Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Certificate EUROVENT

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am avut timp de foarte multi ani un AC clasic General Electric/Fujitsu, de 17000BTU.
Ala atat stia, sa dea rece si cald, cca 5,2Kw la un COP de maxim 2,5 in cel mai bun caz.
Anul asta l-am vandut si l-am schimbat cu un Midea Blanc de 24000BTU cu R32 si certificare Eurovent care ofera nominal 7,3kw si maxim vreo 8Kw sau putin peste, clar diferenta mare fata de precedentul (la acelasi consum).

Mai am un Gree de 12000BTU la un spatiu nonrezidential care de nou a avut probleme, am tot postat pe acest forum destule, stie si importatorul de problemele sale, urmeaza sa fie ridicat si dus spre testare in laboratoarele lor.

Ei bine, aici incepe distractia, cautand inlocuitor am fost tentat sa iau unul de 18000BTU care ofera minim 5kw putere termica, erau cateva entry-entry level de genul Vortex/Heinner etc care nu au certificare Eurovent, dupa cateva zile de studiu am zis ca nu am nici o baza.
Apoi am trecut la verificarea Eurovent pentru Daikin si Fujitsu moment in care am gasit ca Daikin este cam slab (fata de Fujitsu), la -15 grade ofera pana in 2,2kwh la un COP mic, Fujitsu ar da un 3 kw la un COP mai bun.
Am mai dat de Airwell care are specificatii de invidiat dar am studiat bine problema si am vazut ca se vinde in special in tarile care au clima calda, e normal sa aiba A+++ in Grecia, Turcia, Spania. Pentru Ro datele sunt mai slabe, aici te poti pacali. Si asta are certificare Eurovent, e cam ca Daikin cele mai ieftine.
Oricum, de la -10 grade COP se cam duce in cap, daca nu ai casa extrem de bine izolata sau daca nu stai la apartament e cam naspa, mai bine sobe/CT pe gaz.
Am mers mai departe si am zis sa vad ce a mai scos Gree, este un Bora A4 care promite un 15000BTU dar probabil tot la +7 grade. Cine sa ii creada in lipsa unui certificat Eurovent? Daca ofera puterea aia cu un consum de 1,8kWh ce am rezolvat?
Vad cat scoate Lomo de acum, 3,5kw la +7 grade, de la -5 grade in jos cam naspa si aici ma refer la ce scoate UI...

Certificatele EUROVENT se pot vedea pentru AC de pana in 12kw AICI: http://www.eurovent-...&select_prog=AC
NU AR FI RAU SA CITITI INAINTE DE A DA BANII...

Inca sunt in dilema, nu stiu daca merita sa iau un AC fara Eurovent DAR vad ca si alea au o putere destul de redusa, sigur nu face fata pentru ce am eu nevoie asa ca voi suplimenta cu CT care este clar mai buna la temperaturi extreme in situatia mea.

#2
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008

 danghetau, on 25 noiembrie 2018 - 18:32, said:

...............
Ei bine, aici incepe distractia, cautand inlocuitor am fost tentat sa iau unul de 18000BTU care ofera minim 5kw putere termica, erau cateva entry-entry level de genul Vortex/Heinner etc care nu au certificare Eurovent, dupa cateva zile de studiu am zis ca nu am nici o baza.
Apoi am trecut la verificarea Eurovent pentru Daikin si Fujitsu moment in care am gasit ca Daikin este cam slab (fata de Fujitsu), la -15 grade ofera pana in 2,2kwh la un COP mic, Fujitsu ar da un 3 kw la un COP mai bun.
..............

Sfatul e pertinent, doar ca exista o tendinta de generalizare incorecta, probabil venind de la modelele pe care le-ai verificat..
Pt acelasi producator, performantele la -15oC depind foarte mult de modelul avut in vedere, putind diferi cu pina la  100%.
De exemplu pt Daikin gasesti la modelul
   FTXM50 ( 18.000BTU)
o putere de incalzire de
   4.12Kw la -15oC( COP 2.16)
conform certificatului Eurovent anexat.
Sint convins ca e la fel si la Fujitsu.

Attached Files



#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am avut in vedere AC de 12000BTU.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate