Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema Instalare windows 7 | Nu pot da Next dupa ce formatez partitiile windows.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Daca-i vorba de LAPTOPul asta, nu poti pune windows 7 sau 8.x

https://www.flanco.r...endless-os.html

#20
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu stiu ce sa zic . Eu am intrebat intai pe unul care se pricepe , si mi-a zis :'' daca o faci , o faci pe barba ta ,sa nu vii la mine sa te plangi ca ai ars ceva '' . Deci ...alegerea e a ta . Totusi , nu te-as sfatui , eu cand am facut aceasta isprava , eram in Italia , nu ma plangeam daca se ardea ceva . Acum , aici , in Romania , nu stiu daca as mai face asa ceva , fara sa fiu sigur de rezultat .

#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostTador, on 24 noiembrie 2018 - 21:58, said:

Dupa cum Spune si titlul nu pot da next la Instalarea windows 7.
Spoiler
Am windows 10, vreau sa schimb in windows 7 x64  am un Laptop asus a542uf-dm119. Vre o solutie?
Injecteaza driverele touchpad-ului in imaginea ISO la windows 7.


View PostTador, on 24 noiembrie 2018 - 22:10, said:

Nu, Nu a mai avut, El a venit cu Endless OS e nou, i-am pus windows 10, insa nu e cea mai buna alegere cel putin pentru mine, as vrea sa i pun winows 7.  Dar Eroarea asta imi sta in cale.

Si da Butonul Este dezactivat si  mouse ul este inactiv, am ajuns pana ala acel pas doar din tastatura.
Daca laptopul are porturi USB 2.0, poti baga in ele periferice (tastatura + mouse) externe.
Daca are doar un singur port USB 2.0, poti baga un adaptor USB to PS/2 sa pui periferice cu mufe PS.2
Attached File  adaptor USB to PS.2.jpg   60.51K   0 downloads

View PostTador, on 24 noiembrie 2018 - 22:20, said:

Vreau windows 7 deoarece in windows 10 unele jocuri nu sunt ce ar trebuii sa fie, Eoei una alta,  De asta spun, Nu ma intereseaza insa de suportul windows7 care va disparea.  
Insa exista o  o solutie la aceasta problema?
Pe linux nu am lucrat in viata si nu e chiar pe placul meu, fie el ca seamana cu Vechea interfata windows,
Daca pe site-ul producatorului laptopului exista drivere pt. windows 7, atunci trebuie sa te chinui sa instalezi windowsul.


View PostTador, on 24 noiembrie 2018 - 22:36, said:

Nici chair sa l tin in cutie. Si nu intteleg totusi de ce nu merge 7 pe el de bootat imi booteaza, problema cu mouse ul daca persista si  dupa instalare apai degeaba mai pun 7.
Dar 10 nu e extraordinar pentru un joc decent.
Daca nu reusesti sa instalezi windows 7 pe acel laptop si nu vrei nici sa instalezi windows 10, nu ai de ales decat sa-l ti in cutie.
Ori sa te duci la un service serios sa instaleze windowsul.

View PostTador, on 24 noiembrie 2018 - 22:48, said:

Daca stau sa ma gandesc la ce imi spui,  ma tem  de urmari sincer sa pun winows ul si sa nu mearga mouse ul... Dar  sa schimb hard ul ar fi o idee am un Laptop samsung Rv515 cu windows 7, nu ar fi o prfoblema  totusi daca as  face un schimb intre ele, oare sunt compatibile?
Asta e una din solutiile "out of the box" mai mult sau mai putin stupida.
Dar stii cum se spune, "daca e o tampenie dar functioneaza, inseamna ca nu e o tampenie"  Posted Image

#22
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018

View PostPiticVerde, on 24 noiembrie 2018 - 22:29, said:

din nefericire se fac eforturi ca Linux sa nu fie prea mult compatibil cu Linux.Stim cu totii de ce.
E off-topic, da' eu fac parte dintre cei care nu știu cum câteodata reușesc unii sa faca eforturi pentru ca "Linux sa nu fie prea mult compatibil cu Linux"
Cică "gura păcătosului adevăr grăiește"! N-ai vrea să știi de câte ori chiar se întâmplă asta prin distribuțiile Linux (în special cele rolling-release - ultimul exemplu îl am chiar acum în fată : un Manjarro Cinnamon unde, dupa ultimul upgrade Cinnamon, chiar se constata că "Linux nu mai e prea mult compatibil cu Linux")

View PostTador, on 24 noiembrie 2018 - 22:48, said:

Dar  sa schimb hard ul ar fi o idee am un Laptop samsung Rv515 cu windows 7, nu ar fi o prfoblema  totusi daca as  face un schimb intre ele, oare sunt compatibile?
E la nimereală. în unele cazuri merge pentru că structura hardware pe care a fost instalat e oarecum asemănătoare/compatibilă. Oricum, chiar dacă nu se potrivește, nu se strica nimic acolo.

Edited by mamaie112, 24 November 2018 - 23:16.


#23
geabaluba

geabaluba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.11.2018

View PostTador, on 24 noiembrie 2018 - 21:58, said:

Dupa cum Spune si titlul nu pot da next la Instalarea windows 7.
Spun toti pasii pe care i-am urmat :
  • Am bagat CD ul in laptop
  • Am bootat de pe acesta
  • Mi s a deschis bootarea am Dat next  la faza aia cu  ora si limba tastaturi etc
  • Am dat dupa pe  Custom [advanced] sa pot partitiona
  • Am formatat partitia cu windows ul si dupa formatare nu mai puteam sa pun windowsul pe partitia  formatata, gen unde era windows ul vechi, nu puteam da next.
Am windows 10, vreau sa schimb in windows 7 x64  am un Laptop asus a542uf-dm119. Vre o solutie?

Inainte de a trece la windows 7 ar trebui sa ai confirma scrisa celor de la Asus ca laptopul tau suporta Windows 7.

#24
Tador

Tador

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.04.2018

View Postnotrust, on 24 noiembrie 2018 - 22:56, said:

Daca-i vorba de LAPTOPul asta, nu poti pune windows 7 sau 8.x

https://www.flanco.r...endless-os.html
Deci O concluzie finala ar fi  ca nu  pot pune 7.  O sa ma chinui cu windows 10. Cum Dezactivez update urile Din windows 10? Sunt o  multime de optiuni pe net, cea  mai sigura ?

#25
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Nu se poate, insa se pot amana...
Dar daca vrei Windows 10 in acest moment cel mai matur dintre cele 3 versiuni care au suport este versiunea 1709, insa trebuie sa ti-o instaleze cineva care stie, casa nu te trezesti cu versiunea 180x peste.

#26
Tador

Tador

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.04.2018

View Postnotrust, on 25 noiembrie 2018 - 01:11, said:

Nu se poate, insa se pot amana...
Dar daca vrei Windows 10 in acest moment cel mai matur dintre cele 3 versiuni care au suport este versiunea 1709, insa trebuie sa ti-o instaleze cineva care stie, casa nu te trezesti cu versiunea 180x peste.
Am inteles.  O sa ma invat minte de acum. Multumesc mult pentru sprijin. Seara faina tuturor. puteti Da TC!

#27
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostTador, on 25 noiembrie 2018 - 01:09, said:

Deci O concluzie finala ar fi  ca nu  pot pune 7.  O sa ma chinui cu windows 10. Cum Dezactivez update urile Din windows 10? Sunt o  multime de optiuni pe net, cea  mai sigura ?
Nu stiu ce optiuni sunt pe net dar eu iti recomand amanarea updateurilor:
Attached File  amanarea update-urilor windows 10.jpg   75.31K   16 downloads
cu complimentele MD @eiffel Posted Image

Daca ai windows 10 Pro ! la cele Home edition nu se poate.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Se paote face ceva si la Home - am facut un topic acum o saptamana pe Tutoriale.


Strict in cazul de fata - trebuie verificate setarile in BIOS, daca exista:
Fast Boot - dezactivat pe durata instalarii - se poatereactiva dupa intalara sistemului si a driverelor.
Secure Boot - disabled
CSM Launch - sa fie activ.
Alte setari - daca au ceva optiuni de Legacy sa fie trecute pe acele optiuni.

Fiind laptop  BIOS-ul e foarte simplist, deci nu are multe setari.

#29
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu tot n-am inteles care a problema cu jocurile si de ce se zbate lumea inutil, atunci cind nu e cazul (instalat 7 in loc de 10, oprit update...) ?!

#30
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pt ca au niste conceptii gresite si cred ca stiu ei mai bine. Vin aici doar pt confirmare nu pt a discuta o problema.

#31
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Astia cu windows 7 nu au decat sa-si cumpere laptopuri de la vechituri, nu noi din magazin, iar apoi vin pe forumuri ba ca nu merge aia, ba ca nu merge aialalta. Sa-si cumpere vechituri ca alea merg perfect cu windows 7 al lor iubit :)

#32
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostdiZy, on 25 noiembrie 2018 - 10:28, said:

Pt ca au niste conceptii gresite si cred ca stiu ei mai bine. Vin aici doar pt confirmare nu pt a discuta o problema.
Nu au conceptii gresite, Windows 7 chiar nu se defecteaza de la un update la altul.
Acum depinde si de user si de cum isi simte calculatorul.
Mie cand a aparut versiunea 1803 cu toate BUGurile pe care le avea scotea performante peste Windows 10 1709.
Dupa updateurile din iunie si iulie, am simtit ca scade performanta P.C.ului mai ales in jocuri.
Am observat ca dupa 30 de minute de jucat apareau caderi de FPSuri, in august a mai venit un update nu a adus nimic nou, in septembrie a venit updateul care rezolva BUGurile de la lansarea din aprilie, si mai repara din problema performantei, (de fapt chiar Microsoft spune ca acest update trebuie sa redea puterea procesorului ca inainte de iulie 2018, deci stiau de problema), au venit alte BUGuri, iar performanta nu este ca la inceputul lansarii lui 1803.
Insa 1709 chiar scoate tot ce trebuie din procesor si placa video.
Eu am testat pe 5 P.C.uri toate configuratii diferite, 1709 este cel mai bun in prezent.
Bine, daca folosesti P.C.ul doar office, navigarea pe net, filme, setarile jocurilor mai scazute nu sesizezi performanta scazuta...
Windows 7 si 8.1 nu au probleme dar nu se mai pot instala pe P.C.urile noi, iar daca se poate sunt cateva lipsuri pe care trebuie sa stii sa le aduci ca sa-l peticesti si sa-l faci functional pe P..Curi noi, insa pe laptopurile exclusiv UEFI GPT si cu suport de Windows 10, nu poti instala Windows 7 sau 8.x

Edited by notrust, 25 November 2018 - 12:09.


#33
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
S-a prelungit destul dezbaterea de tip "versus". Puteti continua discutia aici: https://forum.softpe...s-windows-<-10/

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Subscriu si eu - ptr cei carora le-au disparut postarile.
Asat e topic strcit legat de o problema de instalare. O discutie de versus e offtopic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate