Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce la "Telekom" (ex-"RomTelecom") a fost condusă așa cum a fost condusă?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
C.F.R., Poșta Română, R.A.D.E.F. (Regia Autonomă de Distribuție și Exploatării Filmelor) sunt de stat, așa că deși aveau pontențial s-au dus în jos. Dar "RomTelecom" (actualul "Telekom" România) după ce a ajuns companie privată tot a fost condusă prost și s-a dus în jos, deși avea potențial. Din ce motiv a fost condusă așa de prost?

#2
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Pentru ca au fost niste prosti la conducere care nu au facut nicio investiție in rețea.

#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru a crea profit investitorilor, prost pentru utilizatori bine pentru actionari...sau ma rog, in unele cazuri pentru sifonari.

Edited by Ion_Bumbu, 25 November 2018 - 18:44.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
De ce şi-ar fura o companie singură căciula?   :mellow:

#5
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

View Postdjl, on 25 noiembrie 2018 - 18:51, said:

De ce şi-ar fura o companie singură căciula?   Posted Image
De proasta ce e. ;)

#6
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postdjl, on 25 noiembrie 2018 - 18:51, said:

De ce şi-ar fura o companie singură căciula?   Posted Image
Pentru a se imbogati rapid, cum sa intamplat cu mai toata industria romaneasca care a fost taiata la fier vechi pentru a face profit rapid....miliardari de carton.
https://ro.wikipedia...ardar_de_carton

Edited by diegodanny, 25 November 2018 - 18:54.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu cred ca tu nu intelegi cum merg lucrurile acestea. Pentru suma potrivita, valoarea firmei scade cat vrei, asa iesi pe un mare plus, orice ar fi. Inainte se scoteau la casat, masini noi, mai tarziu au gandit mare si trecut la firme mari. Si tot asa...ca si Romania este vanduta.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Totuşi, şi-au făcut de cap mulţi ani, chiar şi după privatizare. În schimb alte companii private de telecomunicaţii au avut oameni mai de calitate.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
La faptul că de exemplu au practicat tarife mari când concurenţa venea cu unele mai mici şi şi-au săpat singuri groapa.

#10
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Pentru ca a fost vândută "cui trebuie". Când s-a privatizat Romtelecomul au vrut și cei de la Deutsche telekom s-o cumpere direct, nu prin intermediari cum e acum. Dar băieții noștri deștepți au avut grija s-o cumpere cine trebuie, respectiv OTE care aparținea 100% statului grec pe vremea aia. Pe vremea aia aveau monopol pe telefonia fixa, după privatizare și-au făcut de cap cu preturile, cum își fac și acum de cap cu preturile pentru internetul fix acolo unde au monopol și nu numai. În zona mea netul fix de 2mbps de la ei e 60 de lei...
Romtelecom ar fi putut fi ceva frumos gen Deutsche telekom, France telecom; bine, nu la nivelul ala dar ar fi putut concura cu digi cel puțin, dar și-au bătut joc de ea politicienii...

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdiegodanny, on 25 noiembrie 2018 - 18:53, said:

Pentru a se imbogati rapid, cum sa intamplat cu mai toata industria romaneasca care a fost taiata la fier vechi pentru a face profit rapid....miliardari de carton.
https://ro.wikipedia...ardar_de_carton
noi suntem de carton.miliardarii sunt adevărați

#12
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Inițial au sărit grecii pe Romtelecom pentru infrastructură (veți zice: pentru niște sârme? da că altfel ar fi trebuit să tragă ei sârmele precum rds) dar și pentru patrimoniu - da, patrimoniul cuprindea muuulte sedii în capitală, orașe și chiar în comune, sedii care fiecare include și teren; în afară de sedii mai deținea și alte clădiri cu destinație pentru activități de petrecere a timpului liber pentru angajați - de la șefime până la executanți în zone turistice și nu numai; știu o asemenea clădire într-o comună din lunca Dunării, comună care nu are puncte de atracție turistică. Dinainte de a intra pe mâna .T... multe clădiri din patrimoniu au fost scoase la mezat și făcute bani.

#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca intentia a fost castigul imediat, ideea "dupa noi, potopul!"
Nu i-a interesat castigul pe termen lung, mai mic dar constant. Au vrut sa dea un tun, au reusit.

#14
green_tech

green_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.04.2016
Pentru ca cei care au preluat Romtelecom si, implicit, Cosmote, au crezut ca au dat lovitura.
Ohoo, imi aduc aminte ce oferte aveau cei de la Cosmote cand au intrat initial pe piata! Nu credeai ca e adevarat. Iti luai cartela, te foloseai de oferte si tot nu parea adevarat (primele oferte cu minute nelimitate). Asta a prins la romani destul de bine.
Acum, Telekom a avut sansa sa ii ia pe astia la pachet (romtelecom si cosmote) si a zis ca mai bine nu se poate. Dar consumatorii aveau mentalitate romaneasca si vroiau in continuare sa fie ca si cand nu e adevarat. Asta i-a cam derutat pe straini, care au bagat practici "neortodoxe" numai ca afacerea sa mearga, doar ca pana atunci au fost ajunsi din urma.

Edited by green_tech, 25 November 2018 - 23:09.


#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Au avut o perioada cand au fost pe marginea prapastiei, dar acum s-au redresat. Mai au multi baji de bagat, dar au avansat ceva de acuym 20 de ani. Cel putin la mine in oras (vreo 12k locuitori), au cablat tot cu finra optica, am internet gigabit,TV cu oferta bogata (inclusiv pe sport), doar pe partea de mobil stau ceva ai prost (nu stiu pe net mobil, dar semnalul e destul de slab si nnu stiu daca intra 4G. Am avut o perioada un dumbphone de la ei si abia intrau 2-3 liniute, pe cand la Orange am semnal full si intra si 4G).

La tara, unde lucrez, e mai nasol, inca au net pe sarma de cupru si nu au TV, dar s-ar putea sa cableze si acolo, mai ales ca nu e decat Akta in comuna.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Pufonel, ce viteză are A.D.S.L.-ul la ţară acolo?

Edited by djl, 26 November 2018 - 00:07.


#17
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Au fost mai multe faze in devenirea Telekom ceea ce este astazi. Vina o poarta in parte statul roman prin oamenii politici pe care i-a impus si in parte sistemul de management.

In '89 exista PTTR daca va mai amintiti voi, Posta Telefon Telegraf Radio. Cam asta era si portofoliul ministerului de telecomunicatii la vremea aia. In scurt timp s-a decis separarea Romtelecom datorita specificului activitatii.
Dotarea era una greu de imaginat. Romtelecom oferea servicii de telefonie fixa, automata si manuala precum si servicii de telegrafie, catre companii sau la ghiseu. Astea erau tehnologiile de atunci. Centralele telefonice erau electromecanice, cu imbunatatiri electronice, avand la baza sisteme Crossbar sau Pentaconta iar telegrafia de asemenea electromecanica bazata pe sistemul Siemens de la nemti. Toate comunicatiile interurbane se faceau prin centrale dedicate pe cabluri de plumb cu modulatie in frecventa.
Numarul de angajati era mare (nu foarte mare) iar deranjamentele erau foarte frecvente datorita tehnologiilor.

Primul pas facut dupa privatizare a fost rentabilizarea si retehnologizarea. Ce insemna asta atunci? Sa dai afara atatia oameni incat sa ai profit cat mai mare. Apoi au inceput investitiile, cablurile urbane de plumb au fost inlocuite treptat cu cabluri Pirelli de PVC iar pentru asta managementul a fost american, daca nu ma insel. Efectiv s-a batut pasul pe loc pana cand a venit primul director grec. Un om rau, aprig, dar si intelept...
Nu mai stiu cum il chema dar a fost inceputul schimbarii. La scurt timp a inceput schimbarea centralelor vechi, apoi serviciile de internet de mare viteza la preturi tot mai mici. Nu uitati, Romtelecom a dat startul serviciilor de net de calitatea, pana acolo cel mai bun serviciu era celebrul RDS dspre care mai sunt si acum filmuletele la fel de celebre.

De aici toate lucrurile puteau sa merga excelent doar ca in liniile inferioare au ramas aciasi dinozauri preistorici, mari dar care nu aveau nici cea mai mica idee de ce inseamna o piata libera si concurenta. Usor usor s-a ajuns in situatia in care ofertele Romtelecom erau facute parca special sa pacaleasca clientul, de oameni pe care nu-i ducea mintea la altceva. Costuri mari, beneficii putine, concurenta din ce in ce mai mare.

Aici a intervenit din nou statul roman si a concluzionat ca romtelecom este detinator de monopol facand o separare intre telefonia mobila si cea fixa care impingea Romtelecom in groapa, desi nu mai era cea mai mare companie de telecomunicatii din tara. S-au impus taxe de interconectare preferentiale pentru toti operatorii de telefonie mobila (adica la un nivel au separat operatorii iar la un altul i-au amestecat). Asta a obligat Romtelecom sa mentina tarife mari, o parte din banii platiti de abonati mergand in conturile companiilor de telefonie mobila. Rusine!
Tot atunci a mai fost un scandal cu una din frecventele de telefonie mobila pentru care Romtelecom a licitat o suma mai mare decat cel care a castigat dar a fost respinsape motiv ca nu detine tehnologiile necesare folosirii acelei frecvente. Adica aia au licitat de prosti... De retinut ca a castigat-o RDS, tot companie romaneasca, ba chiar mai romaneasca.

A fost infiintat Cosmorom, prima retea romaneasca de telefonie mobila. Si stiti ceva? Putea avea succes! Numai ca proiectul a fost trecut pe o linie moarta si lasat sa moara incet, pana cand acesta a fost cumparat de OTE si a devenit Cosmote. Aia e vremea pe care v-o amintiti voi cu ofertele alea bune. Nu stiu daca nu cumva ma insel dar cred ca printre fondatori erau si cativa dintre dinozauri care participau impreuna cu 1% din capitalul social care oricum era o nimica toata dar care acum detin 1% din Telekom Mobile Romania daca nu au vandut intre timp.
Dar nici aici nu a durat mult pentru ca aciasi dinozauri importanti trebuia sa iese in fata. S-a ajuns pana la urma la celebrele abonamente cu 100 de minute nationale si 1000 de minute in retea dar la care se consumau prima data minutele nationale. Scria marunt, undeva in josul paginii...

Astazi, Telekom desi s-a schimbat a ramas acelasi! Tot respectul pentru oamenii care muncesc si care incearca sa faca lucrurile sa merga bine dar goniti-i mai frate pe urmasii dinozaurilor alora de la marketing!
Cata minte iti trebuie sa scoti serviciul de teleconferinta, desi echipamentele il supoarta, pentru ca altfel abonatii fura din NELIMITATUL de la Telecom vorbind simultan cu mai multe numere? S-a ajuns in ingrata situatie in care o parte din abonatii Telekom Mobile au acest serviciu iar altii nu, desi platesc acelasi abonament. Bineinteles ca la suport nu se poate discuta despre asta, nu ofera suport pentru servicii pe care nu le au in portofoliu. Brava!

Telefonia fixa e in moarte clinica! (Monopol ziceau aia?) Pacat, Telekom are capacitatatile necesare pentru a oferi telefonie fixa la niste tarife foarte atragatoare. Adica sa fie atat de ieftina incat sa-ti para rau sa n-o iei, sa planga Zoltan Teszari cand o vede, ca la Digi e 1,19 euro... Stiu...ce avantaje poti avea daca vinzi telefonie fixa la 1 euro? Ai abonati, mai vinzi un telefon, mai platesti un om, faci rotile sa se invarta. Unii poate mai si vorbesc si peste abonament iar atunci vor plati mai mult... Plus ca o oferi mereu ca al doilea serviciu, facandu-l pe primul sa devina si mai atractiv.

Internetul fix... Va dati seama cate nopti nu a dormit ala pana sa-i vina geniala idee de a scoate toate abonamentele inferioare la internet pentru ca toti sa il platesca pe CEL MARE? Ca asa e la romani, nu iei cat iti trebuie, iei cat mai mult, c-asa-i bine! Dar stati, ca a facut si analize de piata, a scos prima data abonamentele de 300 si 500 mb/s ramanand disponibile doar cele de 100 si 1000. De ce ar fi vrut cineva 300 sau 500? Sunteti prosti, cum sa vreti asa ceva? Iar acum a decis ca suntem prosti si daca vrem de 100, ca 1000 e mai bun... Pe site-ul oficial inca apare conexiunea de 100 dar de la un agent n-am putut sa o contractez pe motiv ca a fost scoasa. La nemti nu tine figura, aia sunt educati, nusi permite nimeni sa se joace cu ei: https://www.telekom....tionen/internet
Stiu, veti spune "dar tu vezi, ba, cat platesc aia?"... Vad, dar voi stiti cu cat sunt platiti aia? La ai nostri le da acolo te miri ce... Mie nu mi-a venit sa cred, dar altul e subiectul acum...
Zilele urmatoare o sa ma lamuresc daca bag sau nu internet de 100 de la Telekom care, apropo, este un serviciu foarte bun!

Cam asa imi amintesc eu ca "a fost condusa cum a fost condusa" "Telekom" (ex-"RomTelecom"), nedocumentat ci doar din amintiri. Bineninteles ca se poate intampla ca la vremea respectiva sa nu fi inteles eu foarte bine sau pur si simplu intre timp sa mai fi uitat. Deci poate ma insel... Dar ceea ce este acum nu poate contesta nimeni!

Edited by Lexon, 28 November 2018 - 01:27.


#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Darce, zici că suntem în "La Piovra/Caracatiţa".
Cabluri de plumb... nu existau şi cabluri coaxile? Centrale telefonice digitale au existat în anii '90 - prima urbană fiind în 1992, la Centrala Victoriei (numerele cu 312; ca f.d. prima centrală automată din Bucureşti a avut prefixul 2, apoi 12; nu a mai apucat anii '90 şi nici nu a avut numere cu cuplaj).
Telexul a dispărut din păcate în 2003.
Centralele analogice erau consumatoare - electrcitatea costa, dar aveau multă mecanică care se tot defecta, asta era buba. Centrale Pentaconta au existat până în anii '90 şi în ţări mai dezvoltate decât România, ţări nefoste comuniste. Acum nu mai există nicuna automată păstrată pentru muzeu în România - se pare că Grecii au făcut-o....   :(
Oricum, întrebarea mea era de ce a mers aşa de prost şi după privatizare şi de ce continuă cu metodele sincigaşe? Unii au pur şi simplu dorinţa de a intra cu maşina sau trenul în zid?   :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate