Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Temperatura ridicata laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Am cumparat azi un laptop de pe olx si cand am ajuns acasa am vazut ca incarca cam greu.Am reinstalat windowsul,dupa care am instalat un program de monitorizare a temperaturii.Temperatura procesorului sta intre 80-87 grade daca stau pe facebook/youtube.Chiar si carcasa devine foarte calda.Am citit pe net ca ar putea fi din cauza pastei termoconductoare.Are rost sa o schimb sau sa cumpar un cooling pad?

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Cel mai probabil nu a fost curatat niciodata... trebuie desfacut curatat coolerul si schimbata pasta termoconductoare

#3
Htngf

Htngf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 27.11.2017
Detaliază și tu, ce model?

#4
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Modelul e hp pavilion gv6

#5
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Posteroar_e, on 25 noiembrie 2018 - 20:33, said:

Am cumparat azi un laptop de pe olx si cand am ajuns acasa am vazut ca incarca cam greu.Am reinstalat windowsul,dupa care am instalat un program de monitorizare a temperaturii.Temperatura procesorului sta intre 80-87 grade daca stau pe facebook/youtube.Chiar si carcasa devine foarte calda.Am citit pe net ca ar putea fi din cauza pastei termoconductoare.Are rost sa o schimb sau sa cumpar un cooling pad?
Desfa-l si curata-l de praf,schimba pasta termoconductoare ca o sa-l ia dracu' in scurt timp la regimul ala!
Sa cumperi cooler pad... tie iti place sa dai cu parfum peste cacat sau sa-l trimiti la canalizare?!? Adica sa racesti fortat si imposibil un laptop sufocat de praf sau sa-l cureti ca sa aiba tirajul corect prin fantele de aerisire pentru procesor si placa video!

View Posteroar_e, on 25 noiembrie 2018 - 20:44, said:

Modelul e hp pavilion gv6
Curata-l REPEDE! Au fantele de aerisire mici si prind praf usor pe acolo,cred ca are deja "paturica" de praf!

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
Nu tre sa se incalzeazca asa.
Probabil s-a uscat pasta termoconductoare.

Coling padul ala e o prostie, deja il transformi in desktop.

#7
nick_style

nick_style

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 14.12.2007
Cooling padul e inutil, nu stiu de ce da lumea banii pe asa ceva.

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View Posteroar_e, on 25 noiembrie 2018 - 20:33, said:

Am cumparat azi un laptop de pe olx si cand am ajuns acasa am vazut ca incarca cam greu.Am reinstalat windowsul,dupa care am instalat un program de monitorizare a temperaturii.Temperatura procesorului sta intre 80-87 grade daca stau pe facebook/youtube.Chiar si carcasa devine foarte calda.Am citit pe net ca ar putea fi din cauza pastei termoconductoare.Are rost sa o schimb sau sa cumpar un cooling pad?
Daca poti sa gasesti un thermal pad de calitate ... ar fii mai bun la laptop decat pasta termoconductoare,vei obtine temperaturi mai bune.Succes

#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
Eronat. Transferul de caldura e mai eficient cand se foloseste pasta.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPiticVerde, on 25 noiembrie 2018 - 21:17, said:

Daca poti sa gasesti un thermal pad de calitate ... ar fii mai bun la laptop decat pasta termoconductoare,vei obtine temperaturi mai bune.Succes
Mai bine lasa-te de dat sfaturi si apuca-te de numarat pitici verzi.
Thermal pad se foloseste NUMAI cand inlocuiesti alt thermal pad vechi sau deteriorat (si trebuie verificata inclusiv grosimea celui vechi, fiindca sunt de mai multe feluri), iar pasta termica se foloseste NUMAI cand inlocuiesti pasta veche. NICIODATA nu se pune thermal pad daca producatorul a folosit pasta termica, si NICI INVERS.

Edited by Hider141, 25 November 2018 - 22:32.


#11
eroar_e

eroar_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 08.01.2007
Am reusit sa desfac laptopul ca sa curat coolerul si sa schimb pasta, Dar nu pot desface suruburile de la cooler(sunt in cruce, Dar mult mai mici decat celalalte suruburi de la laptop). Stie cineva de unde as putea cumpara o surubelnita potrivita?

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poza cu suruburile ?!
NU gasesti pe nicaieri, prieteni/colegi/rude/vecini, niste surubelnite in cruce mai mici ?
Eu am un set de 3 cruce + 3 din alea drepte ;)

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007

View Posteroar_e, on 26 noiembrie 2018 - 04:12, said:

Am reusit sa desfac laptopul ca sa curat coolerul si sa schimb pasta, Dar nu pot desface suruburile de la cooler(sunt in cruce, Dar mult mai mici decat celalalte suruburi de la laptop). Stie cineva de unde as putea cumpara o surubelnita potrivita?
Cu philips00 se desfac.
Dar poti incerca si cu un varf de cutit ascutit, nu sunt insurubate strans.

Poti sa cureti si fara sa desfaci, cu aspiratorul (ai grija sa nu rupi vreo paleta de la ventilator).
Mai bine cu aer comprimat, exista sprayuri, dar sunt cam scumpe si se papa repede.
Sau, o solutie care nu se consuma.

Daca reusesti totusi sa desfaci, ai grija la scociul ala si sa nu deformezi pe-acolo lamelele, altfel vei avea zgomot la turatie mare.
Lagarul de alunecare il cureti cu WD40 sau ceva similar. Daca ai pete negre, alcoolul nu prea le scoate, depinde de cat de vechi sunt. WD40 e mai bun.
Dupa care bagi aer comprimat sa cureti.
Exista sansa ca lagarul sa fie un pic afectat de uleiul vechi, sa aiba pete negre, se vad doar la microscop sau cu o lupa. Poti curata cu un burghiu subtire, dar tre sa lucrezi foarte usor sa nu zgarai prea mult lagarul.
Poti folosi ulei de mecanica fina pentru ungere, va merge mai bine, dar nu va tine foarte mult, dupa 1an tre sa-l desfaci din nou sa-l cureti.
Mai poti cu vaselina siliconica sau vaselina de litiu, astea vor rezista mai multa vreme, eu prefer vaselina de rulment, cu litiu, deoarece rezista multa vreme, nu se combina cu apa sa faca maioneza acolo. E un pic tixotropica ceea ce o face sa opuna mai multa rezistenta decat uleiul, dar rezista mai mult.


Mai exista si varianta sa nu te complici, sa-l lasi asa daca nu face zgomot, cureti ce poti din exterior si.. aia e.
Racirea e data si de fluxul de aer ce trece prin radiator, dar cel mai mult conteaza conductivitatea termica.
Pastele termoconductoare proaste se intaresc si crapa intr-un an. Alea bune merg multa vreme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate