Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Migrare complet in lumea virtuala

  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Credeți că în viitorul apropiat sar putea face complet o migrare în lumea virtuală? Dau un exemplu, eu mă uit la un Film, și aș vrea să fiu introdus acolo, în peisajul Filmului în mijlocul acțiunii, ar fi ceva demențial. În același timp dacă sunt ucis acolo, să fiu ucis definitiv și în lumea reală. Dar nu pot fi ucis din moment ce am văzut Filmul și știu complet acțiunea, nu-i așa? Asta ar fi o experiență unică, dar nimeni nu să gândit încă la așa ceva, și nu știu cum sar putea face chestia asta, dar eu aș plăti bani grei pentru o astfel de experiență unică.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
si cam cat zici ca ai plati?

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Te-ai pus de acord cu jimi ? Nu cred ca o sa te ierte asa usor ca intri pe teritoriul lui. Posted Image

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Posthwplanet, on 26 noiembrie 2018 - 09:58, said:

să fiu introdus acolo, în peisajul Filmului în mijlocul acțiunii, ar fi ceva demențial. În același timp dacă sunt ucis acolo, să fiu ucis definitiv și în lumea reală.
Viața bate filmul. Doar așteaptă să înceapă WW3. ;)

#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
cum adica sa fii introdus intr un fil care deja a fost filmat?  E ca si cum ai vrea sa fii rulat pe rola de hartie si astepti sa fie folosita... filmul ala nu e "viu" pe suportulde stocare..decat atunci cand cineva vrea sa l vada

#6
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

View Postlaffin, on 26 noiembrie 2018 - 10:01, said:

si cam cat zici ca ai plati?

1000 de coco pentru 2 ore.

View PostPaz, on 26 noiembrie 2018 - 10:03, said:

Te-ai pus de acord cu jimi ? Nu cred ca o sa te ierte asa usor ca intri pe teritoriul lui. Posted Image

La mine este ceva diferit, eu vreau sa fiu introdus in Film.

View PostA10, on 26 noiembrie 2018 - 10:05, said:

cum adica sa fii introdus intr un fil care deja a fost filmat?  E ca si cum ai vrea sa fii rulat pe rola de hartie si astepti sa fie folosita... filmul ala nu e "viu" pe suportulde stocare..decat atunci cand cineva vrea sa l vada

Asta este si ideea, sa putem face ca Filmul sa fie viu, daca esti introdus in Film sa fie totul real Posted Image Eu nu vreau sa vad Filmul ca m-am plictisit, si vreau sa fiu introdus acolo sa simt actiunea cu adevarat.

Edited by hwplanet, 26 November 2018 - 10:13.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Du-te bre, du-te, ce dac-o sa te omoare?  "Virtuezi" alta viata si-o iei de la-nceput.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Ar fi culmea
Cred ca toata lumea va suferi de sindromul Diogene
Va fi un adevarat dezastru

Vorba aia cu "ai grija ce-ti doresti" ...

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
.

Attached Files



#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

View Posthwplanet, on 26 noiembrie 2018 - 10:11, said:

1000 de coco pentru 2 ore.

Au marit astia alocatia? :)

#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Posthwplanet, on 26 noiembrie 2018 - 10:11, said:



1000 de coco pentru 2 ore.

Banuiesc ca esti constient de faptul ca exista oameni care se sterg la fund cu 1000 de coco.
Chiar si regizorii consacrati de film de la Hollywood.
Daca s-ar putea ce zici tu acolo, ai 1000 de coco, iti mai lipsesc vreo cinci zerouri.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Iti recomand episodul asta din Black Mirror, poate iti trece cheful.

#13
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Te-ai uitat prea mult la Westworld

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Tocma asta e, ca nu se uita la nimic, numa´ posteaza,.....

#15
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View Posthwplanet, on 26 noiembrie 2018 - 09:58, said:

Credeți că în viitorul apropiat sar putea face complet o migrare în lumea virtuală? Dau un exemplu, eu mă uit la un Film, și aș vrea să fiu introdus acolo, în peisajul Filmului în mijlocul acțiunii, ar fi ceva demențial. În același timp dacă sunt ucis acolo, să fiu ucis definitiv și în lumea reală. Dar nu pot fi ucis din moment ce am văzut Filmul și știu complet acțiunea, nu-i așa? Asta ar fi o experiență unică, dar nimeni nu să gândit încă la așa ceva, și nu știu cum sar putea face chestia asta, dar eu aș plăti bani grei pentru o astfel de experiență unică.
Mai e mult, decade, poate secole. Ai citit despre transumanism?

Mai tangibil: nu stiu daca s-ar putea face ceva asemanator (vag, desigur) cu niste ochelari de realitate virtuala. Nu-s pasionat.

Edited by aaaa4567, 26 November 2018 - 12:07.


#16
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 28.07.2005
urmareste acest film " Deja Vu" si apoi vezi "daca" exista tehnologia necesara.
https://www.imdb.com/title/tt0453467/

De regula,viata bate filmul in cateva decenii distanta.

Edited by rolion, 26 November 2018 - 12:37.


#17
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Posthwplanet, on 26 noiembrie 2018 - 09:58, said:

Credeți că în viitorul apropiat sar putea face complet o migrare în lumea virtuală?

Eu am convingerea că finalul secolului 21, nu-l va prinde pe Homo sapiens în trup de carne, care pe lângă că e supus bolilor, foametei şi nevoii de căldură şi protecţie, mai şi moare ! O lume simulată, în care omul poate avea 9 vieţi, sau mai multe...e foarte atrăgătoare.

Însă încă nu se poate, dar, conform teoriei lui Ray Kurzweil, despre legea întoarcerilor accelerate, care zice că progresul tehnologic în domeniul informaţional e tot mai accelerat astfel că până în 2045 se va ajunge într-un punct al istoriei umanităţii numit singularitate tehnologică, astfel încât nu se va mai putea face deosebirea dintre om şi maşină. Ideile astea ale lui sunt expuse în cărţile The age of intelligent machines, şi The age of spiritual machines.

Că lucrurile tind într-acolo, putem intui şi din investiţiile în proiecte precum Blue Brain din Elveţia, ce are ca scop simularea funcţionării creierului uman, sau Brain initiative din S.U.A., ce are acelaşi scop.
Le acestea două se adaugă proiectul Living Earth Simulator, care dacă ar începe, ar avea ca ţel simularea interacţiunilor tuturor aspectelor vieţii de pe Pământ: umane, economice, politice, climatice, procese fizice, şi aşa mai departe.

Edited by lupini, 26 November 2018 - 13:00.


#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Posthwplanet, on 26 noiembrie 2018 - 09:58, said:

Credeți că în viitorul apropiat sar putea face complet o migrare în lumea virtuală?[...]

eu aș plăti bani grei pentru o astfel de experiență unică.


Da, bun, acum apuca-te si strange banii, hai, la munca

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate