Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Trepied sau un nou obiectiv?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Dima-photography

Dima-photography

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2018
Salut am nevoie de ajutorul vostru ce sa mi iau trepied sau obiectiv? Adica chiar vreau un trepied pentru expuneri lungi si altele dar am si majorate sau alte evenimente si tot ce am e un d3100, blitz sb 400 si obiectivul de kit..
Bugetul e 450-500 lei (trepiedul neapărat tip TRAVEL)
Iar ca si obiectiv ce sa iau 50 1.8 sau 3.5 1.8 ? Prietenii mei caută si vor sa le dau carde cu bokeh cat mai placut .. Voi ce ziceți? Apropo obiectivul o sa l achiziționez SH


#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Obiectiv , 35mm f1.8G DX.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
in 500 iti cumperi un obiectiv SH si un trepied din China.

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Obiectivul. Trepiedul il mai improvizezi, mai pui aparatul pe o carte.

#5
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Ca o mica observatie:

De 500 de lei nu prea cumperi trepied de doamne-ajuta... unul acceptabil (cu cap cu bila) urca spre 1000 de lei.

#6
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 14.05.2007
Obiectiv, 35mm 1.8 G e superb pentru cat costa. Inca mai folosesc unul. O sa vezi diferente enorme intre obiectivul kit si cel de 35mm. L-am folosit o perioada scurta, la inceputuri, chiar pe un D3100, si se impaca foarte bine impreuna. Pentru majorate si alte evenimente indoor, e superb. Sa tragi la f2.8, acolo e sharp sharp, si la f1.8 e ok, dar mai soft.

#7
Dima-photography

Dima-photography

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2018

 StefanSC, on 26 noiembrie 2018 - 13:01, said:

Obiectiv , 35mm f1.8G DX.

Mulțumesc frumos!

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 StefanSC, on 26 noiembrie 2018 - 13:21, said:

Ca o mica observatie:

De 500 de lei nu prea cumperi trepied de doamne-ajuta... unul acceptabil (cu cap cu bila) urca spre 1000 de lei.

omul fotografiaza cu un d3100 si tu ii recomanzi trepied de 1000ron....

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Oricum la 500 de ron nu cred că găsești obiectiv nou.

Părerea mea că oricum n-ai nevoie de trepied la evenimente.
Blitzul ăla e micuț, n-aș folosi așa ceva.

Mai pune bani deoparte. Mulți. Asta dacă vrei să faci evenimente și să faci poze decente.

Ce ai tu e pentru concedii nu pentru evenimente. Nu o lua personal e doar o părere.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Nikon AF-S DX Nikkor 35mm 1:1,8G Objectiv este nou pe Amazon 177€. La mana a doua poate sa il prinzi in 600RON dar 500RON este greu.

Orienteaza-te pe alt obiectiv la un 3-400RON si un trepied de 100+ ron din China. Banuiesc ca tot ce faci tu este mai mult "hobby" decat job asa ca nu merita sa investesti sute de euro in accesorii cand ai o camera de incepatori.

#11
Dima-photography

Dima-photography

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.11.2018
Va mulțumesc tuturor pentru păreri si sfaturi! Am sa încerc sa vad cum găsesc un obiectiv. Țin sa precizez ca am de gand sa fac mă perfecționez dar acum pentru ca sunt la liceu si banii se duc in foarte multe direcții numai spre aparatură nu :)) dar vreau sa fac un curs aprofundat si voi achiziționa si aparatură cat sa merite! Acum fotografiez cat de mult pot, oriunde mai ales la petreceri.. si oamenii sunt mulțumiți de rezultate chiar si cu ce am acum.

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
https://www.f64.ro/y...-pentru-nikon/p
Sau de 50mm. Uita-te pe pozele facute sa vezi de care ai mai mare nevoie.

Eu am de 50mm pt Canon. E ok doar ca trebuie modificat putin WB.

Daca iei, vezi sa nu reglezi manual focusul cu comutatorul dat pe auto, ca la obiectivul de kit.

PS. Da, e chinezarie dar e bun. De pret nu mai zic.

Edited by underb, 26 November 2018 - 15:20.


#13
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006

 StefanSC, on 26 noiembrie 2018 - 13:21, said:

Ca o mica observatie:

De 500 de lei nu prea cumperi trepied de doamne-ajuta... unul acceptabil (cu cap cu bila) urca spre 1000 de lei.

de 100€ cumperi trepied bun chiar cu cap bilă.

eu spre ex. am asta:
https://www.amazon.d...238335&sr=8-100

obictiv bun (chiar și SH) la 100€ nici o șansă... dacă aveai canon îți puteam recomanda EF 50mm f/1.8, dar pe Nikon nu prea ai ce

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Atentie la focala, daca acum ai kit si poti incadra larg (18mm) sau foarte scurt (55mm), cu un fix s-a cam dus libertatea asta, in sali mici o sa prinzi bust/portret. Fa o statistica, ce focale ai folosit pana acum.

Edited by crokodilu, 26 November 2018 - 15:24.


#15
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Nu chinezarii de 300 de lei si trepiede de 100 de lei facute pe vapor.

Mai bine mai strangi 100 de lei si iei un Nikkor 35mm f1.8 SH decat bomba aia de Yongnou (sunt clone aproape 1:1 de obiective Canon mai vechi, si de asta vei auzi multi vorbindu-le de bine cand e vorba de Canon... pt Nikon insa e dezastru partea de AF).

Legat de trepied (si de fotografie, si in general de hobby-uri), se aplica foarte bine discutia asta:
https://theonlinepho...-to-george.html

Edited by StefanSC, 26 November 2018 - 15:34.


#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Mai bun ar fi un 21. Dar nu stiu cat ar costa.

#17
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006

 Dima-photography, on 26 noiembrie 2018 - 12:59, said:

Salut am nevoie de ajutorul vostru ce sa mi iau trepied sau obiectiv? Adica chiar vreau un trepied pentru expuneri lungi si altele dar am si majorate sau alte evenimente si tot ce am e un d3100, blitz sb 400 si obiectivul de kit..
Bugetul e 450-500 lei (trepiedul neapărat tip TRAVEL)
Iar ca si obiectiv ce sa iau 50 1.8 sau 3.5 1.8 ? Prietenii mei caută si vor sa le dau carde cu bokeh cat mai placut .. Voi ce ziceți? Apropo obiectivul o sa l achiziționez SH
expunerile lungi sunt complet diferite de fotografia de eveniment. se abordeaza complet altfel cele doua situatii.
la fotografia de eveniment e nevoie de mobilitate, deci trepiedul va incurca mai mult. un monopod poate ar ajuta in unele situatii. de asemenea, la fotografia de eveniment conteaza mai mult zgomotul de ISO mare si stabilizarea de imagine deoarece va trebui sa lucrezi cu timpi de expunere <1/50s, în caz contrar obtinandu-se o imagine "miscata". sa nu uitam ca oamenii nu au niciodata rabdare si se misca mereu.
in cazul expunerii lungi (peisaje practic) iti poti permite sa cobori ISO si sa maresti timpul expunere fara a avea grija ca va iesi aiurea imaginea. inca ai si spatiu de eroare mare, putand seta in liniste aparatul cum vrei tu. apropo, la expunerile de pe trepied trebuie neaparat dezactivata stabilizare optica de imagine.

#18
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 Dima-photography, on 26 noiembrie 2018 - 12:59, said:

Salut am nevoie de ajutorul vostru ce sa mi iau trepied sau obiectiv? Adica chiar vreau un trepied pentru expuneri lungi si altele dar am si majorate sau alte evenimente si tot ce am e un d3100, blitz sb 400 si obiectivul de kit..
Bugetul e 450-500 lei (trepiedul neapărat tip TRAVEL)
Iar ca si obiectiv ce sa iau 50 1.8 sau 3.5 1.8 ? Prietenii mei caută si vor sa le dau carde cu bokeh cat mai placut .. Voi ce ziceți? Apropo obiectivul o sa l achiziționez SH
Pentru orice bugetul este prea mic. Pentru expuneri lungi îţi trebuie trepied. La majorate şi alte evenimente trebuie să ai timpi de expunere mici (preferabil mai scurţi de 1/125 s). Se poate şi mai  lungi (1/30 s) dacă foloseşti blitzul care îngheaţă prim-planul şi tu trebuie să te asiguri că fundalul nu iese mişcat în lumină ambientală. SB 400 are un GN de 21 m la ISO 100 deci la f/2 ar avea 7,5 m raza de acţiune în modul bounce sau 10,5 m în mod direct.
Pentru poze cu fundalul mai blurat 50 mm f/1,8 G este mai bun decât 35 mm f/1,8.
Deci trebuie să prioritizezi ce iei înainte. Eu am un trepied pe care am dat 30 € pe vremea respectivă. În afară de planeitate este destul de bun.

Edited by baloo2009, 26 November 2018 - 17:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate