Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Care rețea oferă cel mai bun roaming de date?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttomaso, on 24 noiembrie 2018 - 16:31, said:

modul prost în care merge Wi-Fi-ul la hoteluri.
Mai nou a apărut wifi  ”free”,  bun doar să-ți citești mailul,  ori să citești presa în regim slow și cu poticneli,  30-60 secunde să se încarce o pagină de ziar (dacă netul merge bine) și  wi-fi premium,  cu viteză,  la un preț între 5 euro-10 euro pe ziua de cazare.   Să zicem că plătești wifi premium,  dar nici acesta nu merge așa cum trebuie,  are tot felul de limitări tembele și nu-i nelimitat,  așa cum ar trebui să fie. Pana mea,  la orice hotel românesc merge netul ca avionul,  fără niciun ban în plus.   În Germania netul este prost chiar și la un hotel de 120 Euro/zi camera.

Depinde si de hotel. Ciprul de exemplu este o tara cu internet lent. La hotelul unde am fost cazat anul trecut, in Paphos, pe wi-fi abia aveam 20-30 Mbps. Am dormit o noapte la alt hotel, mai slabut, in Nicosia, acolo aveau 180-190 Mbps. Fara nicio taxa extra, era inclus in pret.

#20
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
Da... nu stiu de cauti oferte pt UE din Romania? De ce nu iei o oferta din franta, germania, anglia... si rezolvi treaba mai repede si cum vrei tu...

#21
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Salutare,
Trebuie să cumpăr o cartela sim pentru a o folosi 99% im afară țării.  
Am tot avut nevoie in ultimul timp de nr de telefon românesc pentru mai multe chestii . Cont anaf, cont vaccinare, cont bancar, etc.
Stiam ca este nevoie de reintrarea cartelei in țară la un nr limitat de săptămâni/luni.
Ma puteti ajuta cu aceste informații?
Mulțumesc.

Edited by stephanatsea, 17 March 2021 - 13:17.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cartela Vodafone, fara oferta nationala activa ai acces roaming, n-am auzit de cazuri de dezactivare dupa o anumita perioada de stat in roaming. Daca ai nevoie de numar doar pentru primit SMS e ideala. La 4 euro credit ai si extraoptiune cu resurse in SEE.

Sau abonament Digi Optim 2 euro pentru care soliciti activare roaming in callcenter (din contul Digi nu merge in primele 6 luni), poti sta in roaming cu el fara grija limitarii.

Edited by MembruAnonim, 17 March 2021 - 13:46.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca digi e cea mai sigură soluție pentru cazuri dinastea.

#24
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021
Digi. Clar. Merge bine, chiar mai bine decat restul.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Doar ca dai 2 euro lunar pentru un sim pe care nu il folosesti deloc, in cazul lui a spus ca are nevoie doar pentru conturi pe diverse platforme si banci din RO, adica sa primeasca sms.

Cartela doar o incarci ocazional pentru valabilitate si creditul il folosesti la nevoie, cand ajungi in tara. Eu nu stiu cazuri de cartele VDF restrictionate pentru timpul petrecut in roaming.

Edited by MembruAnonim, 17 March 2021 - 14:00.


#26
HIPNOTIQ_ARE

HIPNOTIQ_ARE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 07.01.2021
Mi-a restrictionat mie si la voda si la orange.

#27
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,907
  • Înscris: 28.09.2017
@stephanatsea
Propun Digi, fără nici-o ezitarea, cel mai ok pentru roaming.


#28
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 14.05.2008
Confirm ca Vodafone si Orange trimit periodic notificari pentru faptul ca n-am fost in tara de mult timp. Vodafone blocase cartela (abonament) dupa veo 4 luni de stat in afara dar s-a rezolvat in cele din urma cu un telefon. Orange deocamdata doar trimite avertizari.

Teoretic ei iti verifica o perioada de 4 luni (ultimele) si apoi iti cresc tarifele. La Vodafone trebuie vazut, la un moment dat, acum niste ani aveau o clauza dubioasa in contract, cum ca nu iti garanteaza ca numarul tau ramane al tau (fara legatura cu roamingul dar daca ti-l blocheaza poate il si aloca altcuiva).

Edited by WhimsicalPeanut, 17 March 2021 - 16:56.


#29
atol

atol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007

View Poststephanatsea, on 17 martie 2021 - 13:14, said:

Salutare,
Trebuie să cumpăr o cartela sim pentru a o folosi 99% im afară țării.  
Am tot avut nevoie in ultimul timp de nr de telefon românesc pentru mai multe chestii . Cont anaf, cont vaccinare, cont bancar, etc.
Stiam ca este nevoie de reintrarea cartelei in țară la un nr limitat de săptămâni/luni.
Ma puteti ajuta cu aceste informații?
Mulțumesc.

Am o cartela de la Telekom de ani de zile (mai mult de 10 probabil, bineinteles inainte era cartela Cosmote). Este utilizata doar pentru a primi sms-uri in UE. N-a mai "revenit" in Romania de circa 4 ani. Nu are nici o optiune, are roaming activat, nu pot primi decat sms-uri vazand faptul ca nu sunt bani pe ea. O data pe an o incarc cu 5 euro.

#30
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
Dar, poți fi sunat pe cartela Telekom? Te lasă?

#31
costinellis

costinellis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.12.2020
Eu folosesc wraptel și carrefour mobile din Belgia. Cartela carrefour am activat-o în România, nu în Belgia țara de origine. Se poate activa cartela și în alte țări. Mai este transatel https://www.transatel-datasim.com/

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ce cartela are cel mai mult trafic de date lunar în roaming acum???

#33
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,907
  • Înscris: 28.09.2017
Un abonament la Digi, în valoare de 2 euroi.
Ai prețuri accesibile în roaming, plătești cât vorbești.
https://www.digi.ro/...i-mobil-optim-2

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsilesax2, on 23 noiembrie 2021 - 14:06, said:

ce cartela are cel mai mult trafic de date lunar în roaming acum???

Toti operatorii (in afara de Digi care oricum nu are roaming la cartela prepaid) iti ofera date in SEE proportional cu suma platita si conform reglementarilor europene.

Edited by MembruAnonim, 23 November 2021 - 18:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate