Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Euroins - cum ma sfatuiti sa procedez ca sa scap cat mai ok si cat mai repede?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Am avut un mic incident iar. Tot Euroins este asiguratorul si de data asta.
Sincer, nu stiu cum se procedeaza, respectiv cu cine sa vorbesc de la astia ca sa imi schimbe totusi cu piese originale, din moment ce masina are elementele originale, nevopsite.

Ma puteti ajuta cu un sfat?

Attached Files


Edited by Nordstorm, 24 November 2018 - 23:03.


#2
Val3ns

Val3ns

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.01.2018
Din cate stiu nu poti cere elemente originale sau aftermarket, se aproba o suma pentru reparatie care e bazata pe pretul pieselor cu cel mai bun raport calitate-pret (te las pe tine sa ghicesti cat cantareste calitatea si cat pretul).

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In mod normal, bagi masina in service la reprezentanta, firmele de asigurari serioase accepta fara discutie. Unii recomanda service cu care au ei contract, daca duci masina la un alt service, dupa ce le aduci devizul cu valoarea aproximativa a lucrarii, pot sa accepte, sau nu. Daca da, platesti din banii tai, apoi cand duci factura la asigurator, iti dau banii. Euroins fiind cel mai ieftini, probabil accepta doar piese de la dezmembrari.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNordstorm, on 24 noiembrie 2018 - 22:57, said:

Am avut un mic incident iar. Tot Euroins este asiguratorul si de data asta.
Sincer, nu stiu cum se procedeaza, respectiv cu cine sa vorbesc de la astia ca sa imi schimbe totusi cu piese originale, din moment ce masina are elementele originale, nevopsite.

Ma puteti ajuta cu un sfat?


Si elementele originale sunt tot vopsite

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu după două daune despăgubite de Euroins am învățat lecția și am decontare directă la o firmă serioasă.  Am avut incident,  totul s-a rezolvat calm și fără bătăi de cap.  Nici un RCA fără decontare directă.
  Euroins refuza comunicarea scrisă și în felul ăsta se asigură că nu poți face reclamație la ASF.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View PostNordstorm, on 24 noiembrie 2018 - 22:57, said:

Am avut un mic incident iar. Tot Euroins este asiguratorul si de data asta.
Sincer, nu stiu cum se procedeaza, respectiv cu cine sa vorbesc de la astia ca sa imi schimbe totusi cu piese originale, din moment ce masina are elementele originale, nevopsite.

Ma puteti ajuta cu un sfat?
repari unde vrei tu, cu ce piese vrei tu.
o sa platesti reparatia, apoi te indrepti spre euroins sa-ti recuperezi banii.
probabil vor fi de acord cu o suma mult mai mica, refuzi, ii dai in judecata si castigi garantat. in momentul asta, euroins va plati tot, tu vei avea piesele si reparatia dorita la masina, toata lumea multumita.

#7
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Experienta personala:

Te duci la euroins constatari, si ai grija sa treaca pe deviz absolut toate elementele afectate. De exemplu bara trebuie inlocuita, in niciun caz sa nu-ti treaca revopsire.
Daca ceva trebuie reparat, sa treaca la fiecare element in parte reparatie si revopsire.

Dupa ce obtii devizul, ai doua optiuni:

1. Platesti tu reparatia si recuperezi banii ulterior (aici ai libertatea sa repari masina oriunde, inclusiv la reprezentanta)
!! Euroins este obligat sa te lase sa-ti repari masina la orice service autorizat, fara a-ti impune o suma de bani !!
* Cu devizul de la euroins, te duci frumos la reprezentanta, lasi masina cu deviz cu tot, completezi actele acolo, si ii rogi frumos daca ii contacteaza pe cei de la Euroins, sa te treaca si pe tine in CC (comunicarea se face numai pe email din ce am vazut, in caz de reconstatare).
!Daca e nevoie de reconstatare, vei vedea exact ce s-a discutat cu euroins, dar si raspunsurile lor. (In cazul meu i-am tot amenintat cu reclamatii, si timpii de asteptare s-au redus fantastic de mult)
* Cei de la service iti vor comunica cat te costa reparatia, ca sa stii cat trebuie sa scoti din buzunar. Aici cred ca poti sa-i bati la cap si sa-i intrebi ce piese vor inlocui, etc.
* Cand e gata masina, vei primi o factura cu tot ce s-a intamplat in service, o platesti si te duci cu ea la sediul euroins. La euroins completezi o cerere de despagubire la care vei atasa si factura cu bonul.
* In maxim 10 zile (la mine au fost 9) asiguratorul iti va transfera toata suma pe care tu ai platit-o la service, si asta a fost.

2. Nu vrei sa platesti tu reparatia (te vei duce la un service al asiguratorului)
Nu am trecut prin experienta asta, dar stiu ca euroins are si cateva service-uri destul de ok, care au feedback bun de la clienti.
Printre service-uri se afla si reprezentante, cel putin cei de la Peugeot din Otopeni.

Inainte sa alegi un service, de obicei pe google maps sau pe internet vei gasi opinii.

Ca si pasi, aici va fi mai simplu, caci vei lasa masina, ei o repara, tu o iei fara sa platesti nimic, si toata lumea e fericita.
!Sau nu e fericita, deoarece ti-au pus o bara de cacat, sau nu ti-au schimbat nu stiu ce cleme de prindere, iar masina ta arata ca naiba, deoarece un service care lucreaza cu euroins poate nu are intentia sa-i cheleasca pe aia de bani, ci sa-ti puna piese mai proate. Habar nu am aici sa-ti zic mai multe.

3. Regie proprie.
Dupa constatare si deviz, asiguratorul iti poate face o oferta de bani ca sa-ti repari singur masina.
Varianta asta nu e ok, deoarece din ce am auzit iti ofera mult mai putini bani decat ti-ar trebui sa o repari. End of story.

Edited by Xavier_em, 25 November 2018 - 10:13.


#8
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Mai exista o varianta, daca ai casco: https://www.i-asigur...ul-vinovatului/

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca avea omul casco, mai scria aici ?! Sugestia mea cand vorbesti de Euroins, incearca sa iti iei cat mai multi bani pentru reparatie in regie proprie. Serviceurile lor agreate fac devizul pentru asigurator, depind de ei ca sa aiba clienti nu ca sa iti iasa masina bine tie. Fiind o treaba minora o poti face oriunde, dar fa-ti constatare in reprezentanta ca sa ai o limita superioara de costuri cu bara originala pe producator si de acolo incepi sa discuti cu Euroins.

#10
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006

View Postfilipxxx, on 25 noiembrie 2018 - 10:52, said:

Daca avea omul casco, mai scria aici ?! Sugestia mea cand vorbesti de Euroins, incearca sa iti iei cat mai multi bani pentru reparatie in regie proprie. Serviceurile lor agreate fac devizul pentru asigurator, depind de ei ca sa aiba clienti nu ca sa iti iasa masina bine tie. Fiind o treaba minora o poti face oriunde, dar fa-ti constatare in reprezentanta ca sa ai o limita superioara de costuri cu bara originala pe producator si de acolo incepi sa discuti cu Euroins.

!! Atentie: regie proprie nu e acelasi lucru cu reparatie intr-un alt service decat cel agreat de Euroins.

In regie proprie, ti-ai luat niste bani si la revedere, daca la service iti gasesc aia si alte defecte care trebuie reparate, le vei face pe banii tai !

Daca te duci la un service gen reprezentanta, ei cand iti repara masina si gasesc defecte ascuns cer reconstatare, iar asiguratorul este obligat sa ti le accepte ! In felul acesta nu vei ramane cu buza umflata.

Asiguratorul este obligat sa accepte reparatia la orice service autorizat, cu mentiunea ca vei plati tu reparatia in prima instanta. Apoi este la fel de obligat sa-ti restituie banii in 10 zile lucratoare. Nu va pacaliti cu regia proprie.

Edited by Xavier_em, 25 November 2018 - 13:43.


#11
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Dilema mea ramane, cat timp si in cel fel ma cert cu astia ca sa imi inapoieze banii.

LE: Am sunat acum 3 ore la ei, si au zis ca cel mai devreme pentru constatare, abia pe 5 decembrie, si sa fie prezente ambele masini.

Edited by Nordstorm, 25 November 2018 - 14:42.


#12
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Nu trebuie sa te certi deloc sa-ti inapoieze banii, aia a fost cea mai usoara parte la mine. Daca tu ai deviz la ei cu ce trebuie reparat, dupa ce efectuezi reparatia sunt obligati sa-ti dea banii, prin lege. Conditia e sa nu faci si alte chestii la service, in afara la ce scrie acolo.
Altfel, reclamatie la ASF, se feresc ca de dracu de ei.
5 dec e oki ca data, la mine a durat mai mult.

Edited by Xavier_em, 25 November 2018 - 14:52.


#13
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
iar in ceea ce priveste

Quote

si sa fie prezente ambele masini.
le spui asa domnilor, este asiguratul vostru, va rog sa-l contactati si sa-l invitati daca este necesar.
nu ai nici o obligatie din acest punct de vedere. te duci cu toate actele cerute, le ceri sa-ti dea numar de inregistrare la dosarul de daune si sa-ti comunice in scris ce alte acte mai sunt necesare.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Pai si daca ala e cooperant și vrea sa meargă, de ce ar face asta?

#15
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
La mine asiguratul s-a prezentat a doua zi dupa accident, iar eu am fost programat la constatare dupa 2-3 saptamani, deci nu cred ca e o regula sa fie ambele masini.

#16
powerdan

powerdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.04.2009
Buna ziua , am o problema cu acest Euroins , am avut un incident , sa facut constatarea , am optat pentru regie proprie , am primit nota de constatatre , apoi au inceput ca: ba lipseste nu stiu ce copie dupa buletinul vinovatului , ba lipseste copie dupa asigurare si permis , ba ca nu se gaseste cererea de despagubire , si uite asa ma plimba de o luna jumate ,( au gasit pana la urma toate actele dar nu si cererea ) am completat din nou cererea si am trimis-o pe email ( adresa pentru expeditia prin posta au comunicat-to eronat si a venit plicul retur ) , cum pot scoate banii de la ei ca sa0mi repar masina ? Multumesc .

#17
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postpowerdan, on 28 iunie 2021 - 13:12, said:

Buna ziua , am o problema cu acest Euroins , am avut un incident , sa facut constatarea , am optat pentru regie proprie , am primit nota de constatatre , apoi au inceput ca: ba lipseste nu stiu ce copie dupa buletinul vinovatului , ba lipseste copie dupa asigurare si permis , ba ca nu se gaseste cererea de despagubire , si uite asa ma plimba de o luna jumate ,( au gasit pana la urma toate actele dar nu si cererea ) am completat din nou cererea si am trimis-o pe email ( adresa pentru expeditia prin posta au comunicat-to eronat si a venit plicul retur ) , cum pot scoate banii de la ei ca sa0mi repar masina ? Multumesc .

Simplu, de cand ai acceptat oferta de despagubire, au cateva zile la dispozitie sa iti dea banii. Cauta legea. Altfel faci plangere la ASF sau pui un avocat sa ii sune.

#18
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 17.12.2019
Legea nr.132/2017
Art. 21.
(4) Despăgubirea se plătește de către asigurătorul RCA în termen de 10 zile de la data acceptării ofertei de despăgubire prevăzută la alin. (1) lit. a) sau de la data la care asigurătorul RCA a primit o hotărâre judecătorească definitivă sau acordul entității de soluționare a litigiului cu privire la suma de despăgubire pe care este obligat să o plătească. Documentele care stau la baza cererii de despăgubire sunt stabilite prin reglementări ale A.S.F.
(5) Dacă asigurătorul RCA nu își îndeplinește obligațiile în termenul prevăzut la alin. (4) sau și le îndeplinește defectuos, inclusiv dacă diminuează nejustificat despăgubirea sau întârzie achitarea despăgubirii, acesta este obligat la plata unor penalități de 0,2% pe zi de întârziere calculate la nivelul sumei de despăgubire cuvenită sau la diferența de sumă neachitată. Plata penalităților se face odată cu plata despăgubirii

Le dai cu email cu articolul asta si cu [email protected] in CC.
Prea tare profita firmele astea de faptul ca multi nu le fac reclamatie !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate