Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Formular ANAF pentru stabilirea rezidenşei fiscale a persoanei fizice la plecarea din România

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
unique2

unique2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 15.07.2006
Mai multe surse media au mentionat obligate depunerii unui formular pentru persoanele cu domiciiu in Romania care locuiesc in strainatate.
Ghidul de la ANAF e urmatorul:
https://static.anaf...._Editie2017.pdf

Eu am plecat din Romania in 2007, intre timp am lucrat in doua tari straine si am avut trei angajatori.

Domiciliul (pe cartea de identitate) il am in continuare intr-un oras de provincie din Romania chiar daca nu mai locuiesc acolo din 98. Si cand locuiam in Bucuresti, nu m-am obosit nici sa-mi schimb domiciliul (ma refer formal, pe buletin), nici sa-mi pun viza de flotant.

Prima intrebare e: de unde ar putea astia afla ca nu mai locuiesc in RO astfel incat sa-mi dea amenda?
A doua ar fi: daca e musai sa complétez formularul, ce trec acolo? Primul angajator din 2007 sau cel actual?
Ultima intrebare: daca imi fac buletin cu domiciul in strainatate, soap de cerinta asta?

S-a lovit cineva de problema asta pana acum?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Toata lumea, e un val de notificari trimise de anaf deja, probabil lumea a luat la misto faza cu impozitatrea lucrului afara in dublu daca nu faci actele corecte Posted Image
Afla tot ce trebuie, chiar de la fiscul din tarile respective.

Edited by andreic, 26 November 2018 - 00:46.


#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,462
  • Înscris: 16.08.2010

View Postandreic, on 26 noiembrie 2018 - 00:46, said:

Toata lumea, e un val de notificari trimise de anaf deja

Eu n-am auzit nimic, nici nu am primit nici o notificare. Si mai am si cativa prieteni care lucreaza afara si cu care am pastrat legatura - la fel, nimic.
In fine, e de interes topicul si de urmarit.

Chiar sunt curios:

View Postunique2, on 26 noiembrie 2018 - 00:31, said:

de unde ar putea astia afla ca nu mai locuiesc in RO astfel incat sa-mi dea amenda?

Edited by FreeThinker, 26 November 2018 - 02:05.


#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View Postunique2, on 26 noiembrie 2018 - 00:31, said:

Mai multe surse media au mentionat obligate depunerii unui formular pentru persoanele cu domiciiu in Romania care locuiesc in strainatate.
Ghidul de la ANAF e urmatorul:
https://static.anaf...._Editie2017.pdf

Eu am plecat din Romania in 2007, intre timp am lucrat in doua tari straine si am avut trei angajatori.

Domiciliul (pe cartea de identitate) il am in continuare intr-un oras de provincie din Romania chiar daca nu mai locuiesc acolo din 98. Si cand locuiam in Bucuresti, nu m-am obosit nici sa-mi schimb domiciliul (ma refer formal, pe buletin), nici sa-mi pun viza de flotant.

Prima intrebare e: de unde ar putea astia afla ca nu mai locuiesc in RO astfel incat sa-mi dea amenda?
A doua ar fi: daca e musai sa complétez formularul, ce trec acolo? Primul angajator din 2007 sau cel actual?
Ultima intrebare: daca imi fac buletin cu domiciul in strainatate, soap de cerinta asta?

S-a lovit cineva de problema asta pana acum?

Eu

Si cu actele "la zi"
Adica nu ajunge ca ai domiciliul in  strainatate, a trebuit sa scot din buzunar si $160 sa imi dea IRS-ul un document special acceptat de fiscul din Romania in care sa ateste faptul ca platesc taxele pentru banii castigati in State,... in  State
Documentul de la circa financiara in care am declarat ca sunt plecat contractele de inchiriere din State si chiar actele de la casa cumparata in State nu au fost suficiente

#5
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Interesant este cã trebuie sã completezi un chestionar fiscal înainte sã pleci cu 30 de zile la care trebuie sã atașezi documente pe care poți sã le obții abia dupã ce ai ajuns în țara de destinație, eu cred cã nu vor nici un chestionar vor direct banii de amendã cã e foame mare la bugetari, e bugetul gol.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFreeThinker, on 26 noiembrie 2018 - 02:04, said:

Eu n-am auzit nimic, nici nu am primit nici o notificare.
Ajunge si la voi/ei.

https://adevarul.ro/...e795/index.html

Edited by andreic, 26 November 2018 - 09:00.


#7
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,462
  • Înscris: 16.08.2010
Ei, da, sunt sigur. ANAF nu cumva e institutia aceea foarte eficienta si organizata, care nu e in stare sa colecteze taxe si impozite din Romania?
Si acu s-au apucat sa 'colecteze' de afara?
Am de gand sa-i las sa-si castige pomana in mod cinstit.

Bineinteles ca nu erau suficiente miliardele trimise de romanii de afara, cu taxele, impozitele si TVA aferente, folosite (ciordite) in mod eficient cum stim deja.
Mai vor si alti bani pe care sa-i sifoneze?

Voi plati amenda aia cu placere (era o vorba veche: lumanari si tamaie), mai ales ca am auzit ca e destul de mare...     Posted Image

#8
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Solutia cea mai sigura pe care o face statul roman e sa mai colecteze bani ,iar pentru cei care sunt afara va fi sa nu mai trimita nici un ban in Romania si  sa nu mai investeasca in tara sa cumpere ceva ,vor bloca conturile automat si vor lua banii daca ai ceva ,iar tu nefiind in tara sau nu vei sti nimic de scrisoarea lor , poate iti pus sechestru pe imobile si va fi vandut la licitatii.
Rezultatul va fi sa dai bani la statul roman ,dar tu nu benificiezi de nimic ......sanatate proasta ,sistem de invatamant prost in care principala preocupare a profesorilor va fi sa faci meditatii daca doresti copii tai sa realizeze ceva ,lipsa autostrazilor ......
Va fi sigur asta    nervi si stres  pentru cei care locuiesc in afara tarii  .....si o opinie personala  ,renunti la cetatenia romana ,locuiesti  in alta tara in care iti  ofera alceva, decat un psd care distruge o tara.

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
omule stai linistit, am locuit si eu in franta 8 ani de zile , parintii si fratele sunt inca acolo  si lucreaza (legal) ... nu iti bate capul cu chestia asta :) . Adica, atata timp cat lucrezi legal in tara respectiva si iti platesti taxele acolo, pa si la revedere. Daca statul are nevoie de ceva, sa faca singur rost.
La fel au vrut si parintii mei sa faca, dar si-au luat gandul.

Quote

Prima intrebare e: de unde ar putea astia afla ca nu mai locuiesc in RO astfel incat sa-mi dea amenda?
Doar daca si-ar da interesul, desi cam multa bataie de cap pentru bugetari

#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
De aici: https://adevarul.ro/...e795/index.html

Quote

ANAF precizează în răspunsul comunicat ”Adevărul” că realizează schimb reciproc de informaţii  cu diverse state. Schimbul automat de informaţii cu Statele Membre ale Uniunii Europene, se realizeaza în baza Directivei 2011/16/UE privind cooperarea administrativa in domeniul fiscal. ”În ceea ce priveste schimbul automat dintre România şi statele Non-EU, acesta se realizează în baza Convenţiilor pentru evitarea dublei impuneri, pentru prevenirea evaziunii fiscale cu privire la impozitul pe venit si pe capital care se încheie cu fiecare jurisdicţie în parte”, se precizează în răspunsul comunicat de AJFP Vaslui. În atare condiţii, reprezentanţii Finanţelor publice îndeamnă contribuabilii din străinătate care primesc solicitari de a se prezenta la organele fiscale de a da curs acestora şi de a clarifica aspectele ce le sunt comunicate, pentru a evita dubla impunere şi a stabili statul care are dreptul de impunere a veniturilor realizate

Eu din asta inteleg ca intre statele UE se realizeaza permanent un schimb de informatii, adica datele mele de la Fiscul german ajung si la cel din Romania care nu ma mai impoziteaza. Insa in cazul in care o sa primesc notificare am datoria sa ma prezint in Ro si sa clarific situatia.
Ar insemna ca e nevoie de instiintarea aia ca sa fac ceva.

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postandreic, on 26 noiembrie 2018 - 00:46, said:

Toata lumea, e un val de notificari trimise de anaf deja, probabil lumea a luat la misto faza cu impozitatrea lucrului afara in dublu daca nu faci actele corecte Posted Image
Afla tot ce trebuie, chiar de la fiscul din tarile respective.
  

     De unde sa stie fiscul din tarile respective ce vrea ANAF ?
      In UK de exmplu nu se lucreaza cu hartii.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postunique2, on 26 noiembrie 2018 - 00:31, said:

Ultima intrebare: daca imi fac buletin cu domiciul in strainatate, soap de cerinta asta?
Nu exista buletin din ala, probabil de referi la pasaport CRDS.
Da, atunci scapi...

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 26 noiembrie 2018 - 12:34, said:

Nu exista buletin din ala, probabil de referi la pasaport CRDS.
Da, atunci scapi...

Eu nici atunci n-am scapat

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 26 noiembrie 2018 - 13:24, said:

Eu nici atunci n-am scapat
Poate pt ca nu erai in UE...

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 26 noiembrie 2018 - 13:34, said:

Poate pt ca nu erai in UE...

Ce ma oftic ca nu pot sa te contrez, :)

#16
unique2

unique2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 15.07.2006

View PostKarhu, on 26 noiembrie 2018 - 13:34, said:


Poate pt ca nu erai in UE...

Da, la asta ma gandeam si eu mai ales ca si in cazul prezentat de Adevarul era vorba de cineva din Islanda, din afara UE.

Stiti pe cineva care a primit notificare desi locuieste tot in UE?

Problema e ca tara in care locuiesc acum o sa se care din UE. Cu sau fara acord.

Pana atunci am timp sa-mi inchid contul bancar de la Banca Transilvania. ANAF sunt niste scarbe. Maica-mea a avut conturile poprite mult timp pentru o chestie marunta birocratica. Proprietati sau alte bunuri inregistrate in Romania n-am iar sa umblu dupa acte si sa trimit hartii n-am nici cea mai mica inclinatie. Asa ca daca se apuca ANAF sa-mi trimita notificari si sa-mi ceara documente sau bani, o sa le dau caii de la bicicleta, vorba unui artist anti-Mazare


#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postunique2, on 26 noiembrie 2018 - 14:47, said:

Stiti pe cineva care a primit notificare desi locuieste tot in UE?
Nu...
Doar de niste cazuri din Norvegia am mai auzit, deci la fel, tara extracomunitara.

#18
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Sunt grav retardati astia! Au vazut niste tampenii pe la altii si le-au copiat!

Oamenii nu ar trebui sa aiba absolut niciun fel de obligatii de declarat. Simpla angajare sau desfasurare de activitati economice intr-o tara ar trebui fie impozitata strict in tara in care se intampla respectiva chestie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate