Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Am impresia ca nu am facut ceva chiar daca sunt sigur ca am facut.

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#37
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postg0dafk, on 02 decembrie 2018 - 01:08, said:

.....................
Si inca ceva legat de usa si incuiat. Nu stiu cum sa zic, poate o sa va para ciudat, dar nu e 100% gandul ca nu am incuiat EU usa, ci cumva simt si ca nu s-a incuiat EA, adica poate se strica incuietoarea si ma duc sa o mai verific sa vad daca nu cumva se poate deschide chiar daca eu am incuiat-o sau... intelegeti? Am precizat in postul anterior ca eu sunt sigur 100% ca am facut un lucru si totusi imi vine sa-l verific, deci nu e vorba ca uit................

Părerea mea este că dacă ai acest tip de gândire problema este destul de gravă, adică în fazele avansate de TOC se spune că pacienților nu le vine să creadă ce văd ochii lor - deci cu alte cuvinte, de ex., ei văd și percep fizic că au încuiat ușa, fiind concentrați pe această activitate (adică să încuie ușa), dar creierul nu crede acest lucru și trebuie să verifice iar și iar.
După cum ți-am mai spus mai sus, este o problemă formată din două componente - un fel de defecțiune a modului în care creierul percepe lucrurile, care determină inițial primele verificări inutile și, pe măsură ce trece timpul, verificările ocupă tot mai mult timp, vizează mai multe lucruri, astfel apare și un comportament învățat.
La fel înveți de ex. și să conduci - mai întâi ești atent la pedale, schimbarea vitezelor, asigurarea în oglindă, cum pui mâinile pe volan, apoi devin automatisme, adică atunci când vrei să mergi pur și simplu apeți pe pedale, învârți de volan, te uiți în oglinzi etc și conduci mașina, fără a mai analiza și a te mai concentra pe fiecare activitate în parte.
Ei, la personele cu TOC ideea de verificare/îngrijorareverificare devine un automatism și de aceea trebuie să înveți din nou să nu mai verifici, după cum am spus mai sus.
Multă baftă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate