Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Care rețea oferă cel mai bun roaming de date?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Salut,

Călătoresc mult prin UE și îmi folosesc tableta pentru internet în roaming.   Austria, Germania, Cehia, Ungaria, Italia, Franța, Spania.
Mai pun un film pe Netflix ori privesc posturi românești. Am activate mai  multe servicii de televiziune prin internet.

Acum am cartelă Orange.   Este ok,  dar am prea puțină rezervă de date SEE.  În plus de asta este și limitată, pentru că pe telefon cu abonament Orange am  4G,  iar pe tabletă 3G.   În exact același loc.  Uneori fac telefonul hotspot și pot folosi netul pe tabletă.  Ceea ce nu-i foarte ok, din punctul meu de  vedere.

Întrebarea mea este adresată celor care au studiat piața și au amabilitatea să îmi ofere un răspuns.

Nu am o problemă cu banii.  Nu mă interesează cel mai mic preț.  
La Orange, pe cartelă, din ceea  e știu și am cercetat,  pot cumpăra doar chestia aceea de 10 euro.   Dacă vreau să cumpăr de 50 sau 100 euro nu am nimic disponibil.   Și să am 50 giga în SEE, de exemplu.

Nu vreau abonament.  Exclud această variantă.
Oare există vreo ofertă ok la cartelă unde pot cumpăra net suficient în roaming?
Și să meargă bine.

Nu am vreo preferință în privința rețelei.  Nu sunt fan ori  haiter.  Dar nici nu am chef să schimb cartele ori de câte ori călătoresc.
Vreau doar să cumpăr CU BANI un serviciu de telecomunicații pentru ceea ce îmi trebuie.
Nu am o problemă să cumpăr o cartelă din alt stat european,  dacă în România nu există ce îmi trebuie.

Mulțumesc anticipat celor care îmi oferă informație utilă.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,219
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca cel mai recomandat pentru tine ar fi un SIM Card International Data Package
Sau Worldwide Data SIM Card sau similar.
Ma rog, denumirea difera dar face acelasi lucru - ai internet oriunde
Am luat ceva similar din avion - Duty Free on Board - si chiar functioneaza cum se lauda
Ceva exemple
https://www.amazon.c...s/dp/B074ZZ12ZX
https://www.worldsim.com/data-sim-card

#3
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Vezi aici cum te poate multumi .Urmareste pe colegul Leo pana la capat .Internet garla, pentru ca el face si truck vlogging .Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f1GCRbwH5-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Toma, daca vrei roaming ok, nu cumperi de pe site-uri. Vorbeste cu agentii, iti pot face niste oferte personalizate cum nici prin gand nu iti trece :)
Eu is unul din exemple.

#5
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 December, on 24 noiembrie 2018 - 14:56, said:

Toma, daca vrei roaming ok, nu cumperi de pe site-uri. Vorbeste cu agentii, iti pot face niste oferte personalizate cum nici prin gand nu iti trece Posted Image
Eu is unul din exemple.

Mă gândeam că există vreun produs pe care îl cumpăr și rezolv problema rapid, fără bătaie de cap.
Cu agenții de pe business mă cunosc și sunt sigur că aș obține o variantă mai bună ca la cartelă.  
Am avut abonament de 100 Euro + TVA  pe firmă și a fost o experiență neplăcută pe care nu știu dacă mai am nervii necesari să o tolerez.
În sensul că eu plăteam lunar circa 150-200 euro și aveam resurse  mai puține decât cartelarii care plăteau câțiva euro pe lună.    Când am discutat să refacem înțelegerea,  m-am trezit că  ”nu se poate închide abonamentul”  pentru că bla bla bla.    L-am închis în condițiile mele,  preferând să păstrez un singur număr,  prin portare.   Pentru restul poporului le-am dat lunar 100 lei în plus la salariu și se spală pe cap cu comunicațiile,  nu-mi mai bat eu capul cu telefoanele lor.

Acum am  20 euro lunar la abonament pe Orange - pe telefon - de care sunt foarte mulțumit.
Merge bine,  am semnal 4G cam tot timpul  (stau cuplat pe TV când merg cu mașina și rar mi se întrerupe,  ore de mers,  uneori pe coclauri din munți, așa că jos pălăria pentru Orange)
Practic nu am simțit nevoia de vreun upgrade.   Deci,  cu telefonul este rezolvat.

Acum am această problemă cu tableta pe care aș putea să o rezolv adăugând un contract suplimentar, așa cum îmi sugerezi,  discutând cu unul dintre agenți.
Dacă nu găsesc o alternativă rezonabilă,  adică o cartelă care să permită plata anticipată a unui pachet consistent de date SSE,  probabil că voi fi nevoit să fac abonament.

Apropo,  în Germania am observat că Vadafone merge mai bine.  
Pe mine (cartelă Orange) mă bagă pe Telekom sau OE3 (sau cam așa ceva).   Telekom merge relativ ok, dar OE3 este nașpa,  rar mă bagă pe 4G.   Iar 3G le merge rău,  cu poticneli.
În schimb,  cartela Orange merge foarte bine în Franța și Spania,  unde stă cuplată doar pe Orange 4G.

So,  dacă nu găsesc nimic all in one,  fac un abonament de Vodafone pentru net în zona Austria-Germania.
Dar asta numai dacă nu pot scăpa de abonament.  

În principiu

#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 tomaso, on 24 noiembrie 2018 - 15:38, said:

Cu agenții de pe business mă cunosc și sunt sigur că aș obține o variantă mai bună ca la cartelă.
Atunci nu iti mai bate capul si ia legatura cu ei.

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 internet_max, on 24 noiembrie 2018 - 14:30, said:

Ai postat doar să te lauzi că nu ai probleme cu banii și să ne spui cât de mult călătorești?
Altfel, calmează-te, pune-ți gândurile în ordine și formulează o întrebare coerentă!

Sumele de care discutăm ți se par semnificative?    Asta în condițiile în care plătesc 4,6 Euro o cafea de la benzinărie?    Come on!

Am întrebat dacă există o cartelă pentru tabletă la care pot cumpăra anticipat resurse de date în roaming (SEE) la un nivel mai mare de 20-30 de GB.
ADICĂ:    Atunci când plec la drum îmi alimentez cartela cu o sumă anume,  funcție de necesitățile estimate.   Poate următoarea lună nu călătoresc și nu am nevoie de trafic SEE.   Apoi, luna următoare am de stat trei săptămâni în Germania și îmi trebuie 50-100GB pentru a-mi merge tableta pe post de televizor oricând am chef.   Sunt dispus să plătesc.  
Dacă știi că există și ai chef să mă ajuți,  spune-mi ce și cum,  nu mă lua cu texte proletare,  please.

#8
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
@Tomaso, de la anul ai tarif de dapasire 0,0045 euro per mega (4,5 euro per giga in SEE). Iei orice oferta la cartela ce iti da access la roaming si platesti depasiri ca nu e asa mult. La abonament oricum iti impart suma abonamentului la tariful de mai sus de unde rezulta traficul disponibil in roaming, deci nu ai castiga nimic.

Edited by Catean, 24 November 2018 - 16:07.


#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007

 tomaso, on 24 noiembrie 2018 - 14:09, said:

...
Off topic:  Wi-fi-ul de la hoteluri nu e suficient de rapid?

#10
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Catean, on 24 noiembrie 2018 - 16:04, said:

@Tomaso, de la anul ai tarif de dapasire 0,0045 euro per mega (4,5 euro per giga in SEE). Iei orice oferta la cartela ce iti da access la roaming si platesti depasiri ca nu e asa mult.

Mulțumesc!

Oare nu-mi aduc bine aminte?
Acum câțiva ani parcă erau cartele pe care le puteai ”alimenta”  înainte,  cu ”credit”.
Au dispărut?
Sau nu știu eu unde să caut?

#11
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Karhu, on 24 noiembrie 2018 - 16:13, said:

Off topic:  Wi-fi-ul de la hoteluri nu e suficient de rapid?

Este foarte on,  de fapt.
Pentru că necesitatea de a avea 4G este determinată (mai ales) de modul prost în care merge Wi-Fi-ul la hoteluri.

Mai nou a apărut wifi  ”free”,  bun doar să-ți citești mailul,  ori să citești presa în regim slow și cu poticneli,  30-60 secunde să se încarce o pagină de ziar (dacă netul merge bine) și  wi-fi premium,  cu viteză,  la un preț între 5 euro-10 euro pe ziua de cazare.   Să zicem că plătești wifi premium,  dar nici acesta nu merge așa cum trebuie,  are tot felul de limitări tembele și nu-i nelimitat,  așa cum ar trebui să fie. Pana mea,  la orice hotel românesc merge netul ca avionul,  fără niciun ban în plus.   În Germania netul este prost chiar și la un hotel de 120 Euro/zi camera.

Râsul lumii,  4G merge mai bine ca wifi-ul hotelurilor.
Pentru cine doarme o noapte nu-i cine știe de pierdere,  însă când stai mai multe zile parcă ți se face dor să-l vezi pe Rareș Bogdan,  să te mai încarci negativ cu știrile românești,  alea alea,  te plicitisește de atâta relaxare nemțească,  doar cu emisiuni de gătit și showuri tembele. Seara îți vine să vezi un film bun,  în loc să te uiți la filmele cu Bud Spencer și Terence Hill dublate (odios) în germană.   Adică dacă tot este să mă enervez la tv,  măcar să o fac românește,  în stilul clasic,  privind la botoși.

Și apropo de apropo.
Dacă este să compar mere cu pere,   vreau să spun că telecomuncațiile în România merg excelent.  Suntem clar în fața ”occidentului” în privința aceasta.
La banda netului rezidențial nu știu și nu mă bag,  dar la tot ceea ce înseamnă net public (wifi & 4G)  românii sunt privilegiați. O chestie cu care ne-am obișnuit,  ni se pare a fi un ”dat”,  o chestiune normală,  dar pe care o apreciem cu adevărat doar atunci când ne lipsește.

Edited by tomaso, 24 November 2018 - 16:43.


#12
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Off topic: unde-l mai vezi pe RB?

#13
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 tomaso, on 24 noiembrie 2018 - 16:13, said:

Mulțumesc!

Oare nu-mi aduc bine aminte?
Acum câțiva ani parcă erau cartele pe care le puteai ”alimenta”  ĂŽnainte,  cu ”credit”.
Au dispărut?
Sau nu știu eu unde să caut?

Pai acum nu e acelasi lucru ? Iei o cartela Orange/Vodafone si o incarci cu credit cand ai nevoie.

Mai ai o varianta, iei un abonament Orange Net (cel de 11 euro are 3 GB acum in roaming si probabil vreo 4-5 din ianuarie) si platesti depasirile cu 4.5 euro per Giga. Si abonamentul asta il poti lega de cel de voce si primesti ceva bonusuri si reduceri ( https://www.orange.r...hare/index.html ) .

https://www.orange.r...-net/index.html

P.S. Pentru abonamentele de date Orange Net, va la rubrica "Ce se intampla dupa ce consuma traficul inclus?" ca taxarea este de 1.5 euro / 2GB inclusiv in SSE . Daca e asa, abonamentul e bestial pentru ce ai tu nevoie.

După utilizarea traficului inclus viteza de transfer rămâne constantă, iar consumul suplimentar va fi taxat cu 1,5 euro/2 GB (TVA inclus). Poți activa opțiunea Cost Control la cerere, pentru doar 1,5 euro/lună (TVA inclus), astfel încât să nu plătești nimic suplimentar față de abonamentul lunar. După consumarea traficului inclus, viteza de transfer va fi de până la 128 Kbps pentru download și 64 Kbps pentru upload.
Pentru pachetele cu acces la roaming în SEE, tarifele standard de roaming în SEE sunt egale cu tarifele naționale standard pentru abonamentul curent. În restul lumii, se aplică tariful standard pentru traficul de roaming corespunzător țării vizitate.
Unitatea minimă de consum este 1 KB (1 kilobyte). Traficul de internet neutilizat nu se reportează.

Edited by Catean, 24 November 2018 - 19:09.


#14
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018
https://www.vodafone...ernet/index.htm

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Kriss77, on 24 noiembrie 2018 - 19:47, said:

Nu merge in Roaming.

#16
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Poate iti convine Oferta 35 de la Vodafone: https://www.vodafone...index.htm#tab-1 ; partea e ca trebuie sa te reintorci in tara la 1-2 luni din cauza prostiei cu utilizarea rezonabila.

Sau iti poti face un fel de abonament "pe perioada nedeterminata" ("sans engagement") la operatorul Free (in Franta) de la aparatele lor si pentru 19.99 euro ai 100 GB pe teritoriul Frantei la viteze 4G si in roaming 50 GB la viteze 3G (destul de decent, un fel de Digi la viteze, poate chiar mai bun) in toata UE + alte tari gen SUA, Turcia, Israel, etc.

#17
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Are voda, la 35 Euro 11.700 MB în roaming SEE, si-ti da si 1 GB in afara spatiului. La prepay. Au si abonamente mari, pe business, cu mult mai mult net, inclusiv in afara spatiului.

Edited by TheRipper, 25 November 2018 - 08:02.


#18
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006
https://www.giffgaff.../sim-only-plans

Pachetul de 20 lire iti ofera 20 GB / luna in roaming.

Edited by Cross-Gleam, 25 November 2018 - 11:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate