Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Pot sterge File Repository?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Pot sterge folderul File Repository din DriveStore care se afla in System32?
Din ce am inteles de pe net, este un folder unde se stocheaza driverele cand sunt instalate, dar dupa instalare devin nefolositoare, nu?

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,385
  • Înscris: 08.02.2011
Lasa-l asa cum este mai bine.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
NU stergi nimic.
Daca vrei sa faci curat foloseste Disk Cleanup - cu System Files. Curata windows-ul ce nu e necesar.

#4
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Nu mai stiu exact de unde am mai sters ceva odata, ori din FileRepository or din WinSxS si nu s-a intamplat nimic.. Imi mai trebuie 2 GB si ma doare sufletu sa dezinstalez ceva ca sa-l instalez apoi la loc... Posted Image Macar dublurile pot sa le sterg?
Disk Cleanup a facut tot ce-a putut, la fel si CCleaner. Sincer nu stiu de ce e Windows asa mare. Are 31 de GB, la voi cat are? Cu cat tin mai mult un windows instalat pe PC fara sa-l reinstalez se aduna chestii in el si creste ? Il am cam de 1 an si ceva. Desigur am mai umblat si sters chestii pe aici... ca erau foldere in interiorul lui de 20 de GB... Posted Image.

Edited by g0dafk, 24 November 2018 - 15:50.


#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Sterge-l pe tot, o sa ai loc mult, tot hardul.

Edited by gerbil, 24 November 2018 - 15:58.


#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
ia un utilitar gen windirstat, iti arata care sunt folderele cele mai mari. si apoi speri sa-ti gaseasca vreun ‘temp’ sau vreun ‘logs’ mare din care sa stergi.

#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,553
  • Înscris: 06.03.2016
Poți șterge driverele de care nu ai nevoie din DriverStore folosind pnputil (e inclus în Windows), sau DriverStoreExplorer (https://github.com/l...plorer/releases) .

#8
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Vezi că la ”Disk cleanup” ai ”Advanced” și acolo ai opțiunea ”System files”, deseori găsești cîțiva ”gigi” de la ”Windows Update” (vezi că poate dura foarte mult pînă le șterge, ai răbdare, chiar pe SSD). Drept curățitor și optimizator folosesc ”Wise Care 365”, gratuit, mult peste CCleaner. Al meu are 21GB și vreo trei ani de instalări și dezinstalări.

Edited by silverflower, 24 November 2018 - 17:24.


#9
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postg0dafk, on 24 noiembrie 2018 - 15:49, said:

Nu mai stiu exact de unde am mai sters ceva odata, ori din FileRepository or din WinSxS si nu s-a intamplat nimic.. Imi mai trebuie 2 GB si ma doare sufletu sa dezinstalez ceva ca sa-l instalez apoi la loc... Posted Image Macar dublurile pot sa le sterg?
Disk Cleanup a facut tot ce-a putut, la fel si CCleaner. Sincer nu stiu de ce e Windows asa mare. Are 31 de GB, la voi cat are? Cu cat tin mai mult un windows instalat pe PC fara sa-l reinstalez se aduna chestii in el si creste ? Il am cam de 1 an si ceva. Desigur am mai umblat si sters chestii pe aici... ca erau foldere in interiorul lui de 20 de GB... Posted Image.
Da cat are spatiu' total disk-ul pe care-ti mai trebuie 2 GB?!?

#10
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
%temp%

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Sincer nu stiu de ce e Windows asa mare. Are 31 de GB, la voi cat are?
Strict folderul Windows ? La mine are 21Gb. Da n-am mai dat curatare de ceva timp.

Cu totul - programe instalate - am pe C 24,4Gb. Spatiu liber 65Gb.

Nu am sters nimic, doar Disk Cleanup cu curatarea System Files - adica update cleanup, si CCleaner cam odata pe luna.

#12
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postg0dafk, on 24 noiembrie 2018 - 15:49, said:

... Are 31 de GB, la voi cat are? ...
UIte la mine: [attachment=2159828:c.jpg]
Sfat: dupa ce instalezi windowsul (pe curat), fa o clona cu Acronis si, pe viitor, ai rezolvat orice problema.

#13
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018

View Post_R_A_D_U, on 24 noiembrie 2018 - 18:19, said:

Sfat: dupa ce instalezi windowsul (pe curat), fa o clona cu Acronis si, pe viitor, ai rezolvat orice problema.
Care imagine făcută cu Acronis, dacă nu o reînnoiești periodic, o să ai surpriza că dacă îi faci un restore după un an o să stea calculatorul două zile să își faca updateuri după aia.

Edited by mamaie112, 24 November 2018 - 18:48.


#14
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Updateurile eu oricum le dezactivez imediat ce instalez windowsul.

#15
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Foarte rau.

#16
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Daca vrei sa faci ceva spatiu pentru o perioada scurta poti:
- sters si disable system restore.
- dezactivat hybernate si fast startup folosind comanda: powercfg –h off . Se poate reactiva folosind powercfg /h /type full sau powercfg /h /type reduced
- virtual memory setat pe manual si dat valori mici, 400 - 500MB in loc de cat e normal, probabil 2+GB.
- sters SoftwareDistribution daca ocupa mult, va aparea din nou cand vei rula windows update: https://www.thewindo...lder-in-windows

Poti folosi un program gen treesize sau wiztree sa-ti faci o idee ce ocupa mult.

Edited by vj_Heaven, 24 November 2018 - 20:13.


#17
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostEMotanuIO, on 24 noiembrie 2018 - 18:55, said:

Foarte rau.
Foarte bine :) Si eu l-am lasat initial sa se updateze, vreun an dupa ce l-am cumparat de nou, si am avut mereu probleme din cauza asta. Pana cand m-a enervat mai rau odata, i-am instalat v1803 "pe curat" si am dezactivat update de tot; de atunci merge "uns".

#18
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005

View Postaddysoftware, on 24 noiembrie 2018 - 20:14, said:

Foarte bine Posted Image Si eu l-am lasat initial sa se updateze, vreun an dupa ce l-am cumparat de nou, si am avut mereu probleme din cauza asta. Pana cand m-a enervat mai rau odata, i-am instalat v1803 "pe curat" si am dezactivat update de tot; de atunci merge "uns".

Erau pe youtube filmulete cu exploituri, puteai intra pe sistemul altcuiva si vedea tot ce are pe HDD. Nu erau pentru v1803, erau pentru cele mai vechi insa.. daca nu-l tii updatat risti sa fii supravegheat si de altii.

Edited by vj_Heaven, 24 November 2018 - 20:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate