capul cu nebunii.

Edited by eiffel, 26 November 2018 - 14:43.


#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
@eiffel - nu prea inteleg exact ce zici.
Coletul a fost trimis prin Posta Taiwaneze -> Posta Romana

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
pai bine au parcurs corect pana in momentul de fata, problema cea grava cu Posta Romana este timpul de procesare. Ca decat sa lucrezi cu ei mai bine fara.

#5
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 17.03.2005

View PostCourage, on 26 noiembrie 2018 - 14:45, said:

@eiffel - nu prea inteleg exact ce zici.
Coletul a fost trimis prin Posta Taiwaneze -> Posta Romana
Poti sa nu semnezi si ajunge la posta vamala, acolo o sa stai la cozi sau poti trimite documentele si imputernicirea si tot ce vei comanda din China si tot ce li se pare suspect ca valoare va fi desfacut si trimis catre posta de cartier unde vei plati TVA si taxa postala.

Ar trebui sa iti ajunga rapid coletul dupa ce trimiti documentele.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Ce vreau sa zic e ca in zona aia nu stiu decat de Posta - care ajunge la Posta Romana, sau DHL.
Nu tu FeedEx sau UPS - desi exista si la ei.

Cu FeedEx am primit marfa - au fost insa extrem de rapizi, desi si ei cer acte in sistemul DHL. Nici nu s-a ridicat colet din Australia ca deja primeam notificare pe mail sa le completez actele. Cand a ajuns coletul la noi deja actele erau in vama - a doua zi l-am primit. Cu UPS primesc acum din US - aceleasi produse la care DHL cerea si  pe masa si pe tasu astia de la UPS nu-mi cer nimic - completeaza ei totul in numele meu. Ma trezesc doar cu coletul la usa. Si dureaza si cu 10 zile mai putin decat la DHL - astia au un obicei - daca nu trece 10 zile de stat coletul in vama nu misca nimic.

Edited by eiffel, 26 November 2018 - 14:56.


#7
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
ai facut tu cerere pt imputernicire, ori s-au oferit ei?
eu inca n-am primit asa ceva.
mie de vreo cateva luni mi le duce acasa postasul de la "opdc". si am multe cu hk post peste 40$.
nu stiu care e treaba, dar se pare ca fac niste schimbari in sistem.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

View Posteiffel, on 26 noiembrie 2018 - 14:54, said:

Ce vreau sa zic e ca in zona aia nu stiu decat de Posta - care ajunge la Posta Romana, sau DHL.
Nu tu FeedEx sau UPS - desi exista si la ei.
Dar te va costa transportul.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Asta e pentru ca ai primit pachetul prin EMS si vor sa ti-l aduca acasa!

Daca nu era EMS, atunci ajungea la posta vamala arondata adresei de destinatie.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Si daca nu vrei sa-i imputernicesti pe ei, zice acolo la final sa te duci la ghiseu.
Nu este ca si pina acum varianta asta ?!

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am si eu de primit un colet din China. Dar la posta la care sint eu arondat nu exista postas! Pur si simplu nu exista, nu va mirati. Eu nu primesc instiintari de niciun fel, scrisori, avize, etc. Ce se intampla in cazul meu ?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Dar te va costa transportul.   
Pai de multe ori te costa si la astia 2 - Posta sau DHL.

#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostAdm, on 26 noiembrie 2018 - 15:36, said:

Asta e pentru ca ai primit pachetul prin EMS si vor sa ti-l aduca acasa!

Daca nu era EMS, atunci ajungea la posta vamala arondata adresei de destinatie.


Corect ce ai scris, dar de cand este o foame de bani teribila nu mai merge smecheria cu posta olandeza, belgiana, etc, toate pachetele care vin pe acolo le baga o stampila, o eticheta galbena, si statul roman se prevaleaza de faptul ca cica originea expeditiei nu este europa, si te pune sa te duci la posta vamala,  pe mine ma trimite de exemplu la posta 6, si te duci acolo cu o hartie tiparita cu tranzactia, si ei iti iau frumos tva, sa aiba statul roman ce sa manance, si cam asta e procedura, eu m-am certat un pic cu vamesa, am intrebat-o ce face statul roman pentru pachetul ala, cu ce drept isi insuseste 19% din pretul lui, ca nu a muncit nimic, nu a investit nimic......in fine, nu are rost sa te certi cu ei, este fabrica de bani posta aia vamala, curg banii fara numar

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu stiu ce este nou, am patit acelasi lucru in septembrie anul trecut, cu un colet din Japonia. Ce-i drept, valoarea era mai mare, $400, taxele de vreo 400 ron.

Ce m-a socat, e ca dupa toate formalitatile (print-screen-uri, email-uri, m-au sunat inclusiv pe mobil), mi-au adus coletul pana la usa (da, Posta romana!).

Edited by don_dannielo, 26 November 2018 - 17:01.


#15
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 17.03.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 26 noiembrie 2018 - 16:03, said:

Am si eu de primit un colet din China. Dar la posta la care sint eu arondat nu exista postas! Pur si simplu nu exista, nu va mirati. Eu nu primesc instiintari de niciun fel, scrisori, avize, etc. Ce se intampla in cazul meu ?
Daca ai Tracking number internatonal vezi pe 17track pe unde iti este coletul, odata ce vezi pe 17track ca ti-a ajuns coletul in Romania poti cauta pe https://www.posta-ro...rack-trace.html unde poti alege sa primesti instintare pe mail cand iti proceseaza coletul si ti-l livreaza la oficiul postal de care apartii.

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postalseeme, on 26 noiembrie 2018 - 17:10, said:

Daca ai Tracking number internatonal vezi pe 17track pe unde iti este coletul, odata ce vezi pe 17track ca ti-a ajuns coletul in Romania poti cauta pe https://www.posta-ro...rack-trace.html unde poti alege sa primesti instintare pe mail cand iti proceseaza coletul si ti-l livreaza la oficiul postal de care apartii.
Nu am. E livrare gratuita de pe banggood.

#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Te duci la oficiul postal vamal in fiecare saptamina (veiz ca e ziua in care se fac livrari) si intrebi.
La mine se fac marti si joi.
Vezi ca s-ar putea sa fie alt oficiu postal, nu ala de cartier.
La mine e unul singur din vreo 7-8 cite sint in total.

Edited by buyonevideo, 26 November 2018 - 18:41.


#18
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Cine sa plange de Posta Romana il invit sa foloseasca Royal Mail din Anglia, 8 lire comision fix pentru fiecare colet +TVA. Dupa ce platesti online te anunta ca  s-a intors coletul catre expeditor dar daca mai dai cateva mailuri de fapt nu s-a intors si va fi totusi livrat. Pana una alta a trecut o luna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate