Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Vreau sa reziliez abonamentul RCS cu 7 luni inainte de termen. Se poate fara penalizari?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Sunt abonat la cablu la RCS/RDS. As vrea sa renunt la abonamentul respectiv deoarece il platesc degeaba. Momentan nu locuieste nimeni la locatia respectiva. Am un abonament de 28 de lei lunar, nu am in echipamente de la operator cu exceptia acelui dispozitv in care intra fibra optica si iese din el cablul coaxial (adus de ei, pt ca altfel nu ar fi mers cablul). Mai am 7 luni pana la expirarea contractului si as vrea sa stiu daca am vreo sansa sa-l reziliez fara taxe suplimentare de reziliere. A reusit cineva o reziliere cu ei "amiabila"? Va multumesc!

#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu ai.

#3
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
nu mai exista taxa de reziliere e ilegala, ei după reziliere îți cer bani cu pretext de taxa sau justa despăgubire. banii tai sunt la tine în buzunar tu decizi dacă ii dai sau nu, legal după reziliere nu mai ai nici o obligație contractuala cu ei. repet este ilegala condiționarea rezilierii cu o taxa ei știu ft bine asta și respecta asta dar merg la intimidare cu cine pune botu

#4
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
ca ulterior ei vând aceea "taxa" la recuperatori și te suna din când în când e o alta discuție da rezilierea ar trebui sa o poti face fără taxe

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Adica ?!
Faci contract, cu conditii, il semnezi, nu il respecti, ciștigi tu ?
Rili" :lol: ?!
Ia incearca si la bancă, poate ,,reziliezi " si nu mai platesti creditul.
Pai nu mai respecti contractul cind iei o casa, dai in puuuii mei pe aia cu leasing, cind iei o masină, & etc.

Dă colegu" 100/200 lei, dar scapi de stres, dormi liniștit cu capul pe pernă.

Edited by crisstonne, 25 November 2018 - 01:51.


#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu are nici o legătură creditulcu contractul de telefonie, îs lucruri diferite.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Sint diferite, dar au contract la bază :)
Dar cine sint eu, sa nu il las pe colegul @ands sa faca sport extrem ?
Succes :peacefingers:

Edited by crisstonne, 25 November 2018 - 01:56.


#8
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Or avea contract la baza insa de multe ori contractele incalca legea.

Daca operatorul stie ca are clauze ilegale in contract ( clauze deja declarate ilegale de instante in procese) si mai stie ca si tu stii lucrul asta atunci este putin probabil sa te actioneze in instanta daca incalci contractul. Operatorul stie ca cel mai probabil va pierde in instanta asa ca nu are rostul sa se judece. Ei insa se bazeaza pe cei care nu stiu aceste lucruri si platesc conform contractului, chiar daca prevederile sunt ilegale.

#9
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Dar in condițiile in care nu mai ai nevoie de un serviciu (pt care nu ai achiziționat niciun echipament subvenționat) ti se pare normal sa plătești 7 luni degeaba doar pt ca ai semnat un contract? Păi cum? Eu ca și consumator am numai obligatii in fața RCS? Dau bani chiar dacă nu le mai folosesc serviciile? Să fim serioși. E doar un abonament amărât de cablu tv. Comparația cu creditul de la bancă nu are nicio relevanță.

#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dai pentru ca atunci cand ti ai teas cablu ti a parut bine si ai semnat. ei ti au zis ca trage dar cu o conditie sa ai pmc de 24 luni. altfel nu iti trageau. deci ai stiut de prima data si ai semnat asa ca daca ai fi corect si tu ai plati dezpagubirile care cred ca sunt in cuantum de 50% din suma datorata pana lasfarsit si totul ar fi ok. dar tu vrei sa ti incalci cuvantul dat cum s ar spune.. nu i frumos.

#11
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postands, on 25 noiembrie 2018 - 02:27, said:

Dar in condițiile in care nu mai ai nevoie de un serviciu (pt care nu ai achiziționat niciun echipament subvenționat) ti se pare normal sa plătești 7 luni degeaba doar pt ca ai semnat un contract? Păi cum? Eu ca și consumator am numai obligatii in fața RCS? Dau bani chiar dacă nu le mai folosesc serviciile? Să fim serioși. E doar un abonament amărât de cablu tv. Comparația cu creditul de la bancă nu are nicio relevanță.
La tine toate-s amarate? Cand te-ai folosit de cablu tv, nu a mai fost amarat?  De unde sa stie aia ca  le folosesti serviciile sau nu? Se uita in globul de cristal?  Pana la urma de ce mai intrebi? Fa ce vrei! Eu zic ca  ce scrie in contract, aia este! restul sunt baliverne.

Edited by stlk, 25 November 2018 - 02:45.


#12
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016

View Postands, on 25 noiembrie 2018 - 02:27, said:

ti se pare normal sa plătești 7 luni degeaba doar pt ca ai semnat un contract?
Da.

#13
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Cablul din apartament este al meu, cutia de pe scara e la 2 metri de usa mea. Chiar și așa, toate materialele folosite ca să vina până la ușă le-am achitat pe prima factură. Deci nici măcar alea nu se pot considera vreo investiție din partea lor. Deci nu cred că trebuie privită problema atât de drastic. Ai dreptate, am fost de acord cu perioada contractuală. Pt ca era locuit apartamentul respectiv. Acum  nu
mai  stă  nimeni acolo. Asta nu aveam de unde sa știu la semnarea contractului.Tie cât de ok ti se pare să dau niște bani pt un serviciu pe care nu-l folosesc?

#14
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016

View Postands, on 25 noiembrie 2018 - 02:47, said:

Tie cât de ok ti se pare să dau niște bani pt un serviciu pe care nu-l folosesc?
Da pentru ca ai semnat un contract pentru o perioada determinata. Cat de scartar sa fi sa te uiti la 28 de lei pe luna?

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postands, on 25 noiembrie 2018 - 02:47, said:

Cablul din apartament este al meu, cutia de pe scara e la 2 metri de usa mea. Chiar și așa, toate materialele folosite ca să vina până la ușă le-am achitat pe prima factură. Deci nici măcar alea nu se pot considera vreo investiție din partea lor. Deci nu cred că trebuie privită problema atât de drastic. Ai dreptate, am fost de acord cu perioada contractuală. Pt ca era locuit apartamentul respectiv. Acum  nu
mai  stă  nimeni acolo. Asta nu aveam de unde sa știu la semnarea contractului.Tie cât de ok ti se pare să dau niște bani pt un serviciu pe care nu-l folosesc?
Tu de fapt prin deschiderea acestui subiect vrei sa ne convingi sa spunem ca tine? sau ce? scrie clar in contractul ce si cum? citeste-l ca nu cred ca l-ai citit, daca il citeai nu mai deschideai acest subiect!

#16
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Pt Bombalurina: Tu ești cumva angajat RCS? Văd că deja aduci jigniri care nu au nicio legătură cu intrebarea mea inițială.

Pt Stlk: Eu nu vreau sa spuna nimeni ca e ca mine. Doar mi-am sustinut punctul de vedere. Asa cum sunt liberi sa o faca toți userii de pe forum. Iar daca cineva s-a confruntat cu o situație similară, mi-ar fi prins bine un sfat. Parerea ta am inteles-o deci iti mulțumesc pt timpul alocat. Nu mai e cazul sa participi la discuție.

Edited by ands, 25 November 2018 - 02:59.


#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
muta cablu la noua adresa unde te ai mutat si nu o sa l mai platesti degeaba

#18
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016

View Postands, on 25 noiembrie 2018 - 02:53, said:

Tu ești cumva angajat RCS? Văd că deja aduci jigniri carw nu au nicio legătură cu intrebarea mea inițială.
La mine faci referire? Daca da, nu cred ca te-am jignit cu nimic si nu, nu sunt angajat RCS.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate