Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

MIUI + Always on mode = intrebari :)

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pentru ca sunt mai multe modele de la Xioami ce suporta Always on mode, deschid acest topic, ce-mi doresc a fi unul generic, in care sa ne impartasim parerile si sa incercam sa rezolvam problemele legate de aceasta functionalitate.

In cazul in care nu se prea stie mare lucru despre acest mod, voi face o scurta prezentare.

Pe unele modele de telefoane Xiaomi, ce folosesc MIUI si au ecrane Amoled se poate activa la Display o functie de Always on mode.
Teoretic, daca se activeaza acest mod ecranul (doar display-ul) ramane activ si ti se afiseaza niste informatii, de obicei ora, data si ce aplicatii au notificari, precum intr-una dintre pozele atasate de mine, in care seobserva iconul aplicatiei Facebook Messenger.

Voi incepe prin a va expune si problema ce-o am, poate voi gasi o solutie cu ajutorul vostru.

Ei bine eu, pe Xiaomi Mi 8, am activat acest mod, dar am observat ca nu apar iconitele la toate aplicatiile ce au notificari.
Imi apare doar la:
- aplicatia nativa de SMS din MIUI;
- la aplicatia de la Facebook Messenger (precum e in poza atasata).

Problema mea e ca nu imi dau seama ce setari sa fac pentru a-mi aparea iconitele si altor aplicatii cu notificari, spre exemplu de la Yahoo Mail sau GMail.
In lock screen apare notificarea, iar ledul de notificari palpaie, deci din punctul meu de vedere niste setari de pe la notificari sunt bune.

Iar ce-am incercat eu, am incercat sa "copii" aceleasi setari legate de notificari de la cele care "merg" la cele care "nu merg", nu stiu insa daca-s suficiente.
Setarile de notificari le-am accesat din Settings -> Notifications & status bar -> App notifications

Ce setari trebuiesc facute pentru a afisa in modul Always on iconitele aplicatiilor dorite?

Folosesc Xioami Mi 8 (varianta chinezeasca), MIUI de la Xiomi.eu, versiunea 10.0.11.0 (Android 8.1.0)

Attached Files



#2
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
Nu cred că se poate 'lucra' la dedesubturile astea😀. Atâta e implementarea celor de la Xiaomi. La fel Avram și la P20 pro,afișa doar notificări la SMS sau apel pierdut. Nimic altceva. Nu e implementat că și la Samsung de exemplu unde apar toate icon-urile aplicațiilor care au notificare.
Zici tu ceva,sa iei de la una care afișează și să pui la alta..poate poate 😁 dar mă înșel că se poate. Nici pe Xda nu am văzut nimic de genul.
AoD are Samsung și LG ,cel mai bine implementat. Și pe V30 îmi apar toate notificările,indiferent de gen.

Deși ar fi fain,prefer 8-ul in fata lui V30.

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ma gandeam ca poate-i o setare ce-mi scapa :)

#4
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
E cam primitiv aod la xiaomi.. Poate pe viitor sa avem parte de ceva customizare

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ma mai gandesc ca o fi si din cauza aplicatiilor, in sensul ca pentru aod trebuie un icon special, de genul 16x16 pixeli, monocrom, iar atunci cand o aplicatie are o notoficare aod-ul sa caute in respectiva aplicatie acel icon, daca-l gaseste, il afiseaza, daca nu, nu.
Asta, repet, e doar o presupunere.

Oricum, am sa mai studiez problema :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate